Jakie warzywa warto sadzić obok siebie?

Jakie warzywa warto sadzić obok siebie?

Ogród to niesamowite miejsce, które zachwyca każdego ogrodnika. Należy jednak pamiętać, że nie każde warzywo może być sadzone w sąsiedztwie innego. Dobrze jest zatem wiedzieć co sadzić obok siebie, a czego unikać. Dzięki temu możemy cieszyć się dużymi i smacznymi oraz zdrowymi plonami.

Jakie warzywa można sadzić obok siebie?

Swoje towarzystwo bardzo lubią: kalarepa, seler oraz burak. Można również posadzić pomidora obok selera i pietruszki. Wczesna marchewka bardzo lubi sąsiedztwo cebuli. Warto też dodać, że obok marchewki można również posadzić bez problemu szczypiorek, pietruszkę oraz sałatę. Gdy chcemy mieć ogórki, to świetnym kompanem jest koper.

Wato, też dodać, że niektóre warzywa chronią się nawzajem przed szkodnikami. Dlatego też bardzo często sieje się obok siebie fasolę, groch oraz kukurydzę. Dobrym pomysłem jest też posadzenie kapusty obok pomidorów, gdyż też chronią się wzajemnie przed szkodnikami. Należy też pamiętać, że świetnym pomysłem jest sadzenie czosnku w każdym możliwym miejscu. Czosnek odstrasza większość owadów, które są szkodnikami i mogą zniszczyć nasze plony. Dynia i fasola również lubią swoje towarzystwo.

Których warzyw nie powinno się sadzić obok siebie? 

Gdy zaczynamy przygodę z ogrodnictwem, to należy pamiętać, że nie wszystkie warzywa lubią swoje towarzystwo. Jeśli posadzimy obok siebie warzywa, które nie przepadają za sobą, to może się okazać, że nie wzejdą w ogóle żadne plony, gdyż jedno warzywo, drugiemu może zabierać dopływ wody i podbierać mu potrzebnych minerałów. Dlatego też między innymi nie powinno się przy sobie takich warzyw jak: pomidor i groch, ziemniaki i pomidor, ziemniaki i słonecznik. Swojego towarzystwa nie lubią również sałata oraz pietruszka, czy też ogórek i pomidor. Należy też wiedzieć, że pomidor oraz papryka także nie stanowią zbyt dobrego połączenia cebula i fasola.

Uprawa współrzędna warzyw - zasady ogólne

Należy pamiętać, że warzywa z tej samej rodziny nie wpływają na siebie korzystnie, dlatego też między innymi nie można sadzić obok siebie pomidorów i ziemniaków. Natomiast warzywa, które mają ogromne wymagania odżywcze oraz wodne mogą ze sobą konkurować i zabierać sobie wzajemnie dostęp do wody, co może skończyć się tym, że słabsza roślina nie będzie miała szans na przetrwanie. Dobrze jest sadzić obok siebie takie warzywa, które pobierają składniki odżywcze z różnych warstw gleby, przez co nie będą one musiały ze sobą konkurować. Korzenie roślin motylkowatych wchodzą w symbiozę z bakteriami, dlatego też korzystnie wpływają na uprawę warzyw. Warto też pamiętać, że niektóre warzywa mogą odstraszać szkodniki, dzięki czemu dobrze jest je sadzić w towarzystwie warzyw, które mogą być częstym łupem szkodników.

Kiedy najlepiej sadzić warzywa?

Większość warzyw, które sadzi się bezpośrednio w glebę, to wsadza się je po ostatnich przymrozkach, kiedy to temperatury w nocy nie są już ujemne. Już w marcu można zasadzić rzodkiewkę, cebulę, marchew czy pietruszkę. W okolicy końca kwietnia lub początkach maja dobrze jest wsadzić dynie oraz ogórki. Kalarepę natomiast najlepiej wsadza się w czerwcu, a w lipcu można wsadzić też już kalafior. Warto pamiętać, że dobre plony zależą również od tego, czy wsadziliśmy dane warzywo w odpowiednim czasie.

Jeśli chcemy korzystać ze swoich warzyw z ogródka, to dobrze jest przestrzegać zasad, które pomagają nam w uprawie naszych warzyw. Dzięki temu można cieszyć się zbiorem i tak uprawiane warzywa na pewno przydadzą się do stworzenia różnych, pysznych dań w kuchni.

Autor

Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Data publikacji: 2022-04-19, ostatnia zmiana: 2022-04-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Pompa hydrauliczna Rexroth A10 vso 18 dfr 1/31 R-PUC 12 N00
4 700,00 zł
Perzów
(woj. wielkopolskie)
Cewka Vickers G 507847 12DC różne rodzaje sprzedaż dostawa nowa gwarancja
360,00 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Pompa Denison T7DS B38 1RXX A1M0 różne rodzaje sprzedaż nowa
4 000,00 zł
Perzów
(woj. wielkopolskie)
Pompa hydrauliczna Rexroth A10vso 18dfr 1/31R-puc12 N00
4 000,00 zł
Perzów
(woj. wielkopolskie)
Ruminta Wlewka Wapń Magnez dla Krów/Owiec/Kóz Ecocal
21,10 zł
Turośl
(woj. podlaskie)
Nakrętka do Butelki do Karmienia Cieląt, 2,5 l, z Uchwytem i Gumowym Smoczkiem,
4,10 zł
Turośl
(woj. podlaskie)
Zawór bliźniaczy Rexroth Z2FS16B8-3X/S nowy różne rodzaje sprzedaż
700,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Zawór bliźniaczy Rexroth Z2FS16 A8-3X/S2V nowa sprzedaż różne rodzaje
700,00 zł
Perzów
(woj. wielkopolskie)
Wapno węglanowe z magnezem z Kopalni Holcim (dawne Lafarge)
48,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Wapno Granulowane Polcalc III Generacji
425,00 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
Pompa hydrauliczna Rexroth A10vso 71dflr/31- RPPA12N00
4 000,00 zł
Perzów
(woj. wielkopolskie)
AL174812 filtr powietrza oryginał John Deere, Fendt
215,00 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Umowa kupna sprzedaży ciągnika rolniczego lub kombajnu
Specjalnie dla użytkowników serwisu Sprzedawacz.pl przygotowaliśmy gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego lub kombajnu. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię format (PDF, DOC lub ODT) i w...
Data publikacji: 2021-08-11
Jak wybrać odpowiedni kask na motocykl?
Wiosna w pełni, a więc sezon motocyklowy można uznać za otwarty. Warto odświeżyć ekwipunek motocyklisty, zanim wyruszysz jednośladem na podbój szos. Jeśli po raz pierwszy kompletujesz garderobę i akce...
Data publikacji: 2024-04-17
Wiosenny odpoczynek w ogrodzie - jakie meble wybrać?
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Kwiaty i drzew kwitną, a słońce coraz częściej gości na niebie. Nic więc dziwnego, że posiadacze ogrodów uwielbiają ten okres. Nie ma nic przyjemniej...
Data publikacji: 2024-04-17
Jak wybrać idealną agencję hostess w Zielonej Górze ? Przewodnik dla klientów
Poszukiwanie idealnej agencji hostess to kluczowy krok dla każdego, kto chce zorganizować wydarzenie, które zostanie zapamiętane na długo. Zielona Góra, z jej dynamicznie rozwijającym się rynkiem even...
Data publikacji: 2024-04-12