Szukaj

Kategorie

Toruń słynny nie tylko z pięknej starówki

Co warto zobaczyć w Toruniu?

Osoby wybierające się na wycieczkę do Torunia powinny zobaczyć nie tylko starówkę znajdującą się w centrum, ale również szereg innych ciekawych miejsc znajdujących się poza Zespołem Staromiejskim.

Na Starym Mieście znajdują się takie zabytki, jak Dwór Artusa, Dwór Bractwa św. Jerzego, Apteka Królewska, Kamienica pod Turkiem oraz Hotel „Pod Trzema Koronami”. Przy ul. Św. Jana 1/3 znajduje się barokowy budynek dawnego Kolegium Jezuickiego, który w XIX wieku przeszedł przebudowę, celem utworzenia koszar wojskowych. Do głównych zabytków starówki – poza kamienicami i rynkiem jest budynek Collegium Maximum UMK pełniący dawniej funkcję Banku Rzeszy oraz Collegium Maius UMK. Stare Miasto łączy się z Nowym Miastem tworząc zabytkową część Torunia. W tej części miasta Kopernika znajdują się Generałówka (na obszarze zamku krzyżackiego), Nowy Arsenał, Budynek Towarzystwa Naukowego i Apteka pod Złotym Lwem.

Twierdza Toruń

W 1971 r. Twierdza Toruń została wpisana do rejestru zabytków. Unikatowy zespół fortyfikacji obejmuje ponad 150 obiektów. Fortyfikacje toruńskie powstały w XIX wieku. Należą do nich m.in. Fort I im. Jana III Sobieskiego, Fort IX im. Bolesława Chrobrego oraz Fort V im. Jana Karola Chodkiewicza. Obecnie w Twierdzy Toruń mieści się muzeum. Można zwiedzić je w grupach lub pojedynczo. Najlepiej dojechać autobusem, albo pociągami Regio, wysiadając na stacji Kluczyki. Piesze zwiedzanie fortyfikacji nie jest zatem zbyt dobrym rozwiązaniem. Poszczególne forty są zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta (m.in. Winnica, Rubinkowo, Mokre, Katarzynka, Wrzosy, Bielany, Rudak).Barbarka

W północno – zachodniej części Torunia znajduje się Barbarka – dawna osada włączona w XVI wieku do granic Torunia. Nazwa tego miejsca wywodzi się od tego, że mieści się tam kaplica ku czci św. Barbary. Według podań, św. Barbara objawiła się przy jednym z miejscowych źródeł, dlatego w XIX wieku zaczęto nazywać je świętym. Do połowy XIX wieku w osadzie mieściła się siedziba Leśnictwa Barbarka. Obecnie miejsce to wyróżnia się pod względem walorów turystycznych i przyrodniczych będąc jednym z najbardziej urokliwych miejsc tego miasta. Oprócz kaplicy św. Barbary znajduje się tam sztuczna grota św. Barbary, zabytkowa stacja kolejowa z XIX wieku oraz pruski pomnik budowniczych Twierdzy Toruń. Barbarka ma charakter Miejsca Pamięci Narodowej – od października do końca grudnia 1939 r. Gestapo i Selbstschutz przeprowadził tam masowe egzekucje polskiej i żydowskiej ludności zamieszkującej Toruń i okolice. Przypomina o tym znajdujący się na Barbarce Pomnik ofiar hitleryzmu. Na Barbarkę można dojechać tylko autobusem, albo własnym środkiem transportu.

Podgórz

Na Podgórz można dostać się autobusem lub własnym środkiem transportu. Warto zobaczyć Dom Muz, Zamek Dybów, Barokowy kościół poreformacki pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, a także Browar Pomorski. W okolicy znajdują się niektóre z fortów Twierdzy Toruń (X, XI, XII, XIII).Mokre

Na Mokrym znajdują się ważne zabytki sakralne, w tym między innymi Kościół Chrystusa Króla oraz Kościół Marki Boskiej Zwycięskiej. W tej dzielnicy Torunia znajduje się także Cerkiew św. Mikołaja. Warte zobaczenia są także zabytki świeckie – młyn zbożowy Richtera XIX wieku, fabryki maszyn Born i Schutze oraz Willa Krauzego.

Toruń jest pięknym miastem, którego zabytkowa zabudowa nie kończy się na starówce. Jednak chcąc zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca miasta Mikołaja Kopernika, należy poruszać się własnym środkiem transportu, albo autobusem. Połączenia kolejowe w Toruniu nie są tak rozbudowane, aby swobodnie przemieszczać się do interesujących turystów miejsc.

Tekst opracowała redakcja http://www.autokary-lancut.pl/

Data publikacji: 2019-06-19, ostatnia zmiana: 2019-06-19


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Hotel Atali Village**** - Grecja 2019!Kreta samolotem all inclusive!
2 484,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
 Półkolonie tenisowe kraków z Queen's Tenis Kraków 2019
499,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Lato w górach, połkolonia
100,00 zł
Rytro
(woj. małopolskie)
 360 km wspaniałych piaszczystych plaż- Gran Canaria!
3 299,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
 Raj dla miłośników egzotycznej przygody - Kenia
4 751,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
 Turcja Hotel Mesut**** All inclusive samolotem. Hit!
1 939,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
 Lato, lato, lato czeka....
100,00 zł
Rytro
(woj. małopolskie)
 Czarter jachtów na Mazurach
200,00 zł
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)
 Apartament nad morzem we Władysławowie
50,00 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
 Chorwacja Dalmacja Południowa Makarska Hotel Rivijera!Hit!
1 167,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
 Gościnna Albania zaprasza na wyjątkowe wakacje!
2 559,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
 Sanatoria w Truskawcu
690,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Crossfit - poradnik dla początkujących
Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat crossfitu. Chcesz zacząć trenować crossfit? Nasz artykuł z pewnością Ci to ułatwi.

Data publikacji: 2019-07-01

6 najpiękniejszych atrakcji nad Morzem Bałtyckim
Polskie morze przyciąga jak magnes wieloma atrakcjami. Przepiękne krajobrazy, czysty klimat, morska bryza, ale także historyczne zabytki i mnóstwo tematycznych oraz kulturalnych imprez. Nie sposób wymienić wszystkiego, ale postaramy się wskazać przynajmniej kilka atrakcji nad Bałtykiem, które są szczególnie warte uwagi.

Data publikacji: 2019-05-14

Krasnale Wrocławskie i nie tylko
Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, jest stolicą Dolnego Śląska i zamieszkuje go ponad 600 000 osób. Oprócz tego, że posiada uczelnie na najwyższym poziomie oraz szeroki rynek pracy, które sprawiają, że wiele osób przyjeżdża do Wrocławia z zamiarem zamieszkania tam na stałe, to miasto posiada także ogromne walory turystyczne...

Data publikacji: 2018-11-30

Czy buty treningowe do biegania są inne od butów startowych?
Buty do biegania to podstawowy element wyposażenia sportowego biegaczy. Buty powinny być solidne, trwałe, zapewniać odpowiednią amortyzację i wsparcie dla stóp...

Data publikacji: 2018-10-26