Szukaj

Kategorie

Jazda samochodem z małym dzieckiem. O czym należy pamiętać?


Jazda samochodem z małym dzieckiem. O czym należy pamiętać?


W obecnych czasach podróż samochodem wraz z małym dzieckiem nie stanowi dla rodziców problemu. Niezależnie, czy zamierzamy jechać z maluchem krótszy czy dłuższy dystans, należy przestrzegać odpowiednich zasad. Zobacz, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas jazdy oraz co zrobić, aby podróż była jak najprzyjemniejsza dla całej rodziny.

Dziecko zawsze przewozimy zapięte w foteliku.

Najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i przewożeniu go w foteliku dostosowanym do jego wieku. Najlepiej, by fotelik umieszczony był na tylnym siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się, aby jak najdłużej przewozić w ten sposób malucha, jest to najbezpieczniejsza pozycja w razie wypadku. Chociaż przepisy pozwalają, aby dziecko jeździło w swoim foteliku, obok kierowcy na siedzeniu pasażera to my tą opcję odradzamy. Według statystyk, w momencie zderzenia jest to najniebezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Pamiętajmy, że nigdy nie wypinamy dziecka z fotelika podczas jazdy oraz nie przewozimy go na kolanach.

Po kolizji lub wypadku wymieniamy fotelik na nowy.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że jeśli doszło do zderzenia samochodu wraz z zamontowanym w środku fotelikiem, to należy go wymienić na nowy. Producenci twierdzą, że na skutek uderzenia może on stracić swoje właściwości ochronne. Chociaż z zewnątrz może wydawać się nieuszkodzony, to konstrukcja w środku może być wyraźnie osłabiona. Zaleca się, aby dokonać wymiany niezależnie od tego, czy dziecko było w aucie czy nie. Co więcej, lepiej nie kupować od obcych osób używanych fotelików, ponieważ nie mamy gwarancji, czy nie jest to fotelik powypadkowy.Zdejmij dziecku kurtkę na czas jazdy.

Jesienno –zimową porą, chociaż jest to kłopotliwe, koniecznie zdejmij maluchowi kurtkę podczas jazdy. Testy pod tym względem są nieubłagane. W razie zderzenia dziecko może wyślizgnąć się z pasów, ponieważ mając na sobie grubą kurtkę nie będzie ono dostatecznie dobrze zapięte. Ponadto kurtki są najczęściej wykonane ze śliskich materiałów, a niestety mocniejsze zapięcie pasów nic nie da w przypadku kolizji lub wypadku. Zatem co należy robić? Zdjąć kurteczkę i okryć maluszka tą kurtką lub kocykiem.

Nie karm dziecka podczas jazdy.

Chociaż karmienie podczas jazdy, podawanie przekąsek: paluszków, chrupek itp. jest powszechnie stosowaną metodą na umilenie dziecku jazdy, to jest to bardzo ryzykowne zachowanie. Grozi to zadławieniem w momencie nagłego hamowania auta. Gdy do takiego zdarzenia dojdzie podczas szybkiej jazdy po autostradzie, sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Możemy potrzebować nawet kilku minut, aby się zatrzymać i udzielić pomocy, co może poważnie zagrozić życiu naszemu dziecku. Jeśli chcemy nakarmić dziecko, to powinniśmy się zatrzymać.Co zrobić, aby podróż była przyjemniejsza?

Jeżeli planujemy dłuższą podróż i chcemy, aby dziecko bezstresowo ją przeżyło to najlepiej wyjechać w porę drzemki. Podczas gdy maluch będzie spokojnie spać, nam będzie się lepiej prowadzić. Gdy się obudzi, jeden z rodziców może usiąść z tyłu i zabawiać dziecko. Możemy mu czytać, śpiewać, pokazywać zabawki. Jeśli czujemy się na siłach, taką podróż możemy zaplanować w nocy, lecz musimy być wypoczęci. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko prześpi całą drogę.

Podsumowanie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego:

  • zawsze przewozimy dziecko zapięte w foteliku,
  • najlepiej, aby dziecko było przewożone tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej,
  • po kolizji lub wypadku wymieniamy fotelik na nowy,
  • nie karmimy malucha podczas jazdy, gdyż grozi to udławieniem.Artykuł został przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

Data publikacji: 2018-09-23, ostatnia zmiana: 2018-09-20


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Opaska (bransoletka) przeciw ucieczce dziecka
14,99 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
 fotelik samochodowy Ferrari 8-18kg
101,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
 Sprzedam foteliki samochodowe dla dziecka
220,00 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
 Fotelik samochodowy
100,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 nosidełka dla dzieci
10,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 fotelik samochodowy Maxi Cosi
20,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 Sprzedam fotelik samochodowy
150,00 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Materac dla kilkulatka
W wieku trzech lat przychodzi moment, że łóżeczko niemowlęce staję się dla małego dziecka nieodpowiednie. Musimy wtedy kupić „dorosły” materac, a wyboru dokonać spośród setek produktów dostępnych w sklepach.

Data publikacji: 2019-06-18

Urządzamy pokój dla dziecka
Pokój dziecięcy, czyli przestrzeń do zabawy, nauki i odpoczynku Własny pokój to wyjątkowe miejsce dla każdego dziecka. Należy zadbać o urządzenie go w taki sposób, aby znalazło się w nim miejsce na to, co stale towarzyszy młodemu człowiekowi, czyli zabawę, relaks i zdobywanie wiedzy. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas aranżowania wnętrza pokoju naszej pociechy?

Data publikacji: 2019-06-15

Zabawki z certyfikatami
Kupując zabawki dla dziecka coraz częściej czytamy etykiety, opisy i zalecenia. W przypadku tego typu produktów zależy nam szczególnie, aby zabawka była prawidłowo dopasowana do wieku dziecka, by była bezpieczna dla malucha i aby sprawiła mu największą radość. Bezpieczne zabawki to takie, które zostały w ten sposób ocenione i wprowadzone do obrotu, otrzymały certyfikaty i normy właściwe dla naszego kraju i Unii Europejskiej.

Data publikacji: 2019-05-30

Rozmiary ubranek dziecięcych - jak wybrać odpowiedni?
Małe dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubrań, szczególnie w pierwszych latach swojego życia. Zanim jednak zdecydujemy zapełnić szafę nowymi ubraniami, warto wcześniej przyjrzeć się, jaki rozmiar będzie najbardziej trafionym wyborem.

Data publikacji: 2018-09-29