Wały napędowe – kiedy konieczny jest zakup nowego wału?

Usterki wałów napędowych

Wały napędowe to ważne komponenty wielu maszyn, w tym samochodów i innych pojazdów. Kiedy trzeba wymienić wał na nowy?

Współcześnie stosowane w wielu maszynach – wały napędowe przeznaczone są do przenoszenia momentu obrotowego na inne elementy napędu. Chociaż komponenty te wykonane są z solidnych, trwałych materiałów, to jednak także są narażone na usterki, gdy konieczna będzie ich naprawa lub też wymiana.

Czym jest wał i wał napędowy?

Wał jest częścią maszyny i najczęściej ma kształt walca. Obraca się wokół swojej osi wraz z dołączonymi do niego elementami. Może współpracować z piastami, kołami zębatymi, tarczami hamulcowymi.

Jednym z typów wałów jest wał napędowy. Jest to element wykorzystywany do doprowadzania napędu do innych części maszyny, które nie są z nim złączone bezpośrednio, ponieważ są od siebie oddalone.

Tego rodzaju wały napędowe są stosowane powszechnie w samochodach posiadających silnik z przodu i napędzających oś tylną. Również wykorzystywane są w wielu innych pojazdach, na przykład w maszynach budowlanych, górniczych, przemysłowych.

Usterki wałów napędowych

Wały napędowe są komponentami działającymi efektywnie przez długi czas i nie są narażone na częste usterki. Warto jednak pamiętać o tym, że z czasem także takie komponenty zaczynają sprawiać problemy. Dotyczy to przede wszystkim starszych pojazdów, w których takie defekty zdarzają się znacznie częściej.

Usterki wałów napędowych mogą być przy tym bardzo poważne i wtedy, gdy nie zostaną one usunięte w porę, mogą skutkować nawet w uszkodzeniu układu napędowego pojazdu.

Objawy uszkodzenia wału napędowego:

  • drganie samochodu
  • bicie o kierownicę
  • wibracje odczuwane podczas przyspieszania

Gdy zatem kierowca odczuwa takie niekorzystne objawy, powinien sprawdzić wał przegubowy, ponieważ to właśnie on może być przyczyną problemów.

Naprawa, regeneracja, a może zakup nowego wału napędowego?

Jeżeli uszkodzeniu ulegają wały przegubowe, wówczas kierowca może zdecydować się na jedną z dostępnych opcji. Wśród nich znajdują się naprawa obecnie używanego komponentu, jego regeneracja, a także zakupienie nowego wału.

Generalnie, najlepszym rozwiązaniem będzie nowy wał napędowy. Wówczas można mieć pewność, że komponent będzie sprawny i będzie mógł bez problemu posłużyć na długi czas. Wbrew pozorom, zakupienie nowego komponentu tego typu wcale nie jest związane z bardzo wysokimi wydatkami. Dzisiaj wały napędowe w wielu różnych wariantach można zakupić w sklepach z częściami samochodowymi, a także innymi elementami mechanicznymi. Również sprzedawane są one w sklepach internetowych.

Może jednak okazać się, że lepszym wyborem będzie dokonanie naprawy lub też regeneracji wału napędowego. Naprawy przeprowadzane są wtedy, gdy wał nie jest mocno uszkodzony.

Regeneracja to z kolei kompleksowe działania, które polegają na wymontowaniu tego elementu, wymianie jego podzespołów, a następnie na jego oczyszczeniu i ponownym złożeniu. Profesjonalnie wykonana regeneracja pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, jednak nie przedłuża ona żywotności napędu tak, jak w przypadku zakupu nowego komponentu.

Kiedy zdecydować się na zakupienie nowego wału napędowego?

Czasami nawet kompleksowa regeneracja nie jest w stanie zapewnić maksymalnych efektów przy uszkodzeniu wału napędowego. W takich właśnie przypadkach najlepiej zdecydować się na zakupienie nowego komponentu.

Najlepiej udać się do dobrego warsztatu, w którym będzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów. Po dokładnej diagnostyce będzie można dowiedzieć się, czy możliwa jest naprawa lub regeneracja wału, czy też lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie nowego komponentu.


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym przeguby.pl.

Data publikacji: 2020-04-11, ostatnia zmiana: 2020-04-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

wał napędowy jeep GRAND WJ przód, L=830MM
480,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 818040
67,00 zł
Krotoszyn
(woj. wielkopolskie)
Tłumik drgań, wał napędowy Manitou MT, MLT L=300
2 860,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Pompa hydrauliczna  do samochodów ciężarowych  MAN Neoplan,
30,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
wał napędowy jeep cherokee XJ WJ 4.0/5.2 , L=745MM,
800,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Wał napędowy Jeep Przód, L=745MM, 2 X przegub100M
480,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Wał napędowy Jeep, L=770MM, 2 X przegub 100M
480,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Wał napędowy Mercedes Vito A6394103206
1 249,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 803029
77,00 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
wał napędowy jeep grand cherokee ZJ PRZÓD, L=805MM
730,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Przegub napędowy - kompletny GSP 659023
118,00 zł
Załom
(woj. zachodniopomorskie)
Wał napędowy BMW e46, e90, e60, e53, e83
180,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020 roku?
Choć polskie prawo jest uważane za stosunkowo łagodne – zwłaszcza w odniesieniu do pijanych kierowców – w rzeczywistości jest ono jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Nieustannie słychać bow...
Data publikacji: 2020-10-23
Wideorejestrator samochodowy - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Po naszych drogach porusza się około 20 milionów samochodów. Natomiast w 2019 roku odnotowano aż 436 469 kolizji drogowych. Polskie drogi niestety nie należą do najbezpieczniejszych. Wielu z nas lubi...
Data publikacji: 2020-10-19
Samochody sportowe do 20 tysięcy - jakie auto wybrać?
Sportowe samochody to marzenie niejednej osoby. Kojarzą się z luksusem, szybką jazdą i przede wszystkim z bardzo dużym wydatkiem. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z realizacji naszego marzenia? W...
Data publikacji: 2020-10-13
Brabus - udoskonalona doskonałość! Sportowy tuning luksusowych aut
Symbol "B" na masce samochodu, wyglądającego na pierwszy rzut oka jak model Mercedesa, to nic innego jak znak informujący nas o tym, że w luksusowym i znanym ze swojej niezawodności niemieckim aucie,...
Data publikacji: 2020-10-07