Profesjonalne maszyny czyszczące na straży porządku

Profesjonalne maszyny czyszczące

Doprowadzanie do porządku małego pomieszczenia nie jest szczególnie czasochłonne. Jednak gorzej z większymi powierzchniami użytkowymi, które naprawdę trudno wyczyścić za pomocą tradycyjnych metod, czyli np. mopem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie profesjonalnych maszyn czyszczących z rozbudowanymi funkcjami zamiatania, mycia, szorowania i osuszania.


Czy zakup maszyny do czyszczenia zawsze się opłaca?

Odpowiedź zależy od kilku kwestii. Maszyny czyszczące są oczywiście nieodzowne, ale dopiero wtedy, gdy powierzchnia przeznaczona do sprzątania ma co najmniej 50 m2. Dlatego w małym sklepie czy punkcie usługowym niekoniecznie się sprawdzą, ponieważ ciężko byłoby manewrować sprzętem. Warto także mieć na uwadze rodzaj podłogi. Doskonale się nadają podłoża wykazujące dobrą odporność na szorowanie, a przy tym nienasiąkliwe. Oznacza to, że bezpiecznie można stosować maszyny czyszczące na podłogach kamiennych, betonowych, gresowych albo pokrytych wykładziną PCV. W przypadku drewna należy zachować dużą ostrożność – miękkie gatunki łatwo zarysować, a nadmiar wody doprowadza do powstawania nieestetycznych wypaczeń.

W związku z tym na zakup profesjonalnej maszyny do czyszczenia powinni się zdecydować właściciele wielu instytucji i zakładów pracy. To urządzenia nieodzowne w:

  • galeriach handlowych i większych sklepach czy punktach usługowych,
  • przedszkolach, szkołach i uczelniach,
  • biurowcach,
  • hotelach,
  • halach sportowych,
  • przychodniach i szpitalach,
  • magazynach,
  • większych restauracjach i salach tanecznych,
  • urzędach publicznych.
Maszyna Viper AS710R - tego rodzaju sprzęt możesz zamówić na stronie www.multi-matic.pl

Dlaczego warto postawić na urządzenia czyszczące?

Tego typu sprzęt przede wszystkim usprawnia pracę. Tradycyjne usuwanie zabrudzeń za pomocą szczotki i mopa kompletnie nie zdaje egzaminu w przypadku naprawdę dużych powierzchni użytkowych, ponieważ zajmuje sporo czasu. Co więcej, z reguły trzeba byłoby zatrudnić do pracy więcej osób do sprzątania – jedna mogłaby nie uporać się z zadaniem. Profesjonalny sprzęt to zatem oszczędność czasu, ale i pieniędzy, mimo że wydatek na zakup maszyny czyszczącej niski nie jest.

Inna kwestia, że wykorzystanie zaawansowanego technologicznie sprzętu zdecydowanie ułatwia cały proces czyszczenia. Pracownik odpowiedzialny za sprzątanie nie musi się aż tak bardzo męczyć, szczególnie gdy do dyspozycji ma samojezdne automaty szorująco-zamiatające albo modele z trakcją.

Jaki system zasilania maszyn myjących jest optymalny?

Renomowani producenci proponują dwa rodzaje zasilania urządzeń czyszczących – sieciowe albo bateryjne. Oba mają swoje zalety i pewne wady, a w zasadzie ograniczenia. Dlatego przed zakupem sprzętu warto dokładnie przyjrzeć się warunkom, w jakich dany model będzie użytkowany.

Maszyny czyszczące kablowe charakteryzują się mniejszą wagą, więc to idealne rozwiązanie, kiedy urządzenie wymaga częstego przenoszenia z jednego miejsca na drugie. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń na rożnych poziomach, zwłaszcza gdy w budynku brakuje windy.

Zaletą tego typu modeli jest także ciągłość pracy, bez przerw na ładowanie. Trzeba jednak zadbać o wygodny dostęp do punktów zasilania. Ciężko też manewrować sprzętem na powierzchni, na której znajdują się różnego typu przeszkody jak meble lub leżący sprzęt, ponieważ łatwo wtedy o coś zahaczyć kablem. W wielu miejscach urządzenia zasilane sieciowe nie są też wskazane ze względów bezpieczeństwa – na pewno przy konieczności sprzątania przy przemieszczających się ludziach, którzy mogliby potknąć się o przewód i przewrócić.

W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem okazują się maszyny czyszczące bateryjne. Ryzyko wypadku znacznie mniejsze, a przy tym jest niezależność od dostępu do sieci przez kilka godzin (2-4) – właśnie tyle wynosi czas pracy na jednym ładowaniu. To z reguły wystarcza na dokładne umycie nawet bardzo zabrudzonych i dużych powierzchni użytkowych. Warto też podkreślić komfort pracy, ponieważ nie trzeba nieustannie monitorować położenia kabla. Natomiast należy pamiętać, że modele bateryjne są cięższe, więc trudniej byłoby je przenosić między piętrami. W porównaniu z tymi zasilanymi sieciowo pozwalają na krótszy czas ciągłej pracy.

Na jaki system napędowy się zdecydować?

W przypadku mniejszych sklepów, salonów i warsztatów samochodowych może wystarczyć maszyna czyszcząca bez napędu. Jednak im większa powierzchnia do umycia, tym większe też zapotrzebowanie na model ze wspomaganiem. Maszyny czyszczące z trakcją są wyposażone w samodzielny napęd na tylne koła. Dzięki temu operator urządzenia ma ułatwione zadanie, ponieważ nie potrzebuje zbyt dużego nakładu siły, aby pchać taki sprzęt po podłodze, nawet na niewielkich wzniesieniach. Okazuje się to rzeczywiście istotne w związku z tym, że modele trakcyjne zasilane są bateryjnie, więc ważą sporo. To modele średnich i dużych zasięgów. Doskonale sobie radzą z usuwaniem zabrudzeń na powierzchniach użytkowych, na których konieczne jest czyszczenie co najmniej 1500 m2/h.

Jeszcze wygodniejsze w użytkowaniu okazują się maszyny sprzątające samojezdne, wyposażone w siedzisko dla operatora. W tym przypadku steruje się urządzeniem za pomocą kierownicy, podobnie jak samochodem. Obsługę ułatwia ponadto intuicyjny panel, na którym wyświetlają się kluczowe parametry - wskaźnik poziomu wody, detergentu i zużycia baterii. Wszelkie ustawienia zmienia się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Takie automaty szorująco-zbierające do tanich nie należą, ale ich zakup szybko się zwraca poprzez optymalizację wydatków na sprzątanie. Modele samojezdne idealnie nadają się na rozległe powierzchnie użytkowe zakładów produkcyjnych i przemysłowych, a także dworce, lotniska i duże magazyny.

Odpowiednia siła czyszczenia

Profesjonalne maszyny czyszczące pozwalają na usuwanie zabrudzeń w sposób niezwykle ekonomiczny. W przypadku niewielkich zanieczyszczeń nie trzeba nawet stosować żadnego detergentu. Jednak zazwyczaj podłogi wymagają nieco silniejszych środków niż woda, aby doprowadzić je do porządku, a przy okazji także dobrze zdezynfekować.

Dlatego każda maszyna czyszcząca jest wyposażona w specjalny pojemnik na preparat chemiczny. Natomiast co ważne, dozowanie następuje w sposób automatyczny. Dzięki temu unika się ryzyka strat z powodu nadmiernego zużycia detergentu w stosunku do potrzeb, co przecież się zdarza przy sprzątaniu za pomocą mopa. Również woda jest samoczynnie dozowana, więc nie dochodzi do przemoczenia podłoża albo powstawania kałuż. Zwiększa to tym samym poziom bezpieczeństwa, a pomieszczenia w zasadzie natychmiast po czyszczeniu nadają się do eksploatacji.

Inne ważne elementy maszyn czyszczących

Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na łatwość użytkowania – przede wszystkim manewrowania, ale transportu. Maszyny czyszczące renomowanych producentów, jak Viper lub Nilfisk charakteryzują się ergonomiczną budową, wyjątkowo wytrzymałą konstrukcją i optymalną mocą ssania. Warto przyjrzeć się szczotkom czyszczącym, ponieważ od ich szerokości, prędkości działania oraz siły nacisku zależy efektywność pracy. Niektóre automaty pozostawiają po sobie umyty pas o szerokości nawet 90 cm, co przy dużych powierzchniach zdecydowanie ma znaczenie.

Niezwykle przydatną funkcją okazuje się regulacja nacisku szczotek do podłogi, szczególnie przy dużych zabrudzeniach – może być ręczna albo automatyczna. Podczas wyboru urządzenia należy też zwrócić uwagę na wydajność modelu, a także wielkość zbiornika na wodę i nieczystości. Jeżeli sprzęt jest przeznaczony do użytkowania w ciągu dnia, to trzeba również sprawdzić poziom hałasu, jaki generuje urządzenie.

Jednak kluczowy okazuje się odpowiedni dobór modelu do indywidualnych potrzeb. Nie zawsze należy decydować się na maszynę największą lub najbardziej zaawansowaną technologicznie. Do małych pomieszczeń nadają się świetnie mikroautomaty czy małe maszyny myjące o wydajności do 600 m2. Z kolei duże automaty szorująco-zbierające sprawdzą się tam, powierzchnia do mycia przekracza 3000 m2.

W ofercie jest de facto wiele bardzo ciekawych propozycji maszyn, które gwarantują komfortowe i bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat.

Data publikacji: 2020-02-08, ostatnia zmiana: 2022-02-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Wiertło koronowe Husqvarna D35 47 mm
347,96 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Wiertło koronowe Tyrolit Premium CD640 47 mm
362,87 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Wiertło koronowe Tyrolit Standard CDL 112 mm
434,48 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Wiertło koronowe Tyrolit Standard CDL 102 mm
385,31 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Tarcza diamentowa Husqvarna F635 500 mm do betonu
1 675,39 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Wiertło koronowe Tyrolit Standard CDM 152 mm
549,84 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Wiertło koronowe Tyrolit Premium CD840 107 mm
521,06 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Tarcza diamentowa Husqvarna F640 600 mm do betonu
2 660,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Wiertło koronowe Tyrolit Premium CD640 152 mm
696,26 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Wiertło koronowe Tyrolit Premium DDL TGD 102 mm 280 mm
475,86 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wiertło koronowe Tyrolit Premium DDT 25 mm
143,96 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Wiertło koronowe Tyrolit Premium CD660 127 mm
607,83 zł
Gorlice
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Maszyny czyszczące dla Twojego biznesu - przegląd, rodzaje, opinie
O tym, jak trudno dobrać odpowiednie maszyny czyszczące do własnego biznesu, wie chyba każdy szanujący się przedsiębiorca. Czasem ich zakup nie jest potrzebny. Ale w miarę jego upływu, gdy siedziba pr...
Data publikacji: 2023-01-16
Koła pasowe - jaka jest ich funkcja i gdzie możemy je znaleźć?
Koło pasowe to bardzo istotny element każdej przekładni pasowej. Koła pasowe to element, na którym dosłownie i w przenośni opiera się cały układ. O tym, w jakich maszynach znajdziemy koła pasowe i jak...
Data publikacji: 2022-07-26
Wybieramy przewód pneumatyczny ? z jakiego materiału powinien być wykonany?
Do produkcji przewodów pneumatycznych wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Każde tworzywo charakteryzuje się specyficznymi cechami, które decydują o konkretnym zastosowaniu węża. W przemyśle najczęście...
Data publikacji: 2022-05-10
Urządzenia, zapewniające niezawodność fotowoltaiki przemysłowej
Decyzja o wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych w przemyśle to pod wieloma względami krok w dobrą stronę. Zwiększenie atrakcyjności w oczach potencjalnych grup docelowych oraz partnerów biznesowyc...
Data publikacji: 2022-03-16

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij