Jak działa drukarka 3D?

Jak działa drukarka 3D?

Tradycyjne drukowanie, choć nadal potrzebne i ciągle wykorzystywane, nie jest szczytem technicznym i informatycznym. Nastąpiła era drukowania 3D, zaś drukarki tego typu są wykorzystywane już niemalże we wszystkich branżach i dziedzinach codziennego życia. Jak działa taka drukarka 3D?

Początki druku w technologii 3D

Największym mitem krążącym wokół druku 3D jest informacja, że jest to technologia XXI wieku, która dopiero zaczęła brylować na ogólnoświatowym rynku. Prawdą jest jednak fakt, że technologię tę wykorzystuje się już od lat 70-tych XX wieku. W tamtym czasie, francuz Pierre A. L. Ciraud, stworzył koncepcję produkcji wyrobów z utwardzanego proszku, który twardniał warstwa po warstwie. Kilka lat później, w 1984 roku, Charles Hull opatentował podobny sposób druku, który nazywany jest stereolitografią. Druk ten odbywa się za pomocą lasera, który obrysowuje i utwardza kolejne warstwy drukowanego obiektu. Drukowany przedmiot zanurzany był w wannie, która obniżała go z każdym przejściem lasera, zanurzając w fotopolimerze (żywicy światło utwardzalnej) . Dzięki wiązce laserowej, nakładane były na siebie poszczególne warstwy, tworzą całościowy produkt.

Drukarka 3D do domu lub biura

Drukarki i materiały eksploatacyjne https://dmd-biuro.pl/

Druku 3D swój okres świetności rozpoczął w 2013 roku. Wtedy to zaczęto się nim intensywniej interesować oraz wdrażać do nowych dziedzin zawodowych, takich jak medycyna, automatyka, robotyka, etc. Każdy sukces przyczyniał się do tego, że druk 3D stawał się coraz bardziej popularny. Dziś wiele przedsiębiorstw nie wyobrażą sobie życia bez drukarek 3D, które w krótkim czasie potrafią wydrukować prototypy zadanych projektów.

Jak działa drukarka 3D?

Urządzenie to jest przeciwieństwem działania frezarki, gdzie następuje skrawanie warstw, a nie jak w przypadku drukarki 3D- nakładaniu poszczególnych warstw. Jest to technologia przyrostowa, dzięki której powstają obiekty przestrzenne i pozwalająca na tworzenie elementu od stanu zerowego.

Drukowanie 3D dzieli się na dwie metody- pierwszą z nich jest tzw. metoda wybiórcza, która działa na zasadzie budowania elementu warstwa po warstwie. Element drukowany jest etapami a po każdym przejeździe głowic drukarka utwardza i spaja ze sobą poszczególne warstwy. Drugą metodą jest tzw. technika przyrostowa, gdzie za pomocą narzędzi skrawających drukarka usuwa naddatki materiału, który odsłania tworzony prototyp (podobnie działają frezarki CNC).

Częściej wykorzystuje się metodę wybiórczą ze względu na jej większe możliwości. Dzięki budowaniu tą metodą modeli trójwymiarowych, projektant może uwzględnić nie tylko zewnętrzne kontury projektu, ale również może stworzyć w środku tworzonego elementu dowolne wzory.

Drukarka 3D do domu lub biura

Na rynku a coraz częściej nawet w supermarketach, dostępne są różne modele drukarek 3D, które różnią się one od siebie nie tylko przeznaczeniem ale również funkcjami, które są dostosowane do potrzeb użytkownika. Kupując drukarkę warto zaznajomić się z jej parametrami oraz możliwościami. Pierwszą ważną kwestią jest to, czy drukuje ona z materiału PLA czy też ABS.

PLA to model przeznaczony do druku precyzyjnego. Drukarki te dobrze sprawdzą się w biurze oraz domu, ponieważ ta metoda druku jest nietoksyczna oraz praktycznie bezzapachowa. ABS to zaś drukarki tworzące elementy mniej precyzyjne oraz takie, które będą jeszcze w późniejszym czasie obrabiane. Główną zaletą ABS-u jest możliwość obróbki elementu metodą skrawania, gdyż jest on bardzo wytrzymały i odporny na zniszczenie.

Ceny drukarek wahają się od 1000 do kilkuset tysięcy złotych. Im droższe urządzenie, tym jest ono bardziej precyzyjne, dokładne oraz ma możliwość wydrukowania dużo większych elementów. Miłośnicy robotyki oraz architektury powinni zadowolić się tańszymi modelami, które wspomogą kreatywne wyobrażenie projektanta o danym modelu. Domowe drukarki, nawet te z niższej półki, charakteryzują się wiernym odwzorowaniem modelu, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że drukowany obiekt będzie identyczny z oryginałem lub ze wszystkimi detalami, tak jak zaplanował go projektant.

Udane wydruki w warunkach domowych zachęcają projektantów amatorów do tworzenia kolejnych, bardziej skomplikowanych modeli, a co za tym idzie drukowanie 3D przeradza się w wieloletnie zamiłowanie, hobby, pasję a niekiedy nawet drogę do kariery. Skoro wiesz już, jak działa tego typu drukarka, możesz także rozpocząć swoją przygodę z drukiem przestrzennym. Zarówno w formie zabawy, jak i tworzenia prostych, przydatnych w codziennym funkcjonowaniu rzeczy.

Data publikacji: 2020-08-28, ostatnia zmiana: 2020-08-28

ZOBACZ OGŁOSZENIA

OKI Toner do C332/MC363 MAGENTA 3K 46508710
651,39 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Tusz ACTIVEJET do HP 912XL 3YL83AE Żółty 12 ml AH-912YRX
59,90 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Tusz KMP do Epson 106/T00R2 Purpurowy 70 ml 1644,0006
4,99 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Tusz Oryginalny Canon PFI-1000M (0548C001) (Purpurowy) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
249,99 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Drukarka HP Laserjet Pro 4002dw
1 039,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Toner PRISM ZBL-TN241CNP Niebieski
30,99 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Tusz KMP do HP 302XL/F6U68AE Czarny 15 ml 1745,4001
69,99 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
OKI Toner do C532/MC573 BLACK 7K 46490608
537,39 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Tusz Oryginalny Epson T3341 (C13T33414012) (Czarny Foto) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
66,99 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Tusz KMP do Canon GI-50Y 3603C001 Żółty 70 ml 1580 0009
2,99 zł
Tarnowiec
(woj. małopolskie)
Toner Oryginalny Oki MC873 (45862814) (Żółty) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
782,99 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Drukarka przenośna HP OfficeJet 200 Atrament Wi-Fi Kolor Fast Charge
1 226,22 zł
Radom
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czym kierować się przy wyborze odpowiednich słuchawek bezprzewodowych do biegania
Słuchawki bezprzewodowe stały się integralną częścią naszego życia, oferując wygodę i swobodę ruchu. Jednakże, gdy chodzi o wybór słuchawek dedykowanych bieganiu, istnieje kilka istotnych aspektów, kt...
Data publikacji: 2023-10-18
Najnowsze technologie ray tracingu i DLSS w kartach graficznych NVIDIA
Gaming nieustannie ewoluuje, a wraz z nim również technologie, które napędzają doświadczenia w wirtualnym świecie. Do najważniejszych aspektów tej ewolucji należą efekty świetlne, które nadają grą bar...
Data publikacji: 2023-09-29
Internet mobilny 5G dla graczy: Jaka sieć oferuje najlepsze warunki dla miłośników gier mobilnych?
Internet mobilny 5G to łącze, które doskonale sprawdza się w wielu różnych zastosowaniach, a przykładem może być granie w gry online. Dlaczego jest to dobry wybór dla graczy? Jaka sieć oferuje najleps...
Data publikacji: 2023-08-28
iPad Mini - dlaczego warto zainwestować w to urządzenie?
iPad Mini to jedno z najbardziej popularnych urządzeń Apple, czyli dobrze znanej na całym świecie firmy, która znana jest z produkowania wyjątkowych sprzętów najwyższej jakości. Dlaczego warto postawi...
Data publikacji: 2023-07-20