Szukaj

Kategorie

Złącze HDMI i jego wpływ na jakość obrazu

Złącze HDMI i jego wpływ na jakość obrazu.

Prawidłowo dobrany kabel HDMI jest w ocenie niektórych podstawą do uzyskania dobrej jakości obrazu. Z tą tezą kontrastuje inna zakładająca, że jakość kabla HDMI nie ma wpływu na jakość obrazu.

W świetle aktualnej wiedzy z zakresu technologii i elektroniki kabel HDMI nie ma wpływu na jakość obrazu, ale może mieć duży wpływ na prawidłowe wyświetlanie obrazu. Jakość obrazu oceniana w oparciu o ostrość, kontrast i odwzorowanie barw będzie taka sama bez względu na zastosowany kabel HDMI.

Kabel HDMI jako złącze cyfrowe

Kabel HDMi jest cyfrowym złączem, co oznacza, że charakterystykami prądowymi są kodowane w nich zera i jedynki (dane binarne). Natura przewodu jest analogowa. Wszelkie zakłócenia mogą zniekształcić sygnał, co może prowadzić do zdeformowania obrazu. W przypadku przewodu HDMI i protokołu TMDS deformacje obrazu wyglądają jak paski na obrazie lub kolorowe kropki. Kabel HDMI wybrany nieodpowiednio lub wadliwy może nie przesłać obrazu lub przesłać go w zdeformowanej postaci.Częstotliwość taktowania zegara TMDS

Obraz występuje w różnych formatach, które wymagają różnej częstotliwości taktowania zegara. Im większa częstotliwość pikselowa, tym ciężej pracuje kabel HDMI. Wersje HDMI dotyczą złącza. Możliwości kabla są określane oznaczeniami, np. 18Gbps. Wersje HDMI prezentują się następująco: 1.0, 1.1, 1.2, 1.2A, 1.3, 1.3A, 1.3B, 1.3B1, 1.3C, 1.41.4A, 1.4B 2.0.

Kabel do przesyłania obrazu w rozdzielczości do 1080p można kupić w dość niskiej cenie. Natomiast formaty 4K wymagają przepustowości na poziomie 18Gbps, które są oznaczane certyfikatem Premium HDMI cable.

Do instalacji z projektorem potrzebne są dłuższe kable HDMI. Podczas gdy do połączenia komputera z telewizorem lub konsoli z TV wystarczy kabel od długości 5 m, do instalacji z projektorem może okazać się konieczne zastosowanie kabla o długości 8 m, 15 m i 25 m. Są to kable, które zamiast miedzianego przewodu zawierają światłowód. Najdroższą opcją są posrebrzane kable, których zastosowanie w porównaniu ze światłowodowymi przewodami wydaje się obecnie nieopłacalne. Przewody HDMI posiadające światłowód zamiast miedzi są podłączane jak standardowe kable i są zasilane wyłącznie z gniazda HDMI.Przejściówki

Istnieją również przejściówki, które pozwalają na połączeniu np. starszego komputera ze złączem VGA z nowym telewizorem HDMI. Kosztują sporo bo około stu złotych i czasami może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak i nasz system nie zadziała dlatego zawsze warto dopytać sprzedawcę czy można wymienić lub zwrócić taką przejściówkę.


Tekst: http://www.alfa-lancut.com.pl/

Data publikacji: 2019-06-19, ostatnia zmiana: 2019-06-14


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Kontroler QXJ Seven Star
169,00 zł
Kazimierz Biskupi
(woj. wielkopolskie)
 Czasomierz programator cyfrowy blow tfe-2
34,99 zł
Namysłów
(woj. opolskie)
 Zasilacze - 12V - 2.3 A.
4 900,00 zł
Kępno
(woj. wielkopolskie)
 Pilot zdalnego sterowania do drona DJI Phantom 4 Pro
2 600,00 zł
Jakuszów
(woj. dolnośląskie)
 Videodomofon SHIDEAN
50,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Napęd Elektryczny Nice Spido
650,00 zł
Mszana Górna
(woj. małopolskie)
 Brother Innovis V3 Sewing Embroidery Machine
4 756,00 zł
Opaka
(woj. podkarpackie)
 Podgrzewacze do wody wiatrak
300,00 zł
Swarzędz
(woj. wielkopolskie)
 Toolex Elektroniczny Miernik Cęgowy
25,00 zł
Drezdenko
(woj. lubuskie)
 Oehlbach 6248  - zestaw kabli CC2 stereo
130,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Czasomierz programator cyfrowy blow tfe-1
33,99 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
 5-portowy rozdzielacz HDMI  z pilotem
110,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

6 błędów początkujących fotografów
Lubisz robić zdjęcia? Zastanawiasz się, dlaczego niektóre kadry wzbudzają zachwyt widzów, natomiast na inne nikt nie zwraca uwagi? Zdradzę Ci sekret – większość początkujących fotografów popełnia powtarzające się błędy, które całkowicie niweczą ich pracę. Sprawdź, jak uniknąć 6 podstawowych błędów w fotografii i zacznij tworzyć kadry, które zdobędą uznanie odbiorców.

Data publikacji: 2019-06-28

6 wskazówek jak dobrać etui do iPhone'a
Każdego roku iPhone znajduje setki tysięcy kolejnych entuzjastów. Smartfon marki Apple ze względu na swoje możliwości i prestiż, jaki zapewnia swoim posiadaczom, jest niezwykle cennym przedmiotem. Jak każde urządzenie, potrzebuje okazjonalnej konserwacji i codziennej dbałości.

Data publikacji: 2019-06-14

Jaki odkurzacz piorący do domu?
Niemal wszyscy w obecnych czasach żyjemy na maksymalnych obrotach. Praca, często nie tylko na jeden etat, spotkania towarzyskie, obowiązki rodzinne i zawodowe, wszystko to sprawia, że czas na domowe porządki i utrzymanie w czystości najbliższego otoczenia znacznie się kurczy. Warto więc wybrać sprzęty AGD, które będą ułatwiały nam pracę i będą multifunkcyjne.

Data publikacji: 2019-06-13

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze wyciskarki do soków?
Coraz więcej ludzi nabiera świadomego podejścia do żywności. Jednym ze składników dobrze zbilansowanej oraz bogatej w witaminy i minerały diety są świeżo wyciśnięte soki.

Data publikacji: 2019-05-23