Jakie zabawki wybrać dla rocznego dziecka?

Jakie zabawki wybrać dla rocznego dziecka?

Rynek zabawek dla dzieci jest niezwykle barwny i bogaty. Każda zabawka jest przeznaczona dla dziecka w innym wieku. Obdarowanie malucha prezentem dedykowanym starszym dzieciom może być dla niego stresujące, ponieważ zabawka będzie niezrozumiała lub za trudna, ale też może okazać się niebezpieczne. Jaka zabawka będzie odpowiednia dla roczniaka?

Idealna zabawka dla rocznego dziecka 

Codzienne doświadczenia dziecka mają wpływ na jego dorastanie i całe dorosłe życie. Bardzo ważne jest zapewnienie roczniakowi odpowiedniej ilości bodźców, ciekawych wyzwań dopasowanych do wieku oraz danie mu możliwości rozwoju i samodzielnego odkrywania świata.

Odpowiednio dobrane zabawki ułatwiają rozwój podstawowych modalności zmysłowych, takich jak dotyk, wzrok i słuch. W tym celu zabawki powinny mieć różnorodne faktury, ale jednocześnie być łatwe do złapania przez roczniaka. Wiele radości sprawiają dzieciom zabawki, które grają lub wydają dźwięki, dlatego popularnością cieszą się interaktywne misie lub lalki. Najważniejszym aspektem przy zabawkach dla rocznego dziecka, jest walor edukacyjny produktu i wykonanie go z przyjemnych, bezpiecznych materiałów. 

Zabawka - jaka nie powinna być?

Zabawki dla dzieci powinny być projektowane z myślą o potrzebach najmłodszych oraz mając na uwadze zagrożenia związane z użytkowaniem zabawki. Niestety, nie zawsze tak jest. Na jakie zabawki lepiej się nie decydować?

  • Zawierające małe, ruchome elementy - zabawka z małymi, łatwymi do połknięcia elementami może być bardzo niebezpieczna! Lepiej nie kupować także bardzo delikatnych zabawek, których elementy można łatwo oderwać. Małe dzieci lubią poznawać otoczenie badając je nie tylko rączkami, ale też wkładając napotkane rzeczy do buzi. W przypadku drobnych elementów łatwo o zachłyśnięcie lub udławienie.
  • Pochodzące z niepewnego źródła - zabawka bez metek, o nieprzyjemnym zapachu lub niepewnym pochodzeniu, na pewno nie będzie idealnym prezentem dla roczniaka. Skóra dzieci jest bardzo delikatna, dlatego nie powinna mieć styczności z potencjalnie alergennymi materiałami. Zabawki dla dzieci muszą być atestowane i wykonane z bezpiecznego tworzywa.
  • Zawierające ostrzeżenie odnośnie wieku dziecka, dla którego jest przeznaczone - każda zabawka wyprodukowana w Unii Europejskiej podlega dyrektywie zabawkowej, która określa normy i wymagania bezpieczeństwa. Jednym z nich jest umieszczane na zabawce ostrzeżenie, które mówi o tym dla jakiego dziecka (w jakim wieku) przeznaczona jest zabawka. Przekreślona główka dziecka z cyframi 0-3 oznacza, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci do 3. roku życia. Wybierając zabawkę dla rocznego dziecka, trzeba zwrócić uwagę na informacje dotyczące wieku.  

Wybranie odpowiedniej zabawki to duże wyzwanie, szczególnie dla osób, które nie mają dzieci i nie są zorientowane w różnorodnym rynku zabawek. W przypadku wątpliwości, dobrym pomysłem jest spytanie rodziców dziecka lub obsługi sklepu, która zabawka będzie odpowiednia.

Propozycje zabawek 

Jeżeli wiemy już jaka powinna być idealna zabawka oraz, co ważniejsze, jak na pewno nie powinna wyglądać, wybór odpowiedniego produktu wydaje się prosty! 

Interaktywnymi, ciekawymi zabawkami są m.in duże kostki edukacyjne, słoń ruszający uszami Akuku lub Figo mądry labrador, który wykonuje polecenia. Zabawki posiadające walory edukacyjne to np. tańczący i wibrujący krab albo Lwi Pociąg z klockami do układania. Wszystkie wymienione zabawki ucieszą roczne dziecko i pozwolą mu na bezpieczne odkrywanie świata. Możecie znaleźć je w internetowym sklepie z zabawkami zakupowo.sklep.pl.

Data publikacji: 2020-01-31, ostatnia zmiana: 2020-01-30

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Gitara dla dzieci brązowa 60 cm
109,00 zł
Szczytno
(woj. warmińsko-mazurskie)
Eduglobus Premium 60991 interaktywny globus Clementoni
335,90 zł
Jawiszowice
(woj. małopolskie)
Puzzle i am lil' - sloth - leniwiec
82,00 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
Walizka rysunkowa z tablicą maped creativ
109,00 zł
Końskie
(woj. świętokrzyskie)
Pchacz Price Fisher
100,00 zł
Łowicz
(woj. łódzkie)
Pozytywka ballerina
66,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Edukacyjny stoliczek malucha rożnie razem z dzieckiem
310,00 zł
Jawiszowice
(woj. małopolskie)
Montessori 26 elementów do nawlekania, Drewniane, Nowe
25,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Teczka sensoryczna Ręcznie robiona Quiet book
75,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Zwariowany dzięcioł
13,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Mała zjeżdżalnia do kulek migoga
69,00 zł
Chocianowice
(woj. opolskie)
Clementoni interaktywny kosz do koszykówki
130,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak dobrać smoczek dla noworodka?
Wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6. miesiąca życia dziecka. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje taki sposób żywienia, bowiem mleko matki zapewnia wszystkie potrzeby żywienio...
Data publikacji: 2020-02-19
Miękkie i wygodne fotele dla naszych pociech
Jako rodzice chcemy, aby nasze dzieci miały wszystko, co najlepsze. Już od najmłodszych lat staramy się zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Wiemy jak ważne jest to, aby prawidłowo się rozwijały i...
Data publikacji: 2020-02-12
Wyjątkowa edukacja bez klas i ławek
Alternatywne metody nauczania są popularne w Japonii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. W Polsce wiele osób nie wyobraża sobie innej nauki niż ta, która odbywa się w szkolnej ławce i w przepełnionej klasie....
Data publikacji: 2020-02-10
O czym każdy rodzic powinien wiedzieć, przewożąc dziecko w samochodzie?
Foteliki samochodowe to temat bardzo dyskusyjny i budzący wiele wątpliwości. Jedni uważają, że na jego zakupie nie warto oszczędzać, gdyż kładzie się na szali zdrowie i życie dziecka. Drudzy z kolei n...
Data publikacji: 2020-02-01