Co warto zobaczyć w Kielcach?

Co warto zobaczyć w Kielcach?

Nie ma potrzeby opuszczania kraju, aby spędzić miło wolny czas i zobaczyć piękne miejsca. W Polsce nie brakuje przeróżnych atrakcji, które dostępne są praktycznie w każdym mieście. A może by tak wybrać się do Kielc?

Miasto to znajduje się niedaleko stolicy Polski i jednocześnie jest stolicą województwa świętokrzyskiego. Jest to dosyć nietypowe miasto, które ma wiele do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Nie brakuje atrakcji godnych uwagi i miejsc, w które warto się wybrać.

Kielce – od czego zacząć?

Jako, że Kielc nie da się zwiedzić w parę godzin i jeszcze wrócić do domu, konieczne jest znalezienie jakiegoś przystępnego miejsca noclegowego. Kwestię tę warto załatwić już z wyprzedzeniem, aby nie musieć na miejscu szukać na ostatnią chwilę jakiegoś obiektu z wolnymi pokojami. Hotel w Kielcach to dobra opcja zarówno dla singli, jak również dla par i rodzin z dziećmi. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać ofertę mniej lub bardziej rozbudowaną. Inne wymagania będzie miała młoda para stawiająca głównie na zwiedzanie i potrzebująca wyłącznie miejsca do noclegu niż małżeństwo z dziećmi, które pragnie skorzystać z hotelowych udogodnień i atrakcji.

Jeśli mamy już zarezerwowane miejsce noclegowe i rozpakowany bagaż, można ruszać na miasto. Jak w każdym większym mieście, najlepiej jest zacząć od Rynku. Kielecki rynek dawniej mieścił się na Placu Wolności. Wizytówką miasta jest najbardziej znana ulica Kielc, czyli ulica Sienkiewicza. Można dostać się nią od głównego dworca do pomnika samego Sienkiewicza.

Obejrzeć można również kościół ekumeniczny. Przez skwer Żeromskiego można dotrzeć do Pałacu Biskupów Krakowskich. Dawniej podziwiać można było tam cerkwie, która niestety została zburzona, a następnie zastąpiona pomnikiem państwa podziemnego. Ciekawostką w przypadku Katedry jest to, że na kamieniach dostarczanych przez kamieniarzy do jej budowy znajdują się ich różnorodne podpisy. Na ścianach wieży katedralnej znajdują się trzy zegary. Pałac Biskupów Krakowskich był siedzibą wojsk Piłsudskiego, biurem werbunkowym, pocztą, drukarnia i siedzibą lojalnej gazety. Na jego ternie założono nawet Szkołę Górniczo-Hutniczą.

Planujesz pobyt w Kielcach? To musisz zobaczyć!

Główną atrakcją Kielc jest Pałac na wzgórzu Zamkowym z Muzeum Narodowym, ale dużą popularnością cieszy się też Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ten kościół również usytuowany jest na tym samym wzgórzu. W pobliżu pałacu znajduje się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Dawniej budynek ten pełnił funkcję więzienia kieleckiego. Jeśli ktoś lubi podziwiać sztukę, to warto wybrać się do Institute of Design, gdzie organizowane są regularnie wystawy i galerie. W przypadku pobytu w Kielcach z dziećmi, obowiązkowo należy odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy. Znajduje się on na Placu Wolności 2. Z kolei na obrzeżach miasta jest Geopark Kadzielnia i Mojżeszowe Tablice, czyli rezerwat geologiczny. Na uwagę zasługuje Park miejski im. Stanisława Staszica, który jest jednym z najstarszych parków w Polsce. Na Placu Artystów można zobaczyć pomnik Dzika, a pod nim legendę dotycząca tego, skąd pochodzi nazwa miasta i jaki ma związek z kłami dzika.


Artykuł został przygotowany dzięki współpracy z luksusowym Hotel Odyssey w Kielcach.

Data publikacji: 2019-12-16, ostatnia zmiana: 2019-12-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Zamień jesienny deszcz i niepogodę na słoneczną plaże! Wybierz Egipt !
2 062,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Karaibskie wakacje w najlepszym wydaniu! Kuba wyspa jak wulkan gorąca!
3 949,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Apartament Mielno-Holiday*401, nad samym morzem.
50,00 zł
Unieście
(woj. zachodniopomorskie)
Last Minute! Rodos wakacje na greckiej wyspie słońca!
2 056,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Odpocznij na najpiękniejszych plażach Wysp Kanaryjskich- Fuerteventura
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Tuż Przy Plaży - pokoje gościnne, domki holenderskie
50,00 zł
Ustronie Morskie
(woj. zachodniopomorskie)
Djerba- wakacje All Inclusive na wyspie Odyseusza!
1 701,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Rajskie wakacje! Zanzibar -wyspa kusząca kolorami i zapachami!
5 199,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Słoneczne wakacje na Wyspie Kawalerów! Malta na 4,7 lub 11 nocy!
1 329,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Mauritius - egzotyczne wakacje w tropikalnym raju!
5 808,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Wakacje dla wszystkich kochających słońce i ocean- Fuerteventura!
2 439,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Jesień na plaży! Tunezja- wypoczynek nad morzem pełen słońca.
1 751,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17