Koce zapewniają ciepło i komfort wszystkim domownikom. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Niektórzy traktują ją jako dekoracje do swoich wnętrz, podczas gdy inni używają ich jako pościeli bądź narzuty. Często koc to także niezbędnik w czasie beztroskiego leniuchowania na kanapie podczas oglądania filmu czy słuchania muzyki. Jak wybrać ten właściwy dla nas i czym się kierować?
Koc to rodzaj pościeli, który możemy stosować na różne sposoby. Koce są zwykle wykonane z miękkiego i ciepłego materiału tkanego. Istnieje wiele rodzajów koców, takich jak polarowy, bawełniany, wełniany etc. Koce mogą być używane do różnych celów, takich jak utrzymywanie ciepła w chłodne dni lub zapewnienie komfortu, gdy potrzebujesz się ogrzać. Są również elementem domu, który dodaje mu ciepłego klimatu i stanowi element dekoracyjny.
Istnieją trzy najczęściej używane rodzaje kocyków: wełniane, bawełniane i polarowe.
Koce są ważnym elementem domu, więc wybierzmy ten, który spełnia nasze oczekiwania. Zwrócimy też uwagę na ich estetykę i wzór, z jakiego są wykonane. Na rynku są koce, które mają jeden kolor, ale są także takie, które są pokryte wzorem. Możemy dzięki temu z łatwością dopasować je do reszty naszych elementów dekoracyjnych oraz przede wszystkim do miejsca, w którym się znajdą. Może to być łóżko lub kanapa, a często fotel.
Koc może również pełnić funkcję narzuty. Jego zastosowań jest więc bardzo dużo, dlatego większość z nas nie wyobraża sobie swojemu domu właśnie bez ulubionego koca.
Jeśli masz jasne wnętrze w pastelowych barwach, intensywny kolor koca może je ożywić. Z kolei grube warkocze i sploty są elementem stylu rustykalnego, surowego – dlatego będą znakomicie pasować we wnętrzach z dużą ilością drewna i cegły. Jednocześnie dodadzą kontrastu w minimalistycznym wnętrzu, jeśli wybierzesz koc o intensywnej barwie.
Jeśli masz nowoczesne wnętrze, dobrze skomponuje się z nim koc w geometryczne wzory (np. biało-czarne). Zaś koce w stylu boho ożywią wnętrze i nadadzą mu charakteru. Są rekomendowane tam, gdzie brakuje dominującego elementu w postaci mocnego wzoru lub plamy barwnej.
Choć pranie koca w pralce wydaje się oczywistym rozwiązaniem, to nie zawsze tak jest. Bywa, że ręczne pranie koca jest bardziej zalecane przez producenta. Dlatego zanim po raz pierwszy wypierzesz koc, dokładnie zapoznaj się z informacją na metce. Twój koc będzie służył Ci najdłużej właśnie wtedy, gdy będziesz przestrzegać tych zaleceń. Jeśli jednak z jakiegoś powodu metka nie jest czytelna lub jej zabrakło, koc możesz spróbować wyprać w pralce. Pamiętaj jednak o tym, by na wszelki wypadek wybrać najniższą możliwą temperaturę. Jeśli Twoja pralka ma program „delikatne” lub „ręczne”, to do prania koca użyj właśnie jego, pierz wtedy maksymalnie w 30 stopni.
Koc zawsze po praniu należy dokładnie wysuszyć, a najlepiej także go wywietrzyć. Koce nie wymagają prasowania, jednak przed włożeniem go do szafy, złóż go, aby nie niszczyć jego włókien. To zabezpieczy koc przed zgnieceniem, które w rezultacie skutkuje tym, że koc traci swoją puszystość.
Koc kupujemy najczęściej na swoje potrzeby, jednak nie każdy wie, że są one także dość ważne w wielu tradycjach. W niektórych kulturach zwyczajem jest wręczanie przyszłej pannie młodej kocyka ślubnego od jej rodziny lub rodziny jej narzeczonego. W innych kulturach zwyczajem jest dawanie dziecku urodzonemu w rodzinie pierwszego koca od dziadków lub innych krewnych.
Jak widać, koc to nie tylko element naszego domu, ale także coś, co stanowi o jego komforcie, wygodzie i przytulności. Sprawdzi się w wielu sytuacjach, dlatego nie powinno go zabraknąć w Twoim wnętrzu.
Artykuł został przygotowany przez sklep slodkiesny.pl, który oferuje: kołdry, pościele, prześcieradła, ręczniki i inne tekstylia domowe codziennego użytku produkowane przez zaufanych polskich producentów.
Data publikacji: 2022-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-13
Zgłoś uwagi
Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!