Jazda samochodem z małym dzieckiem. O czym należy pamiętać?


Jazda samochodem z małym dzieckiem. O czym należy pamiętać?


W obecnych czasach podróż samochodem wraz z małym dzieckiem nie stanowi dla rodziców problemu. Niezależnie, czy zamierzamy jechać z maluchem krótszy czy dłuższy dystans, należy przestrzegać odpowiednich zasad. Zobacz, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas jazdy oraz co zrobić, aby podróż była jak najprzyjemniejsza dla całej rodziny.

Dziecko zawsze przewozimy zapięte w foteliku.

Najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i przewożeniu go w foteliku dostosowanym do jego wieku. Najlepiej, by fotelik samochodowy umieszczony był na tylnym siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się, aby jak najdłużej przewozić w ten sposób malucha, jest to najbezpieczniejsza pozycja w razie wypadku. Chociaż przepisy pozwalają, aby dziecko jeździło w swoim foteliku, obok kierowcy na siedzeniu pasażera to my tą opcję odradzamy. Według statystyk, w momencie zderzenia jest to najniebezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Pamiętajmy, że nigdy nie wypinamy dziecka z fotelika podczas jazdy oraz nie przewozimy go na kolanach.

Po kolizji lub wypadku wymieniamy fotelik na nowy.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że jeśli doszło do zderzenia samochodu wraz z zamontowanym w środku fotelikiem, to należy go wymienić na nowy. Producenci twierdzą, że na skutek uderzenia może on stracić swoje właściwości ochronne. Chociaż z zewnątrz może wydawać się nieuszkodzony, to konstrukcja w środku może być wyraźnie osłabiona. Zaleca się, aby dokonać wymiany niezależnie od tego, czy dziecko było w aucie czy nie. Co więcej, lepiej nie kupować od obcych osób używanych fotelików, ponieważ nie mamy gwarancji, czy nie jest to fotelik powypadkowy.Zdejmij dziecku kurtkę na czas jazdy.

Jesienno –zimową porą, chociaż jest to kłopotliwe, koniecznie zdejmij maluchowi kurtkę podczas jazdy. Testy pod tym względem są nieubłagane. W razie zderzenia dziecko może wyślizgnąć się z pasów, ponieważ mając na sobie grubą kurtkę nie będzie ono dostatecznie dobrze zapięte. Ponadto kurtki są najczęściej wykonane ze śliskich materiałów, a niestety mocniejsze zapięcie pasów nic nie da w przypadku kolizji lub wypadku. Zatem co należy robić? Zdjąć kurteczkę i okryć maluszka tą kurtką lub kocykiem.

Nie karm dziecka podczas jazdy.

Chociaż karmienie podczas jazdy, podawanie przekąsek: paluszków, chrupek itp. jest powszechnie stosowaną metodą na umilenie dziecku jazdy, to jest to bardzo ryzykowne zachowanie. Grozi to zadławieniem w momencie nagłego hamowania auta. Gdy do takiego zdarzenia dojdzie podczas szybkiej jazdy po autostradzie, sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Możemy potrzebować nawet kilku minut, aby się zatrzymać i udzielić pomocy, co może poważnie zagrozić życiu naszemu dziecku. Jeśli chcemy nakarmić dziecko, to powinniśmy się zatrzymać.Co zrobić, aby podróż była przyjemniejsza?

Jeżeli planujemy dłuższą podróż i chcemy, aby dziecko bezstresowo ją przeżyło to najlepiej wyjechać w porę drzemki. Podczas gdy maluch będzie spokojnie spać, nam będzie się lepiej prowadzić. Gdy się obudzi, jeden z rodziców może usiąść z tyłu i zabawiać dziecko. Możemy mu czytać, śpiewać, pokazywać zabawki. Jeśli czujemy się na siłach, taką podróż możemy zaplanować w nocy, lecz musimy być wypoczęci. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko prześpi całą drogę.

Podsumowanie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego:

  • zawsze przewozimy dziecko zapięte w foteliku,
  • najlepiej, aby dziecko było przewożone tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej,
  • po kolizji lub wypadku wymieniamy fotelik na nowy,
  • nie karmimy malucha podczas jazdy, gdyż grozi to udławieniem.Artykuł został przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

Data publikacji: 2018-09-23, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lionelo Bastiaan One Red Chili
475,00 zł
Jasło
(woj. podkarpackie)
Lionelo Liam Carbon Grey
246,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
Lionelo Nico Yellow
275,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
fotelik avionaut aerofix soft line i-size + baza iq
1 649,00 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
fotelik maxi cosi titan pro gcell + airprotect 9-36 kg
1 199,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
fotelik chicco akita 9-36 kg
699,00 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
foteliki samochodowe
20,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Lionelo Levi One Sporty Black
230,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
fotelik sparco f1000ki g 123 isofix 9-36 kg
635,00 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
fotelik britax romer kidfix iii s 15-36 kg premium line
999,00 zł
Lubowidz
(woj. pomorskie)
fotelik avionaut kite+ wraz z bazą isofix
799,00 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Lionelo Nico Violet
370,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać fotel do karmienia? Poznaj najważniejsze zasady
Krzesełko do karmienia to must have każdego rodzica, którego pociecha właśnie kończy 6. miesiąc życia! Dzięki niemu dziecko będzie mogło towarzyszyć całej rodzinie w trakcie posiłków i ułatwi opiekę n...
Data publikacji: 2022-03-14
Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „st...
Data publikacji: 2021-04-26
Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij