Obróbka CNC ‒ precyzja i powtarzalność detali

Obróbka CNC ‒ precyzja i powtarzalność detali

Obróbka CNC zyskuje coraz większą popularność na rynku. Sprawdź do czego służy ta technologia.

Obróbka CNC, czyli obróbka Computerized Numerical Control, co w tłumaczeniu oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznym, jest doceniana w wielu branżach. Czym dokładnie jest taki rodzaj obróbki i jakie metody są tutaj wykorzystywane? Poniżej garść informacji. Zapraszamy do lektury! 

Czym jest obróbka CNC?

Czym dokładnie jest CNC? To zautomatyzowany proces obróbki, podczas którego wykorzystywane są nowoczesne, sterowane komputerowo maszyny, przede wszystkim tokarki i frezarki. Podczas takiej obróbki nie jest wymagana praktycznie żadna interwencja operatora. 

Wyróżniamy trzy etapy pracy, są to:

 • przygotowanie projektu na komputerze,
 • przetworzenie projektu na plan sterowania maszynami,
 • prace właściwe, czyli obróbka materiałów.

Obróbce CNC możemy poddać różne materiały, między innymi aluminium, drewno, stal czy tworzywa sztuczne, umożliwia ona wykonanie kanalików i frezów, obróbkę płaszczyzn i powierzchni kształtowych. 


Metody obróbki CNC

W obróbce CNC wykorzystywane są różne metody, są to wiercenie, frezowanie, toczenie oraz szlifowanie. Na czym polega każda z nich? 

 • Wiercenie ‒ wiercenie, jak już sama nazwa wskazuje, to metoda obróbki, dzięki której możemy otrzymać różnego typu otwory o przekroju kołowym. Otwory w innych kształtach możemy uzyskać w procesie wiercenia wtórnego, wykorzystując odpowiednie wiertła. 
 • Frezowanie ‒ podczas frezowania ruch obrotowy wykonuje narzędzie skrawające, ruch posuwowy wykonywany może być zarówno przez narzędzie, jak i przez element poddany obróbce. To właśnie frezowanie umożliwia wykonanie różnego typu rowków oraz gwintów wewnętrznych i zewnętrznych czy też stworzenie kół zębatych. 
 • Toczenie ‒ toczenie przebiega z wykorzystaniem specjalistycznych tokarek, umożliwia obróbkę zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni brył obrotowych, czyli elementów walcowatych, kulistych i stożkowych. Taka metoda umożliwia przygotowanie różnego typu części do maszyn i urządzeń różnego przeznaczenia. 
 • Szlifowanie — szlifowanie CNC to końcowy etap obróbki, który polega na wygładzaniu powierzchni obrabianego materiału i usuwaniu ostrych krawędzi. Takie czynności sprawiają, że dany element uzyskuje estetyczny kształt. 

Zalety obróbki CNC

Wzrost popularności obróbki CNC nie nastąpił bez powodów, taka metoda ma wiele zalet, wśród najistotniejszych wymienić możemy takie plusy, jak: 

 • precyzja wykonania nawet niewielkich i skomplikowanych detali 
 • szybki czas realizacji nawet dużych zleceń
 • ekonomia - straty materiałów są niewielkie, co minimalizuje koszty obróbki 
 • powtarzalność elementów 

Liczne zalety sprawiają, że obróbka CNC znajduje zastosowanie w wielu branżach, między innymi w mechanice, motoryzacji, w medycynie, elektronice, w automatyce w lotnictwie, w różnego typu zakładach produkcyjnych. 


Podsumowanie 

Obróbka CNC, czyli obróbka przeprowadzana z wykorzystaniem sterowanych komputerowo urządzeń, przede wszystkim tokarek i frezarek, jest bardzo popularna. Wśród zalet wymienionej metody wymienić możemy dużą precyzję, powtarzalność wykonywanych detali, sprawną realizację oraz ekonomię. Wszystko to sprawia, że zarówno wiercenie, frezowanie CNC, jak i toczenie CNC czy szlifowanie znajdują zastosowanie w wielu branżach, między innymi w motoryzacji, w lotnictwie czy w medycynie.


Źródło: Obróbka CNC https://cnc71.com/

Data publikacji: 2020-04-05, ostatnia zmiana: 2020-04-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Frezarka Felder HAMMER F3 z pochyłem i wózkiem ***StanDrew***
12 200 zł
Mojusz
(woj. pomorskie)
Frezarka Gomad DFDA 2 ***StanDrew***
6 800,00 zł
Mojusz
(woj. pomorskie)
Frezarka dolnowrzecionowa GOMAD FD-2 z wózkiem **StanDrew**
19 900 zł
Miechucino
(woj. pomorskie)
Frezarka Bauerle SFM/200 ***StanDrew***
14 900 zł
Miechucino
(woj. pomorskie)
Frezarka dolnowrzecionowa GOMAD FD - 2 ***StanDrew***
11 900 zł
Miechucino
(woj. pomorskie)
Frezarka dolnowrzecionowa Perfect Delux MX 5110A ***StanDrew
8 200,00 zł
Mojusz
(woj. pomorskie)
Frezarka CMT CMT7E 2400W
2 083,00 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Frezarka dolnowrzecionowa stołowa FS 200SF
9 187,00 zł
Kalwaria Zebrzydowska
(woj. małopolskie)
Frezarka Gomad FD1X ***StanDrew***
12 900 zł
Mojusz
(woj. pomorskie)
Czopiarka Winter 2014 rok jak nowa
16 900 zł
Kalwaria Zebrzydowska
(woj. małopolskie)
Frezarka dolnowrzecionowa G. Stefani
5 200,00 zł
Kalwaria Zebrzydowska
(woj. małopolskie)
KARCZOWNIK, frezarka do pni mocowana na koparkach i ładowarkach kołowych
21 000 zł
Izdebki
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wagi hakowe - czym są, ich zastosowanie i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Zacznijmy od tego czy jest waga hakowa. Waga ta, to specjalistyczne urządzenie pomiarowe, głównie przemysłowe, służące do ważenia towarów o niestandardowych gabarytach. Waga hakowa często określana je...
Data publikacji: 2021-06-03
Kiedy warto zlecić przygotowanie umowy prawnikowi, a kiedy skorzystać z gotowego wzoru?
Prawidłowo przygotowana i odpowiednio sformułowana umowa, to najistotniejsza kwestia w prawie zobowiązań. Od uregulowań umowy zależeć będzie, czy zobowiązane w ogóle istnieje. Umowa powinna określać z...
Data publikacji: 2021-02-15
Gwintowniki do otworów przelotowych i nieprzelotowych
Gwinty można wykonywać różnymi metodami. Należą do nich wszelkie operacje polegające na obróbce skrawaniem takie jak frezowanie lub toczenie. Popularne są też metody przeróbki plastycznej czyli walcow...
Data publikacji: 2020-07-13
Jak otworzyć restaurację?
Otwieranie restauracji to dość skomplikowana sprawa. Wiąże się z tym przedsięwzięciem wiele poświęconego czasu, niekiedy więcej niż przy otwieraniu innych biznesów. Ale cały proces można uprościć. Dla...
Data publikacji: 2020-06-24

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij