Budowanie systemu oświetleniowego w salonie – o czym pamiętać?

Budowanie systemu oświetleniowego w salonie – o czym pamiętać?

Salon bywa najważniejszym pomieszczeniem w domu. W nim spotykają się wszyscy mieszkańcy, do niego zaprasza się gości, organizuje się w nim mniejsze i większe spotkania towarzyskie. Salon służy do wypoczynku i zabawy. Ogląda się w nim telewizję, spożywa posiłki, spędza czas z dziećmi. Aby był wygodny, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie. Jednym z jego elementów jest oczywiście oświetlenie.

W pokoju dziennym trzeba najczęściej zamontować kilka lamp o zróżnicowanym charakterze. Pozwala to zwiększyć funkcjonalność i przytulność wnętrza. Jakie produkty koniecznie muszą trafić do salonu i gdzie najlepiej je zamontować? Jak zbudować energooszczędny, praktyczny system oświetleniowy? O tym wszystkim napiszemy poniżej.


Główne rodzaje oświetlenia w salonach – do czego służy oświetlenie salonu

W pokoju dziennym wykorzystuje się najczęściej różne źródła światła, które pozwalają na wygodne wykonywanie rozmaitych czynności. Dlaczego światło w tej części domu jest aż tak istotne? Przede wszystkim pełni ono funkcje typowo praktyczne, zapewniające odpowiednie warunki do normalnego działania. W salonach przecież relaksujemy się, bawimy z dziećmi, przyjmujemy gości, odpoczywamy lub nawet pracujemy w ramach home office. Każda z tych czynności wymaga nieco innych warunków oświetleniowych.

Jak wprowadza się światło do wnętrz? Podstawą powinno być zawsze światło naturalne, wpadające przez rozmaite przeszklenia, w tym zwłaszcza okna, drzwi, świetliki. Wyjątkowym rodzajem pokoju dziennego jest oranżeria, czyli całoroczny ogród zimowy, w którym większość ścian zastępują właśnie szklane tafle, co pozwala mocno doświetlić wnętrze.

Jakie jeszcze funkcje pełni oświetlenie we wnętrzu? Z pomocą światła da się dekorować pomieszczenie, budować klimat oraz dopełniać każdą aranżację (w dowolnym, modnym obecnie stylu). O ile podstawą wygodnego salonu są oczywiście odpowiednio dobrane meble, to jednak z pomocą światła tworzy się finalny, indywidualny nastrój. Lampy i światło to tak zwana „kropka nad i” w przypadku planowania salonu. Odpowiednie światło kształtuje jednak nie tylko wnętrze, ale również nastrój użytkowników. Wiele badań potwierdza, że dostęp do światła dziennego oraz zapewnienie właściwych warunków oświetleniowych (światło sztuczne) wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie, wspiera regenerację i pomaga lepiej wypocząć.


Rodzaje oświetlenia – podstawowe kategorie produktów oświetleniowych do salonu

Aby uzyskać dobre oświetlenie w salonie, spełniające wszystkie opisane powyżej kryteria, trzeba wykorzystać przynajmniej kilka produktów, podzielonych na kategorie funkcyjne. Do podstawowych rodzajów oświetlenia w salonie zalicza się:

  • oświetlenie ogólne (strefowe),
  • oświetlenie zadaniowe,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Pierwsza grupa lamp to oprawy, które zapewniają wystarczającą dozę światła, by można było korzystać z wnętrza – bez potykania się lub trudności w wykonywaniu prostych czynności. Z pomocą odpowiednich produktów da się też doświetlić lub wyodrębnić konkretną strefę, co przydaje się zwłaszcza w przestronnych pokojach wielofunkcyjnych (np. w salonach industrialnych).

Oprócz lamp głównych w salonie nie powinno zabraknąć oświetlenia zadaniowego. Co to takiego? To oprawy zapewniające skupiony, mocniejszy strumień światła, pozwalający na wykonywanie nawet bardziej precyzyjnych zadań wzrokowych. Mogą to być na przykład lampy do czytania w kąciku rekreacyjnym lub produkty zapewniające światło do pracy przy stole. Do tej kategorii zalicza się też oprawy ustawiane w kąciku telewizyjnym, by nieco doświetlić strefę i poprawić komfort podczas oglądania ulubionych programów wieczorową porą.

Szczególnie rozbudowaną i urozmaiconą gamę lamp stanowią rozwiązania dekoracyjne. Z jednej strony bowiem każda lampa tak naprawdę dekoruje salon. Wystarczy spojrzeć na okazałe żyrandole, dostępne choćby na: LightPlus.pl. Nie da się ukryć – przykuwają spojrzenia i stanowią główny punkt każdej aranżacji pokoju dziennego. Z drugiej oświetlenie dekoracyjne to również mniej okazałe lampy, które jednak emitują światło, wydobywające ciekawe atuty wnętrza – detale architektoniczne, ozdoby i dzieła sztuki we wnętrzu lub lampy tworzące spektakularną grę świateł i cieni, budujących unikatowy klimat.

Lampy w salonie powinny być zatem rozmieszczone tak, by wzajemnie się uzupełniać i tworzyć spójny wizualnie system, odpowiadający potrzebom wszystkich użytkowników.


Jakie lampy trafiają do pokoju dziennego – podstawowy podział produktów oświetleniowych

Skoro w salonach powinny znaleźć się zróżnicowane produkty, pełniące różne funkcje, warto zaplanować cały system od razu, gdy tworzy się projekt wygodnego pokoju dziennego. W jego ramach najlepiej umieścić zestaw kilku lamp, w tym:

  • lampy wiszące i sufitowe,
  • oczka wpustowe,
  • lampy stojące,
  • kinkiety,
  • taśmy LED.

Do jakich celów można je wykorzystać? Oprawy sufitowe i wiszące w głównej mierze służą jako lampy ogólne lub do oświetlenia strefowego. W tej roli świetnie sprawdzają się także oczka wpustowe, które rozmieszcza się równomiernie na suficie, by doświetlić całe wnętrze. Czy można wykorzystać jeszcze inne lampy w roli oświetlenia głównego? Coraz więcej osób decyduje się na systemy szynoprzewodowe z zawieszonymi na nich reflektorami lub lampami wiszącymi. Takie rozwiązanie pozwala łatwo dopasować warunki do konkretnych potrzeb.

Jako oświetlenie zadaniowe w salonie najczęściej służą lampy stojące (podłogowe i stołowe). Umieszcza się je przy kanapie lub fotelach, by zapewnić komfort podczas czytania lub pisania. Trafiają one też do wspomnianego już wcześniej kącika telewizyjnego.

A co z oświetleniem dekoracyjnym? Do tego celu wykorzystuje się najchętniej kinkiety (oświetlenie boczne), które zapewniają wystarczający poziom światła do wygodnego przemieszczania się wieczorem, bez konieczności włączania lampy głównej, a przy tym tworzą przytulny klimat do spokojnego wypoczynku przed snem. Innym rozwiązaniem bywają taśmy LED – niewielkie, dyskretne, odpowiednie nawet do ciasnych wnętrz. Z ich pomocą podświetla się choćby sufit podwieszany, wnęki, meble, a nawet podłogi i ściany (oświetlenie liniowe popularne zwłaszcza w aranżacjach nowoczesnych).


Co warto wiedzieć o źródłach światła – nowoczesne technologie LED

Same oprawy oświetleniowe nie zapewniają jeszcze klimatu i funkcjonalności wnętrza. Równie ważne jest dobranie odpowiednich źródeł światła.

Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na produkty LED. Są energooszczędne, długowieczne i występują w wielu wariantach: różne gwinty, kształty oprawki (również modele dekoracyjne), temperatury barwowe i natężenie światła.

Jakich żarówek użyć w salonie? Wszystko zależy od rodzaju oświetlenia. Lampy główne warto wyposażyć w źródła światła emitujące światło o natężeniu ok. 100 lx i temperaturze barwowej zbliżonej do światła naturalnego. Taką samą barwę powinny mieć produkty typowo zadaniowe, ewentualnie mogą wpadać w chłodniejsze tony światła niebiesko-białego, które wspomaga naturalną koncentrację. Oświetlenie do precyzyjnych prac wzrokowych powinno jednak być mocniejsze – na poziomie ok. 500 lx w zależności od typu realizowanych przy nim zadań.

Największą swobodę zyskujemy przy lampach dekoracyjnych. Powinny dawać delikatne światło, które może mieć różne kolory, dopasowane do konkretnej aranżacji. Wyjątek stanowią lampy służące do doświetlania dzieł sztuki. W ich przypadku natężenie światła ma być nieco większe, a barwa światła neutralna. Warto też zwrócić uwagę na źródła światła o wysokim współczynniku oddawania barw.


Najmodniejsze style produktów oświetleniowych do wnętrz – jak zbudować klimatyczny salon?

Wszystkie lampy w salonie powinny być dostosowane do całościowej aranżacji. Dlatego też warto dokładnie przemyśleć system oświetleniowy, gdy planuje się piękny i modny salon.

Obecnie do najpopularniejszych tendencji zaliczają się nurty:

  • minimalistyczne,
  • skandynawskie,
  • boho,
  • glamour.

Jakie lampy wpisują się w wymienione trendy? Oprawy minimalistyczne najczęściej mają prostą, geometryczną bryłę i są utrzymane w stonowanych barwach (bieli, czerni i szarości). Równie ascetyczne bywają oprawy skandynawskie i boho, w ich przypadku o wyglądzie lamp decydują jednak zastosowane materiały. Chętnie sięga się po naturalne surowce, w tym drewno, plecionki wiklinowe i tkaniny monochromatycznie (barwy stonowane lub wyraziste, jak zielenie, błękity, żółcienie) bądź w modne geometryczne wzory, najlepiej w wariancie czarno-białym. Szczególnie dekoracyjnym nurtem, czerpiącym z dawnych wielkich stylów aranżacyjnych, jest glamour. W tym przypadku lampy wykonuje się ze srebrzystych lub złotych, mocno połyskujących metali, a osłony źródła światła produkuje się ze szkła lub tiulu (odcień bordo lub fioletu) i uzupełnia odbijającymi światło kryształkami.


Sterowanie lampami w salonie – wygoda i oszczędności

Gdy już dobierze się oprawy oświetleniowe i odpowiednie źródła światła do salonu, na koniec warto jeszcze zastanowić się nad sterowaniem. Co wybrać? Obok standardowych włączników przyciskowych, można wykorzystać nowoczesne i designerskie dotykowe panele.

Innym rozwiązaniem są produkty do zdalnego kontrolowania warunków świetlnych we wszystkich pomieszczeniach. Ciekawą opcją są systemy typu smart połączone z mobilną aplikacją na telefon lub tablet. Dzięki niej da się włączać lub wyłączać pojedyncze lampy, regulować parametry oświetlenia (natężenie, temperatura barwowa, kolor), a także sprawdzać zużycie energii, by monitorować zużycie prądu. Takie produkty ułatwiają codzienne funkcjonowanie, optymalizują pracę systemu oświetleniowego oraz obniżają wysokość domowych rachunków.


Nowoczesny i wygodny pokój dzienny – optymalne oświetlenie do salonu

Właściwie dobrane oświetlenie w salonie zwiększa wygodę korzystania z wnętrza, buduje klimat i odmienia aranżację. To sposób na komfort i piękną przestrzeń, w której każdy będzie się czuł po prostu dobrze, bez względu na porę dnia lub nocy. Warto zatem dobrze zaplanować cały system, wybrać właściwe oprawy i źródła światła, a także dokładnie przemyśleć sposób sterowania lampami. Dzięki temu salon stanie się jeszcze przyjaźniejszy dla wszystkich domowników i ich gości.

Data publikacji: 2023-05-25, ostatnia zmiana: 2023-05-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Candellux Verve 92-61348 plafon lampa sufitowa 2x40W E14 biały / chrom
158,34 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Zuma Line Amedeo 17106/2W-CHR Kinkiet oprawa ścienna 2x40W E14 chrom
349,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Candellux Mild 91-66534 kinkiet lampa ścienna 1x6W LED 3000K szary
64,21 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Candellux Bebe 41-38968 lampka stołowa biurkowa 1x60W E27 biały
157,21 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Candellux Marina 33-60181 lampa wisząca zwis 3x60W E27 chrom
349,68 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Candellux Berkane 41-11725 lampka stołowa biurkowa 1x40W E14 zielony
119,14 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Lampa wisząca zwis żyrandol Luminex Alma 1x60W E27 biała 8962
67,87 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Candellux Basso 38-71057 lampa wisząca zwis 8x40W E27 czarny mat
643,12 zł
Miszkowice
(woj. dolnośląskie)
Candellux Cajman 41-57405 lampka stołowa biurkowa 1x40W E14 satynowy / sosnowy
122,26 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
Markslojd Kirkenes 102282 lampa wisząca zwis 1x60W E27 szary
738,00 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Markslojd Proud 107484 Lampka stołowa 1x60W E27 biała
658,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Candellux Vista 32-64271 lampa wisząca zwis 2x60W E27 biały
237,76 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Moskitiery na Okno: Twoja Tarcza Przed Nieproszonymi Gośćmi
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak cieszyć się świeżym powietrzem bez obaw o nieproszone owady w domu? Rozwiązanie jest proste - moskitiery na okno. Te praktyczne i efektywne narzędzia są nieocen...
Data publikacji: 2023-05-30
Jak urządzić pokój z meblościanką? Garść praktycznych porad
Zdecydowanej większości z nas meblościanka kojarzy się z dość topornym, drewnianym monolitem, stanowiący nieodzowny element wyposażenia salonu naszych babć i dziadków. Klasyczna, PRL-owska meblościank...
Data publikacji: 2023-05-26
Meble ogrodowe a miejsce grillowe - jak je dobrać?
Każdy, kto posiada własny ogród, z pewnością marzy o stworzeniu w nim idealnego miejsca do relaksu i spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Centralnym punktem takiej przestrzeni często jest miejsce grill...
Data publikacji: 2023-05-16
Jakie znaczenie ma dodatkowa uszczelka w profilu okiennym?
Jaka część okna jest ważna i jednocześnie niedoceniana? Zdecydowanie to uszczelka do okien. Wiele osób błędnie nie zwraca na nią uwagi, a przecież odpowiednie uszczelnienie okna redukuje hałas z zewną...
Data publikacji: 2023-05-16