Profesjonalne maszyny czyszczące na straży porządku

Profesjonalne maszyny czyszczące

Doprowadzanie do porządku małego pomieszczenia nie jest szczególnie czasochłonne. Jednak gorzej z większymi powierzchniami użytkowymi, które naprawdę trudno wyczyścić za pomocą tradycyjnych metod, czyli np. mopem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie profesjonalnych maszyn czyszczących z rozbudowanymi funkcjami zamiatania, mycia, szorowania i osuszania.


Czy zakup maszyny do czyszczenia zawsze się opłaca?

Odpowiedź zależy od kilku kwestii. Maszyny czyszczące są oczywiście nieodzowne, ale dopiero wtedy, gdy powierzchnia przeznaczona do sprzątania ma co najmniej 50 m2. Dlatego w małym sklepie czy punkcie usługowym niekoniecznie się sprawdzą, ponieważ ciężko byłoby manewrować sprzętem. Warto także mieć na uwadze rodzaj podłogi. Doskonale się nadają podłoża wykazujące dobrą odporność na szorowanie, a przy tym nienasiąkliwe. Oznacza to, że bezpiecznie można stosować maszyny czyszczące na podłogach kamiennych, betonowych, gresowych albo pokrytych wykładziną PCV. W przypadku drewna należy zachować dużą ostrożność – miękkie gatunki łatwo zarysować, a nadmiar wody doprowadza do powstawania nieestetycznych wypaczeń.

W związku z tym na zakup profesjonalnej maszyny do czyszczenia powinni się zdecydować właściciele wielu instytucji i zakładów pracy. To urządzenia nieodzowne w:

  • galeriach handlowych i większych sklepach czy punktach usługowych,
  • przedszkolach, szkołach i uczelniach,
  • biurowcach,
  • hotelach,
  • halach sportowych,
  • przychodniach i szpitalach,
  • magazynach,
  • większych restauracjach i salach tanecznych,
  • urzędach publicznych.




Maszyna Viper AS710R - tego rodzaju sprzęt możesz zamówić na stronie www.multi-matic.pl

Dlaczego warto postawić na urządzenia czyszczące?

Tego typu sprzęt przede wszystkim usprawnia pracę. Tradycyjne usuwanie zabrudzeń za pomocą szczotki i mopa kompletnie nie zdaje egzaminu w przypadku naprawdę dużych powierzchni użytkowych, ponieważ zajmuje sporo czasu. Co więcej, z reguły trzeba byłoby zatrudnić do pracy więcej osób do sprzątania – jedna mogłaby nie uporać się z zadaniem. Profesjonalny sprzęt to zatem oszczędność czasu, ale i pieniędzy, mimo że wydatek na zakup maszyny czyszczącej niski nie jest.

Inna kwestia, że wykorzystanie zaawansowanego technologicznie sprzętu zdecydowanie ułatwia cały proces czyszczenia. Pracownik odpowiedzialny za sprzątanie nie musi się aż tak bardzo męczyć, szczególnie gdy do dyspozycji ma samojezdne automaty szorująco-zamiatające albo modele z trakcją.

Jaki system zasilania maszyn myjących jest optymalny?

Renomowani producenci proponują dwa rodzaje zasilania urządzeń czyszczących – sieciowe albo bateryjne. Oba mają swoje zalety i pewne wady, a w zasadzie ograniczenia. Dlatego przed zakupem sprzętu warto dokładnie przyjrzeć się warunkom, w jakich dany model będzie użytkowany.

Maszyny czyszczące kablowe charakteryzują się mniejszą wagą, więc to idealne rozwiązanie, kiedy urządzenie wymaga częstego przenoszenia z jednego miejsca na drugie. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń na rożnych poziomach, zwłaszcza gdy w budynku brakuje windy.

Zaletą tego typu modeli jest także ciągłość pracy, bez przerw na ładowanie. Trzeba jednak zadbać o wygodny dostęp do punktów zasilania. Ciężko też manewrować sprzętem na powierzchni, na której znajdują się różnego typu przeszkody jak meble lub leżący sprzęt, ponieważ łatwo wtedy o coś zahaczyć kablem. W wielu miejscach urządzenia zasilane sieciowe nie są też wskazane ze względów bezpieczeństwa – na pewno przy konieczności sprzątania przy przemieszczających się ludziach, którzy mogliby potknąć się o przewód i przewrócić.

W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem okazują się maszyny czyszczące bateryjne. Ryzyko wypadku znacznie mniejsze, a przy tym jest niezależność od dostępu do sieci przez kilka godzin (2-4) – właśnie tyle wynosi czas pracy na jednym ładowaniu. To z reguły wystarcza na dokładne umycie nawet bardzo zabrudzonych i dużych powierzchni użytkowych. Warto też podkreślić komfort pracy, ponieważ nie trzeba nieustannie monitorować położenia kabla. Natomiast należy pamiętać, że modele bateryjne są cięższe, więc trudniej byłoby je przenosić między piętrami. W porównaniu z tymi zasilanymi sieciowo pozwalają na krótszy czas ciągłej pracy.

Na jaki system napędowy się zdecydować?

W przypadku mniejszych sklepów, salonów i warsztatów samochodowych może wystarczyć maszyna czyszcząca bez napędu. Jednak im większa powierzchnia do umycia, tym większe też zapotrzebowanie na model ze wspomaganiem. Maszyny czyszczące z trakcją są wyposażone w samodzielny napęd na tylne koła. Dzięki temu operator urządzenia ma ułatwione zadanie, ponieważ nie potrzebuje zbyt dużego nakładu siły, aby pchać taki sprzęt po podłodze, nawet na niewielkich wzniesieniach. Okazuje się to rzeczywiście istotne w związku z tym, że modele trakcyjne zasilane są bateryjnie, więc ważą sporo. To modele średnich i dużych zasięgów. Doskonale sobie radzą z usuwaniem zabrudzeń na powierzchniach użytkowych, na których konieczne jest czyszczenie co najmniej 1500 m2/h.

Jeszcze wygodniejsze w użytkowaniu okazują się maszyny sprzątające samojezdne, wyposażone w siedzisko dla operatora. W tym przypadku steruje się urządzeniem za pomocą kierownicy, podobnie jak samochodem. Obsługę ułatwia ponadto intuicyjny panel, na którym wyświetlają się kluczowe parametry - wskaźnik poziomu wody, detergentu i zużycia baterii. Wszelkie ustawienia zmienia się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Takie automaty szorująco-zbierające do tanich nie należą, ale ich zakup szybko się zwraca poprzez optymalizację wydatków na sprzątanie. Modele samojezdne idealnie nadają się na rozległe powierzchnie użytkowe zakładów produkcyjnych i przemysłowych, a także dworce, lotniska i duże magazyny.

Odpowiednia siła czyszczenia

Profesjonalne maszyny czyszczące pozwalają na usuwanie zabrudzeń w sposób niezwykle ekonomiczny. W przypadku niewielkich zanieczyszczeń nie trzeba nawet stosować żadnego detergentu. Jednak zazwyczaj podłogi wymagają nieco silniejszych środków niż woda, aby doprowadzić je do porządku, a przy okazji także dobrze zdezynfekować.

Dlatego każda maszyna czyszcząca jest wyposażona w specjalny pojemnik na preparat chemiczny. Natomiast co ważne, dozowanie następuje w sposób automatyczny. Dzięki temu unika się ryzyka strat z powodu nadmiernego zużycia detergentu w stosunku do potrzeb, co przecież się zdarza przy sprzątaniu za pomocą mopa. Również woda jest samoczynnie dozowana, więc nie dochodzi do przemoczenia podłoża albo powstawania kałuż. Zwiększa to tym samym poziom bezpieczeństwa, a pomieszczenia w zasadzie natychmiast po czyszczeniu nadają się do eksploatacji.

Inne ważne elementy maszyn czyszczących

Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na łatwość użytkowania – przede wszystkim manewrowania, ale transportu. Maszyny czyszczące renomowanych producentów, jak Viper lub Nilfisk charakteryzują się ergonomiczną budową, wyjątkowo wytrzymałą konstrukcją i optymalną mocą ssania. Warto przyjrzeć się szczotkom czyszczącym, ponieważ od ich szerokości, prędkości działania oraz siły nacisku zależy efektywność pracy. Niektóre automaty pozostawiają po sobie umyty pas o szerokości nawet 90 cm, co przy dużych powierzchniach zdecydowanie ma znaczenie.

Niezwykle przydatną funkcją okazuje się regulacja nacisku szczotek do podłogi, szczególnie przy dużych zabrudzeniach – może być ręczna albo automatyczna. Podczas wyboru urządzenia należy też zwrócić uwagę na wydajność modelu, a także wielkość zbiornika na wodę i nieczystości. Jeżeli sprzęt jest przeznaczony do użytkowania w ciągu dnia, to trzeba również sprawdzić poziom hałasu, jaki generuje urządzenie.

Jednak kluczowy okazuje się odpowiedni dobór modelu do indywidualnych potrzeb. Nie zawsze należy decydować się na maszynę największą lub najbardziej zaawansowaną technologicznie. Do małych pomieszczeń nadają się świetnie mikroautomaty czy małe maszyny myjące o wydajności do 600 m2. Z kolei duże automaty szorująco-zbierające sprawdzą się tam, powierzchnia do mycia przekracza 3000 m2.

W ofercie jest de facto wiele bardzo ciekawych propozycji maszyn, które gwarantują komfortowe i bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat.

Data publikacji: 2020-02-08, ostatnia zmiana: 2022-02-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

CEDRUS IN3000E AGREGAT GENERATOR INWERTOROWY PRĄDOTWÓRCZY INWERTEROWY WALIZKOWY 230V 3.3 KW ESTART -
2 898,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
Przekaźnik bistabilny F&F BIS-404 2x8A 2NO 230V AC sekwencyjny świecznikowy do puszki fi 60
84,65 zł
Chełmno
(woj. kujawsko-pomorskie)
Centrum Obróbcze Cnc industria enter lignum
20 000 zł
Kłodawa
(woj. lubuskie)
Lampa warsztatowa Schneider Thorsman IMT47226 kompaktowa LED 30W 3000lm 4000K IP65 czarna
222,69 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Elektroniczny czujnik ruchu Karlik Deco 28DCR-1 grafitowy mat
291,18 zł
Radomsko
(woj. łódzkie)
CEDRUS DG8.5E-3F AGREGAT GENERATOR PRĄDOTWÓRCZY 8.5kW / 18 KM 230/400V AVR WERSJA WYCISZONA SILENT C
8 099,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
Regulator temperatury Kontakt-Simon 54 DTRNW.01/49 z wyświetlaczem z czujnikiem wewnętrznym moduł 16
389,33 zł
Opole
(woj. opolskie)
Czujnik ruchu elektroniczny Karlik Mini 12MCR-1 czarny mat
289,60 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Zęby (nakładki) Uni Z i Uni Z 2000
100,00 zł
Jadwisin
(woj. dolnośląskie)
Przekaźnik czasowy 4-funkcyjny F&F PCU-511 0,1s-576h 8A 1NO/NC 230V AC na szynę DIN
102,62 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
DAEWOO DDAE 9000XE DIESEL AGREGAT GENERATOR PRĄDOTWÓRCZY 2x16A, 1x32A AVR MOC 15KM - OFICJALNY DYSTR
9 499,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
DAEWOO DDAE 9000XE DIESEL AGREGAT GENERATOR PRĄDOTWÓRCZY 2x16A, 1x32A AVR MOC 15KM - OFICJALNY DYSTR
9 499,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Mieszanki gumy silikonowej i ich szerokie zastosowanie
Guma silikonowa to elastyczny, uniwersalny i wyjątkowo trwały materiał, który sprawdza się w wielu bardzo zróżnicowanych branżach, gdzie element powleczony lub uformowany z polimeru musi sprawdzić się...
Data publikacji: 2023-11-23
Kuchnie elektryczne gastronomiczne a kuchenki domowe ? czym się różnią?
Kuchnie elektryczne odgrywają kluczową rolę w każdej profesjonalnej kuchni. Decydując się na zakup kuchni przemysłowej, właściciele restauracji oraz kucharze zyskują dostęp do zaawansowanych rozwiązań...
Data publikacji: 2023-10-19
Regały metalowe: Praktyczne i estetyczne rozwiązanie do przechowywania
Regały metalowe to nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe rozwiązanie do przechowywania różnorodnych przedmiotów. Dzięki swojej wytrzymałości i trwałości, są idealne zarówno do użytku w małej firmi...
Data publikacji: 2023-09-10
Inteligentne lodówki - przewodnik po najlepszych modelach
Lodówka to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Zanim jednak będziesz mógł cieszyć się w pełni jej zaletami, czeka Cię podjęcie jednej kluczowej decyzji - który z...
Data publikacji: 2023-06-28