Lubisz robić zdjęcia? Zastanawiasz się, dlaczego niektóre kadry wzbudzają zachwyt widzów, natomiast na inne nikt nie zwraca uwagi? Zdradzę Ci sekret – większość początkujących fotografów popełnia powtarzające się błędy, które całkowicie niweczą ich pracę. Sprawdź, jak uniknąć 6 podstawowych błędów w fotografii i zacznij tworzyć kadry, które zdobędą uznanie odbiorców.
Praca nad warsztatem fotograficznym to niekończący się proces. Nie oznacza to wcale, że nauka nowych umiejętności nie ma sensu. Odkładanie wszystkiego „na jutro” to najszybsza droga do tego, aby zniweczyć każdy pomysł.
Fotografia to przede wszystkim kształtowanie dobrych nawyków. Wykształcisz je wyłącznie poprzez codzienną praktykę. Zasada jest prosta - im częściej fotografujesz, tym lepsze zdjęcia robisz. Postaraj się robić przynajmniej jedno zdjęcie dziennie. Następnie analizuj efekty swojej pracy. Przekonasz się, jak szybko osiągniesz ogromne postępy.
Wszystko już zostało sfotografowane? Pewnie, masz rację. Jednak rezygnowanie z ujęcia tylko dlatego, że ktoś inny już wykonał podobne – to marnowanie potencjału. Być może będziesz w stanie przedstawić popularny temat z nowej strony. Być może znajdziesz w nim coś, o czym nikt inny jeszcze nie pomyślał.
Uwolnij swoją kreatywność. Dzięki pracy innych fotografów możesz wykorzystać dziesiątki albumów, wystaw i filmów. To niesamowite źródło inspiracji.
Fotoamatorzy często zrzucają winę za niepowodzenia na sprzęt fotograficzny. Uważają, że gdyby mieli droższy aparat lub obiektyw – ich problemy by zniknęły. To nieprawda.
Sprzęt nie jest najważniejszy. Fotografia opiera się przede wszystkim na ludzkiej wrażliwości i wyobraźni. A po nią nie wystarczy udać się do sklepu.
Sprzęt fotograficzny może jedynie pomóc w realizacji wspaniałych pomysłów człowieka. Nie lekceważ instrukcji obsługi. Aby aparat robił to, co sobie wymarzyłeś, musisz go dokładnie poznać.
Nie oglądaj się na innych. Wybierz dziedzinę fotografii, która naprawdę Cię interesuje. Zdjęcia robione „na siłę” nie zdobędą uznania odbiorców. Nie musisz być kolejnym twórcą portretów na Instagrama.
Postaraj się połączyć robienie zdjęć z inną pasją (np. fotografia podróżnicza, krajobrazowa, makro).
Najważniejsze jest to, aby każdy kolejny kadr sprawiał Ci radość. Tylko w ten sposób odnajdziesz wystarczająco motywacji do rozwoju.
Wróciłeś z długiej wyprawy fotograficznej? Nie zalewaj widzów tysiącami zdjęć. Szybko się znudzą i będą oglądać Twoje fotografie wyłącznie z grzeczności. Musisz nauczyć się dokonywać selekcji i wyboru.
Pomoże Ci uporządkowane archiwum zdjęć. Dzięki niemu wybierzesz i zaprezentujesz tylko najlepszy materiał. W trakcie prezentacji uzupełniaj zdjęcia opisem słownym. Spraw, aby Twoje kadry przekazywały interesujące historie.
Z reguły wystarczy jedno ujęcie, aby zainteresować odbiorców Twoją opowieścią. Dopiero później przechodź do następnego zdjęcia.
Nie koncentruj się na sztuczkach, a na opanowaniu solidnych podstaw fotografii. Większość wspaniałych kadrów powstaje wyłącznie dzięki cierpliwości i ciężkiej pracy autorów.
W fotografii wszystko wymaga czasu. Ale cierpliwość się opłaca. Pamiętaj, że na końcu drogi znajduje się wspaniały efekt. Zacznij systematyczną naukę fotografii. Zobaczysz, jak szybko będziesz mógł udzielać porad innym.
Artykuł powstał we współpracy z redakcja portalu Foto Księgarnia.
Data publikacji: 2019-06-28, ostatnia zmiana: 2019-06-26
Zgłoś uwagi
Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!