Maszyny czyszczące dla Twojego biznesu - przegląd, rodzaje, opinie

Maszyny czyszczące dla Twojego biznesu - przegląd, rodzaje, opinie

O tym, jak trudno dobrać odpowiednie maszyny czyszczące do własnego biznesu, wie chyba każdy szanujący się przedsiębiorca. Czasem ich zakup nie jest potrzebny. Ale w miarę jego upływu, gdy siedziba przedsiębiorstwa się powiększa, maszyna czyszcząca do podłóg staje się wręcz niezbędna.

Komu jest potrzebna maszyna czyszcząca?

Z reguły zakup maszyn czyszczących jest opłacalny wtedy, gdy powierzchnia biura, sklepu lub magazynu przekracza 50 metrów kwadratowych. Mowa tu oczywiście o posadce, a nie o pomieszczeniu jako całości. Wewnątrz obiektu mogą znajdować się przecież meble, lady, wyposażenie pomocnicze i mnóstwo innych artykułów. Co ważne, nie tylko ograniczają one dostępną przestrzeń, ale w niektórych przypadkach poważnie utrudniają czyszczenie z wykorzystaniem maszyn czyszczących. Dlatego dolna granica wolnej przestrzeni, powyżej której zakup sprzętu czyszczącego się opłaca, to około 50 - 60 metrów kwadratowych. Jeśli przestrzeń należąca do określonej firmy jest mniejsza, to pracę maszyn można w łatwy sposób zastąpić pracą ludzkich mięśni.

Rodzaje maszyn czyszczących

Podstawowym rodzajem maszyn czyszczących są oczywiście te, które są napędzane siłą ludzkich mięśni. Najprostsze z nich to maszyny do mycia podłóg, które w ogóle nie wymagają zasilania. Wprowadza się je w ruch za pomocą siły mięśni. Wewnątrz nich znajduje się specjalna przekładnia, która wprowadza w ruch napęd odpowiedzialny za pracę końcówek czyszczących.

Bardziej rozwojowym wariantem maszyn czyszczących są ręczne urządzenia kablowe i akumulatorowe. O ile te pierwsze mają z reguły dość dużą moc i świetnie sprawdzają się w budynkach wielopiętrowych, o tyle urządzenia akumulatorowe są niezależne od źródła zasilania. W tej grupie maszyn czyszczących poważną podgrupę stanowią maszyny trakcyjne, których napęd - ze względu na duży ciężar własny - jest wspomagany elektrycznie.

Ostatnią grupą maszyn czyszczących są pojazdy samojezdne. Wyposażono je w specjalne kabiny, wewnątrz których znajduje się operator. Urządzenia te nadają się wyłącznie do obiektów wielkopowierzchniowych, takich jak supermarkety bądź hale magazynowe.

Przegląd wszystkich urządzeń czyszczących został szczegółowo omówiony na stronie Multi-Maitc.pl

Przegląd dostępnych urządzeń czyszczących

Spróbujmy - na podstawie powyższych informacji - przeanalizować funkcjonalność maszyn czyszczących na konkretnych przykładach. Oto zestawienie najpopularniejszych rozwiązań oferowanych przez sprawdzonych, międzynarodowych producentów.

1. Zamiatarki ręczne - to najprostsze urządzenia czyszczące. Jak sama nazwa wskazuje, są to maszyny napędzane ręcznie. Fakt ten oznacza nie tylko to, że użytkownik musi je pchać (taką opcję posiadają też bardziej rozbudowane urządzenia ręczne), ale również to, że ich mechanizm czyszczący jest napędzany siłą mięśni człowieka. Jest to możliwe dzięki specjalnemu zestawowi przekładni, które wprowadzają w ruch specjalne miotły obrotowe. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby zamiatać zanieczyszczenia wprost do specjalnej komory. Przykładem takiego urządzenia jest zamiatarka ręczna Viper PS 480. Jak łatwo się domyśleć, jej największą zaletą jest brak zasilania, czyli pełna niezależność od energii elektrycznej.

2. Zamiatarki ręczne/elektryczne - to urządzenia podobne do maszyn z pkt. 1. Również można je wykorzystywać jedynie do zamiatania. Różnica polega na tym, że urządzenia te posiadają wewnętrzny napęd elektryczny. Najczęściej jest on zasilany wprost z baterii. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne z kilku względów. Po pierwsze, dzięki niemu energia baterii jest zużywana wyłącznie na pracę mechanizmu czyszczącego. Po drugie, zastosowane tu baterie są dość pojemne. Dzięki tym dwóm cechom zamiatarki zasilane z akumulatora mogą pracować nawet przez 2 godziny bez przerwy. Przykładem jest tu zamiatarka prowadzona Nilfisk SW 750.

3. Maszyna czyszcząca kablowa Viper AS 38/15C - to przykład kolejnej generacji urządzeń do sprzątania małych i średnich powierzchni. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt zasilany za pomocą napięcia 230 V. Urządzenie to wchodzi w skład wielkiej rodziny mikroautomatów. Już na pierwszy rzut oka urządzenie to wyróżnia się bardzo długim kablem zasilającym. Jego długość to aż 15 m, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę konieczność pracy nawet w bardzo dużych odległościach od gniazdka zasilającego. Urządzenie pracuje w trybie dwóch zbiorników, gdyż jeden z nich jest przeznaczony do wody czystej, a drugi do detergentu.

4. Maszyna czyszcząca Viper AS380/15B bateryjna do podłóg - to urządzenie pracujące analogicznie do powyższego mikroautomatu. Jest ono niewielkie, posiada składany uchwyt i doskonale się nim manewruje w trudno dostępnych miejscach. Z racji swej konstrukcji maszyna jest dodatkowo wyposażona w prostownik, który dzięki dużej mocy wyjściowej umożliwia w miarę szybkie ładowanie znajdujących się w urządzeniu baterii. Warto zauważyć, że mimo swej doskonałej manewrowości maszyna akumulatorowa jest znacznie cięższa od urządzenia kablowego

5. Nilfisk SC250 – kompaktowa maszyna do mycia podłóg (do 1360m2/h) - to przykład jeszcze bardziej zaawansowanego urządzenia czyszczącego. Maszyna została wyposażona w specjalny wałek myjący o długości 34 cm. Oznacza to, że właśnie taka jest szerokość mycia urządzenia. Co ważne, jego funkcja nie ogranicza się jedynie do zamiatania i mycia podłóg, gdyż sprzęt może służyć również do ich suszenia. Maszyna jest zasilana z baterii, a każde jej naładowanie pozwala na pracę przez 40 minut.

6. Bateryjny automat Viper Fang 28T z trakcją do czyszczenia podłóg - to przykład urządzenia czyszczącego, które z łatwością można wykorzystać w dużych biurach, hotelach, a także średniej wielkości sklepach. Od razu uwagę obserwatora przyciąga podwyższona sylwetka maszyny, która ułatwia obserwację przestrzeni wokół niej. Atutem jest też dość długa szczotka czyszcząca, która zwiększa szerokość czyszczenia do aż 71 cm. Urządzenie jest zasilane za pośrednictwem pojemnego i niestety dość ciężkiego akumulatora. Cechą wyróżniającą maszynę jest napęd trakcyjny, który wspomaga jej użytkownika podczas czyszczenia. Dzięki niemu praca z automatem nie jest tak dużym obciążeniem dla ramion i kręgosłupa.

7. Nilfisk BR652 samojezdny mini automat szorująco-zbierający - to pierwszy w niniejszym zestawieniu przykład urządzenia samojezdnego. Jest to zarazem maszyna definiowana przez producenta jako mini automat, co oczywiście wynika z jej niewielkich rozmiarów. Mimo to, w obudowie urządzenia znalazło się miejsce siedzące dla operatora. Maszyna została wyposażona w zespół szczotek, funkcję EcoFlex (optymalizującą zużycie wody i środków czyszczących), a także system automatycznej regulacji prędkości (automat sam zwalnia na zakrętach). Urządzenie zapewnia bardzo dobre właściwości jezdne i świetnie sprawdza się w miejscach trudnodostępnych.

8. Viper AS710R samojezdny automat szorująco-zbierający - to już nieco większy sprzęt samojezdny. Jego zaletą jest możliwość czyszczenia różnych powierzchni, w tym betonu, terakoty, marmuru, a także winylu. Maszyna posiada rozbudowany pulpit sterowniczy, a także dodatkowe gniazdo służące do podładowania telefonu komórkowego. Niektóre warianty tego urządzenia posiadają wbudowane oświetlenie ostrzegawcze. Duża szerokość czyszczenia i ogromny zasięg pracy na jednym ładowaniu sprawiają, że maszyna sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 5000 metrów kwadratowych. Automat do czyszczenia wykorzystuje dwa pady o długości równej 35 cm każdy.

9. Automat zamiatająco – szorujący Nilfisk CR 1500 - to jedno z największych urządzeń sprzątających. Maszyna posiada oczywiście swoje własne stanowisko z pulpitem sterowniczym. Urządzenie posiada dodatkowy układ hydrauliczny, który zapewnia docisk końcówki czyszczącej do podłoża z siłą prawie 300 kg. Maszyna porusza się po czyszczonym gruncie z prędkością równą 9 km.h (a więc dwa razy szybciej od piechura) i jednocześnie może zmieniać ciśnienie szorowania, co ma istotne znaczenie w przypadku intensywnie zabrudzonych podłóg.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru maszyny czyszczącej?

Osoba wybierająca maszyny czyszczące do firmy powinna wziąć pod uwagę kilka różnych czynników:

  • Rozmiar czyszczonej powierzchni - im jest ona większa, tym większa (przynajmniej w teorii) maszyna będzie potrzebna.
  • Dostęp do gniazdek sieci 230 V - im jest ich mniej, tym lepiej wybrać urządzenie akumulatorowe. Warto zwrócić uwagę, że sporo maszyn czyszczących to urządzenia bateryjne.
  • Ukształtowanie podłogi - maszyny czyszczące powinny być dobierane również pod kątem tego, jak ukształtowane jest podłoże. Mniejsze maszyny lepiej sprawdzą się na trudno dostępnych przestrzeniach.
  • Rodzaj podłogi - niektóre rodzaje podłóg (np. wykonane z drewna) źle znoszą oddziaływanie szybko obracających się szczotek czyszczących.
  • Cena - to czynnik, który również warto wziąć pod uwagę. Jeśli nie stać użytkownika na drogi, okazały sprzęt, to warto zoptymalizować zakupy pod kątem cenowym.

Maszyny czyszczące potrafią usprawnić proces czyszczenia podłóg, świetnie zbierają zanieczyszczenia i nadają się do pracy na różnych rodzajach podłoża. Bez nich trudno zadbać o porządek w dużym biurze, hali, czy też w supermarkecie.

Data publikacji: 2023-01-16, ostatnia zmiana: 2023-01-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Maszyna do pakowania w worki otwarte
1,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Pompy próżniowe (Vacuum pump) Hyco do laserów Trumpf
1,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Urządzenie kalibracyjne UKVK-201-1
1,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Lampa generatora trioda  RS3021CJ i RS2048CJ
1,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Urządzenie do symulacji obciążeń liniowych UIPN
1,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Czyściwo  bawełniane  przemysłowe .
5,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Promocja! Tuba szklana laserowa RECI W1 [75-90] Od ręki!
1 190,00 zł
Nysa
(woj. opolskie)
Odzież  robocza  używana  .
20,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Włókninowe  czyściwo przemysłowe .
42,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Promocja! Marker fibrowy W30 200x200 Weni Solution od ręki!
39 500 zł
Nysa
(woj. opolskie)
Wagi bunkrowe do materiałów płynnych
1,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Dozownik ślimakowy
1,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Mieszanki gumy silikonowej i ich szerokie zastosowanie
Guma silikonowa to elastyczny, uniwersalny i wyjątkowo trwały materiał, który sprawdza się w wielu bardzo zróżnicowanych branżach, gdzie element powleczony lub uformowany z polimeru musi sprawdzić się...
Data publikacji: 2023-11-23
Kuchnie elektryczne gastronomiczne a kuchenki domowe ? czym się różnią?
Kuchnie elektryczne odgrywają kluczową rolę w każdej profesjonalnej kuchni. Decydując się na zakup kuchni przemysłowej, właściciele restauracji oraz kucharze zyskują dostęp do zaawansowanych rozwiązań...
Data publikacji: 2023-10-19
Regały metalowe: Praktyczne i estetyczne rozwiązanie do przechowywania
Regały metalowe to nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe rozwiązanie do przechowywania różnorodnych przedmiotów. Dzięki swojej wytrzymałości i trwałości, są idealne zarówno do użytku w małej firmi...
Data publikacji: 2023-09-10
Inteligentne lodówki - przewodnik po najlepszych modelach
Lodówka to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Zanim jednak będziesz mógł cieszyć się w pełni jej zaletami, czeka Cię podjęcie jednej kluczowej decyzji - który z...
Data publikacji: 2023-06-28