Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Chroniący przed smogiem, drobnoustrojami, cząsteczkami kurzu czy niepożądanymi zapachami, oczyszczacz powietrza to ważne narzędzie w walce o czyste powietrze. A walczyć jest o co, gdyż jak pokazują badania, smog jest w Polsce obecny od dziesięcioleci, o czym alarmowały na początku lat 2000-nych Najwyższa Izba Kontroli oraz Generalny Inspektorat Środowiska. Czy oczyszczacz powietrza może być skuteczną metodą obrony przed zanieczyszczeniami? Jak wybrać odpowiedni model?

Czy trzeba oczyszczać powietrze?

Zanim przejdziemy do kryteriów wyboru oczyszczacza, parę słów o tym dlaczego warto zainteresować się tematem smogu i oczyszczaczy powietrza.

Wpływ smogu na zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do rozwoju chorób, na skutek których umiera ok. 48 tys. osób. rocznie. To tak, jakby wraz z końcem roku jedno średniej wielkości miasto znikało z mapy świata. Według badań dot. wpływu jakości powietrza na układ krążenia, przeprowadzonych przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wraz z Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, zgony z powodu problemów sercowo-naczyniowych następowały o 8% częściej u osób, narażonych na stężenie PM10 przekraczające 200 ug/m³.

Oddychanie powietrzem o dużym stężeniu pyłów zawieszonych, benzopirenów jak i tlenków siarki, azotu czy węgla przyczynia się do:

  • chorób układu sercowo-naczyniowego: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, miażdżyca;
  • chorób układu oddechowego: duszności, ataki kaszlu, alergie, astma, zapalenia oskrzeli, płuc;
  • nowotworów: rak płuc, rak pęcherza moczowego
  • problemów dermatologicznych: nawracające problemy z trądzikiem, szarzenie skóry, atopowe zapalenie skóry
  • zaburzeń płodności: uszkodzenia plemników, niższy poziom testosteronu, komplikacje w trakcie ciąży
  • niższej sprawności umysłowej: niższy iloraz inteligencji, problemy z koncentracją, podzielnością uwagi, depresja, niska satysfakcja z życia

Jednym z największych źródeł smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, a więc zanieczyszczenia trafiające do powietrza na wysokości nie większej niż 40 m. Pochodzą one głównie z sektora komunalno-bytowego, ponieważ jakość ogrzewania w naszym kraju pozostawia często wiele do życzenia. W wielu domach znaleźć można przestarzałe piece czy kotły. Również i sami mieszkańcy przyczyniają się często (świadomie lub nie) do zanieczyszczenia środowiska, paląc niskiej jakości węglem, plastikami czy starymi meblami. 

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło regulacje dot. spalanych paliw, zakazując m.in. palenia węglem, drewnem czy mułem węglowym, będącym odpadem w procesie oczyszczania węgla. Zawierając w sobie dużo popiołu, przyczynia się znacznie on do krążących w powietrzu pyłów zawieszonych. Pozostałe miasta w Polsce prawdopodobnie prędzej czy później podążą śladami Krakowa. Póki jednak tak się nie stanie, jak bronić się przed pyłami zawieszonymi czy benzopirenem?

Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza?

  1. Oczyszczacze powietrza – urządzenia stanowiące najskuteczniejszą ochronę przed smogiem. Wyposażone w skuteczne czujniki pyłów zawieszonych czy zapachów, zestaw filtrów (HEPA, węglowy, wstępny) oraz tryb automatyczny, działają w oparciu o restrykcyjne normy, filtrując od 95 do 99,95% zanieczyszczeń.
  2. Maski smogowe – przydatne rozwiązanie w trakcie przebywania na dworze. Przed dokonaniem zakupu warto pamiętać, iż na rynku dostępnych jest obecnie ogromna ilość modeli, z których nie każdy gwarantuje pożądaną skuteczność. Wiele zależy również od dopasowania maski do twarzy użytkownika. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie przymierzenie różnych masek w celu znalezienia idealnego dla siebie modelu.
  3. Monitorowanie jakości powietrza – dobrym nawykiem, który nie kosztuje wiele jest sprawdzanie jakości powietrza każdego dnia. Pomocna w tym będzie strona internetowa Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub dedykowane aplikacje, z których odczytamy stężenia PM2,5, PM1 czy PM10. Warto również sprawdzić stan powietrza przed planowaną aktywnością fizyczną na dworze. Może się bowiem okazać, że lepiej dla zdrowia będzie, jeśli przełożymy uprawianie sportu na inny dzień.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

1. Wydajność oczyszczania powietrza (m³/h)

Wydajność oczyszczacza powietrza, podawana jako przepływ powietrza lub współczynnik CADR (Clean Air Delivery Rate), wyrażana jest w m³/h. Informuje ona użytkownika o tym, ile powietrza „przejdzie” przez urządzenie w ciągu godziny. Producenci sprzętu często podają również rozmiar pomieszczenia, do jakiego rekomendowany jest oczyszczacz. Jest to powierzchnia maksymalna, wyliczana na podstawie maksymalnej wydajności, którą urządzenie osiąga w trybie turbo. 

Tryb turbo również nie będzie używany przez cały czas. Dlatego też jeśli urządzenie dedykowane jest do powierzchni np. 40 m2 poleca się je stosować na mniejszych metrażach, np. ok. 30 m2. Przykładowo, oczyszczacz Samsung AX60, który polecany jest do powierzchni 58 m2, w rzeczywistości najlepiej sprawdzi się na ok. 40-45m2.

Jak wyliczyć optymalną powierzchnię? Przyjmuje się, że w celu zapewnienia skutecznej filtracji pomieszczenia, oczyszczacz powinien być w stanie przefiltrować je trzykrotnie w ciągu godziny. Dlatego też warto obliczyć objętość pokoju, a następnie pomnożyć przez 3, aby uzyskać przybliżoną docelową wartość CADR.

Dopasowując oczyszczacz do mieszkania, warto wziąć pod uwagę ściany i korytarze, które ograniczają cyrkulację powietrza. Dlatego też w przypadku domów lub dużych mieszkań, lepszym rozwiązaniem może być zakup dwóch, trzech mniejszych urządzeń, aniżeli jednego dużego.

2. Tryb automatyczny - dlaczego to takie ważne?

Według Ranking-oczyszczaczy.pl jest to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze oczyszczacza powietrza, stanowiący tak naprawdę o skuteczności jego działania. Prawidłowo skonfigurowany, skorelowany z normami jakości powietrza w Polsce, sprawia, iż urządzenie samodzielnie dopasowuje intensywność swojej pracy do warunków otoczenia bez ingerencji użytkownika.

Kiedy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, oczyszczacz przechodzi w wyższe tryby pracy. Gdy zanieczyszczenie jest niskie, urządzenie pracuje w wolnych trybach. Tryb automatyczny nie tylko więc chroni zdrowie użytkownika, oszczędza jego czas, ale również i energię. Wolniejsze tryby pracy oznaczają bowiem niższy pobór mocy i mniej generowanego hałasu.

3. Rodzaje zastosowanych filtrów - jaki wybrać dla siebie?

Większość oczyszczaczy powietrza posiada filtry, gwarantujące min. 95% skuteczności. Do walki ze smogiem poleca się zestawy filtrów: HEPA i węglowy. Znany z odkurzaczy czy klimatyzacji, filtr HEPA wykonany jest z włókna szklanego lub polipropylenu. Ma on za zadanie fizycznie blokować wszelkie cząstki stałe zanieczyszczeń, zatrzymując zarówno pyły zawieszone, w tym PM1, PM2,5, PM10, jak i benzopiren, bakterie czy drobnoustroje. 

Wybierając oczyszczacz powietrza, możemy spotkać się z różnymi klasami filtrów. Najwyższą spotykaną w tych urządzeniach jest HEPA H14, o skuteczności 99,995%. Do użytku domowego poleca się filtry od EPA E11 wzwyż, które mogą pochwalić się min. 95% skutecznością.

Zanieczyszczenia w formie gazowej wychwytuje natomiast filtr węglowy. Wykorzystuje do tego świetne właściwości adsorpcji granulek węgla aktywnego (1 gram węgla aktywnego posiada ok. 1500 m² powierzchni aktywnej), pochłaniając m.in. lotne związki organiczne czy dym papierosowy. Uzupełnieniem zestawu filtrów może być spotykany często filtr wstępny. Umieszczony przed filtrem węglowym oraz HEPA, zatrzymuje duże zanieczyszczenia jak sierść czy włosy, wydłużając w ten sposób żywotność pozostałych filtrów. 

Warto przy okazji wspomnieć iż, filtry HEPA i węglowy podlegają okresowej wymianie. Im więcej zanieczyszczonego powietrza, tym filtry szybciej się zużywają. Dlatego te mimo zapewnień niektórych producentów o wieloletniej przydatności, zaleca się wymianę filtrów HEPA i węglowego min. raz na sezon grzewczy. Jednakże należy pamiętać, że nie ma reguły - szybkość zużycia zależne jest od otoczenia, miejscowości czy sposobu użytkowania urządzenia.

4. Głośność pracy (dB)

Dla niektórych kryterium to może być równie ważne jak wydajność czy skuteczność oczyszczania. Ciężko wyobrazić sobie komfortowy sen, gdy jesteśmy narażeni na głośny szum. Bez wątpienia więc głośność urządzenia wpływa na wygodę jego użytkowania. Wiele modeli oczyszczaczy posiada tryb specjalny tryb nocny, w którym urządzenie pracuje w najwolniejszych obrotach, będąc niemal niesłyszalnym. 

Większość z nich generuje od ok. 20 do ok. 60-70 db (w zależności od trybu pracy urządzenia). Przykładem cichego sprzętu może być chociażby Electrolux z serii PA91 czy Daikin MC70L Przed zakupem warto więc sprawdzić zakres głośności wybranego oczyszczacza, gdyż wartości te mogą się różnić pomiędzy modelami.

5. Pobór mocy (W)

Pobór prądu wpływa na koszt eksploatacji urządzenia. W porównaniu z innymi sprzętami, oczyszczacze powietrza generują bardzo niskie koszty. Ich pobór prądu porównać można do tradycyjnej żarówki. Oczywiście najwięcej prądu generowane jest w trybach wysokiej wydajności, najmniej w trybach nocnych czy silent. Przykładem energooszczędnego oczyszczacza może być Toshiba CAF-X116XPL czy wspomniany już model Electroluxa.

6. Cena - początkowy koszt to nie wszystko

Na rynku dostępne jest oczyszczacze o wartości 300, jak i kilku tysięcy złotych. Planując zakup urządzenia, warto więc ustalić budżet. Czasem znalezienie sprzętu posiadającego dobry tryb automatyczny, jak i dopasowanego do metrażu pomieszczeń, może wiązać się z nieznacznym przekroczeniem budżetu. Warto o tym pamiętać. Tak samo jak warto mieć na uwadze koszt i częstotliwość wymiany filtrów, które zaliczyć można do kosztów eksploatacji oczyszczacza.

7. Dodatkowe funkcje

Wiele urządzeń wyposażonych jest w różnego rodzaju rozwiązania, które nie wpływają na skuteczność oczyszczania, ale zwiększają wygodę korzystania z oczyszczacza. Do najpopularniejszych zaliczyć można moduł wi-fi oraz aplikacje umożliwiające zdalne sterowanie. Blokada rodzicielska może okazać się przydatna, kiedy wiemy, iż urządzeniem interesować się będą żądne przygód małe dzieci. 

Data publikacji: 2020-02-02, ostatnia zmiana: 2020-02-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Frytownica beztłuszczowa TOWER ‎T17088 9L
499,99 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
karcher odkurzacz bateryjny hv 1/1 bp cs pack i autoryzowany dealer i profesjonalny serwis i odbiór
1 578,99 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
karcher ssawka podłogowa mv
88,89 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Mikser robot planetarny BERLINGER HAUS bh-9197
769,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Odkurzacz bezprzewodowy Bosch BCHF216S/01 Readyy'y 16Vmax Serie 2
404,10 zł
Augustów
(woj. podlaskie)
karcher wąż ssący 10.0 m dn40 i autoryzowany dealer i profesjonalny serwis i odbiór osobisty warszaw
798,99 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
VITLOK PRASKA DO CZOSNKU CZARNA
39,99 zł
Ustka
(woj. pomorskie)
karcher mufa do złączy rury węża dn40 i autoryzowany dealer i profesjonalny serwis i odbiór osobisty
59,99 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Lokówko Suszarka Esperanza Nefertiti Czarna EBL001K
35,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
karcher odkurzacz uniwersalny nt 50/1 tact te
4 798,99 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
karcher brc 30/15 c automat do wykładzin  i autoryzowany dealer i darmowa dostawa i raty 0% i profes
11 218 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
karcher specjalne worki filtracyjne do odkurzani
171,99 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Osad z kamienia - jak mu zapobiec?
Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia, służąc nie tylko do picia, ale również do szerokiej gamy czynności domowych i przemysłowych. Jednakże, pomimo jej życiodajnych właściwości, wo...
Data publikacji: 2024-03-26
Uniwersalna umowa kupna sprzedaży - do pobrania PDF oraz DOC
Zwykle umowę kupna sprzedaży stosujemy tylko przy zakupie samochodu lub motocykla. Warto jednak o niej pomyśleć, również, gdy kupujemy sprzęt o wartości kilkuset lub kilku tysięcy złotych i zależy nam...
Data publikacji: 2024-01-05
Wybieramy najlepszy miernik pola elektromagnetycznego na własny użytek
Miernik pola elektromagnetycznego to jedno z tych urządzeń, które w dzisiejszych czasach pozwala nam w sposób precyzyjny kontrolować to zjawisko w najbliższym otoczeniu. Urządzenie to, wykorzystywane...
Data publikacji: 2024-01-05
Czym kierować się przy wyborze odpowiednich słuchawek bezprzewodowych do biegania
Słuchawki bezprzewodowe stały się integralną częścią naszego życia, oferując wygodę i swobodę ruchu. Jednakże, gdy chodzi o wybór słuchawek dedykowanych bieganiu, istnieje kilka istotnych aspektów, kt...
Data publikacji: 2023-10-18