Toruń słynny nie tylko z pięknej starówki

Co warto zobaczyć w Toruniu?

Osoby wybierające się na wycieczkę do Torunia powinny zobaczyć nie tylko starówkę znajdującą się w centrum, ale również szereg innych ciekawych miejsc znajdujących się poza Zespołem Staromiejskim.

Na Starym Mieście znajdują się takie zabytki, jak Dwór Artusa, Dwór Bractwa św. Jerzego, Apteka Królewska, Kamienica pod Turkiem oraz Hotel „Pod Trzema Koronami”. Przy ul. Św. Jana 1/3 znajduje się barokowy budynek dawnego Kolegium Jezuickiego, który w XIX wieku przeszedł przebudowę, celem utworzenia koszar wojskowych. Do głównych zabytków starówki – poza kamienicami i rynkiem jest budynek Collegium Maximum UMK pełniący dawniej funkcję Banku Rzeszy oraz Collegium Maius UMK. Stare Miasto łączy się z Nowym Miastem tworząc zabytkową część Torunia. W tej części miasta Kopernika znajdują się Generałówka (na obszarze zamku krzyżackiego), Nowy Arsenał, Budynek Towarzystwa Naukowego i Apteka pod Złotym Lwem.

Twierdza Toruń

W 1971 r. Twierdza Toruń została wpisana do rejestru zabytków. Unikatowy zespół fortyfikacji obejmuje ponad 150 obiektów. Fortyfikacje toruńskie powstały w XIX wieku. Należą do nich m.in. Fort I im. Jana III Sobieskiego, Fort IX im. Bolesława Chrobrego oraz Fort V im. Jana Karola Chodkiewicza. Obecnie w Twierdzy Toruń mieści się muzeum. Można zwiedzić je w grupach lub pojedynczo. Najlepiej dojechać autobusem, albo pociągami Regio, wysiadając na stacji Kluczyki. Piesze zwiedzanie fortyfikacji nie jest zatem zbyt dobrym rozwiązaniem. Poszczególne forty są zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta (m.in. Winnica, Rubinkowo, Mokre, Katarzynka, Wrzosy, Bielany, Rudak).Barbarka

W północno – zachodniej części Torunia znajduje się Barbarka – dawna osada włączona w XVI wieku do granic Torunia. Nazwa tego miejsca wywodzi się od tego, że mieści się tam kaplica ku czci św. Barbary. Według podań, św. Barbara objawiła się przy jednym z miejscowych źródeł, dlatego w XIX wieku zaczęto nazywać je świętym. Do połowy XIX wieku w osadzie mieściła się siedziba Leśnictwa Barbarka. Obecnie miejsce to wyróżnia się pod względem walorów turystycznych i przyrodniczych będąc jednym z najbardziej urokliwych miejsc tego miasta. Oprócz kaplicy św. Barbary znajduje się tam sztuczna grota św. Barbary, zabytkowa stacja kolejowa z XIX wieku oraz pruski pomnik budowniczych Twierdzy Toruń. Barbarka ma charakter Miejsca Pamięci Narodowej – od października do końca grudnia 1939 r. Gestapo i Selbstschutz przeprowadził tam masowe egzekucje polskiej i żydowskiej ludności zamieszkującej Toruń i okolice. Przypomina o tym znajdujący się na Barbarce Pomnik ofiar hitleryzmu. Na Barbarkę można dojechać tylko autobusem, albo własnym środkiem transportu.

Podgórz

Na Podgórz można dostać się autobusem lub własnym środkiem transportu. Warto zobaczyć Dom Muz, Zamek Dybów, Barokowy kościół poreformacki pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, a także Browar Pomorski. W okolicy znajdują się niektóre z fortów Twierdzy Toruń (X, XI, XII, XIII).Mokre

Na Mokrym znajdują się ważne zabytki sakralne, w tym między innymi Kościół Chrystusa Króla oraz Kościół Marki Boskiej Zwycięskiej. W tej dzielnicy Torunia znajduje się także Cerkiew św. Mikołaja. Warte zobaczenia są także zabytki świeckie – młyn zbożowy Richtera XIX wieku, fabryki maszyn Born i Schutze oraz Willa Krauzego.

Toruń jest pięknym miastem, którego zabytkowa zabudowa nie kończy się na starówce. Jednak chcąc zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca miasta Mikołaja Kopernika, należy poruszać się własnym środkiem transportu, albo autobusem. Połączenia kolejowe w Toruniu nie są tak rozbudowane, aby swobodnie przemieszczać się do interesujących turystów miejsc.

Tekst opracowała redakcja http://www.autokary-lancut.pl/

Data publikacji: 2019-06-19, ostatnia zmiana: 2019-06-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

SYLWESTER na morzu ze zwiedzaniem
2 400,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Sylwester we Lwowie ze zwiedzaniem Lwowa i Żółkwi
650,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Obóz Quadowo-Gokartowy - Obozy Młodzieżowe 2022 - ViaCamp
1 599,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Wycieczki jednodniowe - Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska, Czechy, Niemcy...
1,00 zł
Karpacz
(woj. dolnośląskie)
Czarnogóra - Riwiera Czarnogórska
1 899,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Sylwester Express - Wenecja - Włochy
339,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
BERLIN - Jarmark Bożonarodzeniowy
74,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Sylwester Express - Wyspa Tropikalna - Niemcy
119,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Grecja - Rodos - Thalia
870,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Obóz dla dzieci "Mali Agenci" - Obozy Młodzieżowe 2022 - ViaCamp
1 399,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz wypoczynkowy "Relaks Na Zdrowie" - Obozy Młodzieżowe 2022 - ViaCamp
1 299,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Budapeszt - Jarmark Świąteczny
229,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Mielno - nadmorskie miasteczko wielu możliwości
Mielno to popularna destynacja turystyczna. Jest stolicą polskiego morsowania, w którym zimą miłośnicy morsowania spotykają się na zlocie, a także stolicą imprez polskiego wybrzeża. Dla wielu jest to...
Data publikacji: 2021-07-08
Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij