Rola olejów w działaniu maszyn - jak wybrać dobry olej silnikowy, przekładniowy, hydrauliczny?

Rola olejów w działaniu maszyn - jak wybrać dobry olej silnikowy, przekładniowy, hydrauliczny?

Tak samo jak człowiek potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, aby dobrze funkcjonować, tak samo każda maszyna tj. samochód osobowy, ciężarowy, dostawczy, ciągnik czy maszyna rolnicza, musi być zaopatrzona w odpowiedni olej. Zwykle, użytkując samochód, skupiamy się na tym, aby uzupełniać regularnie olej silnikowy, jednak na uwagę zasługują także oleje przekładniowe oraz hydrauliczne. Niezależnie jednak, jaki produkt wybierzemy - czy będą to oleje silnikowe czy oleje innego rodzaju - kluczowy jest dobór dobrej jakości oleju. Czym są poszczególne oleje i dlaczego warto stosować oleje Fuchs? Jak odczytywać konkretne oznaczenia czy specyfikacje danego modelu maszyny mają znaczenie? Poznaj świat olejów.

Olej silnikowy - co musisz wiedzieć

Każda maszyna, do prawidłowego działania, potrzebuje płynów eksploatacyjnych, które regulują wiele procesów, odbywających się w podzespołach. Ma to bezpośredni wpływ na wydajność żywotność owych części.

Jednym z ważniejszych płynów jest olej silnikowy. Jest to smar, ograniczający tarcie, gdy tłok rusza się w cylindrze. Bez właściwego oleju silnikowego, mogłoby dojść do zatarcia i zniszczenia tych elementów. Olej silnikowy odpowiada również za oczyszczanie silnika i regulację temperatury silnika.

Jednym z kilku istotnych parametrów, mających wpływ na to, jaki olej należy wybrać do konkretnego silnika, jest rodzaj oleju. W tym miejscu wyróżnia się trzy podstawowe typy tj. olej mineralny, olej półsyntetyczny oraz olej syntetyczny.

Jaki zatem olej wybrać?

Warto wiedzieć, że olej mineralny zwykle występuje w pojazdach starej generacji i choć spełniając swoje funkcje, to jednak cechuje je konieczność częstej wymiany oraz możliwy problem z rozruchem przy niższej temperaturze. Olej półsyntetyczny stanowi połączenie oleju klasycznego z nowoczesnym, są one cenione za sporą wydajność i ekonomiczność stosowania.

Olej syntetyczny natomiast to olej największej jakości, o doskonałych parametrach technicznych. Jest wydajny, odporny na obciążenia termiczne i wyjątkowo lepki. Kolejną ich zaletą jest ekonomiczność stosowania, a także znaczący wpływ na redukcję ilości spalanego paliwa.

Jak dobierać właściwy olej do swojej maszyny?

O ile w przypadku rodzaju, mamy pewną dowolność stosowania, o tyle kluczowym parametrem są po prostu zalecenia producenta.

Sprawa jest prosta, gdy kupujesz samochód nowy, który posiada konkretną instrukcję czy kartę serwisową lub jest na gwarancji. Wówczas, po prostu zaprowadzasz pojazd do mechanika, a on dobiera odpowiedni olej. Co jednak, jeśli posiadasz maszynę z rynku wtórnego? Nic straconego! Możesz ustalić prawidłowość oleju przy przeglądzie, gdzie mechanik powie ci, jaki smar będzie odpowiedni.

W przypadku każdego oleju, w tym oleju silnikowego, kluczowe jest pytanie, kiedy należy go wymieniać. Czas optymalny na wymianę, wskazywany jest także przez producenta, który ustala szacunki na podstawie m.in. modelu silnika i zalecanych płynów eksploatacyjnych. Czasami jednak, wymiana może być konieczna wcześniej, a dzieje się tak w takich sytuacjach jak: stan silnika, nieregularna eksploatacja, sposób użytkowania pojazdu czy rodzaj stosowanego oleju.

Ponadto, gdy zauważysz problem z zapłonem, niski stan oleju, wysokie zużycie paliwa – olej również może wymagać wymiany.

W przypadku olejów, często możemy się spotkać z tajemniczymi oznaczeniami np. olej 10w40 lub podobnymi. Co one oznaczają i czy mają znaczenie? Oszem – mają, i to dość kluczowe.

Powyższe oznaczenia mają związek z parametrem, na jaki trzeba zwracać uwagę, wybierając odpowiedni olej. Mowa tutaj o lepkości.

Cyfra przed W oznacza lepkość zimową, a po W – lepkość letnią.

Lepkość dobierana jest po to, aby silnik mógł sprostać warunkom klimatycznym, w jakich pracuje. Wytyczne producentów oparte są zatem na tzw. przeciętnej temperaturze otoczenia.

Sama gęstość oleju przekłada się także na wydajność. Im mniejsza jest wartość wskazana w instrukcji, tym większa płynność oleju jest wymagana, szczególnie zimą.

Kolejnym parametrem jest także jakość oleju. Określana jest ona za pomocą dwóch liter – pierwsza to S dla modeli benzynowych i C dla diesli. Druga wskazuje samą jakość literami np. SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SI, SJ, SL i SM oraz CA, CB, CC, CD, CE i CF, CF-4, CG-4, CH-4, CI-4 i CJ-4

Olej przekładniowy - do czego służy?

Kolejnym, niezwykle ważnym olejem, jest olej przekładniowy. Ma on powiązanie ze skrzynią biegów w pojeździe, która jest kluczowa w prawidłowym poruszaniu się maszyny. Skrzynia biegów ma wpływ na prawidłowe przełożenie układu napędowego oraz uzyskiwanie właściwych obrotów samego silnika.

Tak samo jak olej silnikowy stanowi smar i element chłodzenia dla napędu, tak olej przekładniowy wpływa istotnie na pracę skrzyni biegów. Odpowiednio dobrany może wydłużyć eksploatację skrzyni biegów lub trwale unieruchomić przekładnię.

Warto też w tym miejscu rozróżnić dwie kwestie – posiadamy bowiem dwa rodzaje olejów, w zależności od stosowanego w pojeździe skrzyni biegów. Jeśli korzystamy z automatu – niezbędny nam będzie olej hydrauliczno-przekładniowy, a do skrzyni manualnej – olej przekładniowy.

Dlaczego olej przekładniowy jest tak istotny? Odpowiada on za smarowanie elementów skrzyni biegów, zmniejsza tarcie poszczególnych części całego mechanizmu, a także wpływa na jakość pracy skrzyni biegów. Ważną rolą oleju przekładniowego jest także chłodzenie skrzyni i ochrona przed zanieczyszczeniami i korozją.

Dobór właściwego oleju przekładniowego także jest ważny. Mamy oleje przekładniowo-hydrauliczne i standardowe, o różnej odporności na temperaturę czy klasie lepkości. Kupując olej przekładniowy, spotkamy się z oznaczeniem API GL-X. X oznaczony będzie liczbami 1-6, określających, czy olej nadaje się do prac przy dużym lub niskim obciążeniu. I tak przykładowo – GL-2 nada się na niewielkie obciążenie, a GL-5 dla jednostek bardzo obciążonych np. pojazdów rolniczych czy samochodów ciężarowych.

Dobierając olej przekładniowy, również ważne jest zwrócenie uwagi na zalecenia producenta.

Sam olej przekładniowy powinien być wymieniany regularnie i chociaż wielu producentów może nie wskazywać takiego czasu, to wedle specjalistów, optymalny czas dla manualnej skrzyni biegów to 60-80 tysięcy kilometrów, a dla automatycznej – 100 tys km.

Olej hydrauliczny - gdzie się go stosuje?

Ostatnim smarem, na jaki zwrócimy uwagę, jest olej hydrauliczny. Mówiąc krótko, jest to ciecz używana do smarowania maszyn. Ciecz ta jest rafinowana na bazie oleju lub ropy naftowej.

Zadaniem oleju hydraulicznego jest zamiana energii cieczy w energię mechaniczną, w silnikach hydrostatycznych. Olej jest wykorzystywany w układach, posiadających łożyska i przekładnie.

Stosuje się go w różnych gałęziach przemysłu np. górnictwie, energetyce, produkcji, przetwórstwie spożywczym, przemyśle chemicznym, marynarce oraz motoryzacji.

Olej hydrauliczny spotkamy w dwóch rodzajach – lekkiej mineralnej oraz ciężkiej mineralnej.

Różne oleje hydrauliczne, różnią się parametrami i właściwościami. Pod kątem zakresu ciśnień, wyróżnia się kilka klas olejów. Klasyfikuje się je według norm DIN 51 524 cz II i III, a także ISO.DIS 6743. Wedle pierwszej normy, mamy trzy klasy jakości, określane jako HL, HLP i HVLP. Druga norma określa natomiast klasy lepkości – HH, HL, HR, HM i HG.

Wybierając odpowiedni olej hydrauliczny, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na klimat, lepkość i warunki pracy oleju.

Oleje Fuchs czyli najlepsza jakość dla Twojej maszyny

Jaki zatem olej wybrać? Czy kupić olej 1 litr, 4 litry, 5 litrów, 8 litrów, a może 12 litrów? Wśród wielu marek, na szczególną uwagę zasługują oleje fuchs firmy Aldomarket.

Mb Aprroval, Cummins ces, Api Gl 5, api Gl 4 i wiele innych. Czym charakteryzują się oleje Fuchs?

Przede wszystkim, producent ten produkuje oleje silnikowe, przekładniowe i hydrauliczne.

Mają zastosowanie do wielu typów pojazdów m.in. samochodów ciężarowych, osobowych, dostawczych, maszyn budowlanych, rolniczych czy ciągników.

Oleje Fuchs cenione są zwłaszcza za najwyższą jakość, która zapewnia dużą ochronę, a także wpływa na poprawną pracę różnych silników. Są skuteczne w zapobieganiu tarcia metalowych części silnika, przeciwdziałają powstawaniu i gromadzeniu zanieczyszczeń i brudów wewnątrz silników i chronią przed korozją.

Ponadto, oleje Fuchs, korzystają z najnowszych technologii tj. XTL, która znajduje zastosowanie szczególnie w zimnych rozruchu. Olej jest rozprowadzany po podzespołach pojazdu niezwykle sprawnie, wpływając na zmniejszone zużycie paliwa i zapobiegając uszkodzeniom silnika.

Wiemy, że dobór właściwego oleju jest kluczowy dla prawidłowego działania pojazdu, a kierowanie się zalecaniami producenta w tym przypadku jest niezwykle istotne. Dlatego też warto wiedzieć, że wielu producentów, zaleca oleje Fuchs, ceniąc je za wyjątkową jakość i najlepsze właściwości.

Pamiętaj, że zakup odpowiedniego oleju, realnie wpływa na dłuższą eksploatację i prawidłowe działania wszelkich układów w twoim pojeździe, dlatego też świadomość tego, czym są poszczególne oleje, jakie są ich funkcje oraz jak właściwie je dobrać, sprawiają, że stajesz się odpowiedzialnym właścicielem, mającym realny wpływ na dłuższą eksploatację swojej maszyny.

Data publikacji: 2023-05-22, ostatnia zmiana: 2023-05-22

ZOBACZ OGŁOSZENIA

SILNIK LONCIN G200F-A-M SPALINOWY BENZYNOWY 6.5 KM WAŁ 20 mm MOTOR HONDA GX160 ,GX200, B&S , BRIGGS&
619,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
Łożysko Koła przód CBK 257 Typ Fiat 126 P FL
25,00 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
SILNIK LONCIN G200F-A-M SPALINOWY BENZYNOWY 6.5 KM WAŁ 20 mm MOTOR HONDA GX160 ,GX200, B&S , BRIGGS&
619,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
#1 FILTR SAMOŚCIEMNIAJĄCY DO PRZYŁBICY SPAWALNICZEJ DEDRA DES001E
101,84 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
FAJKI Sprężynka rezystor cewki zapłonowej opel astra corsa 1.4 Turbo
25,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Akumulator Exide Excell 74Ah 680A EN P+
390,00 zł
Radzymin
(woj. mazowieckie)
Akumulator Exide Start&Stop 60Ah
480,00 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Koło magnetyczne czytnik opel astra zafira 1.6T LWC
100,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
WIERTŁO DO BETONU SDS PLUS DEDRA WPQ24T00 24,0X1000/940MM, QUATRO, PODWÓJNA WIDIA
108,92 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
Lampy Peugeot 307
2,00 zł
Przeczyce
(woj. śląskie)
Akumulator PROTON 60Ah 480A
200,00 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Warszawa ,zuk,nysa, piasty, zwrotnice, gniazda sprezyn, sprezyny i inne czesci!
123,00 zł
Kamyk
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak znaleźć godne zaufania używane Volvo z pełną gwarancją?
Szukasz samochodu marki Volvo, ale masz ograniczony budżet? W takim razie zastanów się nad zakupem używanego samochodu, który jest tańszy, ale wciąż bezpieczny i luksusowy, a do tego z pełną gwarancją...
Data publikacji: 2024-04-19
Jak wybrać odpowiedni kask na motocykl?
Wiosna w pełni, a więc sezon motocyklowy można uznać za otwarty. Warto odświeżyć ekwipunek motocyklisty, zanim wyruszysz jednośladem na podbój szos. Jeśli po raz pierwszy kompletujesz garderobę i akce...
Data publikacji: 2024-04-17
5 miejscowości blisko Warszawy gdzie również warto szukać samochodów na sprzedaż
Poszukiwanie idealnego samochodu używanego w pobliżu Warszawy może być wyzwaniem. Dla tych, którzy szukają samochodu w okolicy, oto lista pięciu miejscowości, gdzie warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi...
Data publikacji: 2024-04-03
Jak kupić samochód używany w Warszawie?
Poszukiwanie używanego samochodu może być emocjonującym, ale i wymagającym zadaniem. W Warszawie, ogłoszenia na platformach internetowych, takich jak warszawa.sprzedawacz.pl, są świetnym źródłem infor...
Data publikacji: 2024-04-02