Wały napędowe – kiedy konieczny jest zakup nowego wału?

Usterki wałów napędowych

Wały napędowe to ważne komponenty wielu maszyn, w tym samochodów i innych pojazdów. Kiedy trzeba wymienić wał na nowy?

Współcześnie stosowane w wielu maszynach – wały napędowe przeznaczone są do przenoszenia momentu obrotowego na inne elementy napędu. Chociaż komponenty te wykonane są z solidnych, trwałych materiałów, to jednak także są narażone na usterki, gdy konieczna będzie ich naprawa lub też wymiana.

Czym jest wał i wał napędowy?

Wał jest częścią maszyny i najczęściej ma kształt walca. Obraca się wokół swojej osi wraz z dołączonymi do niego elementami. Może współpracować z piastami, kołami zębatymi, tarczami hamulcowymi.

Jednym z typów wałów jest wał napędowy. Jest to element wykorzystywany do doprowadzania napędu do innych części maszyny, które nie są z nim złączone bezpośrednio, ponieważ są od siebie oddalone.

Tego rodzaju wały napędowe są stosowane powszechnie w samochodach posiadających silnik z przodu i napędzających oś tylną. Również wykorzystywane są w wielu innych pojazdach, na przykład w maszynach budowlanych, górniczych, przemysłowych.

Usterki wałów napędowych

Wały napędowe są komponentami działającymi efektywnie przez długi czas i nie są narażone na częste usterki. Warto jednak pamiętać o tym, że z czasem także takie komponenty zaczynają sprawiać problemy. Dotyczy to przede wszystkim starszych pojazdów, w których takie defekty zdarzają się znacznie częściej.

Usterki wałów napędowych mogą być przy tym bardzo poważne i wtedy, gdy nie zostaną one usunięte w porę, mogą skutkować nawet w uszkodzeniu układu napędowego pojazdu.

Objawy uszkodzenia wału napędowego:

  • drganie samochodu
  • bicie o kierownicę
  • wibracje odczuwane podczas przyspieszania

Gdy zatem kierowca odczuwa takie niekorzystne objawy, powinien sprawdzić wał przegubowy, ponieważ to właśnie on może być przyczyną problemów.

Naprawa, regeneracja, a może zakup nowego wału napędowego?

Jeżeli uszkodzeniu ulegają wały przegubowe, wówczas kierowca może zdecydować się na jedną z dostępnych opcji. Wśród nich znajdują się naprawa obecnie używanego komponentu, jego regeneracja, a także zakupienie nowego wału.

Generalnie, najlepszym rozwiązaniem będzie nowy wał napędowy. Wówczas można mieć pewność, że komponent będzie sprawny i będzie mógł bez problemu posłużyć na długi czas. Wbrew pozorom, zakupienie nowego komponentu tego typu wcale nie jest związane z bardzo wysokimi wydatkami. Dzisiaj wały napędowe w wielu różnych wariantach można zakupić w sklepach z częściami samochodowymi, a także innymi elementami mechanicznymi. Również sprzedawane są one w sklepach internetowych.

Może jednak okazać się, że lepszym wyborem będzie dokonanie naprawy lub też regeneracji wału napędowego. Naprawy przeprowadzane są wtedy, gdy wał nie jest mocno uszkodzony.

Regeneracja to z kolei kompleksowe działania, które polegają na wymontowaniu tego elementu, wymianie jego podzespołów, a następnie na jego oczyszczeniu i ponownym złożeniu. Profesjonalnie wykonana regeneracja pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, jednak nie przedłuża ona żywotności napędu tak, jak w przypadku zakupu nowego komponentu.

Kiedy zdecydować się na zakupienie nowego wału napędowego?

Czasami nawet kompleksowa regeneracja nie jest w stanie zapewnić maksymalnych efektów przy uszkodzeniu wału napędowego. W takich właśnie przypadkach najlepiej zdecydować się na zakupienie nowego komponentu.

Najlepiej udać się do dobrego warsztatu, w którym będzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów. Po dokładnej diagnostyce będzie można dowiedzieć się, czy możliwa jest naprawa lub regeneracja wału, czy też lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie nowego komponentu.


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym przeguby.pl.

Data publikacji: 2020-04-11, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Skrzynia automatyczna DPS6 EDC DC4 Renault
6 000,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Wał napędowy wzmocniony Sprinter, Crafter
1 300,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Wał napędowy Mercedes pród W221, W211,
180,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
skrzynia biegów Ford Transit 2.4 TDDI Tylny napęd 6 Biegów
1 100,00 zł
Mogilany
(woj. małopolskie)
Mechatronika 6HP19 6HP26 6HP32
1 200,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
wał napędowy jeep cherokee XJ 2.1D/2.5 przód, L=645MM, 87-00,
545,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Wał napędowy Jeep Przód, L=745MM, 2 X przegub100M
480,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Sprzęgło - komplet VALEO 826825
494,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Wał napędowy nissan X-TRAIL 2001-07 tył
1 110,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wał napędowy Manitou MT, MLT tłumik drgań L=284
2 850,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Skrzynia biegów S-Tronic 7-b 0B5 DL501 Audi A5
6 000,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
wał napędowy jeep wrangler TJ 1997-2006 przód, L=970MM,
820,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-15
Instalacja gazowa LPG - czy warto założyć, ile kosztuje i czy to się opłaca?
W związku z wysokimi cenami benzyny wiele osób poszukuje samochodów z zamontowaną instalacją gazową lub rozważa montaż LPG we własnym zakresie. W dalszej części artykułu postaram się odpowiedzieć na n...
Data publikacji: 2021-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij