Planujesz wybudować dom? O tych rzeczach musisz wiedzieć!

Budowa domu na działce

Budowa domu to znacznie większe wyzwanie niż zakup mieszkania. Z pewnością jednak jest to wielkie spełnienie marzeń wielu osób. Przygotowanie się do budowy domu jest niezwykle ważne i powinno być przemyślane, aby nie wplątać się w niepotrzebne problemy i trudności. Wiele osób całkiem błędnie rozpoczyna od znalezienia wymarzonego projektu na swój przyszły dom. Jednakże zdecydowanie ważniejsze jest rozpoczęcie przygotowań od załatwienia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Działka budowlana

Najważniejsza jest działka budowlana, na której miałby stanąć wymarzony dom. Dopiero po wyborze i zakupie wymarzonej działki budowlanej można zacząć rzeczywiste rozważanie wybudowania własnego domu. Każda działka powinna mieć wydane przez właściwy organ warunki zabudowy lub tez miejscowy plan zagospodarowania. To właśnie wytyczne umieszczone w tych dokumentach warunkują jaki dom można na wybranej działce postawić. Warunki zabudowy czasem można nieco zmieniać, lecz zdecydowanie wymaga to wiele zaangażowania oraz załatwiania w urzędzie. 

Projekt budowlany

Każdy dom powinien być wybudowany według ściśle określonego projektu budowlanego. Projekt wymarzonego domu można kupić z oferty tych już gotowych i dostępnych w biurach projektowych. Jednakże jeśli wśród dostępnych i gotowych projektów budowlanych żaden nie wydaje się być najbardziej odpowiednim warto zastanowić się nad projektem indywidualnym na zamówienie. Najważniejsze jest wtedy szczegółowe określenie własnych potrzeb oraz oczekiwań, według których projektant przygotuje propozycje. Niezależnie od tego czy projekt domu jest gotowy, czy też wykonany na specjalne zamówienie niezbędnym etapem jest jego adaptacja.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta, który jednocześnie posiada uprawnienia kierownika budowy. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzanie niewielkich zmian i poprawek już po rozpoczęciu prac budowlanych. 

Ekipa budowlana i materiały

Wybór i zatrudnienie profesjonalnej oraz bardzo doświadczonej ekipy budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się z przynajmniej kilkoma ekipami, które wykonają odpowiednią i szczegółową wycenę swoich usług. Szczególnie istotne może być również sprawdzenie wcześniejszych realizacji danej ekipy i rozmowa z poprzednimi inwestorami. Zakup i zamówienie materiałów budowlanych może być trudnym wyzwaniem. Warto decydować się na materiały wysokiej jakości, które będą trwałe i dopasowane do projektu domu.

Finanse

Przygotowując się do budowy domu, warto przemyśleć wszelkie kwestie finansowe. Możliwe jest sfinansowanie całej budowy z pomocą kredytu hipotecznego, lecz z pewnością najrozsądniejsze jest również posiadanie odpowiednio dużych oszczędności. Podczas budowy domu mogą występować przeróżne trudności oraz niespodziewane wydatki, na które warto posiadać własne środki. Korzystanie wyłącznie z pieniędzy otrzymanych w ramach kredytu hipotecznego może być niezwykle stresujące, a czasem niestety niewystarczające.


Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl

Data publikacji: 2022-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Działka budowlana na sprzedaż, 1518m², Gorzów Wielkopolski, Zieleniec
83 490 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Piękna działka budowlana
180 000 zł
Krużlowa Wyżna
(woj. małopolskie)
Żukowo - działka inwestycyjna
1 150 500 zł
Żukowo
(woj. pomorskie)
Działka z widokiem na Tatry w Bańskiej W.  6610m2
2 090 000 zł
Szaflary
(woj. małopolskie)
Działka rolna Przemyśl, ul. Bolesława Chrobrego
135 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Działka na sprzedaż Rurzyca
187 000 zł
Rurzyca
(woj. zachodniopomorskie)
Działka inwestycyjna przy ul. Lwowskiej
536 690 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
1201 m2 obok Halickiego, Zelwerowicza Górki Czechowsk
600 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Działka Rolna  - Dom 100m- 5,14 ha
350 000 zł
Ownia
(woj. lubelskie)
Działka na sprzedaż Świnoujście
4 336 800 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
5000 m2 - WZ - MIŁOCIN
156 000 zł
Miłocin
(woj. lubelskie)
170 000 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Co wpływa na wartość mieszkania i finalną cenę sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2022-05-19
Jak urządzić kawalerkę? Poznaj praktyczne porady!
Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować kawalerkę do wynajmu, czy zamierzamy w niej sami mieszkać warto poznać kilka zasad projektowania małych pomieszczeń. Zasady te w znaczący sposób mogą wpłyną...
Data publikacji: 2022-05-09
Małe i tanie w budowie projekty domów gotowych - sprawdź ofertę MURATORA
Planujemy budowę, a zarazem obawiamy się wysokich kosztów inwestycji? W takiej sytuacji zdecydujmy się na projekt domu małego i taniego w realizacji. W ofercie MURATORA znajdziemy setki propozycji, kt...
Data publikacji: 2022-04-22

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij