Szukaj

Kategorie

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?


Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania.


Inwestycja w nieruchomości opłaca się szczególnie, jeżeli mieszkamy w większym mieście, w którym jest sporo studentów. Niestety nie ma zysku bez ryzyka. Każdy właściciel mieszkania powinien liczyć się z tym, że mogą pojawić się problemy z najemcą, dlatego nawet, jeżeli remontujemy i wyposażamy mieszkanie na wynajem, nie warto decydować się na pierwszą lepszą osobę, która odpowie na nasze ogłoszenie.


Dobry najemca charakteryzuje się tym, że ma stały dochód, dokonuje płatności w terminie, dba o mieszkanie oraz deklaruje wynajem na dłuższy okres. Mieszkania na wynajem o wyższym standardzie, lepiej wyposażone, nawet z wyższą ceną czynszu, znacznie zmniejszają ryzyko trafienia na nierzetelnych najemców. Jeżeli odpowiednio w nie zainwestujemy, więcej na tym zyskamy. Dodając ogłoszenie dokładnie określmy kim ma być wynajmujący, czy chcemy wynajmować mieszkanie studentom, rodzinie z dziećmi, czy w mieszkaniu mogą przebywać zwierzęta, jak jest nasz stosunek do osób palących. I co najważniejsze dokładnie określmy koszty wynajmu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, gdyż będą do nas dzwonić wyłącznie osoby, które będą w stanie zapłacić czynsz.

Przeglądając portale ogłoszeniowe, możemy znaleźć wiele zaniedbanych mieszkań z meblościankami i nieszczelnymi oknami z łuszczącą się farbą – taki lokal są w stanie wynająć tylko zdesperowani studenci, albo osoby, które kompletnie nie przywiązują wagi do otoczenia, w którym żyją. A takich ludzi nie można zaliczyć do wiarygodnych najemców.

Brak skutecznych sposobów weryfikacji przyszłych najemców powoduje, że zazwyczaj wynajmujemy mieszkanie osobom, o których nic nie wiemy, wierząc im na słowo. Wśród nich mogą znaleźć się osoby, które posługują się fałszywymi dokumentami, dłużnicy, którzy mają zobowiązania finansowe względem poprzednich wynajmujących oraz notoryczni oszuści, podnajmujący wynajęte lokum. Nasze mieszkanie równie dobrze może stać się siedzibą agencji towarzyskiej czy nielegalnego kasyna. Zdarzają się też przypadki, że wynajmujący po kilku miesiącach znika, kradnąc całe wyposażenie, znajdujące się w mieszkaniu lub całkowicie je demoluje. Brak czujności i nastawienie na zarabianie pieniędzy może skutkować tym, że zostaniemy z długami.Aby uniknąć takich problemów, spróbujmy uzyskać od najemców jak najwięcej informacji. Istotne będzie miejsce pracy, zarobki, poprzednie miejsce zamieszkania. Dla pewności podczas podpisywania umowy możemy poprosić najemcę o pokazanie drugiego dokumentu, takie postępowanie może uchronić nas przed osobami, które posługują się fałszywkami. Pamiętajmy, aby dokładnie określić obowiązki najemcy oraz która ze stron ponosi koszty związane z naprawą usterek. Mieszkanie do wynajęcia powinno posiadać zabezpieczenie finansowe. Najlepiej pobrać od wynajmującego kaucję w wysokości miesięcznego czynszu - to dobre rozwiązanie w razie zniszczeń. Odpowiednio skonstruowana umowa pomoże nam dobiegać swoich praw w razie problemów. Aby ją sporządzić, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wbrew pozorom napisanie dobrej umowy jest dosyć trudnym zadaniem, choć ewentualnie możemy skorzystać z gotowych szablonów. Kiedy obawiamy się o swoje finanse lub spłacamy kredyt mieszkaniowy i potrzebujemy regularnych wpłat czynszu, możemy sprawdzić najemcę w rejestrze dłużników. Niestety dostęp do tego typu informacji jest utrudniony, głównie przez wysokie koszty.

Oddanie swojego mieszkania pod opiekę obcej osobie to duże ryzyko, dlatego nie podejmujmy pochopnych decyzji i zatroszczymy się o odpowiednią umowę. Wówczas, jeżeli najemca nie będzie dotrzymywał ustalonych warunków, będziemy mogli bez problemu wypowiedzieć mu umowę.


Poczytaj historie na temat wynajmowania mieszkań: wynajmujemymieszkanie.pl

Data publikacji: 2018-05-23, ostatnia zmiana: 2019-05-21

Może Cię zaintersować:

- Nowoczesny wystrój sypialni

- Używane meble kuchenne - czy warto je kupić?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jak dbać o stan rur posiadając mieszkanie w kamienicy?
Rury kanalizacyjne w starszym budownictwie, w tym także w kamienicach wymagają odpowiednich działań, które pozwolą uniknąć powstania czopu prowadzącego często do cofania się wody, a w konsekwencji nawet zalania mieszkania. Spowodowane jest to...

Data publikacji: 2018-12-28

Jak ogarnąć swoje życie przed wyprowadzką z domu?!
Jak często zdarza nam się w życiu przeprowadzka do innego miejsca? Najczęściej jest to raz, góra dwa razy w życiu. Oczywiście są osoby - zwłaszcza w dzisiejszych czasach - które zmieniają miejsce zamieszkania kilka razy w roku, ale są to specyficzne przypadki, więc w dzisiejszym artykule nie będziemy się nimi zajmować. Powiedzmy sobie o ludziach, dla których przeprowadzka wiąże się ze zmianą całego życia i spróbujmy im w jakiś sposób pomóc.

Data publikacji: 2018-10-08

Apartamenty jako nieruchomości komercyjne
Nieruchomości to doskonały sposób na zainwestowanie sporego kapitału. Prywatni inwestorzy szczególnie chętnie inwestują w mieszkania i nieruchomości komercyjne. Wśród tych ostatnich bardzo dużą popularnością cieszą się apartamenty.

Data publikacji: 2018-06-05

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Mówi się, że mężczyzna w swoim życiu musi spłodzić syna, zasiać drzewo i wybudować dom. Dwie pierwsze rzeczy pozostawię w spokoju, jednak – jakby na to nie patrzeć – każdy musi gdzieś mieszkać, to tyczy się również kobiet. Czasy się jednak zmieniają i wydaje mi się, że budowanie wielkiego domu jednorodzinnego można zastąpić kupnem mieszkania.

Data publikacji: 2018-05-24