Jak działa drukarka 3D?

Jak działa drukarka 3D?

Tradycyjne drukowanie, choć nadal potrzebne i ciągle wykorzystywane, nie jest szczytem technicznym i informatycznym. Nastąpiła era drukowania 3D, zaś drukarki tego typu są wykorzystywane już niemalże we wszystkich branżach i dziedzinach codziennego życia. Jak działa taka drukarka 3D?

Początki druku w technologii 3D

Największym mitem krążącym wokół druku 3D jest informacja, że jest to technologia XXI wieku, która dopiero zaczęła brylować na ogólnoświatowym rynku. Prawdą jest jednak fakt, że technologię tę wykorzystuje się już od lat 70-tych XX wieku. W tamtym czasie, francuz Pierre A. L. Ciraud, stworzył koncepcję produkcji wyrobów z utwardzanego proszku, który twardniał warstwa po warstwie. Kilka lat później, w 1984 roku, Charles Hull opatentował podobny sposób druku, który nazywany jest stereolitografią. Druk ten odbywa się za pomocą lasera, który obrysowuje i utwardza kolejne warstwy drukowanego obiektu. Drukowany przedmiot zanurzany był w wannie, która obniżała go z każdym przejściem lasera, zanurzając w fotopolimerze (żywicy światło utwardzalnej) . Dzięki wiązce laserowej, nakładane były na siebie poszczególne warstwy, tworzą całościowy produkt.

Drukarka 3D do domu lub biura

Drukarki i materiały eksploatacyjne https://dmd-biuro.pl/

Druku 3D swój okres świetności rozpoczął w 2013 roku. Wtedy to zaczęto się nim intensywniej interesować oraz wdrażać do nowych dziedzin zawodowych, takich jak medycyna, automatyka, robotyka, etc. Każdy sukces przyczyniał się do tego, że druk 3D stawał się coraz bardziej popularny. Dziś wiele przedsiębiorstw nie wyobrażą sobie życia bez drukarek 3D, które w krótkim czasie potrafią wydrukować prototypy zadanych projektów.

Jak działa drukarka 3D?

Urządzenie to jest przeciwieństwem działania frezarki, gdzie następuje skrawanie warstw, a nie jak w przypadku drukarki 3D- nakładaniu poszczególnych warstw. Jest to technologia przyrostowa, dzięki której powstają obiekty przestrzenne i pozwalająca na tworzenie elementu od stanu zerowego.

Drukowanie 3D dzieli się na dwie metody- pierwszą z nich jest tzw. metoda wybiórcza, która działa na zasadzie budowania elementu warstwa po warstwie. Element drukowany jest etapami a po każdym przejeździe głowic drukarka utwardza i spaja ze sobą poszczególne warstwy. Drugą metodą jest tzw. technika przyrostowa, gdzie za pomocą narzędzi skrawających drukarka usuwa naddatki materiału, który odsłania tworzony prototyp (podobnie działają frezarki CNC).

Częściej wykorzystuje się metodę wybiórczą ze względu na jej większe możliwości. Dzięki budowaniu tą metodą modeli trójwymiarowych, projektant może uwzględnić nie tylko zewnętrzne kontury projektu, ale również może stworzyć w środku tworzonego elementu dowolne wzory.

Drukarka 3D do domu lub biura

Na rynku a coraz częściej nawet w supermarketach, dostępne są różne modele drukarek 3D, które różnią się one od siebie nie tylko przeznaczeniem ale również funkcjami, które są dostosowane do potrzeb użytkownika. Kupując drukarkę warto zaznajomić się z jej parametrami oraz możliwościami. Pierwszą ważną kwestią jest to, czy drukuje ona z materiału PLA czy też ABS.

PLA to model przeznaczony do druku precyzyjnego. Drukarki te dobrze sprawdzą się w biurze oraz domu, ponieważ ta metoda druku jest nietoksyczna oraz praktycznie bezzapachowa. ABS to zaś drukarki tworzące elementy mniej precyzyjne oraz takie, które będą jeszcze w późniejszym czasie obrabiane. Główną zaletą ABS-u jest możliwość obróbki elementu metodą skrawania, gdyż jest on bardzo wytrzymały i odporny na zniszczenie.

Ceny drukarek wahają się od 1000 do kilkuset tysięcy złotych. Im droższe urządzenie, tym jest ono bardziej precyzyjne, dokładne oraz ma możliwość wydrukowania dużo większych elementów. Miłośnicy robotyki oraz architektury powinni zadowolić się tańszymi modelami, które wspomogą kreatywne wyobrażenie projektanta o danym modelu. Domowe drukarki, nawet te z niższej półki, charakteryzują się wiernym odwzorowaniem modelu, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że drukowany obiekt będzie identyczny z oryginałem lub ze wszystkimi detalami, tak jak zaplanował go projektant.

Udane wydruki w warunkach domowych zachęcają projektantów amatorów do tworzenia kolejnych, bardziej skomplikowanych modeli, a co za tym idzie drukowanie 3D przeradza się w wieloletnie zamiłowanie, hobby, pasję a niekiedy nawet drogę do kariery. Skoro wiesz już, jak działa tego typu drukarka, możesz także rozpocząć swoją przygodę z drukiem przestrzennym. Zarówno w formie zabawy, jak i tworzenia prostych, przydatnych w codziennym funkcjonowaniu rzeczy.

Data publikacji: 2020-08-28, ostatnia zmiana: 2020-08-28

ZOBACZ OGŁOSZENIA

urządzenie wielofunkcyjne hp smart tank 615 - darmowa dostawa w 48h
1 381,99 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
hp inc. samsung mlt-d1052s black toner
328,29 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
toner oryginalny hp 508x (cf360x) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
1 047,99 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
drukarka hp laserjet pro m404 dn - darmowa dostawa w 48h
1 159,99 zł
Siedlce
(woj. małopolskie)
oryginalny tusz hp 970xl czarny (cn625ae)
536,39 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Drukarka laserowa Brother HL-1223WE bezprzewodowa monochromatyczna
499,00 zł
Jelcz-Laskowice
(woj. dolnośląskie)
xerox main body versalink b7100 stand hdd output tray
11 015 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
OKI Drukarka B432DN A4   PL Duplex/ Ethernet/USB 2.0
1 199,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
drukarka hp color laser 150 nw - darmowa dostawa w 48h
1 287,99 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
toner oryginalny lexmark 522x (52d2x0e) (czarny) - darmowa dostawa w 24h
1 557,99 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
urządzenie wielofunkcyjne hp deskjet plus 4120 all-in-one - darmowa dostawa w 48h
392,99 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Canon PG37 2145B001
68,00 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie sprzęt AGD można kupić przez internet?
Sklepy online zapewniają maksymalny komfort podczas robienia zakupów – bez względu na to, jakich dokładnie produktów dotyczą. Między innymi właśnie dlatego coraz więcej osób kupuje urządzenia AGD właś...
Data publikacji: 2022-06-29
Aplikacje, które pomogą nam podczas zakupów
Chociaż dla wielu osób jest to czysta przyjemność, inni odkładają to jak mogą. Mowa tutaj o zakupach. Spożywka, ubrania, meble, elektronika – wydawałoby nam się, że dopiero coś kupiliśmy, a już czas i...
Data publikacji: 2022-06-28
Niezawodny iPhone 7 - Król sprzed kilku lat
O telefonie iPhone 7 mówiło się jeszcze przed jego oficjalną premierą. Większość jego funkcji została przyćmiona przez kontrowersje związane z rezygnacją z gniazda 3,5 mm i promowaniem w zamian słucha...
Data publikacji: 2022-06-22
Piekarnik Beko BBIR 1730 BCS - dlaczego warto go kupić?
W piekarniku przyrządzimy soczyste mięsa, zapiekanki warzywne, słodkie ciasta, muffiny i ciasteczka. Aby było to możliwe, powinniśmy kupić niezawodne, funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu urządzeni...
Data publikacji: 2022-06-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij