Zalanie mieszkania? Sprawdź, co możesz zrobić

Zalanie mieszkania? Sprawdź, co możesz zrobić

Zalane mieszkanie to kłopot. Jeśli jego sprawcą jest sąsiad z góry, z pewnością będziesz oczekiwał, że naprawi wyrządzone szkody, a przede wszystkim, że zostanie wypłacone ci odszkodowanie. Czy jednak zalanie mieszkania przez sąsiada zawsze oznacza, że dostaniesz od niego rekompensatę? Może warto skorzystać z własnej polisy ubezpieczeniowej? Czy jednak każda obejmuje odszkodowanie za zalanie mieszkania? Dowiedz się, co robić w takiej sytuacji.

Jedyny "pewniak" to ubezpieczenie mieszkania

Mówisz "Sąsiad zalał mi mieszkanie" i zapewne pierwsza twoja myśl dotyczy odszkodowania, które powinieneś uzyskać od sprawcy tego nieprzyjemnego wydarzenia. Okazuje się jednak, że nie zawsze dostaniemy odszkodowanie od sąsiada, który zalał nasze lokum. Jedynym "pewniakiem" w takiej sytuacji jest wypłata odszkodowania z polisy wykupionej dla posiadanej nieruchomości, czyli z ubezpieczenia majątkowego. Tutaj jednakże konieczny będzie do spełnienia pewien warunek. Otóż zanim wybierzemy ubezpieczyciela i podpiszemy umowę, sprawdźmy dokładnie zakres polisy, np. korzystając z wygodnego narzędzia internetowego na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator/. W ten sposób porównamy ceny ofert i zakres ochrony ubezpieczeniowej. Ważne bowiem, aby plisa obejmowała szkody powstałe właśnie na skutek zalania.

Dlaczego ubezpieczenie mieszkania to w tej sytuacji najpewniejsze rozwiązanie? Otóż może okazać się, że sąsiad, który zalał mieszkanie, nie posiada ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. W takim przypadku odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone. Z kolei jeśli nawet sąsiad będzie posiadał odpowiednią polisę, wypłata odszkodowania nastąpi w sytuacji, gdy sprawca będzie poczuwał się do winy i poda nam numer swojej polisy, z którym to udamy się do ubezpieczyciela sąsiada.

Zalanie mieszkania. Czy odszkodowanie to jedyne rozwiązanie?

W sytuacji braku stosownego ubezpieczenia - czy to majątkowego, czy też od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym - najprostszym rozwiązaniem wydaje się zgoda sąsiada na pokrycie wyrządzonych szkód. Wypłata poszkodowanemu pieniędzy to jedynie jedna z opcji. Sąsiad - sprawca zalania może także wynająć ekipę remontową, czy też samodzielnie dokonać remontu zalanego mieszkania.

Istotne jest również to, czy sąsiad rzeczywiście jest sprawcą zalania. Może bowiem okazać się, że zalanie było wynikiem uszkodzenia rury biegnącej w ścianie budynku. Wówczas za szkody będzie odpowiadał zarządca nieruchomości lub spółdzielnia mieszkaniowa. Za stan rur biegnących poziomo odpowiadają z kolei właściciele mieszkań. Jeśli to tego typu rura będzie powodem zalania, odpowiedzialność za zdarzenie będzie ponosić sąsiad.

Pamiętaj, że będziesz zmuszony udowodnić, że zalanie to zdarzenie, które powstało na skutek działania lub zaniedbania Twojego sąsiada. Tutaj bowiem przepisy wyraźnie wskazują, że za szkody wynikające z zalania mieszkania odpowiada nie ten, kto zajmuje pomieszczenie (tutaj sąsiad z góry), ale ten, kto faktycznie spowodował zalanie. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy, a do sytuacji zalania cudzego mieszkania stosuje się przepisy artykułu 415 kodeksu cywilnego.


Data publikacji: 2021-04-23, ostatnia zmiana: 2021-04-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mieszkanie bezczynszowe na LSM
485 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Wrzosowiak / 3 pokoje / do wykończenia
436 424 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Widzew Nowosolna - 4 pok. os. Brzozowa Aleja
5 000,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Mieszkanie po remoncie 2 pokoje
290 000 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Podjasnogórska / 2 pokoje / taras o pow. 12,97m2
357 975 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
7p, 84m, ok. Hetmańskiej Po Remoncie/Inwestycja (Wrocław)
598 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Świeżo wykończone 75m na Bażantowie
775 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Domek nad jeziorem Mazury
350,00 zł
Bagienice
(woj. warmińsko-mazurskie)
2p, 51m, Gądów Mały Balkon/Wwysoki Standard/Winda (Wrocław)
529 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2p, 55m, okolice Macedońskiej Balkon Komórka Garaż (Wrocław)
3 200,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Nowe ciche 2-pok mieszkanie przy Jarosinskiej
2 800,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Podjasnogórska / 2 pokoje / taras o pow. 12,38 m2
357 975 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Co wpływa na wartość mieszkania i finalną cenę sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2022-05-19
Planujesz wybudować dom? O tych rzeczach musisz wiedzieć!
Budowa domu to znacznie większe wyzwanie niż zakup mieszkania. Z pewnością jednak jest to wielkie spełnienie marzeń wielu osób. Przygotowanie się do budowy domu jest niezwykle ważne i powinno być prze...
Data publikacji: 2022-05-13
Jak urządzić kawalerkę? Poznaj praktyczne porady!
Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować kawalerkę do wynajmu, czy zamierzamy w niej sami mieszkać warto poznać kilka zasad projektowania małych pomieszczeń. Zasady te w znaczący sposób mogą wpłyną...
Data publikacji: 2022-05-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij