Co fotografować na początku przygody z robieniem zdjęć?

Co fotografować na początku przygody z robieniem zdjęć?

Fotografia to sposób na uchwycenie wyjątkowych momentów i zatrzymanie ich piękna w czasie. Rozwija wrażliwość i zmysł estetyczny. Dla wielu jest prawdziwą pasją, bez której nie wyobrażają sobie życia. Czy ty także chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z obiektywem? Większość profesjonalnych fotografów jest zgodna co do tego, że w procesie nauki należy wręcz nie rozstawać się z aparatem. Chodzi o to, by wykonywać zdjęcia jak najczęściej. W końcu praktyka czyni mistrza! Co zatem fotografować na początku przygody z robieniem zdjęć? Oto kilka podpowiedzi.

Na początku fotografuj swoich bliskich 

Prawda jest taka, że w ramach treningu fotografować można niemal wszystko. Sporo zależy od tego, czym się interesujesz i w jakim celu uczysz się fotografii. Jeżeli chciałbyś posiąść umiejętność wykonywania pięknych portretów, zacznij od fotografowania swoich bliskich. Poproś członków rodziny i przyjaciół, by dla ciebie pozowali.

Zabieraj aparat na spotkania towarzyskie i imprezy w gronie najbliższych. Staraj się uchwycić emocje odmalowane na ich twarzach i atmosferę panującą wokół. Pamiętaj, że dobre zdjęcie portretowe powinno ukazywać osobowość przedstawionej osoby i akcentować jej szczególne cechy.

Osiągnięcie tego celu jest znacznie łatwiejsze, gdy fotografujesz ludzi, których znasz. Oczywiście pomocne będzie też poznanie najważniejszych zasad, których warto przestrzegać podczas robienia zdjęć. Wiele przydatnych wskazówek fotograficznych znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.

Fotografia kulinarna, czyli estetyczne zdjęcia jedzenia 

Co decyduje o tym, że zdjęcie jest udane? Wśród najważniejszych czynników można wymienić spójność kolorystyczną i przemyślaną kompozycję. Fotografia kulinarna to dobry sposób, by nauczyć się robić estetyczne zdjęcia, w których główną rolę odgrywają kolory, faktury i kształty. Na początku wcale nie musisz układać skomplikowanych konfiguracji z wielu elementów. Możesz wziąć kilka warzyw i owoców lub proste danie, które udekorujesz ziołami i przyprawami. 

Obserwuj, jak zmiana położenia jednego elementu wpływa na kompozycję całego zdjęcia. Baw się światłem i eksperymentuj z tłem. Pyszne zdjęcia jedzenia możesz zamieszczać na swoich profilach w mediach społecznościowych. Kto wie, czy fotografia kulinarna nie stanie się głównym nurtem twoich zainteresowań? 

Wykorzystuj przedmioty z otoczenia, by uczyć się robić dobre zdjęcia 

Aby ćwiczyć fotografowanie, wcale nie musisz jechać w jakieś specjalne miejsce. Tak naprawdę możesz korzystać z przedmiotów, które masz pod ręką. Jeżeli planujesz zająć się robieniem zdjęć zarobkowo, a twoim celem jest fotografia reklamowa, to będzie świetne ćwiczenie.

Na początku wybierz przedmiot niewielkich wymiarów i połóż go na jednolitym tle z białej kartki czy kolorowej tkaniny. W fotografii produktowej najczęściej liczy się autentyczność. Zdjęcie powinno zatem trafnie oddawać rzeczywisty wygląd produktu: jego kolory, fakturę i rozmiar. Zmieniaj ustawienia aparatu, aby zobaczyć, które parametry sprawdzają się najlepiej.

Gdy już opanujesz robienie podstawowych zdjęć, możesz wykazać się większą kreatywnością. W końcu fotografia reklamowa nieraz wymaga niesztampowego podejścia i zaprezentowania czegoś w nietypowy sposób. Aby zmieniać wygląd obrazu, możesz korzystać z zestawu specjalnych filtrów obiektywu. Taki zestaw to także świetny pomysł na prezent dla fotografa, który chce rozwinąć skrzydła.  

Data publikacji: 2022-10-26, ostatnia zmiana: 2022-10-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sprzedam Dron Eps Uav S 136 4K Full Hd Idealnie Nowy !
434,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Kompakt Canon PowerShot SX740 HS Czarny
2 299,00 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Kompakt Panasonic LUMIX DMC-TZ80 srebrny
1 349,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Kompakt Agfa Photo DC5200 Różowy
289,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Kompakt Canon PowerShot SX730 HS Srebrny
1 699,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Kompakt Sony Cyber-Shot DSC-RX100 mark III
2 144,99 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Kompakt EasyPix Aquapix W1627 Yellow
419,00 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Karta pamięci SanDisk Ultra SDSQUNS-016G-GN3MN (16GB; Class 10)
21,99 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Kompakt Panasonic LUMIX DMC-FT30 Niebieski
949,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Kompakt Panasonic LUMIX DC-LX100 Mark II czarny
3 799,00 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Kompakt Canon IXUS 285 srebrny
949,00 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Lustrzanka Nikon D5600 + AF-P 18-55VR
3 499,00 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Osad z kamienia - jak mu zapobiec?
Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia, służąc nie tylko do picia, ale również do szerokiej gamy czynności domowych i przemysłowych. Jednakże, pomimo jej życiodajnych właściwości, wo...
Data publikacji: 2024-03-26
Uniwersalna umowa kupna sprzedaży - do pobrania PDF oraz DOC
Zwykle umowę kupna sprzedaży stosujemy tylko przy zakupie samochodu lub motocykla. Warto jednak o niej pomyśleć, również, gdy kupujemy sprzęt o wartości kilkuset lub kilku tysięcy złotych i zależy nam...
Data publikacji: 2024-01-05
Wybieramy najlepszy miernik pola elektromagnetycznego na własny użytek
Miernik pola elektromagnetycznego to jedno z tych urządzeń, które w dzisiejszych czasach pozwala nam w sposób precyzyjny kontrolować to zjawisko w najbliższym otoczeniu. Urządzenie to, wykorzystywane...
Data publikacji: 2024-01-05
Czym kierować się przy wyborze odpowiednich słuchawek bezprzewodowych do biegania
Słuchawki bezprzewodowe stały się integralną częścią naszego życia, oferując wygodę i swobodę ruchu. Jednakże, gdy chodzi o wybór słuchawek dedykowanych bieganiu, istnieje kilka istotnych aspektów, kt...
Data publikacji: 2023-10-18