Suszenie tworzyw sztucznych – dlaczego jest konieczne i jak się odbywa?

Suszenie tworzyw sztucznych - dlaczego jest konieczne i jak się odbywa?

Procesy suszenia tworzyw sztucznych są bardzo ważne z punktu widzenia produkcji wyrobów z plastiku. Dlaczego konieczne jest suszenie tworzyw i w jaki sposób prowadzi się ten proces.

Dlaczego należy suszyć tworzywa sztuczne przed obróbką?

W procesie produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych ważne jest odpowiednie przygotowanie surowca. Dotyczy to również jego wysuszenia, ponieważ zbyt wysoka ilość wilgoci w plastiku może powodować szereg problemów produkcyjnych.

Plastik należy wysuszyć przed obróbką z kilku powodów:

  • Surowe granulki z tworzywa sztucznego naturalnie pochłaniają wilgoć z otoczenia, co może spowodować, że gotowy produkt będzie słaby, kruchy lub zdeformowany.
  • Suszenie tworzywa sztucznego ma duże znaczenie z powodu kontroli jakości, ponieważ zapewnia stałą zawartość wilgoci, co skutkuje stałą, powtarzalną jakością końcową formowanych części.
  • Suszenie jest też ważne dla wydajności przetwarzania wyrobów z tworzyw. Obecność wilgoci może powodować degradację tworzywa sztucznego podczas procesów produkcyjnych, zmniejszając wydajność procesu formowania wtryskowego i zwiększając ryzyko usterek i przestoju maszyny.
  • Wygląd powierzchni także jest zależny od wilgoci tworzywa. Wilgoć w tworzywie sztucznym może powodować widoczne skazy lub niedoskonałości powierzchni uformowanej części.
  • Dodatkowo wilgoć może również negatywnie wpływać na właściwości mechaniczne, takie jak wytrzymałość i sztywność formowanej części.

Dlatego suszenie tworzywa sztucznego przed obróbką jest kluczowym krokiem w procesie formowania wtryskowego, aby zapewnić jak najlepszą jakość i niezawodność końcowego produktu.

Czym jest suszarka do tworzyw sztucznych?

Do usuwania nadmiaru wilgoci z tworzyw wykorzystywane są suszarki do tworzyw sztucznych, które mogą wydajnie suszyć je przed rozpoczęciem dalszych procesów produkcyjnych.

Suszarki do tworzyw sztucznych to urządzenia stosowane w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych do usuwania wilgoci z granulatu surowego tworzywa sztucznego przed uformowaniem go w produkt końcowy.

Działają poprzez podgrzanie tworzywa sztucznego do temperatury, która odparowuje wilgoć, powodując, że tworzywo sztuczne jest suche i wolne od zanieczyszczeń związanych z wodą. Są one zazwyczaj zaprojektowane do obsługi dużych ilości plastiku oraz do zapewnienia kontrolowanego i spójnego procesu suszenia w celu uzyskania stałej jakości produktu.

Suszarki do tworzyw sztucznych są niezbędnym elementem procesu formowania wtryskowego, ponieważ wilgoć w tworzywie sztucznym może powodować różne problemy, w tym defekty wyrobów, takie jak wypaczanie, pękanie i zmniejszoną wytrzymałość materiału.

Data publikacji: 2023-02-17, ostatnia zmiana: 2023-02-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Tarcza diamentowa Norton Clipper Pro Universal Laser 450 mm do materiałów budowlanych
1 071,15 zł
Grodzisk Wielkopolski
(woj. wielkopolskie)
Jezdna przecinarka elektryczna Norton Clipper CS7.5E (800 mm), głębokość cięcia 320 mm
39 190 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Piła ukosowa (ukośnica) Ryobi EMS305RG
1 763,02 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Wózek transportowy Ammann do zagęszczarek APR 30/50 i 30/60
2 898,13 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Niwelator optyczny PRO NO-24, powiększenie 24x
630,16 zł
Będzin
(woj. śląskie)
Tarcza diamentowa Norton Clipper Extreme Ceramic Turbo 230 mm do ceramiki, granitu, marmuru, płytek
418,70 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Wózek transportowy do zagęszczarek jednokierunkowych Mimal MZP 12
417,34 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Pilarka stołowa RTS1800S-G (+ stojak)
1 322,02 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
Automatyczna linia ważąco - paczkująca
1 200 000 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
Pilarka tarczowa Ryobi RCS1400-G 1400 W
508,62 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Zacieraczka spalinowa Husqvarna CT36-8A-V
23 827 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Szlifierka podłogowa Husqvarna (Blastrac) BG-250E
22 638 zł
Borsk
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Mieszanki gumy silikonowej i ich szerokie zastosowanie
Guma silikonowa to elastyczny, uniwersalny i wyjątkowo trwały materiał, który sprawdza się w wielu bardzo zróżnicowanych branżach, gdzie element powleczony lub uformowany z polimeru musi sprawdzić się...
Data publikacji: 2023-11-23
Kuchnie elektryczne gastronomiczne a kuchenki domowe ? czym się różnią?
Kuchnie elektryczne odgrywają kluczową rolę w każdej profesjonalnej kuchni. Decydując się na zakup kuchni przemysłowej, właściciele restauracji oraz kucharze zyskują dostęp do zaawansowanych rozwiązań...
Data publikacji: 2023-10-19
Regały metalowe: Praktyczne i estetyczne rozwiązanie do przechowywania
Regały metalowe to nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe rozwiązanie do przechowywania różnorodnych przedmiotów. Dzięki swojej wytrzymałości i trwałości, są idealne zarówno do użytku w małej firmi...
Data publikacji: 2023-09-10
Inteligentne lodówki - przewodnik po najlepszych modelach
Lodówka to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Zanim jednak będziesz mógł cieszyć się w pełni jej zaletami, czeka Cię podjęcie jednej kluczowej decyzji - który z...
Data publikacji: 2023-06-28