Szkoda całkowita samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć

szkoda całkowita

Gdy dojdzie do wypadku, wówczas firma ubezpieczeniowa z reguły pokryje koszt naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystąpi szkoda całkowita z AC. Jest ona orzekana, gdy koszt usunięcia szkód przewyższa wartość pojazdu.

Gdy wystąpi szkoda całkowita z AC, nie oznacza to, że nie uzyska się żadnej wypłaty. Firma ubezpieczeniowa wypłaca ustaloną kwotę odszkodowania, ale nie przeprowadzi procesu naprawy samochodu. Dotyczy to sytuacji, przy których usunięcie szkód nie będzie opłacalne dla towarzystwa reasekuracji.

Jak firmy ubezpieczeniowe ustalają szkody całkowitej z AC?

Szkoda całkowita z AC jest stwierdzana w momencie, gdy nie ma ekonomicznego uzasadnienia, aby naprawiać samochód. Z reguły towarzystwo reasekuracji zawiera w umowie pewien procent wartości auta, przy którym naprawa nie będzie realizowana. Warto brać pod uwagę, że poszczególne towarzystwa reasekuracji mogą dowolnie ustalać takie kwoty przy nieobowiązkowym ubezpieczeniu AC. Z tego powodu tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami zapisanymi w umowie konkretnej polisy. Często wybór produktu ubezpieczeniowego będzie uzależniony właśnie od tego, do jakiej kwoty towarzystwo będzie gotowe finansować naprawienie auta. Warto brać pod uwagę, że istnieje znaczna różnica pomiędzy tym, jak funkcjonuje szkoda całkowita z AC w stosunku do OC.

Jaka jest różnica między szkodą całkowitą z AC i OC?

Polisa OC jest obowiązkowa. Z tego powodu zakres ochrony jest ustalony przez ustawodawcę. Firmy ubezpieczeniowe mają dużo mniejsze możliwości samodzielnego podejmowania decyzji w kontekście tego, co muszą sfinansować. Szkoda całkowita przy OC wystąpi jedynie w sytuacji, gdy naprawa samochodu przekroczy jego wartość. Natomiast przy polisie AC taka wartość nie musi być przekroczona. Szkoda całkowita z AC może być stwierdzona przez ubezpieczyciela, choćby w sytuacji, gdy koszt naprawy wyniesie 70% wartości pojazdu. Z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W OWU można dokładnie sprawdzić, w jakich sytuacjach towarzystwo reasekuracji odmówi naprawienia auta.

Co zrobić po orzeczeniu szkody całkowitej z AC?

Gdy firma ubezpieczeniowa miała prawo do orzeczenia szkody całkowitej, wówczas konieczne jest ustalenie, co zamierza się zrobić z wrakiem. Towarzystwo reasekuracji może go przejąć. W takiej sytuacji uzyska się wyższe odszkodowanie. Równocześnie można zdecydować się na przejęcie wraku. Wielu kierowców szacuje, czy opłacalna będzie samodzielna naprawa auta. Zdarza się, że jest to możliwe, co pozwoli nie tylko uzyskać odszkodowanie, ale również dalej użytkować pojazd lub go sprzedać. Oczywiście warto to dokładnie oszacować zaraz po tym, jak zostanie uznana szkoda całkowita z AC. W przeciwnym razie może okazać się, że jedynie straci się na podjęciu takiej decyzji.

Jakie odszkodowanie uzyska się przy szkodzie całkowitej z AC?

Firma ubezpieczeniowa jest zainteresowana tym, aby wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie. Z tego powodu często może dochodzić do sytuacji, gdy taka kwota jest zaniżona. Dotyczyć to może nie tylko samego odszkodowania, ale także wyceny wraku. Gdy orzeczona zostanie szkoda całkowita z AC, dobrze jest samodzielnie sprawdzić, czy wypłacona kwota została prawidłowo obliczona. Skorzystać można z usług rzeczoznawcy. Pozwala to ustalić, ile rzeczywiście wyniosłaby opłata za przeprowadzenie naprawy auta. Gdy zauważy się nieprawidłowości, wówczas konieczne jest napisanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Każdy właściciel polisy AC ma na to:

●      3 lata od daty, gdy doszło do kolizji,

●      20 lat od wypadku.

Z reguły wniesienie odwołania jest dobrym pomysłem, gdyż często pierwsza wypłata odszkodowania przez towarzystwo reasekuracji jest zaniżona.

Gdy firma ubezpieczeniowa odmówi korekty wypłaconej kwoty, wówczas można zdecydować się na trzy ścieżki pozwalające starać się o wyższe odszkodowanie:

●      zgłoszenie do Rzecznika Finansowego,

●      skorzystanie z postępowania mediacyjnego,

●      wejście na drogę sądową.

Specjalista, który zatrudniony jest przez organy państwowe jako rzecznik finansowy, udzieli opinii bez żadnych opłat. To często najlepsze, wstępne rozwiązanie, gdy szkoda całkowita z AC nie zapewniła wypłaty adekwatnego odszkodowania. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że firmy ubezpieczeniowe nie muszą podejmować żadnych działań w związku z przedstawieniem opinii Rzecznika Finansowego.

Co jest lepsze, postępowanie mediacyjne czy droga sądowa, gdy szkoda całkowita z AC nie zapewniła odpowiedniego odszkodowania?

Jednym z rozwiązań przy staraniu się o wypłatę wyższego odszkodowania przy szkodzie całkowitej z AC, jest przeprowadzenie postępowania polubownego. Wszcząć może je Rzecznik Finansowy. Jednak skorzystać można także z usług wyspecjalizowanych w takich działaniach firm. Natomiast należy brać pod uwagę, że dość często polubowne postępowania nie przynoszą efektów. Wówczas pozostaje wyłącznie skorzystanie z drogi sądowej. W takiej sytuacji należy liczyć się z kosztami, które zostaną pokryte przez ubezpieczyciela jedynie w sytuacji, gdy sąd przyzna rację ubezpieczonemu.

Data publikacji: 2022-12-06, ostatnia zmiana: 2022-12-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Nissan Almera super stan, 2003r., Benzyna
5 300,00 zł
Brzezie
(woj. małopolskie)
Opel Astra IV 1.7 CDTI Cosmo,
29 900 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Mercedes-Benz GLC
194 900 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Peugeot 508 SW - 1.6, 156 KM, panoramiczny dach
23 400 zł
Jarocin
(woj. wielkopolskie)
Peugeot 407 SW - 2006
9 800,00 zł
Lipówki
(woj. mazowieckie)
FORD TAUNUS 1.6B! KPL DOKUMENTÓW!
9 900,00 zł
Malutkie
(woj. łódzkie)
Kia Sportage - 1.6CRDi+Mild-Hybrid OPŁACONY*Bezwypadkowy 81.000km-Serwis GWARANCJA24M
95 900 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Hyundai Elantra 1.6 MPI 128 KM 6MT WersjaComfort SalonPL SerwisASO
68 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
BMW 116 - Bardzo zadbana oryginalny przebieg - bezwypadkowa
14 900 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Opel Insignia B  Automat F-VAT Salon Polska Led Gwarancja 164HP
71 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
BMW 1, 2012, 143 KM,
37 990 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Ford Tourneo Connect - 122KM L2 Full Led Pakiet Winter Duży Ekran Niska Cena od ręki 2038 zł
171 954 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Uszkodzone motocykle z USA - super okazja czy strata czasu?
Kupno uszkodzonych motocykli z USA może być opłacalne, zwłaszcza jeśli masz pewność, że naprawy są drobne i tanie. Motocykl kupiony w USA może być nawet o 40% tańszy niż jego odpowiednik w polskim kom...
Data publikacji: 2023-10-19
Jak zorganizować przewóz międzymiastowy samochodów luksusowych?
Transport samochodów luksusowych wymaga szczególnej staranności. Wysoka wartość tego rodzaju pojazdów sprawia, że wiele osób obawia się ewentualnych uszkodzeń, do których mogłoby dojść podczas jazdy w...
Data publikacji: 2023-10-16
Sposób na rozładowany akumulator - pogotowie akumulatorowe
Podróżując samochodem, niewątpliwie jednym z najbardziej frustrujących problemów, jakie możemy napotkać, jest rozładowany akumulator. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w trasie czy na wjeździe do prac...
Data publikacji: 2023-10-16
Maszyny komunalne dla gmin. W czym można wybierać?
Porządkowanie miejskiej zieleni, roboty drogowe i inne prace komunalne stają się tym szybsze i łatwiejsze, im lepszy sprzęt zostanie użyty. Co można kupić lub wynająć, by wykonać niezbędne zadania? W...
Data publikacji: 2023-08-31