Planujesz wybudować dom? O tych rzeczach musisz wiedzieć!

Budowa domu na działce

Budowa domu to znacznie większe wyzwanie niż zakup mieszkania. Z pewnością jednak jest to wielkie spełnienie marzeń wielu osób. Przygotowanie się do budowy domu jest niezwykle ważne i powinno być przemyślane, aby nie wplątać się w niepotrzebne problemy i trudności. Wiele osób całkiem błędnie rozpoczyna od znalezienia wymarzonego projektu na swój przyszły dom. Jednakże zdecydowanie ważniejsze jest rozpoczęcie przygotowań od załatwienia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Działka budowlana

Najważniejsza jest działka budowlana, na której miałby stanąć wymarzony dom. Dopiero po wyborze i zakupie wymarzonej działki budowlanej można zacząć rzeczywiste rozważanie wybudowania własnego domu. Każda działka powinna mieć wydane przez właściwy organ warunki zabudowy lub tez miejscowy plan zagospodarowania. To właśnie wytyczne umieszczone w tych dokumentach warunkują jaki dom można na wybranej działce postawić. Warunki zabudowy czasem można nieco zmieniać, lecz zdecydowanie wymaga to wiele zaangażowania oraz załatwiania w urzędzie. 

Projekt budowlany

Każdy dom powinien być wybudowany według ściśle określonego projektu budowlanego. Projekt wymarzonego domu można kupić z oferty tych już gotowych i dostępnych w biurach projektowych. Jednakże jeśli wśród dostępnych i gotowych projektów budowlanych żaden nie wydaje się być najbardziej odpowiednim warto zastanowić się nad projektem indywidualnym na zamówienie. Najważniejsze jest wtedy szczegółowe określenie własnych potrzeb oraz oczekiwań, według których projektant przygotuje propozycje. Niezależnie od tego czy projekt domu jest gotowy, czy też wykonany na specjalne zamówienie niezbędnym etapem jest jego adaptacja.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta, który jednocześnie posiada uprawnienia kierownika budowy. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzanie niewielkich zmian i poprawek już po rozpoczęciu prac budowlanych. 

Ekipa budowlana i materiały

Wybór i zatrudnienie profesjonalnej oraz bardzo doświadczonej ekipy budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się z przynajmniej kilkoma ekipami, które wykonają odpowiednią i szczegółową wycenę swoich usług. Szczególnie istotne może być również sprawdzenie wcześniejszych realizacji danej ekipy i rozmowa z poprzednimi inwestorami. Zakup i zamówienie materiałów budowlanych może być trudnym wyzwaniem. Warto decydować się na materiały wysokiej jakości, które będą trwałe i dopasowane do projektu domu.

Finanse

Przygotowując się do budowy domu, warto przemyśleć wszelkie kwestie finansowe. Możliwe jest sfinansowanie całej budowy z pomocą kredytu hipotecznego, lecz z pewnością najrozsądniejsze jest również posiadanie odpowiednio dużych oszczędności. Podczas budowy domu mogą występować przeróżne trudności oraz niespodziewane wydatki, na które warto posiadać własne środki. Korzystanie wyłącznie z pieniędzy otrzymanych w ramach kredytu hipotecznego może być niezwykle stresujące, a czasem niestety niewystarczające.


Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl

Data publikacji: 2022-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Działka Budowlana w Kłaju 19,28ar
250 000 zł
Kłaj
(woj. małopolskie)
Kompleks działek, 26 501 m2, Ruda Strawczyńska
1 643 062 zł
Ruda Strawczyńska
(woj. świętokrzyskie)
Działka 2839 m2, Szewce, gm. Sitkówka-Nowiny
188 000 zł
Szewce
(woj. świętokrzyskie)
Działka 2613 m2, Janaszów, gm. Zagnańsk
149 000 zł
Janaszów
(woj. świętokrzyskie)
Atrakcyjna działka w Jarosławiu na sprzedaż
130 000 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Działka pow. 1928 m2, Daleszyce
220 000 zł
Daleszyce
(woj. świętokrzyskie)
Działka, pow. 1735 m2, Radom, ul. Kielecka
550 000 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Działka, 9 906 m2, Nowy Folwark
420 000 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Działka na sprzedaż, Strzeliński, Strzelin gm, Pławna
90 000 zł
Strzelin
(woj. dolnośląskie)
Działka 5144 m2, Kielce, Zalesie
759 000 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Działka, 2958 m2, Siedlce, Chęciny
110 000 zł
Chęciny
(woj. świętokrzyskie)
Działka 54600m2, Straszów, Gm. Mniów
382 200 zł
Straszów
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?
Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? Masz na uwadze jakieś mieszkanie? Jakiś dom? A może chciałbyś zainwestować w działkę? Jeśli tak, przed zakupem warto zapoznać się ze stanem prawnym wybranej...
Data publikacji: 2023-03-21
Czy blaszak metalowy jest opłacalnym rozwiązaniem?
Sprawdzi się jako niewielki magazyn dla różnego rodzaju działalności, miejsce do majsterkowania czy wiata śmietnikowa. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na swoje pojazdy, na...
Data publikacji: 2022-09-01
Co wpływa na wartość mieszkania i finalną cenę sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2022-05-19

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij