Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Ręcznie tworzona ceramika bolesławiec, odznacza się bogactwem różnych i oryginalnymi wzorami, zatem jej miłośnikom, odróżnianie jej, od tej wytwarzanej masowo w fabrykach, nie sprawia większego problemu. Ceramika bolesławiecka cieszy się niesłabnącą popularnością, zdobywając wielbicieli nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Jak wykonywana jest ceramika w manufakturze bolesławiec? Gdzie można ją nabyć?

Ręcznie tworzona ceramika bolesławiec, odznacza się bogactwem różnych i oryginalnymi wzorami, zatem jej miłośnikom, odróżnianie jej, od tej wytwarzanej masowo w fabrykach, nie sprawia większego problemu. Ceramika bolesławiecka cieszy się niesłabnącą popularnością, zdobywając wielbicieli nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Jak wykonywana jest ceramika w manufakturze bolesławiec? Gdzie można ją nabyć?

Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Bolesławiec jest miastem leżącym na terenie województwa dolnośląskiego, niedaleko dorzecza Bobru oraz Kwisy, gdzie usytuowane są naturalne pokłady kamionkowej gliny. Dzięki czemu ludność miejscowa, już w czasach średniowiecza, trudniła się wyrabianiem naczyń z naturalnej gliny. Badania przeprowadzone przez archeologów potwierdziły, iż ok. XVI wieku powstała pierwsza z bolesławieckich garncarni na ulicy Piaskowej w Bolesławcu. Robiono tam różne kuchenne naczynia, jak również kafle do pieców i figurki. Spore znaczenie dla rozwoju ceramiki z bolesławca miało powstanie Zawodowej Szkoły Ceramicznej w roku 1897. Zatrudniano w niej różnych specjalistów, projektantów oraz artystów, którzy starali się przekazywać zdobytą wiedzę następnym pokoleniom, jak i przygotowywali najnowocześniejsze technologie produkowania w różnych kolorach i kształtach. Dzięki temu ceramika bolesławiec wykonywana jest po dziś dzień z wykorzystaniem identycznych, tradycyjnych metod. Ceramika artystyczna bolesławiec rozpoznawalna jest w obrębie całego świata, a wszystko to dzięki kultowym wzorom z użyciem kobaltowej barwy, tak charakterystycznej dla tych wyrobów.

Jakie są etapy produkcji ceramiki z Bolesławca?

Warto mieć na względzie, iż ręcznie wytwarzane ceramiczne naczynia z Bolesławca powstają z naturalnej gliny. Po wypaleniu zyskują one delikatną, kremową barwę. Ceramikę z Bolesławca wytwarza się na dwa, różne sposoby. Pierwszy z nich opiera się na odlaniu wybranych kształtów z masy za pomocą specjalistycznych, gipsowych form. Drugi zaś to formowanie ręczne naczyń, z użyciem tzw. toczków. Po tym, jak zostanie osiągnięty pożądany kształt, naczynie oczyszczane jest z nadmiaru masy. To również etap, w którym naczynia uzupełniane są o ucha oraz przyklejane elementy. W ten sposób przygotowane, zostawia się do całkowitego wysuszenia. Po wysuszeniu, naczynia wypala się pierwszy raz, w temperaturze na poziomie 800 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu ulegają one delikatnemu kurczeniu i zmieniają kolor na różowy. Wstępnie wypalone oraz osuszone produkty mogą być już zdobione.

Ceramika bolesławiecka - zdobienie oraz końcowe wypalanie

Ceramikę bolesławiecką maluje się ręcznie, z użyciem właściwych podszkliwnych farb. Barwą charakterystyczną dla tych wyrobów jest kobalt. Ceramiczne produkty z manufaktury bolesławieckiej, dekoruje się przede wszystkim z zastosowaniem tak zwanego stempelkowania, gdzie wykorzystuje się, zrobione z gąbki stemple. Kiedy etap ozdabiania ceramiki jest zakończony, wyroby zanurza się w szkliwie, po czym wkładane są one do pieca na kilkanaście godzin, gdzie wypala się je w temperaturze sięgającej ponad 1200 stopni Celsjusza. W czasie etapu wypalania, szkliwo ulega stwardnieniu i staje się zupełnie przezroczyste, zaś same naczynia zyskują odporność na różne uszkodzenia.

Ceramika Bolesławiec sklep – gdzie można kupić ceramikę?

Ceramika z Bolesławca to luksusowe wyroby o niesamowitej tradycji i historii. To wielka kolekcja różnych dekoracji i naczyń kuchennych. W ofercie sklepów z ceramiką bolesławiec, znajdują się nie tylko filiżanki, kubki czy też talerze, ale również cukierniczki, zastawy stołowe, serwisy kawowe, chlebaki, maselniczki, łyżki czy naczynia do zapiekania. Warto zwracać uwagę na częste wyprzedaże ceramiki bolesławiec na stronie internetowej https://andyceramika.pl/, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić. Ceramiczne wyroby z Bolesławca, stanowią idealny pomysł na upominek, nie tylko dla mamy, córki, babci, siostry czy cioci.

Takim prezentem możemy obdarować również swojego mężczyznę, na przykład pod postacią kubeczka do codziennego picia kawy. Podając obiad na zastawie zrobionej w Bolesławcu możemy zyskać pewność, iż wywoła ona zachwyt u każdego gościa, zaś samo spotkanie uczyni naprawdę wyjątkowym. Sklepy firmowe Bolesławiec oferują wiele różnych produktów uwzględniających wielowiekową tradycję, które są bardzo popularne w różnych zakątkach świata. Nie bez przyczyny nazywa się je naczyniami z duszą, ponieważ każdy z powstających produktów ceramicznych jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

Data publikacji: 2022-07-18, ostatnia zmiana: 2022-07-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

miarka do odmierzania nakładania kawy łyżka stalowa 6g
10,40 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Garnek alum. Granitex 28cm Ilag Xera Dur 2 z pokrywką
177,00 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
garnek wysoki, 3,2l, do szparagów, makaronu, szynkowar
89,59 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
miska z wieczkiem grandchef ø 20 cm, 3,0 l tescoma
110,20 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
miski kuchenne granatowe do mieszania miksowania zestaw 3 szt. curver 1,5/2/2,5 l - kopia
17,40 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
łapka delicia tescoma
17,96 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
rondel craft 2 l / greenpan
471,43 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
pak choi patelnia 26cm                   coocini
130,00 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
nóż tescoma obiadowy stołowy zastawa classic 2szt. stal nierdzewna
37,91 zł
Borzestowo
(woj. pomorskie)
widelec sałatkowy london 33943
6,51 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
szklanka mydrink colori 300 ml, fioletowa tescoma
39,81 zł
Gowidlino
(woj. pomorskie)
patelnia craft 20 cm / greenpan
377,14 zł
Brzeg
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać dywan - porady i wskazówki
Zakup dywanu to decyzja tylko pozornie prosta. Poza samym wyglądem należy również wziąć pod uwagę jego właściwości, walory praktyczne i nieco słabsze strony. To, jakie pokrycie podłogowe sprawdzi się...
Data publikacji: 2022-08-01
Ekologiczne urządzenia grzewcze do Twojego domu ? nowoczesność i technologia
Troska o ekologię to temat, który w obecnych czasach mocno łączy się również z technikami grzewczymi. Głównie stare urządzenia – kopciuchy zanieczyszczają atmosferę, tworząc trującą chmurę smogu. Nieb...
Data publikacji: 2022-07-01
Dlaczego warto posiadać wannę?
Niewiele jest tak odprężających i wyciszających czynności, jak kąpiel w wannie. Każdy zasługuje na tę odrobinę luksusu, zwłaszcza po długim dniu, ciężkiej pracy lub wysiłku fizycznym. Taki relaks nie...
Data publikacji: 2022-06-15
Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij