Szkoda całkowita samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć

szkoda całkowita

Gdy dojdzie do wypadku, wówczas firma ubezpieczeniowa z reguły pokryje koszt naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystąpi szkoda całkowita z AC. Jest ona orzekana, gdy koszt usunięcia szkód przewyższa wartość pojazdu.

Gdy wystąpi szkoda całkowita z AC, nie oznacza to, że nie uzyska się żadnej wypłaty. Firma ubezpieczeniowa wypłaca ustaloną kwotę odszkodowania, ale nie przeprowadzi procesu naprawy samochodu. Dotyczy to sytuacji, przy których usunięcie szkód nie będzie opłacalne dla towarzystwa reasekuracji.

Jak firmy ubezpieczeniowe ustalają szkody całkowitej z AC?

Szkoda całkowita z AC jest stwierdzana w momencie, gdy nie ma ekonomicznego uzasadnienia, aby naprawiać samochód. Z reguły towarzystwo reasekuracji zawiera w umowie pewien procent wartości auta, przy którym naprawa nie będzie realizowana. Warto brać pod uwagę, że poszczególne towarzystwa reasekuracji mogą dowolnie ustalać takie kwoty przy nieobowiązkowym ubezpieczeniu AC. Z tego powodu tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami zapisanymi w umowie konkretnej polisy. Często wybór produktu ubezpieczeniowego będzie uzależniony właśnie od tego, do jakiej kwoty towarzystwo będzie gotowe finansować naprawienie auta. Warto brać pod uwagę, że istnieje znaczna różnica pomiędzy tym, jak funkcjonuje szkoda całkowita z AC w stosunku do OC.

Jaka jest różnica między szkodą całkowitą z AC i OC?

Polisa OC jest obowiązkowa. Z tego powodu zakres ochrony jest ustalony przez ustawodawcę. Firmy ubezpieczeniowe mają dużo mniejsze możliwości samodzielnego podejmowania decyzji w kontekście tego, co muszą sfinansować. Szkoda całkowita przy OC wystąpi jedynie w sytuacji, gdy naprawa samochodu przekroczy jego wartość. Natomiast przy polisie AC taka wartość nie musi być przekroczona. Szkoda całkowita z AC może być stwierdzona przez ubezpieczyciela, choćby w sytuacji, gdy koszt naprawy wyniesie 70% wartości pojazdu. Z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W OWU można dokładnie sprawdzić, w jakich sytuacjach towarzystwo reasekuracji odmówi naprawienia auta.

Co zrobić po orzeczeniu szkody całkowitej z AC?

Gdy firma ubezpieczeniowa miała prawo do orzeczenia szkody całkowitej, wówczas konieczne jest ustalenie, co zamierza się zrobić z wrakiem. Towarzystwo reasekuracji może go przejąć. W takiej sytuacji uzyska się wyższe odszkodowanie. Równocześnie można zdecydować się na przejęcie wraku. Wielu kierowców szacuje, czy opłacalna będzie samodzielna naprawa auta. Zdarza się, że jest to możliwe, co pozwoli nie tylko uzyskać odszkodowanie, ale również dalej użytkować pojazd lub go sprzedać. Oczywiście warto to dokładnie oszacować zaraz po tym, jak zostanie uznana szkoda całkowita z AC. W przeciwnym razie może okazać się, że jedynie straci się na podjęciu takiej decyzji.

Jakie odszkodowanie uzyska się przy szkodzie całkowitej z AC?

Firma ubezpieczeniowa jest zainteresowana tym, aby wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie. Z tego powodu często może dochodzić do sytuacji, gdy taka kwota jest zaniżona. Dotyczyć to może nie tylko samego odszkodowania, ale także wyceny wraku. Gdy orzeczona zostanie szkoda całkowita z AC, dobrze jest samodzielnie sprawdzić, czy wypłacona kwota została prawidłowo obliczona. Skorzystać można z usług rzeczoznawcy. Pozwala to ustalić, ile rzeczywiście wyniosłaby opłata za przeprowadzenie naprawy auta. Gdy zauważy się nieprawidłowości, wówczas konieczne jest napisanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Każdy właściciel polisy AC ma na to:

●      3 lata od daty, gdy doszło do kolizji,

●      20 lat od wypadku.

Z reguły wniesienie odwołania jest dobrym pomysłem, gdyż często pierwsza wypłata odszkodowania przez towarzystwo reasekuracji jest zaniżona.

Gdy firma ubezpieczeniowa odmówi korekty wypłaconej kwoty, wówczas można zdecydować się na trzy ścieżki pozwalające starać się o wyższe odszkodowanie:

●      zgłoszenie do Rzecznika Finansowego,

●      skorzystanie z postępowania mediacyjnego,

●      wejście na drogę sądową.

Specjalista, który zatrudniony jest przez organy państwowe jako rzecznik finansowy, udzieli opinii bez żadnych opłat. To często najlepsze, wstępne rozwiązanie, gdy szkoda całkowita z AC nie zapewniła wypłaty adekwatnego odszkodowania. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że firmy ubezpieczeniowe nie muszą podejmować żadnych działań w związku z przedstawieniem opinii Rzecznika Finansowego.

Co jest lepsze, postępowanie mediacyjne czy droga sądowa, gdy szkoda całkowita z AC nie zapewniła odpowiedniego odszkodowania?

Jednym z rozwiązań przy staraniu się o wypłatę wyższego odszkodowania przy szkodzie całkowitej z AC, jest przeprowadzenie postępowania polubownego. Wszcząć może je Rzecznik Finansowy. Jednak skorzystać można także z usług wyspecjalizowanych w takich działaniach firm. Natomiast należy brać pod uwagę, że dość często polubowne postępowania nie przynoszą efektów. Wówczas pozostaje wyłącznie skorzystanie z drogi sądowej. W takiej sytuacji należy liczyć się z kosztami, które zostaną pokryte przez ubezpieczyciela jedynie w sytuacji, gdy sąd przyzna rację ubezpieczonemu.

Data publikacji: 2022-12-06, ostatnia zmiana: 2022-12-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Hyundai i20 - 1.2 84KM Asyst. Pasa Ruchu, Rozp. Znaków, Gwarancja Fabryczna, FV23%
62 800 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Renault Talisman, 2018, poj.1598 cm3, Diesel
74 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
BMW 520 - !!! Bemowo !!! 2.2 Benzyna + LPG R6, 2004 rok !!! SUPER STAN !!!
24 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Renault Laguna - 2.0DCI 150KM Salon PL Nervasport Serwis ASO Gwarancja Seria limitowana
39 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Mercedes C CLASS 2018 prod. 1.5 184 KM*  4MATIC* AMGx2* Salon PL* 1 Wł* Serwis ASO* Vat23%*
147 599 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Citroën C5 Aircross 1.6 PureTech Feel EAT8
127 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Volkswagen Passat - 2.0TSI 190KM DSG Salon PL Serwis 1-właściciel Gwarancja Dealer
124 900 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Jeep LIBERTY 2005 prod. / 2006 1rej. Reduktor, Automat, 4x4, Hak, Rej 2006
24 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Lexus IS  '2017
88 800 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Renault Clio IV (2012-2018)
42 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Toyota Aygo 1.0 VVT-i (72KM), 2019
40 999 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Volvo C30 - ZOBACZ OPIS !! W podanej cenie roczna gwarancja
23 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie zdobyć części do VW Transporter T2B?
Posiadanie zabytkowego pojazdu marki Volkswagen wymaga nie tylko sporego zaangażowania w utrzymanie auta w należytym stanie, lecz także świadomości, że antyczny pojazd wymaga specjalnego traktowania....
Data publikacji: 2023-01-09
Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?
Kiedy myślisz o samochodach autonomicznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach. Takie skojarzenia są naturalne i w pełni zrozumiałe. Należy jednak zaznaczyć,...
Data publikacji: 2022-11-24
Jak działa ubezpieczenie AC samochodu i czy warto je wykupić?
Polisa komunikacyjna powinna skutecznie chronić przed różnymi rodzajami ryzyka. Jednym z jej elementów może być ubezpieczenie AC. Kiedy warto zdecydować się na taki produkt?
Data publikacji: 2022-10-29
Dlaczego warto kupić bmw x1?
Niemiecka marka BMW należy do najbardziej pożądanych przez kierowców na całym świecie. Samochody BMW są uważane za symbol niezawodności, solidności, jakości i prestiżu. Duży wybór dostępnych modeli sp...
Data publikacji: 2022-09-26

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij