Dlaczego warto sprawdzić dane księgi wieczystej przed zakupem, wynajmem lub dzierżawą lokalu użytkowego?

Zakup nieruchomości, szczególnie lokalu użytkowego, to inwestycja, która wymaga solidnego przygotowania i staranności. Jednym z kluczowych kroków, który powinniśmy podjąć przed finalizacją transakcji, jest sprawdzenie zawartości księgi wieczystej danej nieruchomości. Dlaczego jest to tak ważne i jakie mogą być zagrożenia, jeśli zaniedbamy ten krok?

Księga wieczysta jako źródło informacji

Księga wieczysta to oficjalny rejestr nieruchomości prowadzony przez sąd rejonowy. Zawiera ona informacje o historii danej nieruchomości, jej właścicielach oraz ewentualnych obciążeniach prawnych. To cenne źródło informacji, które pozwala na dokładne poznanie stanu prawnego nieruchomości, zanim podejmiemy decyzję o jej zakupie czy wynajmie lub dzierżawie.

Zagrożenia związane z brakiem sprawdzenia księgi wieczystej

Tracenie swojego czasu: Może się zdarzyć, że lokal, który rozważasz ma tak dobrą cenę ponieważ jest cała masa problemów prawnych związanych z tą nieruchomością. Po co tracić czas na oglądanie, negocjacje itp. Skoro szybciej jest sprawdzić podstawę informacje już na etapie poszukiwań?

Obciążenia Nieruchomości: Księga wieczysta ujawnia wszelkie obciążenia nieruchomości, takie jak hipoteki, zastaw, czy też ograniczenia w użytkowaniu. Zakup nieruchomości z obciążeniami może znacząco wpłynąć na naszą zdolność do korzystania z niej zgodnie z naszymi planami. Teoretycznie przed zakupem sprawdzi je za Ciebie notariusz. Jednak lepiej mieć taką informacje szybciej - w biznesie, przecież, czas to pieniądz.

Rozbieżności w dokumentach: Istnieje ryzyko, że dane w księdze wieczystej różnią się od tych zawartych w innych dokumentach, takich jak umowy sprzedaży. To może prowadzić do sporów prawnych i komplikacji w przyszłości. Tego typu rzeczy na pewno wyłapie notariusz. Jeśli jednak podpisujesz umowę dzierżawy/wynajmu to czujność musisz zachować sam.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Sprawdzenie zawartości księgi wieczystej jest stosunkowo proste. Istnieje wiele stron internetowych oferujących tę usługę. Jedną z takich platform jest ksiegiwieczyste.pl, na której można znaleźć księgi wieczyste, znając tylko adres nieruchomości.

Alternatywnie, można także skorzystać z oficjalnej strony rządowej ekw.ms.gov.pl, jednak do jej przeglądania potrzebny jest numer księgi wieczystej, a tego na wstępnym etapie najczęściej nam brakuje.

Podsumowanie

Sprawdzenie zawartości księgi wieczystej przed zakupem/wynajmem/dzierżawą lokalu użytkowego jest niezwykle istotne dla zminimalizowania ryzyka i zapewnienia prawidłowego przebiegu transakcji. Pozwala to uniknąć potencjalnych zagrożeń, takich jak niewłaściwe prawa własności czy obciążenia nieruchomości. Dlatego warto zawsze inwestować czas i środki w tę procedurę, aby móc cieszyć się nieruchomością bez obaw o niespodziewane kłopoty prawne.
Data publikacji: 2023-09-21, ostatnia zmiana: 2023-09-21

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lokal w śródmieściu na sprzedaż
790 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Budynek gospodarczy, 200m2,idealny na inwestycje
220 000 zł
Szczepanów
(woj. dolnośląskie)
Sprzedam z najemcą llokal użytkowy 102,5m2 na ul. Radarowej w Warszawie dzielnicy Włochy
1 700 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Polesie - dom z warsztatem samochodowym
2 970 000 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Lokal 84 m2, Bielany ul. Heroldów
1 200 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Widzew - hala przemysłowa 1200 m2, działka 7150 m2
4 000 000 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Pensjonat/dom opieki 19 pok 800m2, Rusiec Nadarzyn
8 000 000 zł
Rusiec
(woj. mazowieckie)
Bezpośrednio lokal z najemcami o pow. całk. 140m2
793 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Duże witryny, ciężka gastronomia, duży ruch pieszy
3 199 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wola: magazyn 105 m2
4 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Lokal użytkowy w bloku przy ul. Malawskiego
149 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Obiekt usługowo - produkcyjny z działką 53ary
3 444 000 zł
Dzierżoniów
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11
Ubezpieczenie Mieszkania: Ochrona Twoich Czterech Ścian
Ubezpieczenie mieszkania to temat, który często pozostaje na marginesie rozmów, ale jest kluczowy dla bezpieczeństwa finansowego każdego właściciela nieruchomości. W dzisiejszym artykule rozwiejemy ws...
Data publikacji: 2023-10-06
Gdzie mogę znaleźć księgę wieczystą domu online?
Kupno nieruchomości to nie tylko wybranie odpowiedniej lokalizacji, mieszkania, domu, czy też gruntu, bądź lokalu, ale także szereg czynności jakich należy dokonać by mieć pewność że wszystko pójdzie...
Data publikacji: 2023-04-25
Gdzie szukać księgi wieczystej działki?
Zakup nieruchomości często wiąże się ze sporym ryzykiem. Nie tylko wynika to z konieczności zainwestowania sporej ilości gotówki, ale także związane jest to wieloma konsekwencjami prawnymi. Warto mieć...
Data publikacji: 2023-04-19