Wyjątkowa edukacja bez klas i ławek

Wyjątkowa edukacja bez klas i ławek

Alternatywne metody nauczania są popularne w Japonii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. W Polsce wiele osób nie wyobraża sobie innej nauki niż ta, która odbywa się w szkolnej ławce i w przepełnionej klasie. Są jednak sytuacje kiedy obowiązek szkolny nie może być realizowany w tradycyjny sposób lub kiedy rodzice nie chcą (głównie z przyczyn światopoglądowych), by dziecko uczęszczało do placówki szkolnej. Najprostsze rozwiązanie to edukacja domowa, która jest najbardziej rozpowszechnioną formą nauki alternatywnej. Poza nią istnieją też inne możliwości zdobywania wiedzy w odmienny sposób niż w ławce szkolnej, takie jak leśne szkoły lub placówki Montessori.

Edukacja domowa 

Edukacja domowa ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że tradycyjny system nauczania nie pozwala dziecku na naukę we własnym tempie oraz blokuje rozwój pasji i zainteresowań. Z kolei przeciwnicy edukacji domowej za główną wadę tego systemu podają brak kontaktu z rówieśnikami, a przez to zaburzony proces socjalizacji u dziecka.

Jak jest naprawdę? Według badań, dzieci uczone w domu nie odstają od innych w kontaktach społecznych. Nie wypadają również gorzej w testach ani na egzaminach. Wręcz przeciwnie, często osiągają lepsze wyniki, ponieważ mają czas na rozwój swoich zainteresowań, a jeżeli czegoś nie rozumieją, to edukacja domowa zapewnia im czas na przyswojenie wiedzy.

Edukacja domowa nie sprawdzi się u wszystkich, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny oraz zaangażowania. Rodzic codziennie spędza z dzieckiem kilka godzin na nauce, a to wymaga czasu, przygotowania oraz wiedzy o przekazywanym materiale. Problemem mogą okazać się też pomoce naukowe, a konkretnie trudności związane z dostępem do materiałów. W internecie funkcjonują platformy, które udostępniają potrzebne materiały dydaktyczne, ale by je otrzymać należy zapłacić. Kolejną trudnością jest relacja rodzica i dziecka, którzy muszą stworzyć nową relację na poziomie nauczyciel-uczeń. Jej jakość zależy od nastawienia rodzica oraz jego umiejętności nauczania. 

Szkoły leśne 

Szkoły leśne, nazywane szkołami wolnymi, w ogóle nie korzystają z budynków. Nauka odbywa się przez cały rok na zewnątrz, a za osłonę od deszczu i wiatru służy jedynie wiata w lesie. W leśnej szkole nie ma też zabawek, a dzieci bawią się tym, co dostarcza im natura. Szkoły leśne miały swój początek w Skandynawii i początkowo dotyczyły tylko przedszkoli. Następnie zaczęły powstawać szkoły, a idea szkoły blisko natury stopniowo przenosi się do innych krajów.

Grupy w tego typu szkole są bardzo małe (10-12 dzieci), a na każdą z nich przypada nauczyciel. To rozwiązanie pozwala nawiązać indywidualną relację dziecka i osoby dorosłej. Filozofia, według której nie ma złej pogody, a wszystko jest przygodą, rozwija wyobraźnie, kreatywność i pozwala kształtować postawę samodzielności.

W wielu szkołach w Polsce, poza tradycyjną edukacją w klasie, organizowane są dni nauki w lesie. Jest to namiastka leśnej szkoły i daje szansę na jak najczęstsze obcowanie z naturą. W porównaniu z prawdziwą leśną szkołą, dzieci, które przebywają na dworze zaledwie 2 lub 3 godziny nie są w stanie nabyć tych samych umiejętności. Jest to jednak lepsze rozwiązanie niż spędzanie całego dnia w szkolnej ławce.

Filozofia Montessori 

Filozofia Montessori opiera się na przekonaniu, że dzieci w naturalny sposób chcą się rozwijać. Podstawowym zadaniem nauczyciela jest nieprzeszkadzanie w drodze do rozwoju oraz pokazywanie jak dane czynności powinny zostać wykonane. Jednak w żadnej z nich dziecko nie jest wyręczane.

Panuje powszechne przekonanie, że w placówce, która naucza metodą Montessori, dzieci mają całkowitą swobodę, ale nie jest to prawda. Mogą robić co chcą, ale w ograniczony sposób, czyli np. same wybierają, że dzisiaj chcą ułożyć puzzle, ale mogą to robić tylko na stole, a nie na podłodze. Ingerencja nauczyciela polega na dawaniu wskazówek i rad, ale nie na zastępowaniu działań, które powinno wykonać dziecko.

Metoda Montessori zakłada naturalny rozwój każdego dziecka, ale uczy też współpracy, dlatego w klasie znajdują się pojedyncze materiały dydaktyczne. Według tej metody funkcjonuje najwięcej przedszkoli, ale popularność zdobywają też szkoły podstawowe, a we Włoszech działają nawet szkoły średnie


Artykuł powstał we współpracy z portalem https://dziecilubiaslaskie.pl/

Data publikacji: 2020-02-10, ostatnia zmiana: 2020-02-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Stopki wola w81.3n3 sportive młodzieżowe ag+ gładkie
7,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Starpak Littlest Pet Shop STK 18-14 LPS
53,90 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Dante mikrofon z dźwiękiem różowy
44,31 zł
Opole
(woj. opolskie)
 puzzle 120 el. czerwony kapturek castorland
9,76 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
 puzzle 60 el. supercolor. disney clementoni
8,39 zł
Pabianice
(woj. łódzkie)
 puzzle 500 el. rudy kociak castorland
19,85 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
 ccl piesek ice fashion simba
122,88 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Pałąk Tiny Love Łuk z zabawkami - Świat Małej Księżniczki
119,90 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Stopki wola chłopięce wzorowane w41.p01 11-15 lat
8,00 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
 słonik orkiestra e72377 tomy
116,54 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
 szkicownik fantasy book -  whiskers haven 8171 alexander
8,25 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
 puzzle panoramiczne 1000 el. high quality collection. londyn clementoni
19,06 zł
Pabianice
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „st...
Data publikacji: 2021-04-26
Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij