Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków

Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków

Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „sterylnych”, domowych warunków do dużej grupy dzieci, łapie różne infekcje. Tym sposobem organizm uczy się rozpoznawać chorobotwórcze drobnoustroje, budując silny układ immunologiczny.

Na co chorują nasze dzieci?

Przeziębienie i grypa – sezonowe infekcje. Najczęstszymi objawami są katar, kaszel, podwyższona temperatura, brak apetytu, osłabienie i złe samopoczucie. Przy infekcjach tego typu zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe. Podajemy dziecku witaminy, preparaty na obniżenie temperatury i te, które wspomagają florę bakteryjną jelit. Możemy też stosować domowe sposoby na walkę z wirusem takie jak herbatka malinowa, napary ziołowe, miód, cytryna, czosnek. Pamiętajmy o częstym czyszczeniu noska, najlepiej stosować wodę morską lub inhalacje z soli fizjologicznej.

Warto wiedzieć, że gdy dziecko nie gorączkuje, można wychodzić na spacery – świeże powietrze na pewno mu nie zaszkodzi. Jednak, gdy wystąpi gorączka (o gorączce mówimy wtedy gdy temperatura ciała dziecka jest większa niż 37,5 stopnia) podajmy leki na obniżenie temperatury. Najważniejsza zasada – dziecka przeziębionego nie prowadzimy do przedszkola.

Infekcje przewodu pokarmowego – objawiają się biegunką u dziecka najczęściej spowodowaną rotawirusami. Wirus ten rozprzestrzenia się dość szybko, powodując złe samopoczucie, brak apetytu, biegunkę, wymioty, podwyższoną temperaturę. Leczymy go objawowo, najważniejsze jest uzupełnianie płynów i elektrolitów, a także zadbanie o florę jelitową. Dziecko w trakcie infekcji traci apetyt, ale spróbujmy podawać mu lekkostrawne dania. Unikajmy soków, które mogą nasilić biegunkę u dziecka. Jeżeli wystąpi gorączka, podajmy leki na jej zbicie. W trakcie tak zwanej jelitówki ważny jest odpoczynek – dajmy dziecku się wyspać i wypocząć. Gdy objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy zgłosić się do lekarza.

Ospa wietrzna – objawy to swędząca wysypka na całym ciele oraz podwyższona temperatura. Leczymy ją tylko objawowo. Można podać leki przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe. Warto stosować maści przeciwświądowe i wysuszające krostki, stosować kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu. W trakcie ospy dziecko powinno odpoczywać w domu. Zrezygnujmy ze spacerów i odwiedzin u rodziny.

Data publikacji: 2021-04-26, ostatnia zmiana: 2021-04-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

 myjka bawełniana 2-pak, poofi
13,00 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Elektroniczny aspirator do nosa mineral beaba
215,00 zł
Jasło
(woj. podkarpackie)
Nocnik fotelik babybjorn - biały
139,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Szumisie, pieluszka bambusowa miodowa 46/46
22,00 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Boon mata do wanny griffle
77,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Colorstories pokrowiec na przewijak dots zamglony róż
45,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pokrowiec na przewijak minty puffs
69,00 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
Oczyszczacz powietrza, beaba
869,00 zł
Sopot
(woj. pomorskie)
Nocnik krzesełko z pozytywką dla dzieci z klapą
49,00 zł
Grodzisk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Pokrowiec na przewijak sunshine
69,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Okrycie kąpielowe ręcznik dla dzieci 80x80 cm
49,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Lassig casual label przewijak podróżny z etui na akcesoria feathers black
89,00 zł
Nakło nad Notecią
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10
Alimenty na dziecko
W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Data publikacji: 2020-05-08

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij