Jak uzyskać dokument ESTA? Niezbędne formalności

Jak uzyskać dokument ESTA? Niezbędne formalności.

Od stycznia 2020 roku Polska jest jednym z krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) - w związku z tym jej obywatele celem udania się do Stanów Zjednoczonych nie muszą posiadać wizy. Nie oznacza to jednak, że nie muszą dopełnić formalności, zanim dostaną się do tak odległego, do tej pory stosunkowo niedostępnego państwa. Będą bowiem musieli uzyskać specjalne pozwolenie.

Czym jest ESTA?

Pozwoleniem, o którym mowa powyżej jest tak zwana ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży), której dokument wymagany jest do pomyślnego przejścia przez odprawę celną na lotnisku i przekroczenia granic Stanów Zjednoczonych. System działa, jak sama nazwa sugeruje, całkowicie elektroniczne - nie musimy udawać się do żadnego urzędu, aby skorzystać z jego usług. Sam w sobie jest z kolei zarządzany przez Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, które jest też organem decyzyjnym w sprawie przyznawania tego typu pozwoleń.

Jakie formalności należy wypełnić?

Sam proces zdobywania pozwolenia na pobyt w Stanach Zjednoczonych, ważnego 2 lata od momentu jego zdobycia, sprowadza się do dwóch podstawowych etapów: wypełnienia dostępnego na stronie ESTA formularza (dość szczegółowego, jednak jednocześnie intuicyjnego i czytelnego) oraz dokonania opłaty - ta wynosi początkowo 4$ za samo rozpatrzenie prośby, a 10$ - za wydanie dokumentu już po zaakceptowaniu tejże. Jeżeli chodzi o sam wniosek to ten zmusza nas do zaakceptowania regulaminów, prosząc nas o wprowadzenie podstawowych informacji na nasz temat. Nie jest tutaj mowa wyłącznie o imieniu, nazwisku i innych danych z dowodu. Bardzo ważną formalnością w całym procesie jest udowodnienie, że nie udajemy się do Stanów w celach emigracyjnych, a więc "za pracą". Poza paszportem przygotujmy więc również dokument potwierdzający stałe zatrudnienie w Polsce - może nim być chociażby umowa o pracę, albo też wydruk potwierdzający otrzymywanie wynagrodzenia za nią. Nie zawsze będziemy z nich musieli skorzystać - wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób potoczy się wypełnianie naszego wniosku.

Aby zgłosić się o pozwolenie na przyjazd do Stanów musimy spełniać jeszcze jeden wymóg formalny - posiadanie aktywnego adresu e-mail. To on posłuży nam bowiem do wszelkiego rodzaju komunikacji z organem decyzyjnym w sprawie naszej prośby o zgodę na wyjazd. To również za jego pośrednictwem dostaniemy dokument upoważniający nas do tego - w przypadku pozytywnej odpowiedzi, rzecz jasna. Na jej udzielenie amerykanie mają do 72 godzin - złóżmy więc wniosek odpowiednio wcześnie.

Jakie wymogi trzeba spełniać, by móc skorzystać z systemu ESTA? Przede wszystkim musimy być obywatelami państwa uczestniczącego w Programie Ruchu Bezwizowego (jak już wspomnieliśmy wcześniej, Polska należy do tych krajów). Nie możemy też posiadać aktywnej wizy (ta sprawia, że nie musimy korzystać z ESTA, bo już możemy udać się do Stanów). Nasza planowana podróż z kolei może trwać maksymalnie 90 dni - niezależnie od tego, czy będzie ona miała charakter prywatny czy biznesowy.


Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl

Data publikacji: 2020-02-28, ostatnia zmiana: 2020-02-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Zaplanuj wielkie greckie wakacje -Korfu w rytmie siga siga!
2 850,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Apartament Mielno-Holiday*401 nad samym morzem.
87,00 zł
Mielno
(woj. zachodniopomorskie)
Słoneczna Riwiera Turecka zaprasza na wakacje Ultra All Inclusive!
2 067,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Mauritius - egzotyczne wakacje w tropikalnym raju!
5 808,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Egzotyczna Kenia - przeżyj przygodę w sercu Czarnego Lądu!
5 150,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Radawa Leśne Domki wczasy rodzinne
200,00 zł
Radawa
(woj. podkarpackie)
Obóz ASG 2020 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp
1 899,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Dobra zabawa i relaks na Wyspach Kanaryjskich- Teneryfa 4* Costa Adeje
2 609,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Last Minute! Rodos wakacje na greckiej wyspie słońca!
2 056,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Apartament Mielno-Holiday*401, nad samym morzem.
50,00 zł
Unieście
(woj. zachodniopomorskie)
Słoneczne wakacje na Wyspie Kawalerów! Malta na 4,7 lub 11 nocy!
1 329,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Złote Piaski perła Bułgarskiej Riwiery! Wakacje All inclusive!
2 299,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17