Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?


Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania.


Inwestycja w nieruchomości opłaca się szczególnie, jeżeli mieszkamy w większym mieście, w którym jest sporo studentów. Niestety nie ma zysku bez ryzyka. Każdy właściciel mieszkania powinien liczyć się z tym, że mogą pojawić się problemy z najemcą, dlatego nawet, jeżeli remontujemy i wyposażamy mieszkanie na wynajem, nie warto decydować się na pierwszą lepszą osobę, która odpowie na nasze ogłoszenie.


Dobry najemca charakteryzuje się tym, że ma stały dochód, dokonuje płatności w terminie, dba o mieszkanie oraz deklaruje wynajem na dłuższy okres. Mieszkania na wynajem o wyższym standardzie, lepiej wyposażone, nawet z wyższą ceną czynszu, znacznie zmniejszają ryzyko trafienia na nierzetelnych najemców. Jeżeli odpowiednio w nie zainwestujemy, więcej na tym zyskamy. Dodając ogłoszenie dokładnie określmy kim ma być wynajmujący, czy chcemy wynajmować mieszkanie studentom, rodzinie z dziećmi, czy w mieszkaniu mogą przebywać zwierzęta, jak jest nasz stosunek do osób palących. I co najważniejsze dokładnie określmy koszty wynajmu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, gdyż będą do nas dzwonić wyłącznie osoby, które będą w stanie zapłacić czynsz.

Przeglądając portale ogłoszeniowe, możemy znaleźć wiele zaniedbanych mieszkań z meblościankami i nieszczelnymi oknami z łuszczącą się farbą – taki lokal są w stanie wynająć tylko zdesperowani studenci, albo osoby, które kompletnie nie przywiązują wagi do otoczenia, w którym żyją. A takich ludzi nie można zaliczyć do wiarygodnych najemców.

Brak skutecznych sposobów weryfikacji przyszłych najemców powoduje, że zazwyczaj wynajmujemy mieszkanie osobom, o których nic nie wiemy, wierząc im na słowo. Wśród nich mogą znaleźć się osoby, które posługują się fałszywymi dokumentami, dłużnicy, którzy mają zobowiązania finansowe względem poprzednich wynajmujących oraz notoryczni oszuści, podnajmujący wynajęte lokum. Nasze mieszkanie równie dobrze może stać się siedzibą agencji towarzyskiej czy nielegalnego kasyna. Zdarzają się też przypadki, że wynajmujący po kilku miesiącach znika, kradnąc całe wyposażenie, znajdujące się w mieszkaniu lub całkowicie je demoluje. Brak czujności i nastawienie na zarabianie pieniędzy może skutkować tym, że zostaniemy z długami.Aby uniknąć takich problemów, spróbujmy uzyskać od najemców jak najwięcej informacji. Istotne będzie miejsce pracy, zarobki, poprzednie miejsce zamieszkania. Dla pewności podczas podpisywania umowy możemy poprosić najemcę o pokazanie drugiego dokumentu, takie postępowanie może uchronić nas przed osobami, które posługują się fałszywkami. Pamiętajmy, aby dokładnie określić obowiązki najemcy oraz która ze stron ponosi koszty związane z naprawą usterek. Mieszkanie do wynajęcia powinno posiadać zabezpieczenie finansowe. Najlepiej pobrać od wynajmującego kaucję w wysokości miesięcznego czynszu - to dobre rozwiązanie w razie zniszczeń. Odpowiednio skonstruowana umowa pomoże nam dobiegać swoich praw w razie problemów. Aby ją sporządzić, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wbrew pozorom napisanie dobrej umowy jest dosyć trudnym zadaniem, choć ewentualnie możemy skorzystać z gotowych szablonów. Kiedy obawiamy się o swoje finanse lub spłacamy kredyt mieszkaniowy i potrzebujemy regularnych wpłat czynszu, możemy sprawdzić najemcę w rejestrze dłużników. Niestety dostęp do tego typu informacji jest utrudniony, głównie przez wysokie koszty.

Oddanie swojego mieszkania pod opiekę obcej osobie to duże ryzyko, dlatego nie podejmujmy pochopnych decyzji i zatroszczymy się o odpowiednią umowę. Wówczas, jeżeli najemca nie będzie dotrzymywał ustalonych warunków, będziemy mogli bez problemu wypowiedzieć mu umowę.


Poczytaj historie na temat wynajmowania mieszkań: wynajmujemymieszkanie.pl

Może Cię zaintersować:

- Nowoczesny wystrój sypialni

- Używane meble kuchenne - czy warto je kupić?

Data publikacji: 2018-05-23, ostatnia zmiana: 2019-05-21

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Luksusowy Apartament z Tarasem na Powiślu
6 000,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Przytulne mieszkanie 3pokojowe, Warszawa Włochy - klimatyzacja
2 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nowoczesny 3-pokojowy apartament
4 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 Pokoje*Podgórze*Wielicka
2 000,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
35 m,wysoki standard,Mistrzejowice
1 400,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Wynajmę 53 m mieszkanie, garaż i czynsz w cenie
2 300,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
LUKSUSOWY Apartament w Śródmieściu
2 500,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 Pokoje 51m2 Ul.Żabiniec + balkon
2 200,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
[ENG] 2 pok apartament do wyn Wadowicka Zakopianka
1 900,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Wynajmę 53 m mieszkanie, garaż i czynsz w cenie
2 300,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 POKOJE - ZABŁOCIE - PODGÓRZE
2 300,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 Pokoje Zabłocie 46m2 balkon
2 000,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28
Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?
Oczekiwania Polaków względem miejsca zamieszkania znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Do niedawna szczytem marzeń wielu osób było ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej i związanie sw...
Data publikacji: 2020-10-19
Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym? I tak, i nie
Trwająca niespełna pół roku pandemia koronawirusa zdążyła znacząco osłabić niemal każdą branżę na każdym z lokalnych rynków. Co ciekawe, rynek nieruchomościowy w dalszym ciągu silnie opierał się wpływ...
Data publikacji: 2020-10-08