Jak uzyskać dokument ESTA? Niezbędne formalności

Jak uzyskać dokument ESTA? Niezbędne formalności.

Od stycznia 2020 roku Polska jest jednym z krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) - w związku z tym jej obywatele celem udania się do Stanów Zjednoczonych nie muszą posiadać wizy. Nie oznacza to jednak, że nie muszą dopełnić formalności, zanim dostaną się do tak odległego, do tej pory stosunkowo niedostępnego państwa. Będą bowiem musieli uzyskać specjalne pozwolenie.

Czym jest ESTA?

Pozwoleniem, o którym mowa powyżej jest tak zwana ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży), której dokument wymagany jest do pomyślnego przejścia przez odprawę celną na lotnisku i przekroczenia granic Stanów Zjednoczonych. System działa, jak sama nazwa sugeruje, całkowicie elektroniczne - nie musimy udawać się do żadnego urzędu, aby skorzystać z jego usług. Sam w sobie jest z kolei zarządzany przez Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, które jest też organem decyzyjnym w sprawie przyznawania tego typu pozwoleń.

Jakie formalności należy wypełnić?

Sam proces zdobywania pozwolenia na pobyt w Stanach Zjednoczonych, ważnego 2 lata od momentu jego zdobycia, sprowadza się do dwóch podstawowych etapów: wypełnienia dostępnego na stronie ESTA formularza (dość szczegółowego, jednak jednocześnie intuicyjnego i czytelnego) oraz dokonania opłaty - ta wynosi początkowo 4$ za samo rozpatrzenie prośby, a 10$ - za wydanie dokumentu już po zaakceptowaniu tejże. Jeżeli chodzi o sam wniosek to ten zmusza nas do zaakceptowania regulaminów, prosząc nas o wprowadzenie podstawowych informacji na nasz temat. Nie jest tutaj mowa wyłącznie o imieniu, nazwisku i innych danych z dowodu. Bardzo ważną formalnością w całym procesie jest udowodnienie, że nie udajemy się do Stanów w celach emigracyjnych, a więc "za pracą". Poza paszportem przygotujmy więc również dokument potwierdzający stałe zatrudnienie w Polsce - może nim być chociażby umowa o pracę, albo też wydruk potwierdzający otrzymywanie wynagrodzenia za nią. Nie zawsze będziemy z nich musieli skorzystać - wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób potoczy się wypełnianie naszego wniosku.

Aby zgłosić się o pozwolenie na przyjazd do Stanów musimy spełniać jeszcze jeden wymóg formalny - posiadanie aktywnego adresu e-mail. To on posłuży nam bowiem do wszelkiego rodzaju komunikacji z organem decyzyjnym w sprawie naszej prośby o zgodę na wyjazd. To również za jego pośrednictwem dostaniemy dokument upoważniający nas do tego - w przypadku pozytywnej odpowiedzi, rzecz jasna. Na jej udzielenie amerykanie mają do 72 godzin - złóżmy więc wniosek odpowiednio wcześnie.

Jakie wymogi trzeba spełniać, by móc skorzystać z systemu ESTA? Przede wszystkim musimy być obywatelami państwa uczestniczącego w Programie Ruchu Bezwizowego (jak już wspomnieliśmy wcześniej, Polska należy do tych krajów). Nie możemy też posiadać aktywnej wizy (ta sprawia, że nie musimy korzystać z ESTA, bo już możemy udać się do Stanów). Nasza planowana podróż z kolei może trwać maksymalnie 90 dni - niezależnie od tego, czy będzie ona miała charakter prywatny czy biznesowy.


Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl

Data publikacji: 2020-02-28, ostatnia zmiana: 2020-02-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kraków tanie noclegi dla grup, tanie hotele
85,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
HISZPANIA > Poczuj super wiosenną energię!
1 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Natura + Sport + Kultura = Costa Blanca.
1 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Noclegi Pokoje Agroturystyka Lubomierz  730-450-496
40,00 zł
Lubomierz
(woj. dolnośląskie)
HISZPANIA!  Wakacje w dobrej cenie.
1 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Obóz Młoda Kadra - Szkoleniowy - Kolonie dla dzieci i młodzieży - ViaCamp - 2021
1 499,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Apartament Mielno-Holiday*401 nad samym morzem.
87,00 zł
Mielno
(woj. zachodniopomorskie)
Costa Blanca, super Apartament dla 2-osób.
1 500,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Obóz Quadowo-Gokartowy - Obozy Młodzieżowe 2021 - ViaCamp
1 599,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Letnie sportowe półkolonie na basenie
480,00 zł
Luboń
(woj. wielkopolskie)
Obóz Quadowo Paintballowy - Obozy Młodzieżowe - ViaCamp 2021
1 499,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Słowacja -  All Inclusive LATO 2021 renomowany kurort wód i borowin PIESTANY
1 995,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij