Kosmetyki samochodowe – do czego służą?

Kosmetyki samochodowe – do czego służą?

Kosmetyki kojarzą się przede wszystkim z dbaniem o swoją urodę, jednak na rynku znaleźć można również preparaty stworzone z myślą o pojazdach. Które z nich cieszą się największą popularnością? Do czego służą kosmetyki samochodowe?

Rodzaje kosmetyków samochodowych

Na rynku znaleźć można różne kosmetyki samochodowe, które zostały stworzone z myślą o konkretnym zastosowaniu. Mowa tu m.in. o preparatach do:

  • montażu wtryskiwaczy i świec,
  • odrdzewiania,
  • usuwania uszczelek,
  • instalacji elektrycznych,
  • prowadnic,
  • woskowania powierzchni lakieru i szyb,
  • mycia felg,
  • impregnowania tkanin.

Popularnością cieszą się również kosmetyki samochodowe do mycia pojazdów. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy planujesz umyć auto na własnej posesji, musisz zapewnić odpowiedni odpływ wody z zawartością środków chemicznych. Z tego powodu większość kierowców korzysta z ogólnodostępnych kosmetyków samochodowych dostępnych na myjniach automatycznych i ręcznych.

Kosmetyki samochodowe mają konkretne zastosowanie. Wszystko ze względu na zawartość składników, które pozwalają m.in. na pozbycie się zabrudzeń z oleju, smarów czy płynu hamulcowego. Z tego powodu z takich preparatów należy korzystać zgodnie z zaleceniami producenta.

Na jakie kosmetyki samochodowe warto postawić?

Samochodowe kosmetyki są dostępne w różnych wariantach, dlatego czasami wybór odpowiednich produktów staje się trudny. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w preparaty najbardziej potrzebne. Mowa tu m.in. o tych, które są niezbędne do zadbania o wygląd zewnętrzny pojazdu. Regularne pielęgnowanie komponentów samochodu pozwala na zachowanie ich w odpowiednim stanie na dłużej, dzięki czemu znika konieczność regularnych wymian.

Jeśli jednak przeprowadzasz wymiany elementów wewnątrz pojazdu, konieczne może okazać się postawienie na preparaty ułatwiające usunięcie uszczelek czy wkręcenie świec. Z takich środków korzystają profesjonalni mechanicy. Proste naprawy można wykonać również samodzielnie, a wówczas sprawdzą się wspomniane kosmetyki.

Co zawierają samochodowe kosmetyki?

Kosmetyka samochodowa bazuje na składnikach chemicznych, które pozwalają na skuteczne usuwanie brudu czy tworzenie poślizgu na metalowych elementach. Często są to preparaty, które nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą. W razie ubrudzenia usunięcie śladów po danym środku może być bardzo trudne.

W przypadku preparatów, które z założenia mają mieć kontakt z ludzkim ciałem i ubraniami, np. środków do impregnowania tapicerki, stosuje się delikatniejsze składniki. Mają one za zadanie stworzyć warstwę odporną na działanie wilgoci i pozwalającą na łatwiejsze usuwanie zabrudzeń.

Kosmetyki samochodowe, oferowane m.in. przez sklep Metler, pozwalają na usuwanie zabrudzeń związanych z motoryzacją. W przypadku płynów do mycia felg jest to m.in. pył hamulcowy. W takim zastosowaniu nie sprawdzą się preparaty uniwersalne, używane również w domu.

Kosmetyki samochodowe do auto detailingu

Detailing samochodu to nic innego jak przeprowadzanie różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, mających za zadanie poprawić wygląd pojazdu. W tym celu wykorzystuje się preparaty zarówno do mycia, jak i woski, które sprawiają, że powierzchni samochodu nie trzymają się zabrudzenia i woda. Auto detailing bardzo często obejmuje również zastosowanie dodatkowych środków zapachowych, rozpylanych we wnętrzu pojazdu.

Podczas auto detailingu wykorzystuje się szereg różnych środków chemicznych, o odmiennych zastosowaniach. Wówczas konieczne jest użycie również specjalnych polerek oraz szmatek. Podstawowe zabiegi z zakresu auto detailingu można wykonać samodzielnie. Popularnością cieszy się też oddawanie swoich pojazdów do profesjonalnych punktów, które przywracają im nieskazitelny wygląd. To dobry wybór zarówno w przypadku chęci sprzedaży auta, jak i zadbania o jego stan. Regularne usuwanie zabrudzeń pozwala bowiem na zapobieganie wystąpieniu rdzy, która może spowodować, że po kilkunastu latach samochód nie będzie nadawał się do bezpiecznej jazdy.

Kosmetyki samochodowe – tylko dla profesjonalistów?

Kosmetyki samochodowe są wykorzystywane m.in. przez profesjonalne zakłady, które zajmują się dbaniem o pojazdy. Niektóre z nich pojawiają się także w warsztatach. W takich miejscach zwykle stosuje się preparaty wysokiej jakości, dostępne w dużych opakowaniach. Pozwalają one na korzystanie przez długi czas. Są to środki niezwykle wydajne, choć na rynku znaleźć można też mniejsze produkty, idealne do stosowania w domowym zaciszu.

Z kosmetyków samochodowych mogą korzystać osoby, które chcą zadbać o własny pojazd. Wówczas lepiej postawić na mniejsze opakowania. Trzeba pamiętać, by korzystać z preparatów zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle na butelkach ze środkami do pielęgnacji samochodów znajdują się informacje m.in. na temat minimalnej odległości, z której należy dozować kosmetyk, a także odpowiedniego przygotowania powierzchni. Zwykle są to środki zawierające silne substancje chemiczne, dlatego warto przestrzegać takich zasad.

Data publikacji: 2022-08-24, ostatnia zmiana: 2022-08-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Piaskowanie, malowanie, renowacja felg Gdańsk
1,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Car styling shop - sklep z kosmetykami samochodowymi
71,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?
Kiedy myślisz o samochodach autonomicznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach. Takie skojarzenia są naturalne i w pełni zrozumiałe. Należy jednak zaznaczyć,...
Data publikacji: 2022-11-24
Dlaczego warto kupić bmw x1?
Niemiecka marka BMW należy do najbardziej pożądanych przez kierowców na całym świecie. Samochody BMW są uważane za symbol niezawodności, solidności, jakości i prestiżu. Duży wybór dostępnych modeli sp...
Data publikacji: 2022-09-26
Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego
Jaki wybrać sprzęt do Warsztatu Wulkanizacyjnego.
Data publikacji: 2022-09-22
Kaski integralne Shoei - rewolucja z Japonii. Sprawdź odzież motocyklową oraz akcesoria dla miłośników jednośladów
Kaski integralne to najczęściej wybierany rodzaj kasku do jazdy motocyklem. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo jazdy i komfort użytkowania niezależnie od warunków pogodowych. Ciekawą opcją na r...
Data publikacji: 2022-08-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij