Busko-Zdrój - najciekawsze atrakcje turystyczne

Busko-Zdrój - najciekawsze atrakcje turystyczne

Busko-Zdrój jest coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym dla osób, które doceniają walory turystyczne Polski i wiedzą, iż wypoczynku w pięknych okolicznościach natury wcale nie trzeba szukać za granicami kraju. Miasto słynie z lecznictwa uzdrowiskowego, ponadto tutaj swój początek ma czerwony szlak turystyczny prowadzący do Solca-Zdroju.

Park Zdrojowy

Park z którego słynie Busko-Zdrój znajduje się w południowej części miasta i zajmuje powierzchnię około 16 hektarów. W skład zespołu parkowego wchodzą: ogród łazienkowy o powierzchni około 16 hektarów, skwer zlokalizowany na placu Zwycięstwa o powierzchni 0,7 ha oraz promenada o długości 859 metrów - Aleja Mickiewicza, która łączy centrum miasta z ogrodem. W parku można znaleźć następujące atrakcje: restaurację, muszlę koncertową, najstarsze sanatorium w mieście - "Łazienki", Aleję Gwiazd, korty tenisowe, dziecięcy plac zabaw oraz kaplicę świętej Anny.

Uzdrowisko w Busku-Zdroju 

Busko-Zdrój jest przede wszystkim miastem uzdrowiskowym, lecznictwo na terenie miasta opiera się na występujących tutaj unikatowych wodach mineralnych - solankach siarczkowo-siarkowodorwych, których głównym składnikiem jest jon siarczkowy. W trakcie kąpieli dochodzi do jego przeniknięcia przez skórę do krwiobiegu. Kąpiele w wodach zawierających jon siarczkowy są zalecane osobom cierpiącym m.in. na różnego typu schorzenia kręgosłupa, zapalenia stawów, rwę kulszową, nadciśnienie tętnicze, stany pourazowe czy dyskopatię. W Busku-Zdroju funkcjonuje kilka zakładów przyrodoleczniczych, które oprócz kąpieli w wodach solankowych oferują także różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne, fizykoterapię czy SPA. 

Aleja Gwiazd

W Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju znajduje się Aleja Gwiazd, której powstanie nawiązuje do kulturalnej wizytówki miasta - Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Aleja wykonana jest z płyt zawierających odlane z brązu "Słońca" zaprojektowane przez Tarnowskiego rzeźbiarza Jacka Kucabę. Każde "Słońce" znajdujące się na alei upamiętnia konkretną osobowość polskiej muzyki klasycznej, a każdego roku w trakcie Festiwalu gwiazdy uroczyście odsłaniają swoje "słoneczka" na alei. 

Pomnik Leszka Czarnego

Odsłonięty w 2013 roku pomnik księcia Leszka Czarnego, który w 1287 roku nadał prawa miejskie miejscowości Busko. Pomnik został zaprojektowany przez Edmunda Juszczyka, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na zlecenie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju. Wykonany został techniką odlewniczą z brązu, posiada wysokość 220 cm i wagę 330 kg. Pomnik zlokalizowany jest u podnóża "Byczej Góry".

Kościół św. Leonarda 

Kościół św. Leonarda został wzniesiony w 1699 roku, w celu zastąpienia istniejącego tam wcześniej kościoła. Jest to drewniana budowla jednonawowa pełniąca funkcję świątyni cmentarnej. Kościółek posiada ciekawe wnętrze w którym m.in. zachowała się fragmentarycznie polichromia belki tęczowej oraz późnobarokowa polichromia na stropie prezbiterium. Uważany jest za perełkę drewnianej architektury w Polsce. 


Artykuł powstał przy współpracy z hotelem Bristol mieszczącym się w Busku Zdrój.


Data publikacji: 2019-09-27, ostatnia zmiana: 2019-09-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Obóz Młoda Kadra - Szkoleniowy - Kolonie dla dzieci i młodzieży - ViaCamp - 2020
1 499,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Wakacje dla wszystkich kochających słońce i ocean- Fuerteventura!
2 439,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Last Minute! Teneryfa - wczasy w pobliżu wulkanu El Teide!
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Jesień na plaży! Tunezja- wypoczynek nad morzem pełen słońca.
1 751,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Złote Piaski perła Bułgarskiej Riwiery! Wakacje All inclusive!
2 299,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Malta -słońce, morze i wielowiekowe zabytki w jednym miejscu!
1 899,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Odpocznij na najpiękniejszych plażach Wysp Kanaryjskich- Fuerteventura
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Obóz ASG 2020 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp
1 899,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Zaplanuj wielkie greckie wakacje -Korfu w rytmie siga siga!
2 850,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Obóz Przygodowy "Odkrywcy Przygód" 2020 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp
1 699,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Apartament Mielno-Holiday*401 nad samym morzem.
87,00 zł
Mielno
(woj. zachodniopomorskie)
Złota plaża i ciepłe Morze Czerwone- wakacje w Egipcie!
2 424,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17