Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym? I tak, i nie

Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym?

Trwająca niespełna pół roku pandemia koronawirusa zdążyła znacząco osłabić niemal każdą branżę na każdym z lokalnych rynków. Co ciekawe, rynek nieruchomościowy w dalszym ciągu silnie opierał się wpływowi pandemii. Czy nieustający popyt na nieruchomości obroni branżę przed obniżkami cen?

Ceny mieszkań wciąż rosną… a przynajmniej nie spadają

Analitycy NBP przyjrzeli się obecnemu rynkowi nieruchomości mieszkaniowych. Analiza ekspertów wykazała, że pandemia póki co nie wpłynęła negatywnie na ceny ofertowe i transakcyjne lokali mieszkalnych w największych polskich miastach. Nadal obserwujemy stabilny wzrost cen mieszkań. W niektórych segmentach rynku wzrost cen zatrzymał się i wszystko wskazuje na to, że utrzyma się na obecnym poziomie przez dłuższy czas.

I choć zainteresowanie zakupem nieruchomości w pierwszych miesiącach pandemii znacząco spadło, to inwestorzy prywatni i instytucjonalni znów powrócili do intensywnego nabywania lokali mieszkalnych w największych polskich miastach. Jest to obecnie jedna z atrakcyjniejszych strategii inwestycyjnych, która w dobie dramatycznie niskiego oprocentowania lokat, galopującej inflacji i niepewnej krajowej sytuacji gospodarczej, może zapewnić dość wysoki wzrost z inwestycji i zabezpieczyć kapitał. Zapewne z tego też względu zainteresowanie zakupem mieszkań jest obecnie nieznacznie wyższe niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Cena metra kwadratowego nieustannie rośnie. Potwierdza to raport przygotowany przez Narodowy Bank Polski. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wzrost ceny za mkw. są stale rosnące koszty ponoszone przez deweloperów oraz nieustający popyt na lokale mieszkaniowe. Pandemia koronawirusa w wielu obszarach zwiększyła koszty budowy mieszkań poprzez brak dostępu do wielu materiałów budowlanych oraz przez ich wyższe ceny spowodowane niekorzystną koniunkturą.

Ceny za metr kwadratowy rosną w postępie 1,9-12,1 proc. kwartał do kwartału, a na tempo wzrostu wpływ ma przede wszystkim rynek, lokalizacja oraz standard wykończenia lokali mieszkaniowych. Taki trend obserwują wszystkie firmy deweloperskie – również warszawski Dantex realizujący obecnie inwestycje na warszawskiej Woli i Mokotowie.

Według niezależnych ekspertów zatrudnianych przez globalne firmy doradcze faktycznego spadku cen nieruchomości mieszkalnych możemy spodziewać się dopiero na początku przyszłego roku. Jednak prognozuje się, że obniżki cen nie będą większe niż 10-15%.

Trudno o finansowanie w burzliwych czasach

Choć sytuacja na rynku nieruchomościowym jest stabilna i niemal niezachwiana przez wpływ pandemii koronawirusa, to niestety nie możemy powiedzieć tego samego o sektorze finansowym. Od marca bieżącego roku banki i instytucje finansowe znacząco zwiększyły rygor proceduralny związany ze staraniem się o kredyt hipoteczny przez inwestorów prywatnych. Większe obostrzenia przejawiają się przede wszystkim w żądaniu przez banki wyższego wkładu własnego, który oscyluje nawet na poziomie 20-30% oraz skuteczniejszego zabezpieczenia kredytu w postaci zastawów i poręczeń.

Data publikacji: 2020-10-08, ostatnia zmiana: 2020-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

2 pok mieszkanie Praga-Południe ul. Grenadierów
450 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie z ogródkiem
1 500,00 zł
Zabierzów
(woj. małopolskie)
Mieszkanie 2 pokojowe- Rondo Mogilskie
456 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 pokojowe mieszkanie Targówek ul. Krasnobrodzka
488 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje, Praga-Południe ul Awionetki RWD
650 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nowa niższa cena!Mieszkanie 2-pokojowe sprzedam
176 000 zł
Szczytnica
(woj. dolnośląskie)
1 pokojowe mieszkanie Żoliborz ul. Dymińska
360 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Ochota ul Grójecka
555 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wyjątkowy apartament, 3 pokoje, taras 96 m2, miejsce postojowe, pomieszczenie na rowery, monitoring.
639 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 69.4m², 3 pokoje, Deszczno
379 000 zł
Deszczno
(woj. lubuskie)
3  pokojowe mieszkanie Wola ul. Ogrodowa
550 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Włochy ul Obywatelska
530 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28
Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?
Oczekiwania Polaków względem miejsca zamieszkania znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Do niedawna szczytem marzeń wielu osób było ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej i związanie sw...
Data publikacji: 2020-10-19
Ceny i sprzedaż nieruchomości w roku 2020
2020 rok to specyficzny czas dla rynku nieruchomości, w którym już teraz można zauważyć zarówno gwałtowne wzrosty, jak i spadki cen mieszkań oraz domów. Dlatego analizujemy, jak kształtuje się koszt z...
Data publikacji: 2020-09-03
Inwestowanie w nieruchomości - jak się na tym wzbogacić?
Inwestowanie w nieruchomości to nadal dobry sposób na to, by się wzbogacić, choć dziś na pewno jest to znacznie trudniejsze zadanie niż dawniej. Nie wystarczy już tylko kapitał, potrzebna będzie też w...
Data publikacji: 2020-05-28