Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020 roku?

Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020 roku?

Jazda po spożyciu alkoholu

Jeżeli skontrolowany przez policję kierowca w wydychanym powietrzu ma od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, popełnił on wykroczenie, jakim jest jazda po spożyciu alkoholu. Choć nie jest to przestępstwo, sprawa zostanie skierowana do sądu, który ustali wysokość grzywny oraz okres, na jaki kierującemu zostanie zabrane prawo jazdy. Za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu sąd może wymierzyć karę grzywny od 50 zł do 5000 zł lub areszt na 30 dni, przyznać do 10 punktów karnych oraz zakazać kierowania pojazdami na okres od 6 miesięcy do 3 lat. 

Jazda w stanie nietrzeźwości

Jazda w stanie nietrzeźwości ma miejsce, gdy kierowca w wydychanym powietrzu ma powyżej 0,5 promila alkoholu. Podobnie jak w przypadku kierowania po spożyciu alkoholu, także tutaj za wymierzenie kary odpowiada sąd. Kierowca dopuszczający się tego przestępstwa może otrzymać karę grzywny, ograniczenia wolności bądź więzienia, a także dostać zakaz prowadzenia pojazdów od 1 do nawet 15 lat. Dodatkowo sąd może nakazać mu zapłatę kwoty od 5000 zł do 60000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, a także przyznać mu do 10 punktów karnych.

 

Spowodowanie wypadku po alkoholu

Kierowca, który prowadząc pod wpływem alkoholu spowodował wypadek śmiertelny bądź przyczynił się do ciężkiego uszkodzenia ciała podlega bezwzględnej karze więzienia na okres co najmniej 2 lat, bez możliwości jej warunkowego zawieszenia. Zgodnie z decyzją sędziego, czas spędzony w więzieniu może wynieść nawet do 12 lat. Dodatkowo sąd może orzec czasowy bądź dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wyznaczyć karę finansową w wysokości od 10000 zł do 60000 złotych.

 Ponowna jazda po pijanemu

Jeżeli kierowca dopuści się recydywy, ponownie siadając za kierownicą po alkoholu, powinien on spodziewać się znacznie surowszej kary wyznaczonej przez sąd. Kierujący złapany drugi raz na jeździe w stanie nietrzeźwości może zostać osadzony w więzieniu na okres od 3 miesięcy do 5 lat, a orzeczony dla niego zakaz prowadzenia pojazdów zostanie wydłużony na okres od 3 do 15 lat. Zwiększeniu ulegnie również kara finansowa, której minimalna wartość wyniesie przynajmniej 10000 zł.

 

Mandat, a nawet więzienie. Skorzystaj z pomocy adwokata

Jazda po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości niesie za sobą poważne konsekwencje. W chwili spowodowania wypadku lub ponownego zatrzymania kierowcy pod wpływem alkoholu powinien on liczyć się z możliwością otrzymania wieloletniej kary więzienia, wielotysięcznej grzywny i nawet dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Aby ograniczyć dotkliwość ewentualnej kary, jak najszybciej po zatrzymaniu warto skontaktować się z adwokatem specjalizującym się w sprawach wykroczeń i przestępstw pod wpływem alkoholu. Każda osoba ma bowiem prawo do obrony i skorzystania z profesjonalnej pomocy. Zasięgnięcie opinii specjalisty ma istotny wpływ na możliwie korzystne zakończenie całego postępowania, pozwalające ograniczyć dotkliwość konsekwencji – nierzadko przekładających się na całe dalsze życie kierowcy i jego rodziny. Czasami wystarczy jeden telefon czy spotkanie z adwokatem, by uzyskać skuteczną pomoc i wyjść w miarę możliwości obronną ręką z całej tej stresującej sytuacji.


Artykuł powstał przy współpracy z serwisem adwokat24h.pl.

Data publikacji: 2020-10-23, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Antena ogólna 632-005-080
48,15 zł
Chruszczobród
(woj. śląskie)
HYUNDAI TERRACAN 2002-2007  dywaniki welurowe czarny MAMMOOTH MMT A041 830919 01
108,63 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
VOLKSWAGEN GOLF VII 2012-  dywaniki welurowe czarny MAMMOOTH
108,63 zł
Opole
(woj. opolskie)
Hak holowniczy STEINHOF T-132
812,66 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
Alkomat ALCOLIFE 8030
299,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wideorejestrator MIO Mivue 826
625,99 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Alkomat ORO-MED X10 Pro
215,31 zł
Kartuzy
(woj. pomorskie)
STEINHOF K-039
958,48 zł
Busko-Zdrój
(woj. świętokrzyskie)
ALKOMAT PRO X-5
349,00 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Alkomat jednorazowy PROMILER AL PAJ1/10
48,32 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Pióra wycieraczek BOSCH Aerotwin AR605S, 600+350 mm
119,94 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Pióro wycieraczki BOSCH Twin H402, 400 mm
39,98 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Najdłuższe drogi na świecie
Niektórych kilkuset kilometrowe odcinki do pokonania przyprawiają o zawrót głowy i niezadowolenie. Inni na myśl o tysiącach kilometrów autostrady dostają gęsiej skórki z ekscytacji. Zobaczmy ranking n...
Data publikacji: 2021-08-27
Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij