Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym? I tak, i nie

Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym?

Trwająca niespełna pół roku pandemia koronawirusa zdążyła znacząco osłabić niemal każdą branżę na każdym z lokalnych rynków. Co ciekawe, rynek nieruchomościowy w dalszym ciągu silnie opierał się wpływowi pandemii. Czy nieustający popyt na nieruchomości obroni branżę przed obniżkami cen?

Ceny mieszkań wciąż rosną… a przynajmniej nie spadają

Analitycy NBP przyjrzeli się obecnemu rynkowi nieruchomości mieszkaniowych. Analiza ekspertów wykazała, że pandemia póki co nie wpłynęła negatywnie na ceny ofertowe i transakcyjne lokali mieszkalnych w największych polskich miastach. Nadal obserwujemy stabilny wzrost cen mieszkań. W niektórych segmentach rynku wzrost cen zatrzymał się i wszystko wskazuje na to, że utrzyma się na obecnym poziomie przez dłuższy czas.

I choć zainteresowanie zakupem nieruchomości w pierwszych miesiącach pandemii znacząco spadło, to inwestorzy prywatni i instytucjonalni znów powrócili do intensywnego nabywania lokali mieszkalnych w największych polskich miastach. Jest to obecnie jedna z atrakcyjniejszych strategii inwestycyjnych, która w dobie dramatycznie niskiego oprocentowania lokat, galopującej inflacji i niepewnej krajowej sytuacji gospodarczej, może zapewnić dość wysoki wzrost z inwestycji i zabezpieczyć kapitał. Zapewne z tego też względu zainteresowanie zakupem mieszkań jest obecnie nieznacznie wyższe niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Cena metra kwadratowego nieustannie rośnie. Potwierdza to raport przygotowany przez Narodowy Bank Polski. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wzrost ceny za mkw. są stale rosnące koszty ponoszone przez deweloperów oraz nieustający popyt na lokale mieszkaniowe. Pandemia koronawirusa w wielu obszarach zwiększyła koszty budowy mieszkań poprzez brak dostępu do wielu materiałów budowlanych oraz przez ich wyższe ceny spowodowane niekorzystną koniunkturą.

Ceny za metr kwadratowy rosną w postępie 1,9-12,1 proc. kwartał do kwartału, a na tempo wzrostu wpływ ma przede wszystkim rynek, lokalizacja oraz standard wykończenia lokali mieszkaniowych. Taki trend obserwują wszystkie firmy deweloperskie – również warszawski Dantex realizujący obecnie inwestycje na warszawskiej Woli i Mokotowie.

Według niezależnych ekspertów zatrudnianych przez globalne firmy doradcze faktycznego spadku cen nieruchomości mieszkalnych możemy spodziewać się dopiero na początku przyszłego roku. Jednak prognozuje się, że obniżki cen nie będą większe niż 10-15%.

Trudno o finansowanie w burzliwych czasach

Choć sytuacja na rynku nieruchomościowym jest stabilna i niemal niezachwiana przez wpływ pandemii koronawirusa, to niestety nie możemy powiedzieć tego samego o sektorze finansowym. Od marca bieżącego roku banki i instytucje finansowe znacząco zwiększyły rygor proceduralny związany ze staraniem się o kredyt hipoteczny przez inwestorów prywatnych. Większe obostrzenia przejawiają się przede wszystkim w żądaniu przez banki wyższego wkładu własnego, który oscyluje nawet na poziomie 20-30% oraz skuteczniejszego zabezpieczenia kredytu w postaci zastawów i poręczeń.

Data publikacji: 2020-10-08, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

2 pokojowe mieszkanie Białołęka ul. Majolikowa
420 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Bydgoskie Przedmieście, 2 pokoje w kamienicy
299 999 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Mieszkanie w centrum. Idealne na biuro!
1 900,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Sprzedam mieszkanie Częstochowa
228 500 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Mieszkanie na wynajem Szczecin Stare Miasto
2 000,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Kawalerka z antresolą Białołęka ul. Odkryta
343 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sprzedam mieszkanie 2 pokoje CENTRUM Słowackiego
240 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
4 pokoje, Słoneczne, Redłowo, Gdynia!
580 000 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
2 POKOJE, ALEJA KIJOWSKA, NOWE, CAŁOŚĆ 1750 ZŁ
1 350,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Pachnące nowością, 2 pokoje, odrębna kuchnia!
1 400,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
2 pokoje | Prądnik Biały | ul. Białoprądnicka
1 250,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 POKOJE, BRONOWICE, WYSOKI STANDARD !!
975 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ceny mieszkań w 2021 roku
Wiele osób myśląc o zakupie własnej nieruchomości, decyduje się na mieszkania - w wielopiętrowych blokach lub niższych, nowoczesnych apartamentowcach. Mieszkania, choć mniejsze od domów i dworków, poz...
Data publikacji: 2021-06-02
Zalanie mieszkania? Sprawdź, co możesz zrobić
Zalane mieszkanie to kłopot. Jeśli jego sprawcą jest sąsiad z góry, z pewnością będziesz oczekiwał, że naprawi wyrządzone szkody, a przede wszystkim, że zostanie wypłacone ci odszkodowanie. Czy jednak...
Data publikacji: 2021-04-23
Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?
Wiele nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest niedoubezpieczonych. Wyjaśniamy na czym polega ten problem i jakie może mieć skutki.
Data publikacji: 2021-02-01
Udogodnienia, na jakie możesz liczyć kupując mieszkanie
Warszawa to najatrakcyjniejsze miasto w Polsce. Jako swoje miejsce zamieszkania wybrało ją ponad 1,7 miliona Polaków, a także wielu obcokrajowców. Do stolicy stale przybywają również nowi mieszkańcy,...
Data publikacji: 2020-12-22

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij