Detektor metali ‒ czym jest? Jaki wybrać?

Detektor metali ‒ czym jest? Jaki wybrać?

Detektor to urządzenie umożliwiające wykrywanie znajdujących się pod ziemią metali, na przykład złotej lub srebrnej biżuterii, monet, guzików i innych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat opisywanych urządzeń i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym jest detektor metali?

Poszukiwanie ukrytych w ziemi pamiątek i różnego typu skarbów to interesujące zające. W wielu miejscowościach możemy zobaczyć wyposażone w detektor osoby, które w celu znalezienia kosztowności wędrują po polach, lasach, łąkach i innych terenach. Za pomocą detektora możemy wykryć różnego typu przedmioty i akcesoria, na przykład takie, jak: 

  • monety
  • pamiątki militarne 
  • biżuteria 
  • numizmaty 
  • broń i amunicja 
  • oraz wiele, wiele innych. 

Należy tutaj zaznaczyć, że detektor wykrywa też bezwartościowe przedmioty, na przykład gwoździe czy puszki. 

Działanie detektorów opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Wykrywacz po włączeniu wysyła przenikające do gruntu fale, dzięki którym odnaleźć możemy nawet znajdujące się głęboko pod ziemią przedmioty. W konstrukcji klasycznego wykrywacza wyróżniamy takie elementy, jak wysyłająca i odbierająca fale cewka oraz panel sterujący. 

Z detektorów korzystają archeolodzy, budowlańcy, pracownicy ochrony, co więcej wiele osób hobbystyczne szuka ukrytych w ziemi skarbów. 

Jaki detektor metalu wybrać? 

Wybór detektorów jest bardzo szeroki. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu? Poniżej kilka wskazówek: 

  1. Typ detektora ‒ wyróżniamy różne typy detektorów, są to wykrywacze ze zbilansowaną cewką odbiorczą, wykrywacze dudnieniowe oraz wykrywacze impulsowe. 
  2. Typ dyskryminacji ‒ funkcja dyskryminacji sprawia, że urządzenie ignoruje przedmioty, które są dla nas bezwartościowe, na przykład gwoździe czy kapsle. Wyróżniamy pięć typów dyskryminacji ‒ 0,1,2,3,4. Tryb 0 oznacza, że wszystkie przedmioty będą wykrywane przez urządzenie, tryp 4 - urządzanie sygnalizować będzie odnalezienie wyłącznie wybranych metali kolorowych.
  3. Tryb pracy ‒ dostępne są urządzenia z dynamicznym i statycznym trybem pracy. Detektory statyczne poprzez zmianę natężenia dźwięku reagują na zbliżanie się sondy do metalowego przedmiotu, a milkną w stanie neutralnym. Ponadto, mamy tutaj do czynienia ze zmianą sygnału fonicznego, co sprawia, że można lepiej określić cechy znalezionego przedmiotu. Detektory dynamiczne również wydają sygnał o zmiennym natężeniu, sygnał ustaje w chwili, gdy zatrzymujemy się - nawet wtedy, gdy jesteśmy blisko ukrytego pod ziemią skarbu. Urządzenia statyczne uważane są za bardziej efektywne. 
  4. Zasilanie ‒ koniecznie zwróćmy uwagę na rodzaj zasilania. Dostępne są detektory na baterie, jak również na ogniwa zasilające. Komfort pracy zwiększają urządzenia z wbudowanym testerem naładowania baterii, dzięki któremu możemy uniknąć niespodziewanego wyłączenia urządzenia. 

Inne istotne parametry detektora to porządne głośniki, podłokietniki, waga urządzenia czy wytrzymały wysięgnik. 

Podsumowanie 

Detektory metalu umożliwiają wykrycie różnego typu kosztowności ukrytych pod ziemią. Przed zakupem takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na szereg kwestii, między innymi na takie, jak typ detektora, rodzaj zasilania, tryb dyskryminacji, tryb pracy, tester naładowania baterii, podłokietniki czy waga urządzenia. Jeśli mamy wątpliwości, co do wyboru urządzenia warto, abyśmy poradzili się specjalisty. Powodzenia! 


W przygotowaniu artykułu pomogła nam firma Omnitron https://omnitron.pl/

Data publikacji: 2020-05-09, ostatnia zmiana: 2020-05-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Krucyfiks - srebrny ażurowy krzyż na ścianę ze świecącą figurką 30 cm
14,00 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Obraz „Studium pejzażu” Janusz Trzebiatowski
1 000,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Plakat w stylu vintage Moulin Rouge Grande Redoute
500,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Auto skup, skup aut
za darmo
Łódź
(woj. łódzkie)
drewniana szpatułka laryngologiczna
1,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Przepiękna kolekcja znaczków pocztowych - cały świat
500,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Drewniana szkatułka
30,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Żelazko zamienię lub sprzedam
zamienię
Blok Dobryszyce
(woj. łódzkie)
Kufel ceramiczny do piwa - edycja na XXX-lecie GBSiPG Katowice
35,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
kolekcję przedmiotów mosiężnych sprzedam
160,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Katy telefoniczne klucze hotelowe
zamienię
Bytom
(woj. śląskie)
Maszt aluminiowy flagowy flaga polski 6,5m
189,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak nie popełnić wpadki podczas wybierania książki na prezent?
Książki są jednym z najczęściej wybieranych prezentów. Ogromny wybór tytułów w księgarniach sprawia jednak, że można dostać zawrotu głowy od samego patrzenia. Nie wiemy, czy kierować się ceną, okładką...
Data publikacji: 2021-02-09
GameBoy Pokemon - jak rozpoznać oryginał od podróbki
W przeciwieństwie do kart Pokemon - które potrafią kosztować tyle, co średniej wielkości mieszkanie - kartridże z grami o poke-stworkach nie kosztują aż tak dużo, a przynajmniej jeśli interesują nas w...
Data publikacji: 2021-02-01
Pisarze fantastyczni, którym fantastyki się odmawia
Czy wśród znanych pisarzy są fantaści? Okazuje się, że tak. Czasem dotyczy to zresztą nazwisk, które z fantastyką się nie kojarzą. A czasem powieści, które choć ewidentnie należą do tego gatunku, kryt...
Data publikacji: 2021-01-25
Kot w mieszkaniu - co warto wiedzieć?
Kot może wnieść w nasze życie mnóstwo radości. Jego ciche mruczenie doskonale pozwoli zrelaksować po całym dniu i wpłynąć na lepszy sen. Jednak do tego, aby kot zamieszkał w naszym mieszkaniu, musimy...
Data publikacji: 2020-10-22

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij