Kiedy warto udać się do dietetyka dla dzieci?

Kiedy warto udać się do dietetyka dla dzieci?

Żywienie dzieci jest prawdziwym wyzwaniem we współczesnym świecie, w którym jest narażone na spożywanie produktów słabej jakości, pełne cukru oraz sztucznych wypełniaczy. Jeżeli niepokoi cię waga twojego dziecka lub nie wiesz jak prawidłowo komponować jadłospis na każdy dzień, warto skorzystać z usług dziecięcego dietetyka. Kim jest i czym zajmuje się dietetyk dla dzieci?

Poradnictwo dla rodziców 

W kształtowaniu nawyków, które wpływają na dorosłe życie dziecka, największą rolę odgrywają rodzice. Jeżeli mają oni jakiekolwiek pytania odnośnie prawidłowego komponowania posiłków, schematów żywieniowych lub składników w diecie dziecka, powinni skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą z zakresu żywienia, czyli z dietetykiem. 

Jak może nam pomóc dietetyk dziecięcy? 

  • skomponuje odpowiednią dietę dla całej rodziny, 
  • udzieli porady co i w jakich ilościach wprowadzić do diety dziecka,
  • wskaże rozwiązania żywieniowe dla dziecka, które nie lubi lub nie chce jeść konkretnych pokarmów, 
  • oceni i wprowadzi ewentualnie zmiany do aktualnego jadłospisu dziecka. 

Konsultacje dietetyczne nie muszą odbywać się w obecności dziecka, ponieważ mogą udać się na nie rodzice niemowlaka, którzy dopiero zaczną karmić dziecko pokarmem stałym lub rodzice dziecka bez problemów z wagą oraz odżywianiem. Dietetyk pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości żywieniowe, nawet jeśli nie zmagamy się z konkretnym problemem.

Diety wykluczające lub ograniczające 

Rodzice dzieci z alergiami, nietolerancjami pokarmowymi lub będące na ścisłej diecie z powodu choroby, są zmuszeni do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania niektórych pokarmów i składników w diecie latorośli. Dużym problemem dla rodziców jest rezygnacja z produktów mlecznych lub mięsnych, jeżeli wcześniej nie mieli do czynienia z dietami wykluczającymi. Pomocna może okazać się wizyta w poradni dietetycznej. Dietetyk wskaże zdrowe, pełnowartościowe alternatywy dla niewskazanych produktów, a także pomoże rozpisać smaczną dietę, będącą ułatwieniem dla rodziców i atrakcyjną dla dzieci.

Należy podkreślić, że wizyta u dietetyka jest dla każdego dziecka, a nie tylko tego, które zmaga się z nieprawidłową masą ciała lub nietolerancjami pokarmowymi. Często dziecko ma prawidłową wagę, ale odżywia się w zły sposób, który wpłynie negatywnie na jego stan zdrowia w przyszłości. 

Nadwaga, otyłość lub niedowaga 

Lekarz i dietetyk są osobami, do których obowiązkowo powinni udać się rodzice dziecka, które zmaga się z nieprawidłową masą ciała. Zarówno nadwaga jak i niedowaga są groźne dla zdrowia i rzutują na dorosłe życie dziecka. Zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre choroby, takie jak cukrzyca lub nadciśnienie, to tylko niektóre z negatywnych skutków zwiększonej masy ciała. Dziecko, które ma problemy z wagą jest przede wszystkim narażone na problemy w kontaktach z rówieśnikami, cierpienie psychiczne i emocjonalne, a także na pogorszenie samooceny. 

Rodzice powinni rozpocząć proces dbania o prawidłowe żywienie dziecka od wizyty u lekarza, który wykluczy chorobowe podłoże otyłości. Jeżeli nieprawidłowa masa ciała jest wynikiem jedynie nieodpowiedniego żywienia, należy jak najszybciej udać się do dietetyka. W przypadku choroby, warto współpracować zarówno z lekarzem, jak i dietetykiem, których współpraca może okazać się niezbędna w celu ustabilizowania wagi dziecka. 


Artykuł przygotowany we współpracy z zkaloriami.pl

Data publikacji: 2020-03-06, ostatnia zmiana: 2020-03-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Miseczka-talerzyk doidy bowl z przyssawką - czerwona
59,00 zł
Pabianice
(woj. łódzkie)
Miseczka skip hop - dino
26,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Doidy cup niebieski perłowy - kubeczek ułatwiający picie
29,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Luminarc spring pop serwis obiadowy 19/6
169,90 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
Giardino 13208 serwis obiadowy i kawowy 74/12
483,21 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Talerz skip hop - jeż
36,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Skip hop, bidon zoo biedronka
31,00 zł
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)
Bidon z rurką tum tum - małe stworzonka
28,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Sztućce w etui mombella - pink
23,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
B.box, wielofunkcyjny kubek niewysypek strawberry shake
59,00 zł
Chrzanów
(woj. małopolskie)
Talerz skip hop - biedronka
36,00 zł
Puławy
(woj. lubelskie)
Lubiana victoria serwis obiadowy 44/12 0000
958,76 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10
Alimenty na dziecko
W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Data publikacji: 2020-05-08
Tematyczne dekoracje urodzinowe - trendy 2020
Dzieci kochają urodziny. W tym wieku nikt nie myśli bowiem jeszcze o upływającym czasie, a wręcz przeciwnie - cieszy się tym dniem, który jest przepełniony radością, zabawą, świętowaniem. Maluchy uwie...
Data publikacji: 2020-03-21