Ile kosztuje fotograf na wesele?

https://sprzedawacz.pl/moda/slub/pozostale/ile-kosztuje-fotograf-na-wesele.html

Jedno z najczęstszych pytań kierowanych do narzeczonych przed ślubem brzmi: Czy macie już fotografa? Nie ma co się dziwić, piękne zdjęcia to najlepsza pamiątka z tego ważnego dnia. Warto więc wyłożyć na to odpowiednią sumę. No, ale właśnie – co to znaczy odpowiednia suma?

Cena fotografa ślubnego a jakość

Niektórzy płacą tylko 500 złotych, ale teraz druga skrajność – inni są w stanie wyłożyć nawet osiem tysięcy na fotografa. Młodzi dostają kilka zdjęć lub kilka tysięcy, kompleksową obsługę lub wyłącznie zdjęcia z samego wesela i to też tylko z kilku godzin. Więc najprostsza odpowiedź na pytanie o cenę brzmi: to zależy. Ale spokojnie, nie zostawimy Was z takim wyjaśnieniem.

Ile więc tak naprawdę powinny kosztować profesjonalne zdjęcia? Z perspektywy fotografa – wiadomo, jak najwięcej. Z perspektywy nowożeńców, jak najmniej.

Najtańszy fotograf może kosztować tylko kilkaset złotych. Ci „niskobudżetowi” to najczęściej amatorzy – studenci, nauczyciele, brukarze, pracownicy korpo, górnicy, tokarze, wyposażeni w półprofesjonalna lustrzankę i dorabiający sobie do pensji w wolne soboty. Taki fotograf jest tańszy z tego względu, że nie prowadzi działalności gospodarczej, więc nie płaci związanych z tym kosztów, zapewne nie posiada profesjonalnego programu do obróbki zdjęć albo czasu, aby je obrobić. Ma też zdecydowanie gorszej jakości sprzęt. Nie oszukujcie się – tanio, bardzo rzadko będzie oznaczało lepiej. Ale jeśli chodzi o to, by spiąć budżet – jest to jakaś opcja.A gratis? Mówi się, że na tym świecie nic nie ma za darmo. Opcja „fotografa ślubnego za darmo” jednak istnieje – jest to początkujący fotograf, który chce zbudować sobie portfolio. I tu jest problem: kupujecie kota w worku.

Wniosek jest jeden – poza rzadkimi przypadkami zdjęcia muszą kosztować.

Konkretne kwoty – ile za fotografa ślubnego?

Amatorów, przyuczających się do zawodu, rozpoczynających swoją pracę lub lokalnych zwykłych fotografów, można wynająć za cenę do 2000 złotych. Kolejny próg to 2000-3500 złotych i jest to budżet na możliwości wynajęcia dobrego fotografa. Jeśli mowa o profesjonalistach, którzy prowadzą działalność gospodarczą, to przy kwocie mniejszej niż 3000 złotych, byliby po prostu stratni, gdyż muszą płacić składki, kwoty oprogramowań do obróbki zdjęć, koszty przyjazdu, sprzętu itd. Ci najlepsi profesjonaliści z bogatym portfolio i uznaniem na rynku, to widełki od 4000 – 6000 złotych. Na rynku można jednak znaleźć coraz więcej fotografów wyceniających swoje usługi do 7000 i więcej.


Nie tylko cena jest ważna!

Rozrzut cenowy jest wielki. Tu działa podobna zasada, jak w świecie samochodów – dwa auta tej samej klasy, ale różnych marek mogą znacznie różnić się ceną. Co jest istotne przy wyborze fotografa? Oczywiście liczba ostatecznie przekazanych zdjęć w formie elektronicznej – zwykle, w zależności od pakietu ślubnego, przekazuje się 200, 400 lub 600 zdjęć. Zwróćcie również uwagę na dojazd fotografa – zazwyczaj jest wliczony w cenę, ale czasem warto sprawdzić, czy na pewno, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Musicie również wiedzieć, jak długo fotograf będzie obecny na weselu – tu sprawa oczywista, im dłużej, tym drożej. Wybór fotografa to jedna z najważniejszych decyzji, dlatego musi być rzetelnie przemyślana.


Artykuł powstał przy współpracy z fotografem ślubnym Pstryklove.pl

Data publikacji: 2019-06-26, ostatnia zmiana: 2019-06-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Skromna biała suknia ślubna z gipiurową koronką
339,90 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Pudła i skrzynie na koperty i telegramy
60,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
ślubna delikatna sukienka z koronką  chantell
319,90 zł
Mikołów
(woj. śląskie)
Biała sukienka na ślub cywilny |  goddiva 1471
229,00 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Biała sukienka na ślub cywilny z haftami i cekinami na ślub goddiva, 1498
69,00 zł
Przasnysz
(woj. mazowieckie)
Biała ślubna suknia plus size z koronkową górą zdobioną cekinami - crystal
339,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Biała ślubna sukienka z falbaniastą spódnicą sandra
299,00 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
Suknia ślubna hiszpanka, tiulowa zdobiona kryształkami w pasie
399,90 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Złote obrączki ślubne płaskie (komplet)
411,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fenomenalna suknia ślubna z trenem zdobionym guziczkami
560,00 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Suknia ślubna z haftami na tiulu i cekinami, goddiva 589
279,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Koronkowa suknia ślubna z trenem 2181
319,90 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ślub kościelny - nowe zasady w 2020 roku
Wszystkie pary planujące ślub kościelny od czerwca 2020 muszą przygotować się na pewne zmiany formalne. Wyjaśnijmy najpierw: ślub kościelny to ten, który zawierany jest podczas ceremonii w kościele. Z...
Data publikacji: 2020-03-10
Zjawiskowe szpilki na specjalne okazje.
Szpilki stały się nieodzownym elementem stylizacji na specjalne okazje. Nosimy je na randkę, na wieczorne wyjście, na spotkanie biznesowe, czy podczas rozmaitych imprez okazjonalnych. Ten typ butów do...
Data publikacji: 2020-01-22
Torebki skórzane damskie - jak o nie dbać?
Sprawdź, w jaki sposób powinnaś zadbać o swoją torebkę skórzaną.
Data publikacji: 2019-10-31
Powrót do pracy - w co się ubrać?
Powrót do pracy po dłuższej nieobecności wymaga odpowiednich przygotowań. W myśl zasady "jak cię widzą tak cię piszą", równie ważny jak kompetencje jest stosowny strój. Jak zatem przygotować swoją gar...
Data publikacji: 2019-09-30