Koła pasowe – jaka jest ich funkcja i gdzie możemy je znaleźć?

Koła pasowe – jaka jest ich funkcja i gdzie możemy je znaleźć?

Koło pasowe to bardzo istotny element każdej przekładni pasowej. Koła pasowe to element, na którym dosłownie i w przenośni opiera się cały układ. O tym, w jakich maszynach znajdziemy koła pasowe i jakie rodzaje kół pasowych są w nich używane oraz to, jakie mają funkcje, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest koło pasowe?

Często w uproszczeniu nazywamy kołem pasowym takie elementy jak koła pasowe klinowe, czy też koła zębate pasowe. Chociaż są to elementy nieco różniące się od siebie nie tylko formą, ale również zastosowaniem, główna zasada ich działania jest bardzo podobna. 

Gdybyśmy chcieli pokusić się o spisanie oficjalnej definicji tego czym jest koło pasowe, najprościej byłoby ująć ją jako koło na osi lub wale, którego głównym celem jest wspieranie i zmiana kierunku naprężonego kabla lub pasa (stąd też popularne określenie koła pasowe na paski) lub też przeniesienie mocy między wałem a kablem bądź też pasem. 

Chociaż cała definicja brzmieć może nieco skomplikowanie, urządzenie to używane było już na 2 tysiąclecia przed naszą erą. Wykorzystywano je, chociażby w portowych dźwigach, co umożliwiało załadunek lub rozładunek ciężkich towarów. 

Gdzie znajdziemy koła pasowe dzisiaj? 

Najpowszechniej koła pasowe używane są we wszelkiego rodzaju urządzeniach mechanicznych jak i silnikach. Zaglądając pod maskę naszego samochodu, z pewnością znajdziemy tam alternator, który zasilany jest najczęściej właśnie poprzez pas napędowy, który naciągnięty jest na koła pasowe – jedno znajdujące się na wale silnika, a drugie właśnie na alternatorze. 

Dzięki temu obroty wału silnika używane są do zasilania alternatora, ale również innych podzespołów samochodu, takich, chociażby jak pompa wspomagania w samochodach z hydraulicznym wspomaganiem kierownicy. 

Koła pasowe to również istotny element mechanizmu gąsienicowego, który wykorzystywany jest do napędzania i przemieszczania się pojazdów gąsienicowych takich jak koparki czy też czołgi i inne pojazdy bojowe. 

Koła pasowe klinowe – specyfika i zastosowanie

Koła pasowe klinowe możemy podzielić na dwie główne kategorie:

  • pojedyncze; 
  • wielorowkowe – mogą przenosić większą moc niż pasy pojedyncze.

Koła pasowe na paski klinowe stosowane są wszędzie tam, gdzie precyzja przełożenia nie jest wymagana. W przypadku kół napędzających lub też napędzanych pasem klinowym brak precyzji wynika z uślizgu, który pojawia się między pasem a powierzchnią koła pasowego. Między innymi również to właśnie z tego powodu, układy wykorzystujące koła pasowe klinowe wymagają zastosowania różnego rodzaju napinaczy lub regulowanego położenia osi – tak, aby przez cały czas wykonywania pracy przez układ, zapewnić paskowi klinowemu jak najlepsze przyleganie do powierzchni kół pasowych.

Koła pasowe zębate – specyfika i zastosowanie

Koła zębate pasowe koła pasowe tego rodzaju, w przeciwieństwie do kół pasowych klinowych, świetnie sprawdzą się tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja zastosowanego przełożenia. Do prawidłowego funkcjonowania koła pasowe zębate z reguły nie potrzebują napinaczy – stosuje się zwłaszcza w przypadku konieczności przełożenia małych mocy w wysoce precyzyjnych mechanizmach. 

Jak widać, koła pasowe katalog różnych rodzajów i wariantów tego mechanizmu, mają obszerny. Niemniej jednak każdy rodzaj kół pasowych ma swoje unikalne funkcje i zastosowania, które sprawiają, że idealnie dany mechanizm nadaje się do danego zastosowania. 

Data publikacji: 2022-07-26, ostatnia zmiana: 2022-07-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Wyrówniarko grubościówka z wiertarką C 400 ***StanDrew
14 600 zł
Mojusz
(woj. pomorskie)
Kosz narzędziowy - podest do ładowarki lub koparki
5 500,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Spawalniczy stół Siegmund System 16
2,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Łącznik uniwersalny Legrand Niloe / Niloe Selection 664703 z czujnikiem ruchu biały - wysyłka w 24h
122,50 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
NORTON CLIPPER JUMBO CM 1000 P13 EASY START PIŁA PILARKA PRZECINARKA MURARSKA SPALINOWA HONDA GX390
27 598 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
Korowarka Safo DVLA ***StanDrew***
14 900 zł
Miechucino
(woj. pomorskie)
Sprężarka LACME 500 ***StanDrew***
5 500,00 zł
Miechucino
(woj. pomorskie)
Czopiarka obwiedniowa dwustronna Balestrini NOVA 3  ***StanDrew***
56 500 zł
Mojusz
(woj. pomorskie)
Piła tarczowa stołowa krajzega do drewna ***StanDrew***
1 500,00 zł
Miechucino
(woj. pomorskie)
NORTON CLIPPER JUMBO 651 1.30.3 PIŁA PILARKA PRZECINARKA MURARSKA STOŁOWA STOLIKOWA DO KAMIENIA PUST
21 598 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
gilotyna do cięcia paneli podłogowych laminowanych geko
149,00 zł
Nysa
(woj. opolskie)
CEDRUS ZG01 ZAGĘSZCZARKA SPALINOWA DO GRUNTU UBIJARKA 96 KG / 6,5 KM + KOŁA TRANSPORTOWE + MATA SILI
2 599,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wybieramy przewód pneumatyczny ? z jakiego materiału powinien być wykonany?
Do produkcji przewodów pneumatycznych wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Każde tworzywo charakteryzuje się specyficznymi cechami, które decydują o konkretnym zastosowaniu węża. W przemyśle najczęście...
Data publikacji: 2022-05-10
Urządzenia, zapewniające niezawodność fotowoltaiki przemysłowej
Decyzja o wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych w przemyśle to pod wieloma względami krok w dobrą stronę. Zwiększenie atrakcyjności w oczach potencjalnych grup docelowych oraz partnerów biznesowyc...
Data publikacji: 2022-03-16
Jak wybrać dobrą gilotynę do blachy?
Gilotyna do blach to doskonałe narzędzie niezbędne podczas realizacji różnych prac, w tym robót dekarskich. Dobra gilotyna pozwala na precyzyjne cięcie blachy, rur i prętów o określonej średnicy i gru...
Data publikacji: 2021-09-28
Szatkownica gastronomiczna do warzyw - szybka i przyjemna praca w restauracji
Jednym z najważniejszych czynników wpływającym na jakość pracy w profesjonalnej kuchni restauracyjnej jest czas. Dlatego wiele lokali gastronomicznych decyduje się na zakup sprzętów, które znacznie us...
Data publikacji: 2021-09-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij