Jak zacząć przygodę z Decoupage

Jak zacząć przygodę z Decoupage?

Decoupage to technika, która w ostatnich latach bije rekordy popularności. Rozpoczęcie przygody z tym sposobem dekorowania możemy zacząć przy niskich nakładach finansowych. W tym krótkim przewodniku postaram się napisać jak rozpocząć przygodę z decoupage.

Materiały i ich przygotowanie

Przede wszystkim musimy wybrać przedmiot, który zostanie przez nas ozdobiony. Może to być dosłownie wszystko. Dodatkowo potrzebny nam będzie papier do decoupage, farba w jasnym kolorze, pędzle, a na samym końcu akrylowy lakier. Następnie musimy przejść do przygotowania podkładki, którą będziemy ozdabiać. Musi ona być przede wszystkim czysta i niezakurzona. Jeśli jest to drewno, to należy je przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym. W przypadki, kiedy ozdabiamy powierzchnie szklane i ceramikę, wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką. Kolejnym krokiem jest naniesienie odpowiedniej ilości farby. Może to być akrylowa farba, którą nakładamy w niewielkim ilościach. Warstwa ma być cienka i nałożenie zbyt dużej ilości farby spowoduje powstanie nieestetycznych zacieków, a w najgorszym wypadku śladów pędzla. Jeśli zauważymy, że nakładana warstwa jest zbyt cienka, to dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest nałożyć kilka cienkich warstw, niż jedną grubszą. Podczas malowania możemy pomoc sobie lekko podsuszając naszą pracę suszarka lub nagrzewnica. Jeśli jednak podgrzejemy farbę zbyt mocno, to efektem będą bardzo brzydkie bąble, a sama farba zżółknie.

Musimy też pamiętać, żeby pomalować cały produkt, a nie tylko jego frontową część. Czasami włókna drewna po malowaniu mają tendencje do podnoszenia się. Wtedy musimy użyć papieru ściernego.

Naklejanie

Kiedy nasz przedmiot, który będziemy ozdabiać, już wyschnie, to musimy wybrać odpowiedni papier, który następnie będzie przez nas wycinany. To najtrudniejsza część zadania, bo wszelkie niedokładności niestety będą bardzo dobrze widoczne. Należy więc zadbać, aby pracę wykonać możliwie jak najdokładniej. Następnie rozplanowujemy ułożenie motywów na powierzchni. Ważne, by zrobić to przed klejeniem, bo potem wprowadzanie poprawek będzie trudne lub wręcz niemożliwe. Gdy jesteśmy już całkowicie pewni, że wszystkie elementy zostały rozmieszczone, jak należy, to możemy przystąpić do klejenia. Nakładamy cienką warstwę kleju, tylko tak, aby element był delikatnie namoczony. Potem delikatnie przyklejamy element do dekorowanego przedmiotu. Najlepiej jest nałożyć odrobinę kleju na środek, a następnie rozsmarowywać go delikatnymi, prostymi ruchami. Dzięki temu nie tylko pokryjemy całą powierzchnię, ale co ważne przede wszystkim usuniemy wszystkie znajdujące się pod papierem bąbelki powietrza i rozprostujemy tworzące się na papierze fałdki i zmarszczki.

Ostatecznie czeka nas jeszcze lakierowanie. Musimy jednak poczekać, aż klej wyschnie. Możemy do tego użyć lakieru akrylowego. Lakierowanie powtarzamy kilkukrotnie, tak długo aż zatrze się różnica między papierem a podkładem. Różnicę łatwo wyczuć. Wystarczy, że delikatnie przesuniemy dłonią po granicy wzoru. Jeśli nie czujemy żadnej różnicy, to znaczy, że wszystko poszło dobrze.


Artykuł powstał we współpracy z Inspirello

Data publikacji: 2019-07-05, ostatnia zmiana: 2019-07-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Flower box - pudełka Producent - hurtownia  Wszystkie wymiary i kolory    Również pudełka prezentowe
8,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

DJI Mavic 3 - specyfikacja i ceny
Niewielki rozmiar urządzenia, a jednocześnie jego godne podziwu parametry to najważniejsze cechy najnowszego drona DJI Mavic 3. Sprzęt można bez zastanowienia określić mianem drona do zadań specjalnyc...
Data publikacji: 2021-11-04
Nie masz pomysłu na prezent urodzinowy? Zobacz nasze propozycje!
Jesień rozhulała się na dobre! Dlatego też powinniśmy już teraz zacząć myśleć o prezentach dla najbliższych. Wbrew pozorom, przy obecnym wyborze produktów, które są dostępne w sklepach, wybranie tego...
Data publikacji: 2021-10-19
Produkty dla hobbystów - złoty interes w dobie pandemii
Czas spędzany w domu podczas pandemii trzeba wykorzystać jak najlepiej. Z takiego założenia wyszło wielu Polaków i zaczęło szukać mądrych sposobów na spędzanie wolnych godzin. Wielu z nas znalazło wre...
Data publikacji: 2021-03-12
Jak nie popełnić wpadki podczas wybierania książki na prezent?
Książki są jednym z najczęściej wybieranych prezentów. Ogromny wybór tytułów w księgarniach sprawia jednak, że można dostać zawrotu głowy od samego patrzenia. Nie wiemy, czy kierować się ceną, okładką...
Data publikacji: 2021-02-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij