Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?

Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?

Kiedy myślisz o samochodach autonomicznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach. Takie skojarzenia są naturalne i w pełni zrozumiałe. Należy jednak zaznaczyć, że samosterujące auta istnieją od lat, a pierwsze modele w niczym nie przypominały pojazdów z filmów science fiction. Samochody autonomiczne to technologia, którą mamy w rękach już teraz! Choć nie pracuje ona jeszcze w stu procentach pod dyktando człowieka, przynosi liczne korzyści. I wiele wskazuje na to, że w przyszłości będzie przynosić ich jeszcze więcej.

Gdzie jesteśmy teraz?

Choć samosterujące samochody mogą wydawać się wynalazkiem odległej przyszłości, takowe już można spotkać na drogach nasze planety. Głównym propagatorem autonomicznego transportu oczywiście jest marka Tesla kierowana przez popularnego miliardera Elona Muska. Technologia ta wciąż się jednak rozwija, a zanim stanie się ona powszechnie dostępna, z pewnością minie jeszcze kilka długich lat. Nie zmienia to jednak faktu, że auta sygnowane logiem Tesli są już szeroko dostępne w Polsce. Jeśli chcesz usiąść za kierownicą tak futurystycznego pojazdu, skorzystaj z usług Carsmile, dzięki którym będziesz mógł używać wybranej Tesli w abonamencie.

Elementarne problemy

Samosterujące samochody wciąż popełniają błędy. Ktoś mógłby tu zapytać: a czy ludzie nie popełniają błędów? Popełniają. To jednak nie usprawiedliwia błędu autonomicznego auta, który może doprowadzić do kalectwa człowieka lub śmierci. Poza tym w grę wchodzi także kwestia moralna. Co zrobi autonomiczne auto, gdy będzie musiało wybrać między jednym życiem a drugim? Jakimi wartościami powinni kierować się projektanci takich pojazdów, programując scenariusze tego typu? Kto powinien ustalać te wartości? Możliwe, że nigdy nie znajdziemy w pełni zadowalających odpowiedzi.

Dlaczego autonomiczna jazda?

Co przemawia za autonomiczną jazdą? W przypadku użytkownika prywatnego technologia poprawia jedynie komfort podróży. To z pewnością argument zbyt niskiej wagi, aby mógł doprowadzić do rewolucji motoryzacyjnej. Rozważając jednak zastosowania komercyjne, nie sposób dojść do wniosku, że autonomiczne pojazdy mają pełne prawo zmienić reguły gry. Taka technologia mogłaby zastąpić czynnik ludzki, co zapewniłoby firmom ogromne oszczędności, a tym samym usprawniło transport i komunikację.

Poza tym istnieje szansa, że samochody autonomiczne poprawią bezpieczeństwo na drogach. Oczywiście zupełne wyeliminowanie wypadków to prawdopodobnie pieśń odległej przyszłości, lecz zredukowanie ich w stosunku do obecnych poziomów jest bez wątpienia osiągalne z pomocą aut samosterujących. Należy pamiętać, że większa część niebezpiecznych sytuacji na drodze wynika z brawury, nietrzeźwości, senności oraz wielu innych typowo ludzkich elementów.

Zanim samochody autonomiczne staną się powszechne, ich twórcy będą musieli rozwiązać jeszcze wiele problemów — zarówno natury technologicznej, jak i prawnej. Nie ulega jednak wątpliwości, że samosterujące auta wpasowują się w obraz przyszłości transportu i najprawdopodobniej mocno wpłyną na jego ewolucję.

Data publikacji: 2022-11-24, ostatnia zmiana: 2022-11-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota Yaris - 2017
62 800 zł
Józefów
(woj. mazowieckie)
Lexus NX - 200t automat
119 556 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Peugeot 308 SW - 1,2Turbo Navi,Kam.Cofania,Skóry,Tempomat,kredyt.GWARANCJA
44 900 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Audi A5 - 2015
66 650 zł
Kiczyce
(woj. śląskie)
2022 Maserati Ghibli F Tributo Q4
249 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Citroen C4 Grand Picasso - 1.6HDI 109KM -7 osób -1 Wł od 12 lat -Bardzo zadbany -Zobacz
17 500 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Lexus ES300 - 2.5 automat
98 400 zł
Katowice
(woj. śląskie)
BMW 320 - 2021
166 050 zł
Komorniki
(woj. dolnośląskie)
Fiat Punto - 1.2 60KM -Krajowy -1 Właściciel od początku - Zobacz
3 600,00 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Nissan Juke - 1.5 DCI 110 KM Klimatronik
29 900 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
Mazda 5 - 2.0 MZR-CD 143KM -7 osób - 7 Foteli -Klimatr -Zobacz
10 900 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Opel Astra - salon Polska
53 800 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Samochody sprowadzane z Kanady - ważne kwestie, które trzeba rozważyć przed zakupem
Samochody sprowadzane z Kanady - ważne kwestie, które trzeba rozważyć przed zakupem Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się sprowadzanie używanych samochodów z zagranicy i nie chodzi tuta...
Data publikacji: 2024-06-10
Pojazdy stworzone do rodzinnych podróży - jakie zalety mają samochody z nadwoziem SUV?
UV to popularny akronim od trzech angielskich słów (Sport Utility Vehicle), za pomocą którego opisuje się typ samochodów o charakterystycznym wyższym nadwoziu, idealnym do regularnego podróżowania z m...
Data publikacji: 2024-06-02
Jak wybrać samochód pod kątem dojazdów do pracy?
Jeśli nie zaliczasz się do grona szczęśliwców, którzy mają zakład pracy tuż za rogiem, pewnie niejeden raz zastanawiasz się, jak skrócić i zminimalizować koszty związane z przemierzaniem codziennej dr...
Data publikacji: 2024-06-01
Skuter nowy czy używany - na co zwracać uwagę przy zakupie?
Skuter staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu i wiele osób zastanawia się nad zakupem tego jednośladu pod kątem dojazdu do szkoły, pracy, czy rekreacyjnego wyjazdu za miasto. Co trzeb...
Data publikacji: 2024-05-27