Wkład do drukarki - oryginał czy zamiennik?

Wkład do drukarki - oryginał czy zamiennik?

Oryginalny tusz lub toner do drukarki czy jego zamiennik? To pytanie z pewnością pojawiło się chociaż raz u każdego użytkownika urządzenia drukującego szczególnie przed pierwszą tego typu decyzją zakupową. W wyborze wkładu do drukarki nie pomaga również brak dostatecznej wiedzy o zamiennikach, na temat których powstało wiele mitów oraz zalecenia producentów, by do ich urządzeń stosować wyłącznie oryginalne wkłady. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Zamiennik nie szkodzi drukarce

To bardzo popularna opinia, która nie bez powodu pojawia się w obiegu. Jej źródło to przede wszystkim polityka producentów drukarek, którzy bardzo często nie przyjmują reklamacji urządzenia, gdy podczas jego eksploatacji używano zamienników. Warto jednak mieć świadomość, że jest to celowy zabieg, mający na celu nakłonienie użytkowników do zaopatrywania się w oryginalny tusz lub toner, bywa, że kilkakrotnie droższy od samej drukarki.

 Dobrej jakości zamiennik nie ma jednak wpływu na działanie drukarki i zanim w ogóle zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi przejść odpowiednie testy. Dodatkowo materiały, z których wykonane są zamienniki nie różnią się od ich pierwowzorów. Mit o szkodliwości zamienników jest więc nieuzasadniony – to najczęściej straszak, niemający pokrycia w rzeczywistości, a który ma przywiązać klienta do marki.

Tańsze drukowanie to słaba jakość i pozorna oszczędność?

 Ogólnie przyjęta prawda, że tańszy produkt, to gorszy produkt nie sprawdza się w przypadku zamienników, zwłaszcza tych, pochodzących z pewnego źródła. Decydując się na zakup nieoryginalnego wkładu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych, nie tracąc nic na jakości oraz wydajności produktu. Warto pamiętać, o tym, że całkowity koszt eksploatacji drukarki to oprócz samego urządzenia, który jest jednorazowym wydatkiem, to również koszty stałe wynikające z konieczności kupowania wkładów. Wspominana wcześniej polityka producentów urządzeń drukujących sprawia, że często kupno taniej drukarki w dalszej perspektywie było decyzją nieopłacalną ze względu na wysoką cenę tuszu lub tonera, w który należy zaopatrywać się regularnie.

Wydajność zamienników jest tematem podlegającym częstym zestawieniom i badaniom. Bez problemu można znaleźć w sieci dowody na to, iż nie ma większego znaczenia, czy drukujemy na zamiennikach czy oryginałach – ilość wydrukowanych stron jest podobna, natomiast znacznie niższy jest koszt jednorazowego wydruku na jednej kartki A4.

Niepewne źródło pochodzenia

Dostępność zamienników do drukarek na ogół jest wysoka – można je znaleźć w popularnych serwisach aukcyjnych czy w sklepach internetowych. Obawa przed źródłem pochodzenia produktu może być jednak uzasadniona, gdy zaopatrujemy się w nieznanym sklepie, który oferuje bardzo niską cenę na tle konkurencji. Alarmujące powinny być także szczątkowe lub brak danych na temat prowadzonej działalności – nawyk sprawdzania sklepu internetowego i opinii o nim jest czymś o czym należy pamiętać zawsze, decydując się na jakiekolwiek zakupy w sieci. 

Warto więc kupować zamienniki w sprawdzonych miejscach, które mają przejrzystą politykę zwrotów i reklamacji zakupionych produktów, by w razie problemu z zakupionym wkładem, móc go sprawnie rozwiązać. Dobrze zorganizowany dział obsługi klienta oraz jego błyskawiczna reakcja i gotowość do udzielania informacji jest czymś, co pozwala na dokonanie zakupu przez klienta bez strachu i ryzyka.

Zamiennik czy oryginał?

Ze względów ekonomicznych, oczywistym wyborem wydaje się być zamiennik oryginalnego tuszu lub tonera. Trzeba jednak pamiętać, by w ten zawsze zaopatrywać się w sprawdzonym sklepie, by działał bez zarzutu i w drukował jak najwyższej jakości, a w razie problemu zwrot lub wymiana były nieskomplikowane. Należy jednak pamiętać, że nie do każdej drukarki można kupić zamiennik -warto zawczasu zorientować się, jaka jest dostępność zamienników i jaka jest ewentualnie cena oryginałów, by na etapie eksploatacji sprzętu, drukowanie nie nadszarpnęło naszego budżetu.


Artykuł powstał przy wsparciu merytorycznym sklepu www.drtusz.pl 

Data publikacji: 2020-04-15, ostatnia zmiana: 2020-04-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Tusz Activejet AH-302BRX (zamiennik HP 302XL F6U68AE; Premium; 20 ml; czarny)
94,99 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Tusz ACTIS KC-571C (zamiennik Canon CLI-571C; Standard; 12 ml; niebieski)
17,99 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Toner Activejet ATH-55NX (zamiennik HP 55X CE255X, Canon CRG-724H; Supreme; 12500 stron; czarny)
224,99 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
Tusz Activejet AH-364PBCX (zamiennik HP 364XL CB322EE; Premium; 12 ml; czarny, foto)
33,99 zł
Sianowo
(woj. pomorskie)
Toner Activejet ATO-510MN (zamiennik OKI 44469723; Supreme; 5000 stron; czerwony)
191,99 zł
Staszów
(woj. świętokrzyskie)
Toner ACTIS TS-3710X (zamiennik Samsung MLT-D205E; Standard; 10000 stron; czarny)
85,99 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Tusz Activejet AH-953BRX (zamiennik HP 953XL L0S70AE; Premium; 50 ml; czarny)
94,99 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Toner Activejet ATO-5650BN (zamiennik OKI 43865708; Supreme; 8000 stron; czarny)
144,99 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Tusz HP CZ130A (oryginał HP711 HP 711; 29 ml; niebieski)
141,99 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Canon Tusz CLI-42 Purpurowy Foto 6389B001
59,90 zł
Bartoszyce
(woj. warmińsko-mazurskie)
Toner Brother TN1090 (oryginał TN-1090; 1500 stron; czarny)
88,99 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Tusz Activejet AE-34YNX (zamiennik Epson 34XL T3474; Supreme; 14 ml; żółty)
51,99 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim
Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czy...
Data publikacji: 2021-02-07
Laptopy Acer - jak model wybrać? Zobacz polecane przez nas modele!
Laptopy Acer dzięki szerokiej gamie modeli, to idealny wybór zarówno dla pracowników biurowych, studentów, jak i wytwornych graczy. Pytanie, który model wybrać spośród wielu propozycji marki, aby być...
Data publikacji: 2021-02-04
Odkamienianie żelazka: jak wyczyścić żelazko z kamienia?
Kiedy podczas prasowania na ubraniach powstają brunatne plamy, najwyższy czas na czyszczenie żelazka z kamienia. Sprzęt do prasowania słabiej radzi sobie z usuwaniem zagnieceń? To również może świadcz...
Data publikacji: 2021-02-01
Ranking polecanych domowych ekspresów do kawy w 2021
Jeśli zamierzasz kupić ekspres do kawy, ten ranking pomoże Ci zdecydować, czy kupić ekspres automatyczny czy kolbowy. W porównaniu uwzględniono kilka najpopularniejszych modeli znanych producentów, wy...
Data publikacji: 2021-02-01

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij