Pomysł na biznes: własna hodowla zwierząt


Pomysł na biznes: własna hodowla zwierząt.


Hodowla zwierząt nie jest biznesem dla każdego. Satysfakcję będą z niej czerpać jedynie pasjonaci. Jeżeli jesteśmy miłośnikami zwierząt i nie wyobrażamy sobie bez nich życia, założenie własnej hodowli może okazać się strzałem w dziesiątkę. Sposób prowadzenia firmy hodowlanej będzie w dużej mierze zależał od tego na jakie zwierzęta się zdecydujemy. Warto zadać sobie również pytanie jaki jest cel naszej hodowli.

Hodowla zwierząt – jakie wymagania trzeba spełnić?

Zanim zdecydujemy się na założenie hodowli zwierząt powinniśmy mieć świadomość, że musi ona spełniać wiele wymagań. Przede wszystkim jednak musimy zastanowić się jakie zwierzęta nas interesują. Możemy zdecydować się na hodowlę:

 • psów,
 • kotów,
 • królików,
 • koni,
 • danieli,
 • alpak,
 • bażantów,
 • a także wielu innych gatunków zwierząt.

Wybór konkretnych zwierząt ma doniosłe znaczenie, ponieważ będziemy zobowiązani do zapewnienia im dobrych warunków lokalowych. Przykładowo konie, alpaki, daniele i większe gatunki psów potrzebują odpowiednio dużej przestrzeni. Optymalna sytuacja to taka, kiedy hodowla ma miejsce z dala od dużych skupisk ludzkich. Świeże powietrze i naturalne środowisko sprzyjają rozwojowi wszystkich zwierząt.

Warunkiem założenia hodowli jest więc posiadanie dużej działki, a także spełniających określone normy budynków, w których zwierzęta będą mieszkać.

Cel hodowli

Przed zakupem zwierząt należy zadać sobie pytanie o cel naszej hodowli. Czy zamierzamy hodować, a następnie sprzedawać psy, koty lub konie? Czy chcemy sprzedawać króliki lub bażanty firmom gastronomicznym? Czy zależy nam na hodowli alpak, by w przyszłości sprzedawać ich futro? A może jesteśmy posiadaczami gospodarstwa agroturystycznego, w którym zwierzęta mają być dodatkową atrakcją?

Warunkiem koniecznym założenia hodowli jest sympatia do naszych zwierząt. Bardzo trudno jest trzymać dużą ilość zwierząt, których się nie akceptuje. Zanim zdecydujemy się na zakup większej ich ilości, dobrze jest spróbować hodowli jednej sztuki. Kiedy zamierzamy zająć się hodowlą psów, wybierzmy tylko jeden gatunek, i to taki który odpowiada nam najbardziej.

Opieka nas jednym zwierzęciem pomoże nam zebrać doświadczenia, a także przekonać się, czy jesteśmy właściwymi osobami do prowadzenia tego rodzaju biznesu.

Odpowiedzialność za hodowlę

Kiedy podejmujemy decyzję o założeniu hodowli, automatycznie stajemy się odpowiedzialni za wszystkie zwierzęta, które kupiliśmy. Do naszych obowiązków należy:

 • zapewnienie im czystego, ciepłego, bezpiecznego i wygodnego miejsca zamieszkania,
 • karmienie ich najwyższej jakości pokarmem,
 • troska o ich zdrowie.

Jeżeli hodujemy zwierzęta, żeby następnie je sprzedać, musimy mieć świadomość, że nie zawsze będzie to możliwe. Może zdarzyć się sytuacja, że nie uda się nam znaleźć nabywców na wszystkie zwierzęta, więc automatycznie staniemy się ich właścicielami. Naszym obowiązkiem jest ich utrzymywanie.Obowiązkowe zdobywanie wiedzy

Osoby, które myślą o zarabianiu na hodowli zwierząt powinny dobrze się zastanowić, czy jest to właściwy pomysł. Nie warto sugerować się opiniami innych ludzi, którzy twierdzą, że dany gatunek nie sprawia kłopotów. Przed zakupem zwierząt należy zdobyć jak najwięcej informacji na ich temat. Dobrze jest konsultować się z innymi, bardziej doświadczonymi hodowcami. Nie zaszkodzi również brać udział w kursach i szkoleniach dotyczących hodowli.

Im więcej zdobędziemy wiedzy na temat zwierząt, które znajdują się w naszej hodowli, tym mniej sytuacji będzie w stanie nas zaskoczyć. Rzetelna wiedza pomoże nam ponadto lepiej chronić naszych podopiecznych.

Połączenie hodowli z inną działalnością

Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie hodowli zwierząt z inną działalnością gospodarczą. W ten sposób będziemy zarabiać nie tylko na sprzedaży zwierząt, ale mamy szanse czerpać zyski także z ich obecności. Ciekawym pomysłem jest połączenie hodowli koni z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego. Na terenie hodowli może się również szkoła nauki jazdy lub ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci z zespołem downa czy ADHD. Dzięki takiej działalności zwiększamy popularność naszej hodowli, a także czerpiemy z niej dodatkowe zyski. Bonusem jest ponadto możliwość pomagania innym ludziom.

Połączenie hodowli z inną działalnością jest też zabezpieczeniem na wypadek, kiedy nie uda się nam sprzedać zwierząt. Kiedy możemy wykorzystać je do rehabilitacji lub jako atrakcję w naszym gospodarstwie, nie ponosimy strat.

W jaki sposób zwiększyć wartość naszej hodowli?

Jeżeli zależy nam, żeby zwierzęta z naszej hodowli sprzedawały się w jak najlepszych cenach, powinniśmy:

 • dbać o ich zdrowie,
 • karmić je najlepszymi pokarmami,
 • używać do reprodukcji tylko najbardziej dorodnych okazów,
 • brać udział w konkursach i pokazach zwierząt.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wartość zwierząt, które zdobyły nagrody na licznych konkursach bardzo się zwiększa. Jeżeli mamy w swojej hodowli bardzo dorodne okazy, nie rezygnujmy z okazji, żeby przedstawić je światu. Znakomitym sposobem na realizację tego celu jest założenie strony internetowej naszej firmy.


Artykuł powstał przy współpracy z firmą carted.pl.

Data publikacji: 2018-05-11, ostatnia zmiana: 2018-05-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Royal canin labrador retriever junior 1/3/12 kg waga: 12 kg
239,90 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
żwirek cat's best smart pellets - różna pojemność waga: 10 kg
77,50 zł
Mińsk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Zolux ozdobna roślina
16,90 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
Frontline spot-on - roztwór do nakrapiania dla kota 3x0,5ml
49,80 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Zolux toaleta dla szynszyli - kolor: czerwony
31,90 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Lauren design legowisko pikowane cezar dla psa i kota - rozmiar: 80 × 100 cm, kolor: brązowy
224,90 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Tor do zabawy catit senses 2.0 play circuit dla kota od hagen
38,90 zł
Czarne
(woj. pomorskie)
Trixie obroża nylonowa premium dla psa - rozmiar: xxs-xs, kolor: fuksja
7,29 zł
Siemysłów
(woj. opolskie)
Trixie płaszczyk primie - rozmiar: s2
114,13 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Trixie płaszczyk softshell aston dla psa
65,69 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Acana classic red 0,34/2/6/11,4/17 kg waga: 2 kg
67,90 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
Pluszowa mysz różne kolory
2,90 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Klasycystyczne malarstwo olejne ? czy nadal warto kupować?
Nowoczesne wnętrza, minimalistyczne projekty domów, a także sterylność urządzanych pomieszczeń charakteryzują nowo projektowane układy przestrzenne. Coraz mniej miejsca na stylowe meble drewniane, ele...
Data publikacji: 2019-07-08
Jak zacząć przygodę z Decoupage
Decoupage to technika, która w ostatnich latach bije rekordy popularności. Rozpoczęcie przygody z tym sposobem dekorowania możemy zacząć przy niskich nakładach finansowych. W tym krótkim przewodniku p...
Data publikacji: 2019-07-05
Ubranka dla psów - najlepsze rozwiązania
Ubranko dla psa - kiedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.
Data publikacji: 2019-06-29
Gdzie najlepiej kupować karmy dla zwierząt?
Posiadanie zwierzęcia wiąże się z wieloma wydatkami. Te wydatki związane są głównie z karmą dla pupila, którą trzeba kupować regularnie. Każdy właściciel czworonoga chciałby kupić dobrej jakości karmę...
Data publikacji: 2019-06-24