Detektor metali ‒ czym jest? Jaki wybrać?

Detektor metali ‒ czym jest? Jaki wybrać?

Detektor to urządzenie umożliwiające wykrywanie znajdujących się pod ziemią metali, na przykład złotej lub srebrnej biżuterii, monet, guzików i innych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat opisywanych urządzeń i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym jest detektor metali?

Poszukiwanie ukrytych w ziemi pamiątek i różnego typu skarbów to interesujące zające. W wielu miejscowościach możemy zobaczyć wyposażone w detektor osoby, które w celu znalezienia kosztowności wędrują po polach, lasach, łąkach i innych terenach. Za pomocą detektora możemy wykryć różnego typu przedmioty i akcesoria, na przykład takie, jak: 

  • monety
  • pamiątki militarne 
  • biżuteria 
  • numizmaty 
  • broń i amunicja 
  • oraz wiele, wiele innych. 

Należy tutaj zaznaczyć, że detektor wykrywa też bezwartościowe przedmioty, na przykład gwoździe czy puszki. 

Działanie detektorów opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Wykrywacz po włączeniu wysyła przenikające do gruntu fale, dzięki którym odnaleźć możemy nawet znajdujące się głęboko pod ziemią przedmioty. W konstrukcji klasycznego wykrywacza wyróżniamy takie elementy, jak wysyłająca i odbierająca fale cewka oraz panel sterujący. 

Z detektorów korzystają archeolodzy, budowlańcy, pracownicy ochrony, co więcej wiele osób hobbystyczne szuka ukrytych w ziemi skarbów. 

Jaki detektor metalu wybrać? 

Wybór detektorów jest bardzo szeroki. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu? Poniżej kilka wskazówek: 

  1. Typ detektora ‒ wyróżniamy różne typy detektorów, są to wykrywacze ze zbilansowaną cewką odbiorczą, wykrywacze dudnieniowe oraz wykrywacze impulsowe. 
  2. Typ dyskryminacji ‒ funkcja dyskryminacji sprawia, że urządzenie ignoruje przedmioty, które są dla nas bezwartościowe, na przykład gwoździe czy kapsle. Wyróżniamy pięć typów dyskryminacji ‒ 0,1,2,3,4. Tryb 0 oznacza, że wszystkie przedmioty będą wykrywane przez urządzenie, tryp 4 - urządzanie sygnalizować będzie odnalezienie wyłącznie wybranych metali kolorowych.
  3. Tryb pracy ‒ dostępne są urządzenia z dynamicznym i statycznym trybem pracy. Detektory statyczne poprzez zmianę natężenia dźwięku reagują na zbliżanie się sondy do metalowego przedmiotu, a milkną w stanie neutralnym. Ponadto, mamy tutaj do czynienia ze zmianą sygnału fonicznego, co sprawia, że można lepiej określić cechy znalezionego przedmiotu. Detektory dynamiczne również wydają sygnał o zmiennym natężeniu, sygnał ustaje w chwili, gdy zatrzymujemy się - nawet wtedy, gdy jesteśmy blisko ukrytego pod ziemią skarbu. Urządzenia statyczne uważane są za bardziej efektywne. 
  4. Zasilanie ‒ koniecznie zwróćmy uwagę na rodzaj zasilania. Dostępne są detektory na baterie, jak również na ogniwa zasilające. Komfort pracy zwiększają urządzenia z wbudowanym testerem naładowania baterii, dzięki któremu możemy uniknąć niespodziewanego wyłączenia urządzenia. 

Inne istotne parametry detektora to porządne głośniki, podłokietniki, waga urządzenia czy wytrzymały wysięgnik. 

Podsumowanie 

Detektory metalu umożliwiają wykrycie różnego typu kosztowności ukrytych pod ziemią. Przed zakupem takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na szereg kwestii, między innymi na takie, jak typ detektora, rodzaj zasilania, tryb dyskryminacji, tryb pracy, tester naładowania baterii, podłokietniki czy waga urządzenia. Jeśli mamy wątpliwości, co do wyboru urządzenia warto, abyśmy poradzili się specjalisty. Powodzenia! 


W przygotowaniu artykułu pomogła nam firma Omnitron https://omnitron.pl/

Data publikacji: 2020-05-09, ostatnia zmiana: 2020-05-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

New pence 2. 1971r. Brąz.
3 000,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Drewniana szkatułka
30,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Kolorowe szkło miseczki
45,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
stara pompka fryzjerska
2,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Gorzów Wlkp. - 3 pocztówki
4,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Środki czystości PRL-u
15,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Kultowy zegar na biurko
45,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Mosiężny otwieracz Napoleon
45,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Krzyż honorowy bez mieczy
95,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
pudełka po cygaretkach
1,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Naprawa cewka sonda kabel przewód elektronika wykrywacz metali
1,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Maszt aluminiowy flagowy teleskopowy 6,3m
139,00 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

W klimacie retro - jak wyeksponować rodzinną kolekcję porcelany?
Niejednokrotnie w naszych domach i mieszkaniach przechowujemy stare, rodzinne pamiątki, wśród których bardzo często dominuje darzona sentymentem porcelana, ceramika czy dekoracyjne talerze. Nasze kole...
Data publikacji: 2020-05-05
Gadżety nawiązujące do świata dinozaurów
Tematyka dinozaurów cieszy się obecnie ogromną popularnością i sympatią wielu osób w różnych zakątkach świata.
Data publikacji: 2020-04-13
Dlaczego ręczna maszyna do szycia to gadżet, którego potrzebujesz?
Koniec z niepożądanymi dziurami. Przetarcie materiału, pęknięty szew czy zbyt długie nogawki nie będą już przeszkodą, która uniemożliwi Ci założenie ulubionego ciucha. Mając ręczną maszynę do szycia u...
Data publikacji: 2020-04-06
Zakładka do książek - pomysł na prezent dla miłośnika literatury
Głośno mówi się o tym, że czytelnictwo w naszym kraju znacząco spada. Jak się jednak okazuje, wcale nie jest tak źle. Wśród Polaków nadal jest spora grupa osób zafiksowanych na punkcie książek – tych...
Data publikacji: 2020-02-18