Kiedy wymienić opony na letnie?

Kiedy wymienić opony na letnie?

Samochód zapewnia komfort jazdy w każde miejsce, ale także nakłada na kierowcę szereg obowiązków. Jednym z nich jest konieczność wymiany opon w zależności od pory roku. Opony są niezwykle istotnym elementem pojazdu i bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Zastanawiasz się kiedy wymienić opony na letnie. 

Sezonowa wymiana opon to jedna z najważniejszych rzeczy, o których musi pamiętać każdy odpowiedzialny kierowca.

Dlaczego wymiana opon jest tak istotna? Kiedy wymienić opony na letnie?

Sezon letni w Polsce często charakteryzuje się wysokimi temperaturami, co ma wpływ na warunki panujące na drogach. Te z kolei wymagają, by kierowcy używali w swoich pojazdach opon dopasowanych do zaistniałych warunków. Nie da się precyzyjnie ustalić dnia, czy nawet miesiąca, który byłby idealny na zmianę opon, bo tak naprawdę wszystko jest zależne od pogody , a ta – jak wiadomo - na początku wiosny jest zmienna. Za dnia może być bardzo słonecznie i termometry mogą wskazywać nawet 13-15 °C , natomiast w nocy w okolicach 0°C. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest jazda na zimowych oponach, ponieważ lekkie słońce za dnia nie doprowadzi do zbyt szybkiego zużycia ogumienia. Wielu kierowców błędnie uważa śnieg lub jego brak za wyznacznik wymiany opon, jednak jest to mylne. Czynnikiem wpływającym na zmianę opon powinna być temperatura. Przyjęło się, że letnie opony zachowują swoje właściwości do 7°C (poniżej tej temperatury robią się twarde i ich właściwości jezdne pogarszają się). Na zmianę opon z zimowych na letnie tak naprawdę warto zdecydować się, gdy za oknami będzie prawdziwa wiosna, gdy temperatura w dzień i w nocy utrzymuje się powyżej 7°C.

Powyżej tej temperatury, zimowa mieszanka w oponach traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną trakcję. Natomiast letnie opony w cieplejszych warunkach za sprawą innego bieżnika i innej mieszance radzą sobie znacznie lepiej w trakcie jazdy na mokrych i suchych nawierzchniach, a rozgrzany asfalt nie stanowi dla nich przeszkody. Miękkie zimowe opony wiosną i latem znacznie szybciej się ścierają. 

Pamiętajmy, że naturalny kauczuk znajdujący się w oponach zimowych, latem nie jest wskazany. Pod wpływem wysokich temperatur miękka mieszanka może się odkształcać, a przez to gorzej stykać z jezdnią. Podczas dużych prędkości może to być niebezpieczne, a hamowanie na oponach zimowych może zająć więcej czasu.

Wybierz wysokiej jakości opony letnie do swojego samochodu

Odpowiedzialni kierowcy wiedzą o tym, jak ważna jest regularna wymiana opon w samochodzie. W końcu opony są elementem, który stanowi o naszym bezpieczeństwie na ulicach. Warto postawić na zakup opon, które charakteryzują się wysoką jakością i podołają należycie różnym wyzwaniom. Dobre jakościowo opony od renomowanych producentów są dostępne m.in. w https://noweopony.pl/opony/letnie - sklepie internetowym z produktami najwyższej jakości. Pamiętajmy, że opony zwiększają bezpieczeństwo na drodze, zarówno nam, jak i innym osobom uczestniczącym w ruchu drogowym.

Warto też pamiętać, że od stopnia zużycia opon zależy to, jak dobrze samochód będzie trzymał się jezdni. Jeśli opony są dość mocno zużyte, wówczas kontrola nad autem jest mniejsza i może dojść do pęknięcia opon w trakcie jazdy.

Data publikacji: 2022-03-23, ostatnia zmiana: 2022-03-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Opony Dunlop Sport Maxx 225/55/18
1 200,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Sprzedam komplet opon letnich
400,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opony Michelin 16 cali 215/60
45,00 zł
Suchedniów
(woj. świętokrzyskie)
1 szt 205x55x16 opona Całoroczne wielosezonowa Continental
60,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
1 opona letnia 205x60x16 Continental
140,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
4 opony zimowe 205x60x16 Continental
110,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
1 opona zimowa TOYO 235x55x19
160,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Opony Falken ZE310A Ecorun 215/50/R18 sprzedam
1 600,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
opony lato 235/45/18 15 rok Continental
110,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Opony 285/40 x 21 Continental lato
150,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
2 Opony zimowe 215x65x17 Pirelli
180,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
195x55x16 lato  Continental
90,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wybieramy skuter z duszą - klasyczny Romet retro 125 czy raczej unikatowy Nmoto Golden Age?
Styl klasyczny, retro albo jak kto woli vintage wciąż jest na topie nie tylko w kolekcjach odzieży damskiej i męskiej, ale także w ofertach producentów różnego rodzaju pojazdów oraz szeroko pojętych a...
Data publikacji: 2024-05-23
Wyjątkowy pojazd na wymarzony dzień - wybieramy samochód do ślubu
Biała suknia zdobna w koronkowe ażury, obrączki z personalizowanym grawerem, tort piętrowy od najlepszego cukiernika w kraju – dzień ślubu to dla wielu z nas najpiękniejszy dzień w życiu, dokładamy wi...
Data publikacji: 2024-05-23
Jak wybrać samochód dla niepełnosprawnego kierowcy?
Posiadanie własnego samochodu i prowadzenie go powszechnie kojarzy się z samodzielnością, niezależnością, dostępem do wielu możliwości związanych z podróżowaniem, robieniem zakupów, czy załatwianiem w...
Data publikacji: 2024-05-20
Na co zwracać uwagę wybierając samochód dostawczy dla kuriera?
W świetle ostatnich badań socjologicznych od 2020 roku znacząco zmieniły się preferencje zakupowe Polaków. Z jednej strony stawiamy na dobre jakościowo towary od lokalnych producentów i chętnie odwied...
Data publikacji: 2024-05-19