Planujesz wybudować dom? O tych rzeczach musisz wiedzieć!

Budowa domu na działce

Budowa domu to znacznie większe wyzwanie niż zakup mieszkania. Z pewnością jednak jest to wielkie spełnienie marzeń wielu osób. Przygotowanie się do budowy domu jest niezwykle ważne i powinno być przemyślane, aby nie wplątać się w niepotrzebne problemy i trudności. Wiele osób całkiem błędnie rozpoczyna od znalezienia wymarzonego projektu na swój przyszły dom. Jednakże zdecydowanie ważniejsze jest rozpoczęcie przygotowań od załatwienia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Działka budowlana

Najważniejsza jest działka budowlana, na której miałby stanąć wymarzony dom. Dopiero po wyborze i zakupie wymarzonej działki budowlanej można zacząć rzeczywiste rozważanie wybudowania własnego domu. Każda działka powinna mieć wydane przez właściwy organ warunki zabudowy lub tez miejscowy plan zagospodarowania. To właśnie wytyczne umieszczone w tych dokumentach warunkują jaki dom można na wybranej działce postawić. Warunki zabudowy czasem można nieco zmieniać, lecz zdecydowanie wymaga to wiele zaangażowania oraz załatwiania w urzędzie. 

Projekt budowlany

Każdy dom powinien być wybudowany według ściśle określonego projektu budowlanego. Projekt wymarzonego domu można kupić z oferty tych już gotowych i dostępnych w biurach projektowych. Jednakże jeśli wśród dostępnych i gotowych projektów budowlanych żaden nie wydaje się być najbardziej odpowiednim warto zastanowić się nad projektem indywidualnym na zamówienie. Najważniejsze jest wtedy szczegółowe określenie własnych potrzeb oraz oczekiwań, według których projektant przygotuje propozycje. Niezależnie od tego czy projekt domu jest gotowy, czy też wykonany na specjalne zamówienie niezbędnym etapem jest jego adaptacja.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta, który jednocześnie posiada uprawnienia kierownika budowy. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzanie niewielkich zmian i poprawek już po rozpoczęciu prac budowlanych. 

Ekipa budowlana i materiały

Wybór i zatrudnienie profesjonalnej oraz bardzo doświadczonej ekipy budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się z przynajmniej kilkoma ekipami, które wykonają odpowiednią i szczegółową wycenę swoich usług. Szczególnie istotne może być również sprawdzenie wcześniejszych realizacji danej ekipy i rozmowa z poprzednimi inwestorami. Zakup i zamówienie materiałów budowlanych może być trudnym wyzwaniem. Warto decydować się na materiały wysokiej jakości, które będą trwałe i dopasowane do projektu domu.

Finanse

Przygotowując się do budowy domu, warto przemyśleć wszelkie kwestie finansowe. Możliwe jest sfinansowanie całej budowy z pomocą kredytu hipotecznego, lecz z pewnością najrozsądniejsze jest również posiadanie odpowiednio dużych oszczędności. Podczas budowy domu mogą występować przeróżne trudności oraz niespodziewane wydatki, na które warto posiadać własne środki. Korzystanie wyłącznie z pieniędzy otrzymanych w ramach kredytu hipotecznego może być niezwykle stresujące, a czasem niestety niewystarczające.


Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl

Data publikacji: 2022-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Działka 14,5 ar, Gmina Niemce
285 000 zł
Majdan Krasieniński
(woj. lubelskie)
Kazimierzówka - działka inwestycyjna 0,5ha
1 400 000 zł
Kazimierzówka
(woj. lubelskie)
Na sprzedaż działka budowlana 3km od Pleszewa.
532 000 zł
Pleszew
(woj. wielkopolskie)
Działka 950 m2, Posłowicka, Leśniówka
190 000 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Działka z MPZP, pow. 4037 m2, Kielce, Łanowa
930 000 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Działka budowlana
1,00 zł
Racibórz
(woj. śląskie)
Działka budowlana na sprzedaż, 10502m², Lidzbark Warmiński
950 000 zł
Lidzbark Warmiński
(woj. warmińsko-mazurskie)
działka budowlana
125 000 zł
Połchowo
(woj. zachodniopomorskie)
Przybyszówka inwestycyjnie -WZ na dwa budynki
513 000 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Działka, pow. 2800 m2, Masłów Pierwszy, MPZP
560 000 zł
Masłów Pierwszy
(woj. świętokrzyskie)
Działka budowlana 7km od Łęcznej
85 000 zł
Górne
(woj. lubelskie)
Działka budowlana blisko Morza
589 000 zł
Sarbinowo
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Działka budowlana ze spadkiem terenu - przeczytaj zanim taką nabędziesz
Jeśli masz w planach zrealizowanie marzenia o budowie własnego domu, z pewnością bardzo dokładnie przeglądasz ogłoszenia dotyczące sprzedaży działek i szukasz tej odpowiedniej. Potocznie za idealną dz...
Data publikacji: 2024-05-27
Jakie mieszkanie na Śląsku wybrać?
Wybór mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych, która może wpłynąć na nasz komfort życia na wiele lat. Lokalizacja, wielkość, standard oraz inne cechy nieruchomości mogą mieć kluczowe z...
Data publikacji: 2024-05-14
Jak postawić domek na działce typu ROD?
Z czym kojarzą ci się działki typu ROD? Dla wielu osób Rodzinne Ogrody Działkowe (dawniej ogródki pracownicze) to piękne wspomnienia związane z czasem dzieciństwa, szansa na wypoczynek z dala od zgieł...
Data publikacji: 2024-05-04
Luksusowe wnętrza - czym się charakteryzują?
W dzisiejszych czasach luksusowe wnętrza stały się symbolem prestiżu i elegancji. Charakteryzują się przemyślanym designem, wysoką jakością materiałów oraz dbałością o szczegóły. W tym artykule omówim...
Data publikacji: 2024-04-26