Wkład do drukarki - oryginał czy zamiennik?

Wkład do drukarki - oryginał czy zamiennik?

Oryginalny tusz lub toner do drukarki czy jego zamiennik? To pytanie z pewnością pojawiło się chociaż raz u każdego użytkownika urządzenia drukującego szczególnie przed pierwszą tego typu decyzją zakupową. W wyborze wkładu do drukarki nie pomaga również brak dostatecznej wiedzy o zamiennikach, na temat których powstało wiele mitów oraz zalecenia producentów, by do ich urządzeń stosować wyłącznie oryginalne wkłady. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Zamiennik nie szkodzi drukarce

To bardzo popularna opinia, która nie bez powodu pojawia się w obiegu. Jej źródło to przede wszystkim polityka producentów drukarek, którzy bardzo często nie przyjmują reklamacji urządzenia, gdy podczas jego eksploatacji używano zamienników. Warto jednak mieć świadomość, że jest to celowy zabieg, mający na celu nakłonienie użytkowników do zaopatrywania się w oryginalny tusz lub toner, bywa, że kilkakrotnie droższy od samej drukarki.

 Dobrej jakości zamiennik nie ma jednak wpływu na działanie drukarki i zanim w ogóle zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi przejść odpowiednie testy. Dodatkowo materiały, z których wykonane są zamienniki nie różnią się od ich pierwowzorów. Mit o szkodliwości zamienników jest więc nieuzasadniony – to najczęściej straszak, niemający pokrycia w rzeczywistości, a który ma przywiązać klienta do marki.

Tańsze drukowanie to słaba jakość i pozorna oszczędność?

 Ogólnie przyjęta prawda, że tańszy produkt, to gorszy produkt nie sprawdza się w przypadku zamienników, zwłaszcza tych, pochodzących z pewnego źródła. Decydując się na zakup nieoryginalnego wkładu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych, nie tracąc nic na jakości oraz wydajności produktu. Warto pamiętać, o tym, że całkowity koszt eksploatacji drukarki to oprócz samego urządzenia, który jest jednorazowym wydatkiem, to również koszty stałe wynikające z konieczności kupowania wkładów. Wspominana wcześniej polityka producentów urządzeń drukujących sprawia, że często kupno taniej drukarki w dalszej perspektywie było decyzją nieopłacalną ze względu na wysoką cenę tuszu lub tonera, w który należy zaopatrywać się regularnie.

Wydajność zamienników jest tematem podlegającym częstym zestawieniom i badaniom. Bez problemu można znaleźć w sieci dowody na to, iż nie ma większego znaczenia, czy drukujemy na zamiennikach czy oryginałach – ilość wydrukowanych stron jest podobna, natomiast znacznie niższy jest koszt jednorazowego wydruku na jednej kartki A4.

Niepewne źródło pochodzenia

Dostępność zamienników do drukarek na ogół jest wysoka – można je znaleźć w popularnych serwisach aukcyjnych czy w sklepach internetowych. Obawa przed źródłem pochodzenia produktu może być jednak uzasadniona, gdy zaopatrujemy się w nieznanym sklepie, który oferuje bardzo niską cenę na tle konkurencji. Alarmujące powinny być także szczątkowe lub brak danych na temat prowadzonej działalności – nawyk sprawdzania sklepu internetowego i opinii o nim jest czymś o czym należy pamiętać zawsze, decydując się na jakiekolwiek zakupy w sieci. 

Warto więc kupować zamienniki w sprawdzonych miejscach, które mają przejrzystą politykę zwrotów i reklamacji zakupionych produktów, by w razie problemu z zakupionym wkładem, móc go sprawnie rozwiązać. Dobrze zorganizowany dział obsługi klienta oraz jego błyskawiczna reakcja i gotowość do udzielania informacji jest czymś, co pozwala na dokonanie zakupu przez klienta bez strachu i ryzyka.

Zamiennik czy oryginał?

Ze względów ekonomicznych, oczywistym wyborem wydaje się być zamiennik oryginalnego tuszu lub tonera. Trzeba jednak pamiętać, by w ten zawsze zaopatrywać się w sprawdzonym sklepie, by działał bez zarzutu i w drukował jak najwyższej jakości, a w razie problemu zwrot lub wymiana były nieskomplikowane. Należy jednak pamiętać, że nie do każdej drukarki można kupić zamiennik -warto zawczasu zorientować się, jaka jest dostępność zamienników i jaka jest ewentualnie cena oryginałów, by na etapie eksploatacji sprzętu, drukowanie nie nadszarpnęło naszego budżetu.


Artykuł powstał przy wsparciu merytorycznym sklepu www.drtusz.pl 

Data publikacji: 2020-04-15, ostatnia zmiana: 2020-04-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

oryginalny tusz hp 935 xl błękitny (c2p24ae)
114,99 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
hp głowica no 70 printhead/cyan + light magenta
408,99 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
hp oryginalny głowica drukująca ch648a, matte black, no.761, hp designjet t7100
898,99 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
tusz zamiennik pg-512 do canon (2969b001) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
94,99 zł
Ustka
(woj. pomorskie)
Bęben Black Point DBPB1090
79,03 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
oryginalny purpurowy toner hp 410x (cf413x)
1 108,99 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
tusz zamiennik 405 xl do epson (c13t05h24010) (błękitny) - darmowa dostawa w 24h
99,99 zł
Czaplinek
(woj. zachodniopomorskie)
hp inc. tusz nr 980 black d8j10a
566,99 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Canon Toner CEXV33
208,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
toner zamiennik c-exv53 do canon (0473c002) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
401,99 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
hp atrament 728 300-ml yellow designjet ink
1 008,49 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
hp oryginalny toner q6002a, yellow, 2000s, 124a, hp color laserjet 1600, 2600n, 2605
512,49 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

DVB-T2 - kiedy w Polsce?
W drugim kwartale 2022 roku zacznie obowiązywać nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2. Zmiana ta jest wprowadzana, aby zapewnić widzom możliwość bezpłatnego oglądania jak najwi...
Data publikacji: 2022-01-28
Automatyczny czy kolbowy ekspres do kawiarni - jaki wybrać?
Prowadzisz kawiarnię lub myślisz o jej założeniu i zastanawiasz się, który ekspres do kawiarni będzie lepszy – automatyczny czy kolbowy? Cóż, to zależy. W tym artykule zwracamy uwagę na kilka rzeczy,...
Data publikacji: 2021-11-26
Laptopy - jaki będzie najlepszy?
Laptopy cieszą się ogromnym zainteresowaniem różnych użytkowników: zarówno młodzieży, jak i osób, które wykorzystują sprzęt głównie do pracy. Nic dziwnego: są poręczne i lekkie, dlatego łatwo korzysta...
Data publikacji: 2021-11-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij