Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków

Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków

Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „sterylnych”, domowych warunków do dużej grupy dzieci, łapie różne infekcje. Tym sposobem organizm uczy się rozpoznawać chorobotwórcze drobnoustroje, budując silny układ immunologiczny.

Na co chorują nasze dzieci?

Przeziębienie i grypa – sezonowe infekcje. Najczęstszymi objawami są katar, kaszel, podwyższona temperatura, brak apetytu, osłabienie i złe samopoczucie. Przy infekcjach tego typu zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe. Podajemy dziecku witaminy, preparaty na obniżenie temperatury i te, które wspomagają florę bakteryjną jelit. Możemy też stosować domowe sposoby na walkę z wirusem takie jak herbatka malinowa, napary ziołowe, miód, cytryna, czosnek. Pamiętajmy o częstym czyszczeniu noska, najlepiej stosować wodę morską lub inhalacje z soli fizjologicznej.

Warto wiedzieć, że gdy dziecko nie gorączkuje, można wychodzić na spacery – świeże powietrze na pewno mu nie zaszkodzi. Jednak, gdy wystąpi gorączka (o gorączce mówimy wtedy gdy temperatura ciała dziecka jest większa niż 37,5 stopnia) podajmy leki na obniżenie temperatury. Najważniejsza zasada – dziecka przeziębionego nie prowadzimy do przedszkola.

Infekcje przewodu pokarmowego – objawiają się biegunką u dziecka najczęściej spowodowaną rotawirusami. Wirus ten rozprzestrzenia się dość szybko, powodując złe samopoczucie, brak apetytu, biegunkę, wymioty, podwyższoną temperaturę. Leczymy go objawowo, najważniejsze jest uzupełnianie płynów i elektrolitów, a także zadbanie o florę jelitową. Dziecko w trakcie infekcji traci apetyt, ale spróbujmy podawać mu lekkostrawne dania. Unikajmy soków, które mogą nasilić biegunkę u dziecka. Jeżeli wystąpi gorączka, podajmy leki na jej zbicie. W trakcie tak zwanej jelitówki ważny jest odpoczynek – dajmy dziecku się wyspać i wypocząć. Gdy objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy zgłosić się do lekarza.

Ospa wietrzna – objawy to swędząca wysypka na całym ciele oraz podwyższona temperatura. Leczymy ją tylko objawowo. Można podać leki przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe. Warto stosować maści przeciwświądowe i wysuszające krostki, stosować kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu. W trakcie ospy dziecko powinno odpoczywać w domu. Zrezygnujmy ze spacerów i odwiedzin u rodziny.

Data publikacji: 2021-04-26, ostatnia zmiana: 2021-04-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Nocnik dla dzieci z oparciem myszka mickey
84,00 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Nocnik tron krzesełko z klapą toaleta dla dzieci
54,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Sylveco Dla Dzieci łagodząca zasypka do ciała 100 g
17,99 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Azeta Bio Pasta do zębów bez fluoru, z ksylitolem - miętowa Baby line 50 ml
27,90 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Bubble&CO Naturalny spray BIOTRIO na wózek, fotelik i ubrania 0 m+ 100 ml
56,99 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Ponczo z kapturem kraina lodu ręcznik bawełniany
79,00 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Sól borowinowa do kąpieli i okładów z lawendą 1350g - data ważności 31-07-2022r.
21,22 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
Mata do przewijania nadstawka dla dzieci przewijak
99,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Baby Anthyllis Pasta do zębów dla dzieci bez fluoru od pierwszego ząbka truskawkowa 75 ml
19,99 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
 Szczoteczka Vitammy Tooth Friends-Green KIMCHI
49,08 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Seboradin Emulsja do mycia dla dzieci intensywnie nawilżająca Bebe 200 ml
16,99 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Nocnik krzesełko dla dzieci z klapą mocny
44,00 zł
Będzin
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Otwieranie sklepu z zabawkami: Pierwsze kroki do sukcesu
W otoczeniu dynamicznie rozwijającego się rynku zabawek, otwarcie własnego sklepu stanowi ekscytującą, choć przygodę pełną wyzwań. Kluczem do sukcesu jest nie tylko głębokie zrozumienie potrzeb i pref...
Data publikacji: 2024-03-22
Jak wybrać tapetę do pokoju dziecka?
Rodzice, przygotowując się na narodziny dziecka, starają się dopracować każdy szczegół, w tym oczywiście urządzić przytulny i funkcjonalny pokój, w którym maluch będzie odpoczywał, spał, a później też...
Data publikacji: 2022-10-26
Ostateczny przewodnik po klockach LEGO
Klocki Lego szturmem zdobyły rynek zabawek dla dzieci i nie tracą swojej dominującej pozycji od wielu lat. Poza niezmienną najwyższą jakością cechuje je także to, że co chwilę pojawiają się nowe zesta...
Data publikacji: 2022-10-03
Jakie łóżeczko dla dziecka turystyczne czy drewniane?
Gdy na świat ma przyjść upragnione dziecko, rodzice kompletują wyprawkę. Najważniejszym jej elementem jest łóżeczko, w którym maluch będzie spał przez kilka pierwszych lat.
Data publikacji: 2022-08-17