Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego - Jaki sprzęt wybrać?


Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego

Wyważarka do kół - podstawowe informacje.

Wyważarka nazywamy urządzenie, które ma za zadanie służyć nam do wyważania obracających się elementów różnego rodzaju maszyn. Wyważarki posiadają szerokie spektrum zastosowania, koła motocykli oraz samochodów osobowych i ciężarowych. Głównym celem działania tego sprzętu jest znalezienie miejsc, które mogą powodować bicie na obwodzie koła. Ponadto, urządzenie to ma specjalne oprogramowanie, posiadające zdolność wyliczania stopnia niedoważenia oraz sygnalizowania wagi balansującego ciężarka, który należy przymocować w odpowiednim miejscu obwodu wewnętrznego felgi. W celu uzyskania prawidłowego rozkładu masy w kole, powinno się odciążyć za pomocą ciężarków miejsca wskazane przez wyważarkę.

W dzisiejszych czasach wyważarki odznaczają się dużą precyzyjnością; ich dokładność wyważania wynosi nawet do 1 grama. Żeby w poprawny sposób wykryć niedoważenie, wyważarka potrzebuje odpowiednich do tego parametrów. Są nimi średnica i szerokość badanego przez nią koła, oraz jego dokładną odległość zlokalizowaną na wale wyważarki.

Ogólny podział sprzętu tego rodzaju obejmuje wyważarki półautomatyczne i automatyczne. Wyważarki automatyczne, jak sama nazwa wskazuje, mają zdolność odczytywania koła, które sprawdzają, w sposób automatyczny. Niezwykle ułatwia to pracę - dlatego, że nie ma już potrzeby mierzenia oraz wprowadzania odczytów parametrów ręcznie. Ich pomiar jest bardzo szybki - wynosi około 5 -7 sekund.

Montażownica do opon. Przystawka do opon Nisko profilowych.

Montażownica jest jednym z głównych urządzeń, które wchodzą w skład wyposażenia wszystkich warsztatów samochodowych i wulkanizacji. Jest powiązana także z obsługą ogumienia. Montażownica jest niezbędna zarazem w profesjonalnym, specjalistycznym warsztacie wulkanizacyjnym, jak i warsztacie mechanicznym - klienci przyjeżdżają do niego, aby naprawić swoje pojazdy. Podczas zakupu montażownicy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, żeby sprzęt nie tylko w niezastąpiony sposób potrafił montować opony, lecz też dawał gwarancję pełnego bezpieczeństwa podczas pracy. Montażownica do opon jest urządzeniem, które ma ponadto szereg funkcji, potrafiących ułatwić obsługę.

Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego

Istnieje wiele różnych rodzajów montażownicy. Przykładem jest tu montażownica półautomatyczna - większość prac trzeba wówczas wykonywać samodzielnie. Drugim wariantem jest montażownica całkowicie automatyczna. Używając jej większość prac jest robionych zautomatyzowanym sposobem.

Przystawka do opon nisko profilowych - czym się charakteryzuje?

Przystawka do opon nisko profilowych, jak sama jej nazwa na to wskazuje, ułatwia operatorowi demontaż oraz montaż opon będących szczególnie trudnych w użyciu - nisko profilowych bądź typu RunFlat.

Rodzaje podnośników.

Podnośniki samochodowe: nożycowe, dwukolumnowe, czterokolumnowe oraz podnośniki warsztatowe - inaczej hydrauliczne Winntec oraz bałwankowe -dlaczego warto mieć je oba?

Podnośniki zaliczane są do urządzeń, które można zaliczyć do tzw. maszyn dźwigowych. Używa się je do różnych prac na wysokościach. Podnośniki samochodowe to te które zazwyczaj są wykorzystywane w warsztatach samochodowych, mechanicznych. Dostępnych jest kilka rodzajów podnośników. Różnice między nimi biorą się ze sposobu ich podnoszenia.

Podnośniki hydrauliczne Winntec i bałwankowe.

Podnośnikami bałwankowymi nazywamy inaczej pneumatycznymi. Są one zaliczane do o wiele bardziej profesjonalnego sprzętu od podnośników typu " żaba ". Jego ogólnie działanie polega na napełnianiu się gumowych miech powietrzem z układu pneumatycznego, aby ostatecznie osiągnąć wysokość roboczą. " Bałwanek" daje możliwość wygodnego podniesienia samochodu. Jednocześnie pozwala na ułatwienie pracy przy podwoziu.

Podnośniki hydrauliczne Winntec z kolei należą do jednej z najlepszych jakościowo producentów podnośników typu żaba. Firma Winntec jest producentem i międzynarodowym dostawcą wydajnych elementów warsztatów samochodowych. Jest znaną marką w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Azji Pacyfiku. Charakteryzuje się między innymi bogatym asortymentem i cenioną obsługą klienta.

Jednakże w swoim warsztacie samochodowym, warto posiadać zarówno podnośniki samochodowe, jak hydrauliczne Winntec typu żaba. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nich ma całkiem inne zastosowanie, stąd ich działania wzajemnie się uzupełniają. Bez podnośnika dwukolumnowego lub czterokolumnowego naprawy podwozia nie są do wykonania. Firma Butler specjalizuje się w produkcji podnośników samochodowych elektro-hydraulicznych.

Jakie wybrać materiały wulkanizacyjne do warsztatu?

Materiały wulkanizacyjne, które znajdą swoje zastosowanie nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale również w przydomowym garażu, mogą być używane w celu naprawienia na przykład opon dętkowych, regionalnych oraz radialnych. Przydają się też podczas reperacji uszkodzeń w rowerach, motocyklach i innych naziemnych maszynach. Jeśli chodzi o naprawę ogumienia, warto skupić się tutaj na zapoznaniu się z diagnostyką problemu. Trzeba najpierw dokładnie sprawdzić, czy coś nie zostało uszkodzone; dopiero po tej czynności można rozpocząć naprawę. Kiedy dokonujemy diagnozy, możemy już wstępnie określić, jakie materiały wulkanizacyjne oraz narzędzia mogą się nam okazać niezbędne do pracy. Akcesoria wulkanizacyjne tego rodzaju dzielą się na produkty marki Tip Top lub Tech. Wybór narzędzi do ogumienia jest niezwykle istotny, gdyż jego naprawa bez nich staje się niemożliwa do wykonania.

Ciężarki do wyważania kół

Podczas gdy dokonujemy zakupu odpowiednich ciężarków do wyważania kół, powinnyśmy kierować się przemyślanym wyborem. Może niestety okazać się on trudny. Dzieje się tak dlatego, że na rynku istnieją produkty należące do różnych marek. Mogą być one renomowane, np. Hoffman, Perfect. Dostępne są także ich inne, chińskie zamienniki. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się kierować mniejszymi kosztami i oszczędzać, dokonując zakupu tańszych odpowiedników ciężarków. Powodem tego jest to, że jedynie porządne, dobrej jakości produkty (np. marki Hoffman czy Perfect) przynoszą oczekiwane rezultaty. Ponadto chińskie zamienniki mają tendencję do odpadania podczas praca to może okazać się być bardzo niebezpieczne.

Zawory do kół samochodowych

Zawór samochodowy jest nazywany potocznie wentylem. Stanowi on jeden z najważniejszych elementów w kole każdego samochodu. Jest też odpowiedzialny za to, aby utrzymywać ciśnienie opon na prawidłowym poziomie. Przydaje się to podczas jazdy samochodem, gdyż przekłada się na jej odpowiednie właściwości. Jeżeli zawór okazuje się być uszkodzony bądź ma słabą jakość, istnieje niepomyślna opcja, że może wtedy stracić nawet do 0,7 bar w ciągu tygodnia. Ten fakt może z kolei bardzo negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo, podczas prowadzenia przez nas pojazdu. Budowa większości wentyli jest taka sama. W jej skład wchodzi metalowa rurka, posiadająca zewnętrzny i wewnętrzny gwint.

Warto zwrócić swoją uwagę również na to, jak wygląda budowa zaworów do kół. Każdy zawór jest zaopatrzony w wymienny rdzeń, który musi być zamontowany w jego wnętrzu. Na dodatek posiada on też wkładkę - ma ona za zadanie dociskać zawór. Zaworami dętkowymi nazywamy potocznie zawory zamontowane w dętkach. Są one już na stałe w nich zamontowane. W sprzedaży dostępne są też zawory bezdętkowe. Zamontowane zostały one bezpośrednio na feldze koła. Zakończenie zawora stanowią specjalna czapeczka lub kaptur. Podczas eksploatacji do wnętrza zaworu może dostać się brud - wspomniane wyżej zakończenie skutecznie mu to uniemożliwia. Ogólnie pisząc, materiały wulkanizacyjne tworzone są z kauczuku podczas procesu wulkanizacji; w zasadzie są to rodzaje gumy. Kauczuk zostaje połączony z siarką i podgrzewany. Robi się to po to, by pozostał elastyczny, zachowując zarazem trwałą formę. Proces produkcji zostaje przeprowadzony przy temperaturze od 135 do 180 stopni Celsjusza - udział siarki jest określany w procentach i powinien wynosić od 2 % do 3 %. Uzależnione to jest przede wszystkim od właściwości, jakimi dana mieszanka będzie się charakteryzować. Drugim określeniem, pod którym możemy rozumieć opisywane tutaj pojęcie materiałów wulkanizacyjnych, są wspomniane wcześniej produkty, dzięki którym istnieje możliwość trwałego naprawienia opon. Wulkanizacja może również odbyć się w tak zwanej wersji na zimno. Zachodzi ona w przypadku mniejszych elementów, na przykład rurek lub gumowaniu tkanin. Powinno się jednak wtedy oprócz samej siarki zastosować też roztopionych roztworów disiarczku węgla. Wulkanizacja na zimno nazywana jest inaczej wulkanizacją chemiczną. Zaliczana jest do metod szybkich oraz tanich. Jest przy tym bardzo popularna i co ważne - skuteczna. Z tych względów też często ją się stosuje. Miejsce, w którym została wykonana naprawą, może wytrzymać bez ponownej naprawy nawet przez kilkanaście miesięcy. Proces wulkanizacji na zimno polega na zastosowaniu wypełniacza - umieszczony zostaje on w obszarze, gdzie występuje uszkodzenie. W ten sposób wypełniacz łączy przerwany obszar i dokonuje jednocześnie jego naprawy.

Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego

Inne produkty do naprawy ogumienia

Do wulkanizacji opon będą konieczne pewne produkty, takie jak podstawowe materiały do opon, czyli łatki do opon, naprawcze wkłady oraz mieszanki utworzone z gumy. Niezbędne mogą się także okazać inne specjalne akcesoria. Wymienić tu należy na przykład, oprócz łatek, wkłady naprawcze do naczyń radialnych, chemię wulkanizacyjną, nacinarki do opon, nożyki do nacinania bieżnika, rolki dociskowe do łatek, pędzle, lub też skrobaki do opon. W pojęcie chemii wulkanizacyjnej wchodzą różnego rodzaju kleje do opon, kleje aktywatory oraz specjalnie do tego przeznaczone płyny do odtłuszczania opon. Co chodzi o mieszanki gumowe, można znaleźć w tej kategorii mieszanki do dętek oraz opon, masy samowulkanizujące, specjalistyczne sznurki i techniczne płótna krzyżowe. Łatki do opon są akcesoriami uniwersalnymi oraz najpopularniejszymi materiałami w przypadku naprawy opon na zimno. Posiadają szerokie spektrum zastosowania - pozwalają na naprawę opon diagonalnych i radialnych, dętkowych oraz bezdętkowych. Poza tym niektóre z nich mogą nadać się do samochodów osobowych, zaś inne dostawczych czy towarowych występują w różnych rozmiarach.

Podsumowując powyższy tekst, materiałów wulkanizacyjnych różnego rodzaju istnieje naprawdę sporo - bez nich niemożliwa staje się naprawa pojazdu, są nieodzownym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Ważny jest odpowiedni wybór podczas zakupu materiałów wulkanizacyjnych, jednak kierując się odpowiednią wiedzą na ten temat, z pewnością będzie on trafiony. Dystrybutorem urządzeń dla wulkanizacji jest Firma Bogusz z siedzibą w Bielsku-Białej, dostarczają oni materiały wulkanizacyjne na Śląsku a także w Małopolsce w ich sklepie można dokonać zakupów z wysyłką na całą Polskę www.bogusz-bls.pl.

 

Data publikacji: 2022-09-22, ostatnia zmiana: 2022-09-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

PIRELLI P Zero 245/45R18 100Y XL FR AO (letnie)
617,98 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
BRIDGESTONE Turanza T005 185/60R14 82H (letnie)
396,44 zł
Wołomin
(woj. mazowieckie)
BARUM Bravuris 5HM 215/45R16 90V XL FR (letnie)
505,23 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Opona skuter/moped DUNLOP 120/70R15Sportmax ROADSMART III Przód
610,61 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
KELLY Kelly HP 205/65R15 94H (letnie)
249,85 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
UNIROYAL AllSeasonExpert 2 215/60R17 96H FR (całoroczne)
575,66 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
GOODYEAR Eagle F1 Asymmetric 3 SUV 235/55R19 105W XL FP (letnie)
692,75 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
YOKOHAMA Advan Sport V105 265/45R20 108Y XL RPB (letnie)
1 002,46 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
BRIDGESTONE Turanza T005 265/50R19 110Y XL (letnie)
839,99 zł
Pabianice
(woj. łódzkie)
BRIDGESTONE Turanza T005 225/55R19 99V (letnie)
754,56 zł
Chojnice
(woj. pomorskie)
Opona on/off enduro MITAS 90/90-21 TL 54 H TERRAFORCE Przód
321,51 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
FULDA EcoControl 155/70R13 75T (letnie)
194,46 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto kupić bmw x1?
Niemiecka marka BMW należy do najbardziej pożądanych przez kierowców na całym świecie. Samochody BMW są uważane za symbol niezawodności, solidności, jakości i prestiżu. Duży wybór dostępnych modeli sp...
Data publikacji: 2022-09-26
Kosmetyki samochodowe - do czego służą?
Kosmetyki kojarzą się przede wszystkim z dbaniem o swoją urodę, jednak na rynku znaleźć można również preparaty stworzone z myślą o pojazdach. Które z nich cieszą się największą popularnością? Do czeg...
Data publikacji: 2022-08-24
Kaski integralne Shoei - rewolucja z Japonii. Sprawdź odzież motocyklową oraz akcesoria dla miłośników jednośladów
Kaski integralne to najczęściej wybierany rodzaj kasku do jazdy motocyklem. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo jazdy i komfort użytkowania niezależnie od warunków pogodowych. Ciekawą opcją na r...
Data publikacji: 2022-08-15
Czy można ubezpieczyć samochód bez przeglądu i co grozi za jego brak?
Właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC, jak i też zrobienia badań technicznych auta, gdzie może dochodzić do sytuacji, gdy zostanie naliczona kara za brak przeglądu, gdy nie wyp...
Data publikacji: 2022-08-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij