Każdy kierowca powinien doskonale zdawać sobie sprawę, czym są światła mijania oraz jak prawidłowo je stosować. Ten rodzaj światła jest bowiem najważniejszym spośród wszystkich występujących w samochodzie. Dlaczego tak jest, co warto wiedzieć o tych światłach oraz czym się różnią od świateł drogowych i dziennych? Te i inne kwestie wyjaśniamy w poniższym artykule.
W samochodach poruszających się po drogach publicznych montowanych jest wiele różnorodnych świateł. Jednak tylko światła mijania muszą być użytkowane bez przerwy, przez całą dobę, każdego dnia tygodnia bez względu na porę roku. Wynika to jasno z przepisów prawnych wprowadzonych w 2007 roku. Wtedy było to dosyć innowacyjne rozwiązanie, wcześniej niemal nieznane w Europie poza krajami skandynawskimi. Dzisiaj jednak w wielu krajach europejskich obowiązuje przepis nakazujący zapalanie świateł nawet wtedy, gdy jest jasno.
Przeglądając światła mijania w Ucando.pl zauważymy, że wszystkie one posiadają pewne cechy wspólne. Przede wszystkim minimalna moc tych świateł to 40 W. Ponadto konstrukcja reflektorów umożliwia taki ich montaż, aby oświetlały przede wszystkim jezdnię, nie oślepiając innych kierowców.
W celu ograniczenia oślepiania kierowców przez światła mijania, stosuje się jeszcze jeden zabieg. Mianowicie światła te są skierowane nieco bardziej w stronę pobocza niż kierowców jadących z naprzeciwka. To wszystko nie oznacza jednak, że kierowcy zupełnie nie dostrzegają świateł emitowanych przez inne pojazdy. Niedoskonałości reflektorów zwiększają nieco światłość, choć nie na tyle, aby można było mówić o powstawaniu jakiegoś realnego zagrożenia.
Poza światłami mijania w samochodach montowane są również światła drogowe i dzienne. Czym się różnią? Jeżeli chodzi o światła drogowe, ich zadaniem jest zapewnienie lepszej widoczności. Rzecz w tym, iż światła mijania oświetlają jezdnię najwyżej na 300 metrów do przodu. Dlatego też, gdy widoczność jest bardzo słaba, na przykład z powodu braku oświetlenia drogi, kierowca może skorzystać ze świateł drogowych. “Ze świateł drogowych można korzystać równocześnie ze światłami mijania lub zamiennie.” – informuje nas ekspert ze sklepu Ucando.pl.
Światła dzienne cechują się natomiast mniejszą mocą od świateł mijania. Prawo dopuszcza korzystanie z nich zamiast ze świateł mijania w ciągu dnia. Niemniej jednak jest to dopuszczalne jedynie w warunkach dobrej widoczności, czyli nie wtedy, gdy na przykład pada rzęsisty deszcz lub pojawia się mgła.
Data publikacji: 2020-08-18, ostatnia zmiana: 2021-04-08