Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?


Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania.


Inwestycja w nieruchomości opłaca się szczególnie, jeżeli mieszkamy w większym mieście, w którym jest sporo studentów. Niestety nie ma zysku bez ryzyka. Każdy właściciel mieszkania powinien liczyć się z tym, że mogą pojawić się problemy z najemcą, dlatego nawet, jeżeli remontujemy i wyposażamy mieszkanie na wynajem, nie warto decydować się na pierwszą lepszą osobę, która odpowie na nasze ogłoszenie.


Dobry najemca charakteryzuje się tym, że ma stały dochód, dokonuje płatności w terminie, dba o mieszkanie oraz deklaruje wynajem na dłuższy okres. Mieszkania na wynajem o wyższym standardzie, lepiej wyposażone, nawet z wyższą ceną czynszu, znacznie zmniejszają ryzyko trafienia na nierzetelnych najemców. Jeżeli odpowiednio w nie zainwestujemy, więcej na tym zyskamy. Dodając ogłoszenie dokładnie określmy kim ma być wynajmujący, czy chcemy wynajmować mieszkanie studentom, rodzinie z dziećmi, czy w mieszkaniu mogą przebywać zwierzęta, jak jest nasz stosunek do osób palących. I co najważniejsze dokładnie określmy koszty wynajmu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, gdyż będą do nas dzwonić wyłącznie osoby, które będą w stanie zapłacić czynsz.

Przeglądając portale ogłoszeniowe, możemy znaleźć wiele zaniedbanych mieszkań z meblościankami i nieszczelnymi oknami z łuszczącą się farbą – taki lokal są w stanie wynająć tylko zdesperowani studenci, albo osoby, które kompletnie nie przywiązują wagi do otoczenia, w którym żyją. A takich ludzi nie można zaliczyć do wiarygodnych najemców.

Brak skutecznych sposobów weryfikacji przyszłych najemców powoduje, że zazwyczaj wynajmujemy mieszkanie osobom, o których nic nie wiemy, wierząc im na słowo. Wśród nich mogą znaleźć się osoby, które posługują się fałszywymi dokumentami, dłużnicy, którzy mają zobowiązania finansowe względem poprzednich wynajmujących oraz notoryczni oszuści, podnajmujący wynajęte lokum. Nasze mieszkanie równie dobrze może stać się siedzibą agencji towarzyskiej czy nielegalnego kasyna. Zdarzają się też przypadki, że wynajmujący po kilku miesiącach znika, kradnąc całe wyposażenie, znajdujące się w mieszkaniu lub całkowicie je demoluje. Brak czujności i nastawienie na zarabianie pieniędzy może skutkować tym, że zostaniemy z długami.Aby uniknąć takich problemów, spróbujmy uzyskać od najemców jak najwięcej informacji. Istotne będzie miejsce pracy, zarobki, poprzednie miejsce zamieszkania. Dla pewności podczas podpisywania umowy możemy poprosić najemcę o pokazanie drugiego dokumentu, takie postępowanie może uchronić nas przed osobami, które posługują się fałszywkami. Pamiętajmy, aby dokładnie określić obowiązki najemcy oraz która ze stron ponosi koszty związane z naprawą usterek. Mieszkanie do wynajęcia powinno posiadać zabezpieczenie finansowe. Najlepiej pobrać od wynajmującego kaucję w wysokości miesięcznego czynszu - to dobre rozwiązanie w razie zniszczeń. Odpowiednio skonstruowana umowa pomoże nam dobiegać swoich praw w razie problemów. Aby ją sporządzić, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wbrew pozorom napisanie dobrej umowy jest dosyć trudnym zadaniem, choć ewentualnie możemy skorzystać z gotowych szablonów. Kiedy obawiamy się o swoje finanse lub spłacamy kredyt mieszkaniowy i potrzebujemy regularnych wpłat czynszu, możemy sprawdzić najemcę w rejestrze dłużników. Niestety dostęp do tego typu informacji jest utrudniony, głównie przez wysokie koszty.

Oddanie swojego mieszkania pod opiekę obcej osobie to duże ryzyko, dlatego nie podejmujmy pochopnych decyzji i zatroszczymy się o odpowiednią umowę. Wówczas, jeżeli najemca nie będzie dotrzymywał ustalonych warunków, będziemy mogli bez problemu wypowiedzieć mu umowę.


Poczytaj historie na temat wynajmowania mieszkań: wynajmujemymieszkanie.pl

Może Cię zaintersować:

- Nowoczesny wystrój sypialni

- Używane meble kuchenne - czy warto je kupić?

Data publikacji: 2018-05-23, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

62 m2 | Prądnik Biały | ul. Siewna
1 550,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 pokoje/ul. Reja/ Żabiniec
2 700,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje z balkonem/Ochota
2 400,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
KLIMATYCZN0-ETNICZNE  DWUPOKOJOWE -UGOREK
1 600,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Gd. Jasień Pd. ul. Guderskiego - komfortowe, 2 pokoje, osobna kuchnia
2 000,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Bezczynszowe 2 pok. Nowy Kleparz, Krowodrza
1 500,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2-poziomowe mieszkanie 5 pokojowe Radzikowskiego
640 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
TARASY VERONA 2 POKOJE 43m2 BALKON KLIMA
2 500,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Ruczaj Piltza 2 pokoje oddzielna kuchnia klima
1 600,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje|duży balkon|osobna kuchnia|Zabłocie ✔️
2 500,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 pokoje/ul. Bobrzyńskiego/ Ruczaj
2 700,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje Śródmieście ul. Emilii Plater
678 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - czy warto je kupić?
Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych. Sprawdzamy, jak działają polisy dotyczące takich lokali. Warto wiedzieć, że są one oferowane nie tylko wynajmującym.
Data publikacji: 2021-09-01
Własne mieszkanie w Krakowie - gdzie kupić?
Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja, której podjęcie wymaga przeanalizowania kilku czynników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rynku. Mieszkanie można bowiem nabyć bezpośrednio od dewelop...
Data publikacji: 2021-07-27
Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
O własnym mieszkaniu marzy, każda młoda osoba, która chce się usamodzielnić i założyć rodzinę. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ nie ma to jak swoje cztery kąty, które są niezwykle ważne zwłaszcza jak...
Data publikacji: 2021-06-28
Ceny mieszkań w 2021 roku
Wiele osób myśląc o zakupie własnej nieruchomości, decyduje się na mieszkania - w wielopiętrowych blokach lub niższych, nowoczesnych apartamentowcach. Mieszkania, choć mniejsze od domów i dworków, poz...
Data publikacji: 2021-06-02

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij