Wkład do drukarki - oryginał czy zamiennik?

Wkład do drukarki - oryginał czy zamiennik?

Oryginalny tusz lub toner do drukarki czy jego zamiennik? To pytanie z pewnością pojawiło się chociaż raz u każdego użytkownika urządzenia drukującego szczególnie przed pierwszą tego typu decyzją zakupową. W wyborze wkładu do drukarki nie pomaga również brak dostatecznej wiedzy o zamiennikach, na temat których powstało wiele mitów oraz zalecenia producentów, by do ich urządzeń stosować wyłącznie oryginalne wkłady. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Zamiennik nie szkodzi drukarce

To bardzo popularna opinia, która nie bez powodu pojawia się w obiegu. Jej źródło to przede wszystkim polityka producentów drukarek, którzy bardzo często nie przyjmują reklamacji urządzenia, gdy podczas jego eksploatacji używano zamienników. Warto jednak mieć świadomość, że jest to celowy zabieg, mający na celu nakłonienie użytkowników do zaopatrywania się w oryginalny tusz lub toner, bywa, że kilkakrotnie droższy od samej drukarki.

 Dobrej jakości zamiennik nie ma jednak wpływu na działanie drukarki i zanim w ogóle zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi przejść odpowiednie testy. Dodatkowo materiały, z których wykonane są zamienniki nie różnią się od ich pierwowzorów. Mit o szkodliwości zamienników jest więc nieuzasadniony – to najczęściej straszak, niemający pokrycia w rzeczywistości, a który ma przywiązać klienta do marki.

Tańsze drukowanie to słaba jakość i pozorna oszczędność?

 Ogólnie przyjęta prawda, że tańszy produkt, to gorszy produkt nie sprawdza się w przypadku zamienników, zwłaszcza tych, pochodzących z pewnego źródła. Decydując się na zakup nieoryginalnego wkładu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych, nie tracąc nic na jakości oraz wydajności produktu. Warto pamiętać, o tym, że całkowity koszt eksploatacji drukarki to oprócz samego urządzenia, który jest jednorazowym wydatkiem, to również koszty stałe wynikające z konieczności kupowania wkładów. Wspominana wcześniej polityka producentów urządzeń drukujących sprawia, że często kupno taniej drukarki w dalszej perspektywie było decyzją nieopłacalną ze względu na wysoką cenę tuszu lub tonera, w który należy zaopatrywać się regularnie.

Wydajność zamienników jest tematem podlegającym częstym zestawieniom i badaniom. Bez problemu można znaleźć w sieci dowody na to, iż nie ma większego znaczenia, czy drukujemy na zamiennikach czy oryginałach – ilość wydrukowanych stron jest podobna, natomiast znacznie niższy jest koszt jednorazowego wydruku na jednej kartki A4.

Niepewne źródło pochodzenia

Dostępność zamienników do drukarek na ogół jest wysoka – można je znaleźć w popularnych serwisach aukcyjnych czy w sklepach internetowych. Obawa przed źródłem pochodzenia produktu może być jednak uzasadniona, gdy zaopatrujemy się w nieznanym sklepie, który oferuje bardzo niską cenę na tle konkurencji. Alarmujące powinny być także szczątkowe lub brak danych na temat prowadzonej działalności – nawyk sprawdzania sklepu internetowego i opinii o nim jest czymś o czym należy pamiętać zawsze, decydując się na jakiekolwiek zakupy w sieci. 

Warto więc kupować zamienniki w sprawdzonych miejscach, które mają przejrzystą politykę zwrotów i reklamacji zakupionych produktów, by w razie problemu z zakupionym wkładem, móc go sprawnie rozwiązać. Dobrze zorganizowany dział obsługi klienta oraz jego błyskawiczna reakcja i gotowość do udzielania informacji jest czymś, co pozwala na dokonanie zakupu przez klienta bez strachu i ryzyka.

Zamiennik czy oryginał?

Ze względów ekonomicznych, oczywistym wyborem wydaje się być zamiennik oryginalnego tuszu lub tonera. Trzeba jednak pamiętać, by w ten zawsze zaopatrywać się w sprawdzonym sklepie, by działał bez zarzutu i w drukował jak najwyższej jakości, a w razie problemu zwrot lub wymiana były nieskomplikowane. Należy jednak pamiętać, że nie do każdej drukarki można kupić zamiennik -warto zawczasu zorientować się, jaka jest dostępność zamienników i jaka jest ewentualnie cena oryginałów, by na etapie eksploatacji sprzętu, drukowanie nie nadszarpnęło naszego budżetu.


Artykuł powstał przy wsparciu merytorycznym sklepu www.drtusz.pl 

Data publikacji: 2020-04-15, ostatnia zmiana: 2020-04-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toner zamiennik tk-8345k do kyocera (1t02l70nl0) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
229,99 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Tusz oryginalny hp 963 (3ja23ae) (błękitny) - darmowa dostawa w 24h
103,99 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Tusz oryginalny hp 730 (p2v68a) (błękitny) - darmowa dostawa w 24h
672,99 zł
Tczew
(woj. pomorskie)
Tusz zamiennik lc-3235 xl m do brother (lc-3235xlm) (purpurowy) - darmowa dostawa w 24h
89,99 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Toner oryginalny hp 207a (w2213a) (purpurowy) - darmowa dostawa w 24h
345,99 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Tusz oryginalny canon pfi-1000pgy (0553c001) (szary foto) - darmowa dostawa w 24h
208,99 zł
Ludomy
(woj. wielkopolskie)
Tusz zamiennik lc-3217m do brother (lc-3217m) (purpurowy) - darmowa dostawa w 24h
39,99 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Tusz zamiennik t7552 do epson (c13t755240) (błękitny) - darmowa dostawa w 24h
99,99 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Tusz zamiennik t9441 do epson (c13t946140) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
119,99 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Toner oryginalny hp 117a (w2071a) (błękitny) - darmowa dostawa w 24h
211,99 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Tusz zamiennik lc-22ubk do brother (czarny) - darmowa dostawa w 24h
39,99 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Tusz zamiennik t9071 do epson (c13t907140) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
149,99 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie etui najlepiej ochroni smartfon? Które kupić?
Posiadanie dobrego etui na smartfon to absolutna konieczność. Dzięki niemu nasze urządzenie będzie bezpieczne, nawet jeśli wyślizgnie nam się z rąk. Jak sprawdzić, czy pokrowiec, który nam się podoba,...
Data publikacji: 2020-06-23
Jak robić bezpieczne zakupy w sieci?
Jakie są podstawowe zasady dotyczące robienia bezpiecznych zakupów w sieci?
Data publikacji: 2020-06-03
Pomysły na prezent dla chłopaka na urodziny
Zastanawiasz się, co kupić chłopakowi na urodziny? Znacie się, jak łyse konie, ale kiedy myślisz o prezencie dla niego, nic nie przychodzi Ci do głowy? Nie przejmuj się, większość z nas tak ma! Aby ni...
Data publikacji: 2020-05-14
Cyberataki realnym zagrożeniem dla firm
Choć cyberprzestępcy działają w świecie wirtualnym, to skutki ich aktywności są niestety realne. Z roku na rok zwiększa się liczba cyberataków na systemy firmowe i coraz trudniej się przed nimi chroni...
Data publikacji: 2020-04-02