Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6. miesiąca życia dziecka. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje taki sposób żywienia, bowiem mleko matki zapewnia wszystkie potrzeby żywieniowe przez pierwsze sześć miesięcy. Niestety są sytuacje, które uniemożliwiają naturalne karmienie i wymagają podawania mleka poprzez butelkę. Wiąże się to z wyborem odpowiedniej butelki, a także smoczka, który odgrywa istotną rolę. Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów smoczka, co wcale nie ułatwia decyzji. Głównym czynnikiem wpływającym na decyzję, jest przede wszystkim rozmiar smoczka. Powinien być dostosowany do wieku dziecka. Wyróżnia się:

 • smoczki dla wcześniaków - ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim lekkość. Są lżejsze niż smoczki dla noworodków donoszonych. Dostępne są w trzech rozmiarach, a wybór zależy od tego, w którym tygodniu maluszek się urodził. Nie posiadają one lateksu ani BPA czyli związku chemicznego. Ponadto można je sterylizować w specjalnych urządzeniach
 • Smoczki dla dzieci donoszonych - dla noworodków należy wybrać oznaczone kategorią 0-3 miesiące. Zwróć uwagę na kształt. Najlepiej, aby nie zaburzał on ssania piersi ani nie przyczyniał się do problemów związanych z płytkim chwytaniem brodawki.
 • smoczki dla niemowląt i dzieci - przy ich wyborem sugeruj się głownie rozmiarem. Jeśli wybierzesz zbyt mały, może przyczynić się do zniekształcenia zgryzu maluszka. Natomiast za duży może spowodować odruchy wymiotne.

Rodzaje smoczków – który wybrać?

Oprócz rozmiarów, smoczki dzielą się na kilka ze względu na funkcjonalność. Zalicza się do nich smoczek:

 • ortodontyczny - Mają specjalny kształt, który wspiera naturalny rozwój zgryzu, podniebienia oraz żuchwy. Zapobiega wadom wymowy. Rekomendowane są przez lekarzy stomatologów.
 • Anatomiczny - jego funkcja zbliżona jest do smoczka ortodontycznego. Końcówka smoczka jest spłaszczona oraz lekko wygięta. Ma to na celu ułatwienie dostosowania się do buzi dziecka. Kształt smoczka jest tak skonstruowany, aby nie był przyczyną późniejszych problemów ze zgryzem.
 • na ząbkowanie - przeznaczony specjalnie dla maluszków, aby złagodzić ból podczas ząbkowania. Smoczek ma specjalne wypustki, które w czasie ssania masują dziąsła dziecka.
 • antykolkowy - to jeden z najpopularniejszych rodzajów, który cieszy się uznaniem rodziców. Jego specjalny kształt dopasowuje się do buźki brzdąca w taki sposób, aby maksymalnie zminimalizować łykanie powietrza przez dziecko i zachłyśnięcia się nim.
 • dynamiczny - smoczki dynamiczne zostały stworzone z myślą o tym, aby ssanie z nich jak najbardziej przypominało ssanie z piersi. Wykonane są z materiału, który rozciąga się i kurczy, podobnie jak brodawka.

 • trójprzepływowy - cechuje się trójstopniową regulacją szybkości wypływu pokarmu. Wystarczy tylko ustawić go w odpowiednią stronę. Dla aktywnych maluszków ustawia się przepływ szybki, dla bardziej leniwych - wolniejszy .
 • uspokajający - jego dodatkowa funkcją jest uspokojenie maleństwa. Warto jednak pamiętać, aby smoczka nie nadużywać.


Artykuł powstał we współpracy z pozyczkaposzukiwana.plData publikacji: 2020-02-19, ostatnia zmiana: 2020-02-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Nuk 737281 smoczek uspokajający lateks grupa 3 fun
9,00 zł
Mińsk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Lovi smoczek uspok. 6-18m folky
22,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Philips avent 176/18 smoczek 0-6m nocny bpa free
24,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Smoeczek do butelki 2+ dla dzieci dziecko
29,00 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Lovi dynamiczny smoczek uspokajający night day 0-3m 2szt.
21,00 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Tommee tippee 332165 smoczek c-air went 9-18 2 szt.
20,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Smoeczek do butelki 0+ 1 dla dzieci dziecko
29,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Lovi dynamiczny smoczek uspokajający night day 3-6m 2szt.
19,00 zł
Krzeszów
(woj. małopolskie)
Philips avent fashion 6-18m
23,00 zł
Jasło
(woj. podkarpackie)
Philips Avent Smoczek Natural
39,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Tommee tippee fun style smoczek 0-6m
18,00 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Lovi dynamiczny smoczek uspokajający retro baby 0-3m 2szt.
21,00 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „st...
Data publikacji: 2021-04-26
Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij