W klimacie retro – jak wyeksponować rodzinną kolekcję porcelany?

W klimacie retro – jak wyeksponować rodzinną kolekcję porcelany?

Niejednokrotnie w naszych domach i mieszkaniach przechowujemy stare, rodzinne pamiątki, wśród których bardzo często dominuje darzona sentymentem porcelana, ceramika czy dekoracyjne talerze. Nasze kolekcje nie muszą zwierać imponujących, muzealnych eksponatów, by warto było je odpowiednio i bezpiecznie wyeksponować. Jak zrobić to z pomysłem? Polecamy kilka ciekawych rozwiązań!

Przegląd rodzinnych zbiorów

Ślubna porcelana babci, rodowe dekoracyjne talerze, bogato zdobione patery… w niejednym domu znajdzie się całkiem sporo przedmiotów „z duszą”. Przy odrobinie kreatywności możemy sprawić, że staną się prawdziwą ozdobą wnętrza. Jak to zrobić? W poszukiwaniu ciekawych walorów, które chcielibyśmy wyeksponować odwiedźmy… strych lub piwnicę. Najczęściej to właśnie tam kryją się zapomniane rodzinne pamiątki. Możemy ich też poszukać w innych zakamarkach domu – starych szafach lub skrzyniach. Być może okaże się, że jesteśmy nieświadomymi posiadaczami całkiem imponujących zbiorów! W innym przypadku warto odwiedzić giełdę staroci lub antykwariat – z pewnością znajdziemy tam coś dla siebie.

Znając już liczbę wartościowych egzemplarzy jakie liczy nasza kolekcja, warto przeanalizować, w jakim stanie są poszczególne wyroby – być może niektóre z nich wymagać będą drobnych prac renowacyjnych – np. malowania lub uzupełnienia ubytków. Ocena posiadanych zbiorów to także dobry moment, aby wstępnie podjąć decyzję, jak chcemy ją zaprezentować. Dobrym pomysłem może okazać się wykonanie wstępnego projektu np. na papierze, a następnie przeniesienie jego realizacji na ścianę.


Retro kolekcja na ścianie

Trend na eksponowanie ozdobnych pater, dekoracyjnych talerzy czy rodowej ceramiki wrócił do łask. To ciekawy pomysł na udekorowanie wnętrza w stylu vintage. Niezależnie od tego, czy posiadamy rodzinne pamiątki czy dopiero planujemy zakup talerzy, które ozdobią naszą ścianę – mamy duże pole do popisu wykorzystania ich potencjału. Tak zaaranżowana ozdoba uświetni swoim stylem nie tylko kuchnię, ale także jadalnię, salon czy przestrzeń korytarza. Możliwości jest wiele – ciekawy efekt uzyskamy, łącząc naczynia różnych rozmiarów lub wybierając te w barwach kontrastujących z kolorem ściany. Co więcej – możemy zawiesić na ścianie talerze ze spójnymi motywami zdobniczymi lub połączyć kolekcje z różnych pokoleń, tworząc tym samym oryginalną eklektyczną kompozycję.

Chcąc jednak zadbać o odpowiednie ulokowanie talerzy i pater na ścianie, warto sięgnąć po profesjonalne uchwyty ścienne, które pomogą nam w stabilny i bezpieczny dla prezentowanych przedmiotów sposób umieścić wybrane naczynia na ścianie. Aby odpowiednio wyeksponować kolekcję, w większości przypadków wystarczą proste narzędzia – wiertarka, wkrętarka, haczyki oraz uchwyty, na których zawiesimy nasze patery i talerze. 

Wybieramy uchwyty do talerzy

Wybieramy uchwyty do talerzy

Jak się okazuje - diabeł tkwi w szczegółach! Wybierając uchwyty warto poświęcić im chwilę. Dlaczego to takie ważne i na co zwrócić uwagę w doborze właściwego ekspozytora ściennego? Na rynku znajdziemy różnego rodzaju akcesoria, dzięki którym naszą ścianę ozdobi kolekcja rodzinnej porcelany lub dekoracyjnych talerzy. Kluczowym elementem, poza samymi naczyniami, są odpowiednio dobrane uchwyty. Warto zwrócić na nie uwagę z kilku powodów – nie tylko umożliwią zawieszenie talerza lub patery na ścianie, ale także mogą odpowiednio zabezpieczyć je przed upadkiem. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju uchwyty. W bardzo wielu porcelanowych, lekkich talerzach znajdują się fabrycznie wykonane otwory, przez które może zostać przewleczony cienki sznureczek, żyłka albo drucik ramiarski – jednak mogą one ulec uszkodzeniom, lub same – jak drucik spowodować uszkodzenia szkliwa itp. Wśród uchwytów dużą popularnością cieszą się te wykonane z metalu – i nic w tym dziwnego. Są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, bez problemu więc dobierzemy je do rozmiarów talerza lub patery. Uchwyty metalowe są także z reguły bardziej wytrzymałe niż te wykonane z plastiku, choć w stosunku do uchwytów plastikowych bywają nieco droższe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że to stosunkowo niski koszt w stosunku do utraty cennej rodzinnej pamiątki lub drogiego talerza, która może rozbić się w wówczas, gdy zdecydujemy się na wybór tańszego zamienniki metalowego uchwytu.

Ciekawą alternatywę stanowić mogą sprężynowe uchwyty do talerzy. Wybieramy je w zależności od średnicy talerzy lub pater, które chcemy zawiesić na ścianie. Uchwyty sprężynowe zapewniają w większości przypadków stabilność rodzinnym eksponatom, pod warunkiem, że zostaną one prawidłowo dobrane. W tym celu należy zmierzyć średnicę talerza centymetrem krawiecki po jego zewnętrznej stronie. - Precyzyjny pomiar pomoże nam dobrać odpowiednie akcesoria. W przeciwnym razie nieodpowiednie uchwyty mogą ulec deformacji pod wpływem ciężaru, zagrażając tym samym umieszczonym na nich przedmiotom. Ważne, by również zwrócić uwagę na ciężar samych wyrobów. Te wykonane z metalu lub cięższej ceramiki jak tzw. „Włocławki” muszą mieć dedykowane dla nich uchwyty „extra” - radzi Mariusz Sondej z antykwariatu Antyczek

Innym pomysłem, na jaki możemy się zdecydować, są taśmy mocujące. To z pozoru tanie rozwiązanie może nas jednak drogo kosztować. Decydując się na umocowanie talerzy na ścianie za pomocą dwustronnej taśmy klejącej ryzykujemy, że wybrany przez nas produkt nie będzie w stanie odpowiednio zabezpieczyć talerza przed upadkiem. Zmieniająca się w naszych pomieszczeniach wilgotność może sprawić, że taka taśma dość szybko się odklei. Częstą alternatywą dla bezpiecznych uchwytów i profesjonalnych zawieszek są samodzielnie wykonane haczyki mocowane na spodzie talerzy za pomocą kleju na gorąco. Jednak i to rozwiązanie może okazać się ryzykowne, zarówno dla bezpieczeństwa przedmiotu, jak i jego estetyki – klej może trwale uszkodzić naczynie.

Moc inspiracji w stylu vintage

Moc inspiracji w stylu vintage

Zastanawiając się, jak wyeksponować talerze na ścianie, warto poszukać inspiracji w sieci. Dekoracyjne naczynia możemy połączyć z elementami ozdobnej sztukaterii, imitując za ich pomocą ramę obrazu. Oryginalne efekty możemy uzyskać, stosując geometryczne kompozycje lub grę kolorów, np. malując ścianę pod każdym z zawieszonych w jednej linii talerzy.

W zależności od dostępnej przestrzeni, charakteru pomieszczenia, stylu kolekcji i własnych preferencji możemy stworzyć niepowtarzalną dekorację. Za każdym razem warto jednak zadbać o stabilne ulokowanie przedmiotów na ścianie – w większości przypadków pomogą nam w tym solidne metalowe uchwyty. W innych przypadkach być może lepszym rozwiązaniem okaże się montaż półek, na których ustawione zostaną specjalne stojaki na naczynia. Odpowiednia ekspozycja talerzy, pater, porcelany czy ceramiki to unikalny pomysł na wprowadzenie ducha retro do kuchni, salonu czy holu!

Data publikacji: 2020-05-05, ostatnia zmiana: 2020-05-05

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Język polski kl. VI.  Repetytorium, zbiory testów szóstoklasisty, teksty kultury i nie tylko
50,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Bogart Design Narożnik modułowy U z funkcją spania System Comfort - Darmowa Dostawa
7 294,00 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Taca zdobiona Srebrna
199,00 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Bydgoskie Meble Narożnik z funkcją spania i pojemnikiem Legato 3FTE1HT/BK - Darmowa Dostawa
7 815,00 zł
Żory
(woj. śląskie)
Bogart Design Dwójka z funkcją spania System Comfort
2 143,00 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Bydgoskie Meble Narożnik z elektrycznie wysuwaną funkcją relax Presto OTMBK/2,5F/TT/1RFele Końcówka
9 860,00 zł
Puławy
(woj. lubelskie)
Przedwojenny Album WILNO - 20 widoków z fotografii J. Bułhaka 1937
430,00 zł
Rewal
(woj. zachodniopomorskie)
Maszynka do mięsa - dla Kolekcjonera
55,00 zł
Radomsko
(woj. łódzkie)
Sprzedam stare radia, magnetofon szpulowy i zegar
160,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Etap Sofa Narożnik z funkcją spania Zoom 1HT/BKE2,5FB Końcówka serii - Darmowa Dostawa
6 103,00 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
Ideal Sofa Narożnik modułowy Porto II Tkanina - Darmowa Dostawa
5 157,00 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Oryginalny indyjski wazonik zdobiony rytami ręcznie wykonany INDIE - AZJA unikat
134,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Produkty dla hobbystów - złoty interes w dobie pandemii
Czas spędzany w domu podczas pandemii trzeba wykorzystać jak najlepiej. Z takiego założenia wyszło wielu Polaków i zaczęło szukać mądrych sposobów na spędzanie wolnych godzin. Wielu z nas znalazło wre...
Data publikacji: 2021-03-12
Jak nie popełnić wpadki podczas wybierania książki na prezent?
Książki są jednym z najczęściej wybieranych prezentów. Ogromny wybór tytułów w księgarniach sprawia jednak, że można dostać zawrotu głowy od samego patrzenia. Nie wiemy, czy kierować się ceną, okładką...
Data publikacji: 2021-02-09
GameBoy Pokemon - jak rozpoznać oryginał od podróbki
W przeciwieństwie do kart Pokemon - które potrafią kosztować tyle, co średniej wielkości mieszkanie - kartridże z grami o poke-stworkach nie kosztują aż tak dużo, a przynajmniej jeśli interesują nas w...
Data publikacji: 2021-02-01
Pisarze fantastyczni, którym fantastyki się odmawia
Czy wśród znanych pisarzy są fantaści? Okazuje się, że tak. Czasem dotyczy to zresztą nazwisk, które z fantastyką się nie kojarzą. A czasem powieści, które choć ewidentnie należą do tego gatunku, kryt...
Data publikacji: 2021-01-25

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij