Uszkodzona uszczelka pod głowicą - poznaj objawy i sprawdź ile kosztuje jej wymiana

Wymiana uszczelki pod głowicą

źródło zdjęcia

Jedną z usterek, wokół której narosło sporo mitów, jest przepalona uszczelka pod głowicą. Niejasności wynikają między innymi z faktu, że objawy przepalonej uszczelki są podobne do wielu innych usterek czy awarii. W wielu przypadkach dopiero doświadczony mechanik jest w stanie określić, czy w danym przypadku konieczna będzie wymiana uszczelki z ewentualnym planowaniem głowicy.

Czym jest i jaką pełni rolę uszczelka pod głowicą?

Zadaniem uszczelki jest połączenie bloku silnika z głowicą. Musi ono być nie tylko szczelne, ale też odporne na działanie silnych przeciążeń, zmiennych temperatur i środków chemicznych. Jako materiał służą odpowiednio dobrane metale połączone z elastycznymi kompozytami. Uszczelka pod głowicą posiada wiele otworów. Część z nich łączy cylinder z tłokiem oraz z zaworami. Inne, mniejsze, mają za zadanie umożliwiać przepływ oleju oraz płynu chłodniczego.

Jak rozpoznać uszkodzenie uszczelki pod głowicą?

W zależności od tego, która część uszczelki ulegnie uszkodzeniu, pojawiają się różne objawy. Przy szczelinie między zewnętrzną krawędzią uszczelki a cylindrem mechanik zauważy spadek kompresji w cylindrze. Uszkodzenie fragmentu uszczelki przy połączeniu cylindra z kanałem chłodzącym, do komory spalania dochodzi płyn chłodzący, objawia się gęstym, białym dymem wychodzącym z wydechu; zauważalny jest też ubytek płynu chłodniczego.

Niebieskawy dym to następny o objawów świadczących o uszkodzonej uszczelce pod głowicą. Występuje ona, kiedy do oleju w zbiorniczku wyrównawczym dostaje się płyn chłodzący. Także przy uszkodzeniu uszczelki między kanałem olejowym a kanałem chłodniczym można zauważyć charakterystyczny nalot na korku wlewu oleju – kremowy, przypominający zabrudzone masło.

Spośród objawów uszkodzonej uszczelki pod głowicą są też takie, które mogą świadczyć również o awarii innego podzespołu. Należą do nich między innymi: ubytek płynu chłodniczego, szarpanie pod odpaleniu startera, woń spalin we wnętrzu auta, nierówna praca na biegu jałowym, zwiększony poziom oleju w silniku czy kłopoty z uruchomieniem jednostki napędowej.

Przyczyny uszkodzenia uszczelki pod głowicą

W teorii uszczelka pod głowicą winna wystarczyć na cały okres użytkowania samochodu. Nie jest to element stricte eksploatacyjny. Jednak jak pokazują doświadczenia kierowców, awarie pojawiają się przy znacznych przebiegach – 200-300 tys. Sporadycznie dochodzi do uszkodzenia samoistnego. Na ogół uszczelka ulega awarii przy innych usterkach silnika i z pewnością wystąpi, jeśli będą one bagatelizowane przez kierowcę. Jako główny powód trzeba uznać awarie układu chłodzenia – przy nieszczelnościach, niesprawnym termostacie czy uszkodzeniu samej chłodnicy.

Groźne dla kondycji uszczelki jest też spalanie stukowe, wynikające ze spalania paliwa o zbyt niskiej liczbie oktanowej bądź przez mikrouszkodzenia w komorze spalania. Eksploatacja auta na LPG także może skutkować przedwczesnym zużyciem uszczelki pod głowicą – przy nieprawidłowej kalibracji mieszanka paliwowo-powietrzna spala się w zbyt wysokiej temperaturze, stąd konieczność regularnego dostrajania instalacji gazowej oraz regulacji luzu zaworowego (jeśli nie jest kasowany hydraulicznie).

Koszty wymiany

Cena za naprawę sięga od kilkudziesięciu do kilkuset za samą uszczelkę. Ponadto często zachodzi potrzeba planowania głowicy (150-400 zł), czyszczenie prowadnic i gniazd zaworowych. Warto też skontrolować uszczelnienie wałków rozrządu oraz wymienić śruby głowicy. Całkowity koszt zależy więc zarówno od warsztatu (roboczogodzin), marki i modelu (większa liczba cylindrów, tym drożej) oraz ewentualnym usunięciu innych usterek. Jeżeli nie doszło do poważnej awarii silnika, w popularnym pojazdach nie powinno być więcej niż 1000 zł.

Data publikacji: 2021-04-15, ostatnia zmiana: 2021-04-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Rozrusznik ASHIKA 003C102
1 464,00 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Rozrusznik ASHIKA 003C975
1 730,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Olej kompresora valeo 699937
52,47 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Rozrusznik ASHIKA 003Z266
973,00 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
Rozrusznik ASHIKA 003130203
1 272,00 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Rozrusznik NIPPARTS J5211069
322,00 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
ROZRUSZNIK KAGER 720194
595,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Wałek rozrządu SWAG 30310005
410,00 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
ROZRUSZNIK BOSCH 0001108221
522,00 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
ROZRUSZNIK BOSCH 0986013618
399,00 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
Poduszka silnika TOPRAN 206923
84,00 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
ROZRUSZNIK BOSCH 0986011838
697,00 zł
Wyczechowo
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Najdłuższe drogi na świecie
Niektórych kilkuset kilometrowe odcinki do pokonania przyprawiają o zawrót głowy i niezadowolenie. Inni na myśl o tysiącach kilometrów autostrady dostają gęsiej skórki z ekscytacji. Zobaczmy ranking n...
Data publikacji: 2021-08-27
Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij