Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6. miesiąca życia dziecka. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje taki sposób żywienia, bowiem mleko matki zapewnia wszystkie potrzeby żywieniowe przez pierwsze sześć miesięcy. Niestety są sytuacje, które uniemożliwiają naturalne karmienie i wymagają podawania mleka poprzez butelkę. Wiąże się to z wyborem odpowiedniej butelki, a także smoczka, który odgrywa istotną rolę. Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów smoczka, co wcale nie ułatwia decyzji. Głównym czynnikiem wpływającym na decyzję, jest przede wszystkim rozmiar smoczka. Powinien być dostosowany do wieku dziecka. Wyróżnia się:

  • smoczki dla wcześniaków - ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim lekkość. Są lżejsze niż smoczki dla noworodków donoszonych. Dostępne są w trzech rozmiarach, a wybór zależy od tego, w którym tygodniu maluszek się urodził. Nie posiadają one lateksu ani BPA czyli związku chemicznego. Ponadto można je sterylizować w specjalnych urządzeniach
  • Smoczki dla dzieci donoszonych - dla noworodków należy wybrać oznaczone kategorią 0-3 miesiące. Zwróć uwagę na kształt. Najlepiej, aby nie zaburzał on ssania piersi ani nie przyczyniał się do problemów związanych z płytkim chwytaniem brodawki.
  • smoczki dla niemowląt i dzieci - przy ich wyborem sugeruj się głownie rozmiarem. Jeśli wybierzesz zbyt mały, może przyczynić się do zniekształcenia zgryzu maluszka. Natomiast za duży może spowodować odruchy wymiotne.

Rodzaje smoczków – który wybrać?

Oprócz rozmiarów, smoczki dzielą się na kilka ze względu na funkcjonalność. Zalicza się do nich smoczek:

  • ortodontyczny - Mają specjalny kształt, który wspiera naturalny rozwój zgryzu, podniebienia oraz żuchwy. Zapobiega wadom wymowy. Rekomendowane są przez lekarzy stomatologów.
  • Anatomiczny - jego funkcja zbliżona jest do smoczka ortodontycznego. Końcówka smoczka jest spłaszczona oraz lekko wygięta. Ma to na celu ułatwienie dostosowania się do buzi dziecka. Kształt smoczka jest tak skonstruowany, aby nie był przyczyną późniejszych problemów ze zgryzem.
  • na ząbkowanie - przeznaczony specjalnie dla maluszków, aby złagodzić ból podczas ząbkowania. Smoczek ma specjalne wypustki, które w czasie ssania masują dziąsła dziecka.
  • antykolkowy - to jeden z najpopularniejszych rodzajów, który cieszy się uznaniem rodziców. Jego specjalny kształt dopasowuje się do buźki brzdąca w taki sposób, aby maksymalnie zminimalizować łykanie powietrza przez dziecko i zachłyśnięcia się nim.
  • dynamiczny - smoczki dynamiczne zostały stworzone z myślą o tym, aby ssanie z nich jak najbardziej przypominało ssanie z piersi. Wykonane są z materiału, który rozciąga się i kurczy, podobnie jak brodawka.

  • trójprzepływowy - cechuje się trójstopniową regulacją szybkości wypływu pokarmu. Wystarczy tylko ustawić go w odpowiednią stronę. Dla aktywnych maluszków ustawia się przepływ szybki, dla bardziej leniwych - wolniejszy .
  • uspokajający - jego dodatkowa funkcją jest uspokojenie maleństwa. Warto jednak pamiętać, aby smoczka nie nadużywać.


Artykuł powstał we współpracy z pozyczkaposzukiwana.plData publikacji: 2020-02-19, ostatnia zmiana: 2020-02-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Śniadaniówka zoo skip hop lunchies - biedronka
69,00 zł
Siedlęcin
(woj. dolnośląskie)
Done by deer, podkładka antypoślizgowa szara
49,00 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Mam kubek 2w1 + primamma
29,00 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Babycook neo robot kuchenny 4w1 - night blue
990,00 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Philips avent fashion 6-18m
23,00 zł
Jasło
(woj. podkarpackie)
Pudełko na przekąski skip hop zoo - pszczółka
57,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Zebra&me, saszetki wielorazowe do karmienia 2 szt. astro
22,00 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Śliniak dla dzieci skip hop - biedronka
41,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Kubek treningowy skip hop - motyl
45,00 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Poduszka do karmienia poofi pure: szaro-biała
129,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Beba, słoiczek z hermetycznym zamknięciem yellow 150 ml
39,00 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Śliniak wonder bib - bandanka brązowy
19,00 zł
Rutka-Tartak
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10
Alimenty na dziecko
W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Data publikacji: 2020-05-08
Tematyczne dekoracje urodzinowe - trendy 2020
Dzieci kochają urodziny. W tym wieku nikt nie myśli bowiem jeszcze o upływającym czasie, a wręcz przeciwnie - cieszy się tym dniem, który jest przepełniony radością, zabawą, świętowaniem. Maluchy uwie...
Data publikacji: 2020-03-21