Jazda samochodem z małym dzieckiem. O czym należy pamiętać?


Jazda samochodem z małym dzieckiem. O czym należy pamiętać?


W obecnych czasach podróż samochodem wraz z małym dzieckiem nie stanowi dla rodziców problemu. Niezależnie, czy zamierzamy jechać z maluchem krótszy czy dłuższy dystans, należy przestrzegać odpowiednich zasad. Zobacz, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas jazdy oraz co zrobić, aby podróż była jak najprzyjemniejsza dla całej rodziny.

Dziecko zawsze przewozimy zapięte w foteliku.

Najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i przewożeniu go w foteliku dostosowanym do jego wieku. Najlepiej, by fotelik samochodowy umieszczony był na tylnym siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się, aby jak najdłużej przewozić w ten sposób malucha, jest to najbezpieczniejsza pozycja w razie wypadku. Chociaż przepisy pozwalają, aby dziecko jeździło w swoim foteliku, obok kierowcy na siedzeniu pasażera to my tą opcję odradzamy. Według statystyk, w momencie zderzenia jest to najniebezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Pamiętajmy, że nigdy nie wypinamy dziecka z fotelika podczas jazdy oraz nie przewozimy go na kolanach.

Po kolizji lub wypadku wymieniamy fotelik na nowy.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że jeśli doszło do zderzenia samochodu wraz z zamontowanym w środku fotelikiem, to należy go wymienić na nowy. Producenci twierdzą, że na skutek uderzenia może on stracić swoje właściwości ochronne. Chociaż z zewnątrz może wydawać się nieuszkodzony, to konstrukcja w środku może być wyraźnie osłabiona. Zaleca się, aby dokonać wymiany niezależnie od tego, czy dziecko było w aucie czy nie. Co więcej, lepiej nie kupować od obcych osób używanych fotelików, ponieważ nie mamy gwarancji, czy nie jest to fotelik powypadkowy.Zdejmij dziecku kurtkę na czas jazdy.

Jesienno –zimową porą, chociaż jest to kłopotliwe, koniecznie zdejmij maluchowi kurtkę podczas jazdy. Testy pod tym względem są nieubłagane. W razie zderzenia dziecko może wyślizgnąć się z pasów, ponieważ mając na sobie grubą kurtkę nie będzie ono dostatecznie dobrze zapięte. Ponadto kurtki są najczęściej wykonane ze śliskich materiałów, a niestety mocniejsze zapięcie pasów nic nie da w przypadku kolizji lub wypadku. Zatem co należy robić? Zdjąć kurteczkę i okryć maluszka tą kurtką lub kocykiem.

Nie karm dziecka podczas jazdy.

Chociaż karmienie podczas jazdy, podawanie przekąsek: paluszków, chrupek itp. jest powszechnie stosowaną metodą na umilenie dziecku jazdy, to jest to bardzo ryzykowne zachowanie. Grozi to zadławieniem w momencie nagłego hamowania auta. Gdy do takiego zdarzenia dojdzie podczas szybkiej jazdy po autostradzie, sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Możemy potrzebować nawet kilku minut, aby się zatrzymać i udzielić pomocy, co może poważnie zagrozić życiu naszemu dziecku. Jeśli chcemy nakarmić dziecko, to powinniśmy się zatrzymać.Co zrobić, aby podróż była przyjemniejsza?

Jeżeli planujemy dłuższą podróż i chcemy, aby dziecko bezstresowo ją przeżyło to najlepiej wyjechać w porę drzemki. Podczas gdy maluch będzie spokojnie spać, nam będzie się lepiej prowadzić. Gdy się obudzi, jeden z rodziców może usiąść z tyłu i zabawiać dziecko. Możemy mu czytać, śpiewać, pokazywać zabawki. Jeśli czujemy się na siłach, taką podróż możemy zaplanować w nocy, lecz musimy być wypoczęci. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko prześpi całą drogę.

Podsumowanie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego:

  • zawsze przewozimy dziecko zapięte w foteliku,
  • najlepiej, aby dziecko było przewożone tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej,
  • po kolizji lub wypadku wymieniamy fotelik na nowy,
  • nie karmimy malucha podczas jazdy, gdyż grozi to udławieniem.Artykuł został przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

Data publikacji: 2018-09-23, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Avionaut PIXEL i-Size U.01, U.03 + Baza iQ
1 699,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Lionelo Levi One Sporty Black
230,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
CYBEX Solution G i-Fix 100-150 cm Soho Grey
889,00 zł
Zawiercie
(woj. śląskie)
Kinderkraft Concept Green
219,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
AVIONAUT PIXEL PRO, PINK + Baza Isofix iQ
1 899,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Avionaut COSMO I-SIZE Grey Szary Baza IQ ISOFIX
1 499,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Kinderkraft ONETO3 system ISOFIX Black
649,00 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
AVIONAUT PIXEL PRO, GREY PRO.01
1 099,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
SPARCO SK700 G123 ISOFIX 9-36 KG Black-Grey
847,99 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Lionelo Bastiaan RWF Stone
660,00 zł
Wołomin
(woj. mazowieckie)
AVIONAUT MAXSPACE CS+ I-SIZE 15-36KG GREY
1 299,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fotelik Swandoo Albert Lite BLACK
799,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Otwieranie sklepu z zabawkami: Pierwsze kroki do sukcesu
W otoczeniu dynamicznie rozwijającego się rynku zabawek, otwarcie własnego sklepu stanowi ekscytującą, choć przygodę pełną wyzwań. Kluczem do sukcesu jest nie tylko głębokie zrozumienie potrzeb i pref...
Data publikacji: 2024-03-22
Jak wybrać tapetę do pokoju dziecka?
Rodzice, przygotowując się na narodziny dziecka, starają się dopracować każdy szczegół, w tym oczywiście urządzić przytulny i funkcjonalny pokój, w którym maluch będzie odpoczywał, spał, a później też...
Data publikacji: 2022-10-26
Ostateczny przewodnik po klockach LEGO
Klocki Lego szturmem zdobyły rynek zabawek dla dzieci i nie tracą swojej dominującej pozycji od wielu lat. Poza niezmienną najwyższą jakością cechuje je także to, że co chwilę pojawiają się nowe zesta...
Data publikacji: 2022-10-03
Jakie łóżeczko dla dziecka turystyczne czy drewniane?
Gdy na świat ma przyjść upragnione dziecko, rodzice kompletują wyprawkę. Najważniejszym jej elementem jest łóżeczko, w którym maluch będzie spał przez kilka pierwszych lat.
Data publikacji: 2022-08-17