Detektor metali ‒ czym jest? Jaki wybrać?

Detektor metali ‒ czym jest? Jaki wybrać?

Detektor to urządzenie umożliwiające wykrywanie znajdujących się pod ziemią metali, na przykład złotej lub srebrnej biżuterii, monet, guzików i innych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat opisywanych urządzeń i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym jest detektor metali?

Poszukiwanie ukrytych w ziemi pamiątek i różnego typu skarbów to interesujące zające. W wielu miejscowościach możemy zobaczyć wyposażone w detektor osoby, które w celu znalezienia kosztowności wędrują po polach, lasach, łąkach i innych terenach. Za pomocą detektora możemy wykryć różnego typu przedmioty i akcesoria, na przykład takie, jak: 

 • monety
 • pamiątki militarne 
 • biżuteria 
 • numizmaty 
 • broń i amunicja 
 • oraz wiele, wiele innych. 

Należy tutaj zaznaczyć, że detektor wykrywa też bezwartościowe przedmioty, na przykład gwoździe czy puszki. 

Działanie detektorów opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Wykrywacz po włączeniu wysyła przenikające do gruntu fale, dzięki którym odnaleźć możemy nawet znajdujące się głęboko pod ziemią przedmioty. W konstrukcji klasycznego wykrywacza wyróżniamy takie elementy, jak wysyłająca i odbierająca fale cewka oraz panel sterujący. 

Z detektorów korzystają archeolodzy, budowlańcy, pracownicy ochrony, co więcej wiele osób hobbystyczne szuka ukrytych w ziemi skarbów. 

Jaki detektor metalu wybrać? 

Wybór detektorów jest bardzo szeroki. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu? Poniżej kilka wskazówek: 

 1. Typ detektora ‒ wyróżniamy różne typy detektorów, są to wykrywacze ze zbilansowaną cewką odbiorczą, wykrywacze dudnieniowe oraz wykrywacze impulsowe. 
 2. Typ dyskryminacji ‒ funkcja dyskryminacji sprawia, że urządzenie ignoruje przedmioty, które są dla nas bezwartościowe, na przykład gwoździe czy kapsle. Wyróżniamy pięć typów dyskryminacji ‒ 0,1,2,3,4. Tryb 0 oznacza, że wszystkie przedmioty będą wykrywane przez urządzenie, tryp 4 - urządzanie sygnalizować będzie odnalezienie wyłącznie wybranych metali kolorowych.
 3. Tryb pracy ‒ dostępne są urządzenia z dynamicznym i statycznym trybem pracy. Detektory statyczne poprzez zmianę natężenia dźwięku reagują na zbliżanie się sondy do metalowego przedmiotu, a milkną w stanie neutralnym. Ponadto, mamy tutaj do czynienia ze zmianą sygnału fonicznego, co sprawia, że można lepiej określić cechy znalezionego przedmiotu. Detektory dynamiczne również wydają sygnał o zmiennym natężeniu, sygnał ustaje w chwili, gdy zatrzymujemy się - nawet wtedy, gdy jesteśmy blisko ukrytego pod ziemią skarbu. Urządzenia statyczne uważane są za bardziej efektywne. 
 4. Zasilanie ‒ koniecznie zwróćmy uwagę na rodzaj zasilania. Dostępne są detektory na baterie, jak również na ogniwa zasilające. Komfort pracy zwiększają urządzenia z wbudowanym testerem naładowania baterii, dzięki któremu możemy uniknąć niespodziewanego wyłączenia urządzenia. 

Inne istotne parametry detektora to porządne głośniki, podłokietniki, waga urządzenia czy wytrzymały wysięgnik. 

Podsumowanie 

Detektory metalu umożliwiają wykrycie różnego typu kosztowności ukrytych pod ziemią. Przed zakupem takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na szereg kwestii, między innymi na takie, jak typ detektora, rodzaj zasilania, tryb dyskryminacji, tryb pracy, tester naładowania baterii, podłokietniki czy waga urządzenia. Jeśli mamy wątpliwości, co do wyboru urządzenia warto, abyśmy poradzili się specjalisty. Powodzenia! 


W przygotowaniu artykułu pomogła nam firma Omnitron https://omnitron.pl/

Data publikacji: 2020-05-09, ostatnia zmiana: 2020-05-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

obrazki święte pieć sztuk
0,50 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
koszula wojskowa marynarki wojennej z dystynkcjami
30,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Serwis Wykrywacz Metali Kabel Elektronika sonda Przewód
1,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
drewniany taboret PRL
10,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Maszyny do szycia dla kolekcjonera.
100,00 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Róg naturalny, dekorowany, wietnamski
89,00 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
kryształy militaria srebro monety banknoty inne zbiory kolejce kupię
zamienię
Warszawa
(woj. mazowieckie)
nowe spodnie marynarki wojennej z metkami
50,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Butelka po włoskim piwie Ichnusa z kapslem
8,00 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
Kupię kryształy militaria srebro monety i inne kolekcje
1 000,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
pudełka od cyrkli
1,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Płytka meteorytu
420,00 zł
Łuków
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

DJI Mavic 3 - specyfikacja i ceny
Niewielki rozmiar urządzenia, a jednocześnie jego godne podziwu parametry to najważniejsze cechy najnowszego drona DJI Mavic 3. Sprzęt można bez zastanowienia określić mianem drona do zadań specjalnyc...
Data publikacji: 2021-11-04
Nie masz pomysłu na prezent urodzinowy? Zobacz nasze propozycje!
Jesień rozhulała się na dobre! Dlatego też powinniśmy już teraz zacząć myśleć o prezentach dla najbliższych. Wbrew pozorom, przy obecnym wyborze produktów, które są dostępne w sklepach, wybranie tego...
Data publikacji: 2021-10-19
Produkty dla hobbystów - złoty interes w dobie pandemii
Czas spędzany w domu podczas pandemii trzeba wykorzystać jak najlepiej. Z takiego założenia wyszło wielu Polaków i zaczęło szukać mądrych sposobów na spędzanie wolnych godzin. Wielu z nas znalazło wre...
Data publikacji: 2021-03-12
Jak nie popełnić wpadki podczas wybierania książki na prezent?
Książki są jednym z najczęściej wybieranych prezentów. Ogromny wybór tytułów w księgarniach sprawia jednak, że można dostać zawrotu głowy od samego patrzenia. Nie wiemy, czy kierować się ceną, okładką...
Data publikacji: 2021-02-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij