Wyjątkowa edukacja bez klas i ławek

Wyjątkowa edukacja bez klas i ławek

Alternatywne metody nauczania są popularne w Japonii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. W Polsce wiele osób nie wyobraża sobie innej nauki niż ta, która odbywa się w szkolnej ławce i w przepełnionej klasie. Są jednak sytuacje kiedy obowiązek szkolny nie może być realizowany w tradycyjny sposób lub kiedy rodzice nie chcą (głównie z przyczyn światopoglądowych), by dziecko uczęszczało do placówki szkolnej. Najprostsze rozwiązanie to edukacja domowa, która jest najbardziej rozpowszechnioną formą nauki alternatywnej. Poza nią istnieją też inne możliwości zdobywania wiedzy w odmienny sposób niż w ławce szkolnej, takie jak leśne szkoły lub placówki Montessori.

Edukacja domowa 

Edukacja domowa ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że tradycyjny system nauczania nie pozwala dziecku na naukę we własnym tempie oraz blokuje rozwój pasji i zainteresowań. Z kolei przeciwnicy edukacji domowej za główną wadę tego systemu podają brak kontaktu z rówieśnikami, a przez to zaburzony proces socjalizacji u dziecka.

Jak jest naprawdę? Według badań, dzieci uczone w domu nie odstają od innych w kontaktach społecznych. Nie wypadają również gorzej w testach ani na egzaminach. Wręcz przeciwnie, często osiągają lepsze wyniki, ponieważ mają czas na rozwój swoich zainteresowań, a jeżeli czegoś nie rozumieją, to edukacja domowa zapewnia im czas na przyswojenie wiedzy.

Edukacja domowa nie sprawdzi się u wszystkich, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny oraz zaangażowania. Rodzic codziennie spędza z dzieckiem kilka godzin na nauce, a to wymaga czasu, przygotowania oraz wiedzy o przekazywanym materiale. Problemem mogą okazać się też pomoce naukowe, a konkretnie trudności związane z dostępem do materiałów. W internecie funkcjonują platformy, które udostępniają potrzebne materiały dydaktyczne, ale by je otrzymać należy zapłacić. Kolejną trudnością jest relacja rodzica i dziecka, którzy muszą stworzyć nową relację na poziomie nauczyciel-uczeń. Jej jakość zależy od nastawienia rodzica oraz jego umiejętności nauczania. 

Szkoły leśne 

Szkoły leśne, nazywane szkołami wolnymi, w ogóle nie korzystają z budynków. Nauka odbywa się przez cały rok na zewnątrz, a za osłonę od deszczu i wiatru służy jedynie wiata w lesie. W leśnej szkole nie ma też zabawek, a dzieci bawią się tym, co dostarcza im natura. Szkoły leśne miały swój początek w Skandynawii i początkowo dotyczyły tylko przedszkoli. Następnie zaczęły powstawać szkoły, a idea szkoły blisko natury stopniowo przenosi się do innych krajów.

Grupy w tego typu szkole są bardzo małe (10-12 dzieci), a na każdą z nich przypada nauczyciel. To rozwiązanie pozwala nawiązać indywidualną relację dziecka i osoby dorosłej. Filozofia, według której nie ma złej pogody, a wszystko jest przygodą, rozwija wyobraźnie, kreatywność i pozwala kształtować postawę samodzielności.

W wielu szkołach w Polsce, poza tradycyjną edukacją w klasie, organizowane są dni nauki w lesie. Jest to namiastka leśnej szkoły i daje szansę na jak najczęstsze obcowanie z naturą. W porównaniu z prawdziwą leśną szkołą, dzieci, które przebywają na dworze zaledwie 2 lub 3 godziny nie są w stanie nabyć tych samych umiejętności. Jest to jednak lepsze rozwiązanie niż spędzanie całego dnia w szkolnej ławce.

Filozofia Montessori 

Filozofia Montessori opiera się na przekonaniu, że dzieci w naturalny sposób chcą się rozwijać. Podstawowym zadaniem nauczyciela jest nieprzeszkadzanie w drodze do rozwoju oraz pokazywanie jak dane czynności powinny zostać wykonane. Jednak w żadnej z nich dziecko nie jest wyręczane.

Panuje powszechne przekonanie, że w placówce, która naucza metodą Montessori, dzieci mają całkowitą swobodę, ale nie jest to prawda. Mogą robić co chcą, ale w ograniczony sposób, czyli np. same wybierają, że dzisiaj chcą ułożyć puzzle, ale mogą to robić tylko na stole, a nie na podłodze. Ingerencja nauczyciela polega na dawaniu wskazówek i rad, ale nie na zastępowaniu działań, które powinno wykonać dziecko.

Metoda Montessori zakłada naturalny rozwój każdego dziecka, ale uczy też współpracy, dlatego w klasie znajdują się pojedyncze materiały dydaktyczne. Według tej metody funkcjonuje najwięcej przedszkoli, ale popularność zdobywają też szkoły podstawowe, a we Włoszech działają nawet szkoły średnie


Artykuł powstał we współpracy z portalem https://dziecilubiaslaskie.pl/

Data publikacji: 2020-02-10, ostatnia zmiana: 2020-02-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Suchy basen 90x40cm z kulkami (200 szt) BabyBall
299,99 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
T-shirt:  "Octagon Zęby"
56,00 zł
Police
(woj. zachodniopomorskie)
Zestaw do sprzątania dla dzieci sweet home
84,50 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Xlander x-lander x lander XA XQ MOVE
50,00 zł
Siechnice
(woj. dolnośląskie)
Walizka rysunkowa z tablicą maped creativ
109,00 zł
Końskie
(woj. świętokrzyskie)
Wanienka dla dziecka
15,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Toaletka dla dzieci z keybordem beautiful dresser
140,02 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
nowe patyczki do liczenia
1,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
nowe okładki na zeszyty
1,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Figurki montessori
59,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Puzzle państwa świata-Azja
20,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ice cream bat
37,00 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak dobrać smoczek dla noworodka?
Wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6. miesiąca życia dziecka. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje taki sposób żywienia, bowiem mleko matki zapewnia wszystkie potrzeby żywienio...
Data publikacji: 2020-02-19
Miękkie i wygodne fotele dla naszych pociech
Jako rodzice chcemy, aby nasze dzieci miały wszystko, co najlepsze. Już od najmłodszych lat staramy się zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Wiemy jak ważne jest to, aby prawidłowo się rozwijały i...
Data publikacji: 2020-02-12
O czym każdy rodzic powinien wiedzieć, przewożąc dziecko w samochodzie?
Foteliki samochodowe to temat bardzo dyskusyjny i budzący wiele wątpliwości. Jedni uważają, że na jego zakupie nie warto oszczędzać, gdyż kładzie się na szali zdrowie i życie dziecka. Drudzy z kolei n...
Data publikacji: 2020-02-01
Jakie zabawki wybrać dla rocznego dziecka?
Rynek zabawek dla dzieci jest niezwykle barwny i bogaty. Każda zabawka jest przeznaczona dla dziecka w innym wieku. Obdarowanie malucha prezentem dedykowanym starszym dzieciom może być dla niego stres...
Data publikacji: 2020-01-31