Z jakiej próby złota kupić kolczyki?

Złote kolczyki - jak wybrać odpowiednia próbę?

Złoto to kruszec, z którego tworzy się piękną, a jednocześnie dobrej jakości biżuterię. Zanim jednak podejmiesz decyzję o jej zakupie, warto wiedzieć, z jakiej próby złota kupić kolczyki. Dzięki temu znajdziesz idealny model, który posłuży Ci przez lata.

Czym jest próba złota?

W pierwszej kolejności należy zdefiniować próbę probierczą wyrobu, ponieważ pozwoli Ci to zrozumieć oznaczenia na biżuterii. Próba złota oznacza stosunek kruszcu w wyrobie względem całkowitej masy. Najprościej mówiąc, wskazuje, ile czystego złota znajduje się w masie wyrobu jubilerskiego, a ile innych metali. Im wyższa próba złota, tym więcej kruszcu w wyrobie. Złoto łączy się z innymi metalami, ponieważ cechuje się miękkością. Dzięki domieszkom produkt zyskuje na trwałości i jest bardziej odporne na zarysowania oraz uszkodzenia. Wyróżnia się następujące próby złota:

  • próba 333 - 33,3% złota,
  • próba 375 - 37,5% złota,
  • próba 500 - 50,0% złota,
  • próba 585 - 58,5% złota,
  • próba 750 - 75,0% złota,
  • próba 916 - 91,6% złota,
  • próba 999 - 99,9% złota.


Jak rozpoznać próbę złota?

Na pierwszy rzut oka nie rozpoznasz próby złota wybranej pary kolczyków. Poinformuje Cię o tym jubiler w sklepie jubilerskim albo opis produktu, gdy kupujesz biżuterię przez Internet. Ponadto, im wyższa próba, tym produkt będzie droższy. Najtańsze są wyroby próby 333, stąd też cieszą się dużą popularnością i dostępne są w sieciówkach.

Oznaczenie próby złota powinno znaleźć się na wyrobie w postaci tzw. cechy probierczej, czyli wygrawerowanego numeru próby na produkcie albo na metce, dołączonej do zakupionej pary kolczyków. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy zapytać jubilera lub napisać maila do biura obsługi klienta z zapytaniem.

Z jakiej próby złot kupić kolczyki?

Nie istnieje uniwersalna próba złota. Natomiast najpopularniejsza i najchętniej wybierana jest zdecydowanie próba 585, z której wykonuje się wszystkie rodzaje biżuterii: naszyjniki, bransoletki, kolczyki. Według jubilerów stanowi ona kompromis pomiędzy szlachetnością wyrobu, trwałością a optymalną ceną.

Co prawda, kolczyki próby 750 lub 916 posiadają więcej czystego kruszcu w produkcie, ale ze względu na to, że złoto jest miękkie, są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia oraz zarysowania. Wiele osób decyduje się również na zakup wyrobów jubilerskich próby 333, które dostępne są w większości sklepach i sieciówkach przede wszystkim ze względu na niską cenę. Niestety wyroby próby 333 mają kilka wad. Złote kolczyki próby 333 po pewnym czasie czarnieją. Pojawia się na nich ciemny nalot, który wygląda bardzo nieestetycznie.

Co prawda, to naturalny proces, za który odpowiada domieszka innych metali w stopie, ale przez to biżuteria traci pod względem wizualnym. Zdarza się, że zastosowane metale powodują reakcje alergicznie. Co więcej, choć biżuteria próby 333 jest twardsza i mniej podatna na uszkodzenia to znacznie trudniej jest ją naprawić. Każda próba ma zarówno swoje wady, jak i zależy. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zakup biżuterii próby 585, ewentualnie 333.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z bovem.com.pl

Data publikacji: 2022-03-07, ostatnia zmiana: 2022-03-07

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kolczyki pozłacane, wiszące , orientalne , cyrkonie i wycięcia
29,99 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Obrączka z żółtego złota ŁH-02Z-k
2 335,00 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Obrączka z żółtego złota ŁK-09Z-light-k
1 913,00 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Karta podarunkowa - 200 zł
200,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Obrączka z żółtego złota ŁK-04-m
2 959,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Obrączka z żółtego złota ŁK-19Z-light-m
2 493,00 zł
Kraczkowa
(woj. podkarpackie)
Obrączka z żółtego złota ŁK-13-k
2 250,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Obrączka z żółtego złota ŁK-17Z-light-k
1 530,00 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Wisiorek serce z wycinanym wzorem WEC-S-WIS.SERCE-2
182,00 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Obrączki ślubne klasyczne płaskie, 7mm z żółtego złota (para) ŁK-15Z-light
5 246,00 zł
Drawsko
(woj. wielkopolskie)
Obrączka z żółtego złota ŁK-25-k
2 999,00 zł
Lubin
(woj. dolnośląskie)
Obrączka z żółtego i białego złota ŁH-13ZB-light-k
3 579,00 zł
Długołęka
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Pako Lorente: Twój klucz do męskiego eleganckiego wyglądu
W branży modowej występuje coś niesamowitego w złączeniu elegancji i komfortu, co sprawia, że czujemy się pewni siebie i modni równocześnie. Polska marka Pako Lorente zdobyła sobie szacunek nie tylko...
Data publikacji: 2024-04-11
Pako Lorente: Stylowe Dziedzictwo Polskiej Mody
W świecie mody występuje coś wyjątkowego w złączeniu wytworności i komfortu, co sprawia, że czujemy się zdecydowani i modni jednocześnie. Polska marka Pako Lorente zdobyła sobie uznanie nie tylko na k...
Data publikacji: 2024-04-11
Jak dobrać idealne wino na wesele?
Wesele to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, wymagający starannego planowania i dbałości o najdrobniejsze szczegóły. Jednym z kluczowych elementów tego wydarzenia jest wybór odpowiednich trunków, k...
Data publikacji: 2024-01-05
Buty eleganckie damskie na co dzień: Połączenie stylu i wygody
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tematowi, który jest ważny dla wielu kobiet — butom eleganckim, które można nosić na co dzień. Czy jest możliwe połączenie stylu i wygody w jednym obuwiu? Oczywiś...
Data publikacji: 2023-11-23