Jak dobrać odpowiedni smoczek?

Jak dobrać odpowiedni smoczek?

Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają sobie sprawę, że nie zawsze będzie możliwe karmienie wspomnianą piersią i trzeba zastosować butelkę. Nie wszystkie kobiety wiedzą jednak, jakimi zasadami powinno się kierować przy wyborze najbardziej właściwego smoczka.

Czy jest na rynku dostępny idealny smoczek?

Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów znaczków. Wybór odpowiedniego produktu jest zatem zdecydowanie trudniejszy, niż mogłoby się wydawać.

Zalecane jest przede wszystkim wybranie najbardziej właściwego rozmiaru. Godny uwagi jest fakt, że smoczki dla wcześniaków dostępne w trzech rozmiarach. Wszystko uzależnione jest od tego, w którym tygodniu dokładnie doszło do porodu. Każdy z produktów cechuje się bowiem tym, że jest znacznie lżejszy w porównaniu do smoczka przeznaczonego dla noworodka donoszonego. Nie tylko nie zawiera w swoim składzie lateksu, ale również BPA.

Bardzo często wymienianym atutem smoczków dla wcześniaków dostępnych na rynku jest fakt, że doskonale nadają się do sterylizacji.

Warto również wiedzieć, że smoczki dla noworodków donoszonych powinno się wybierać z kategorii od 0 do 3 miesięcy. Młoda matka powinna przede wszystkim uwzględnić kształt produktu. Ssanie smoczka nie może bowiem w żaden sposób zaburzać ssania piersi czy powodować jakichkolwiek problemów ze zbyt płytkim chwytaniem brodawki.

Ponadto smoczki dla małych dzieci i niemowląt także trzeba dobierać przy uwzględnieniu rozmiaru. Kobiety muszą mieć świadomość, że zbyt duży produkt może przyczynić się do odruchu wymiotnego, z kolei zbyt mały może doprowadzić do zniekształcenia zgryzu dziecka.

Z czego obecnie produkowane są smoczki?

Należy mieć świadomość, że obecnie można wyróżnią trzy rodzaje materiałów, z których są produkowane smoczki.

Smoczki kauczukowe (lateksowe) są nie tylko niezwykle plastyczne, ale również bardzo łatwo mogą dostosować się do buzi dziecka. Ponadto należy zaznaczyć, że produkty są lekkie i delikatne. W ten sposób bez żadnego problemu mogą odwzorować matczyną pierś.

Nie można jednak zapomnieć, że smoczki wspomnianego rodzaju stosunkowo łatwo będą ulegały odgnieceniom. Będzie to miało oczywiście istotne znaczenie na kształtowanie się podniebienia czy zgryzu. Młode matki muszą także zdawać sobie sprawę, że miękkość produktu może być również zagrożeniem dla starszych dzieci. Istnieje bowiem ryzyko odgryzienia kawałka czy zakrztuszenia się. Smoczki kauczukowe mogą także pochłaniać zapachy z otoczenia.

Drugim rodzajem są smoczki silikonowe. Produkty są przede wszystkim trwalsze w użytkowaniu w porównaniu do lateksowych. Atutem smoczków jest fakt, że nie ulegają deformacji. Jak wiadomo, ma to bardzo duże znaczenie dla rozwoju aparatu mowy.

Łatwiejsza jest także higiena. Produkt nie będzie zmieniał konsystencji czy barwy w wyniku oddziaływania wrzątku. Ponadto smoczki nie zmieniają zapachu otaczających go woni.


Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z philips.pl

Data publikacji: 2020-09-10, ostatnia zmiana: 2020-09-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lovi kubek treningowy 150 ml marine
17,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Serwis obiadowy bez wazy dla 12 os./ 44 części - g238 yvonne
865,90 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Śliniak wodoodporny lassig little chums (6-24 m) - kot
32,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Bidon z rurką tum tum - kotek
28,00 zł
Jabłowo
(woj. pomorskie)
Babyono 125 termoopakowanie uniwersalne podwójne
19,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Mam 1347 smoczek usp. perfect teeth 6+
20,00 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Babyono 1040 łyżeczka 4szt
7,00 zł
Psary
(woj. śląskie)
Serwis obiadowy bez wazy dla 12 os. / 43 części - b014 iwona
687,69 zł
Mińsk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Tommee tippee 333285 zawieszka do smoczka 2szt
22,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
B.box, silikonowe nakładki na szklankę, passion splash
35,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Miska i talerzyk 2w1 skip hop zoo - piesek
49,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Silikonowy talerz z podkładką ezpz 2w1 - zielony
105,00 zł
Kiełpino
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Alimenty na dziecko
W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Data publikacji: 2020-05-08
Tematyczne dekoracje urodzinowe - trendy 2020
Dzieci kochają urodziny. W tym wieku nikt nie myśli bowiem jeszcze o upływającym czasie, a wręcz przeciwnie - cieszy się tym dniem, który jest przepełniony radością, zabawą, świętowaniem. Maluchy uwie...
Data publikacji: 2020-03-21
Kiedy warto udać się do dietetyka dla dzieci?
Żywienie dzieci jest prawdziwym wyzwaniem we współczesnym świecie, w którym jest narażone na spożywanie produktów słabej jakości, pełne cukru oraz sztucznych wypełniaczy. Jeżeli niepokoi cię waga twoj...
Data publikacji: 2020-03-06
Jak dobrać smoczek dla noworodka?
Wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6. miesiąca życia dziecka. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje taki sposób żywienia, bowiem mleko matki zapewnia wszystkie potrzeby żywienio...
Data publikacji: 2020-02-19