Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Ręcznie tworzona ceramika bolesławiec, odznacza się bogactwem różnych i oryginalnymi wzorami, zatem jej miłośnikom, odróżnianie jej, od tej wytwarzanej masowo w fabrykach, nie sprawia większego problemu. Ceramika bolesławiecka cieszy się niesłabnącą popularnością, zdobywając wielbicieli nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Jak wykonywana jest ceramika w manufakturze bolesławiec? Gdzie można ją nabyć?

Ręcznie tworzona ceramika bolesławiec, odznacza się bogactwem różnych i oryginalnymi wzorami, zatem jej miłośnikom, odróżnianie jej, od tej wytwarzanej masowo w fabrykach, nie sprawia większego problemu. Ceramika bolesławiecka cieszy się niesłabnącą popularnością, zdobywając wielbicieli nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Jak wykonywana jest ceramika w manufakturze bolesławiec? Gdzie można ją nabyć?

Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Bolesławiec jest miastem leżącym na terenie województwa dolnośląskiego, niedaleko dorzecza Bobru oraz Kwisy, gdzie usytuowane są naturalne pokłady kamionkowej gliny. Dzięki czemu ludność miejscowa, już w czasach średniowiecza, trudniła się wyrabianiem naczyń z naturalnej gliny. Badania przeprowadzone przez archeologów potwierdziły, iż ok. XVI wieku powstała pierwsza z bolesławieckich garncarni na ulicy Piaskowej w Bolesławcu. Robiono tam różne kuchenne naczynia, jak również kafle do pieców i figurki. Spore znaczenie dla rozwoju ceramiki z bolesławca miało powstanie Zawodowej Szkoły Ceramicznej w roku 1897. Zatrudniano w niej różnych specjalistów, projektantów oraz artystów, którzy starali się przekazywać zdobytą wiedzę następnym pokoleniom, jak i przygotowywali najnowocześniejsze technologie produkowania w różnych kolorach i kształtach. Dzięki temu ceramika bolesławiec wykonywana jest po dziś dzień z wykorzystaniem identycznych, tradycyjnych metod. Ceramika artystyczna bolesławiec rozpoznawalna jest w obrębie całego świata, a wszystko to dzięki kultowym wzorom z użyciem kobaltowej barwy, tak charakterystycznej dla tych wyrobów.

Jakie są etapy produkcji ceramiki z Bolesławca?

Warto mieć na względzie, iż ręcznie wytwarzane ceramiczne naczynia z Bolesławca powstają z naturalnej gliny. Po wypaleniu zyskują one delikatną, kremową barwę. Ceramikę z Bolesławca wytwarza się na dwa, różne sposoby. Pierwszy z nich opiera się na odlaniu wybranych kształtów z masy za pomocą specjalistycznych, gipsowych form. Drugi zaś to formowanie ręczne naczyń, z użyciem tzw. toczków. Po tym, jak zostanie osiągnięty pożądany kształt, naczynie oczyszczane jest z nadmiaru masy. To również etap, w którym naczynia uzupełniane są o ucha oraz przyklejane elementy. W ten sposób przygotowane, zostawia się do całkowitego wysuszenia. Po wysuszeniu, naczynia wypala się pierwszy raz, w temperaturze na poziomie 800 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu ulegają one delikatnemu kurczeniu i zmieniają kolor na różowy. Wstępnie wypalone oraz osuszone produkty mogą być już zdobione.

Ceramika bolesławiecka - zdobienie oraz końcowe wypalanie

Ceramikę bolesławiecką maluje się ręcznie, z użyciem właściwych podszkliwnych farb. Barwą charakterystyczną dla tych wyrobów jest kobalt. Ceramiczne produkty z manufaktury bolesławieckiej, dekoruje się przede wszystkim z zastosowaniem tak zwanego stempelkowania, gdzie wykorzystuje się, zrobione z gąbki stemple. Kiedy etap ozdabiania ceramiki jest zakończony, wyroby zanurza się w szkliwie, po czym wkładane są one do pieca na kilkanaście godzin, gdzie wypala się je w temperaturze sięgającej ponad 1200 stopni Celsjusza. W czasie etapu wypalania, szkliwo ulega stwardnieniu i staje się zupełnie przezroczyste, zaś same naczynia zyskują odporność na różne uszkodzenia.

Ceramika Bolesławiec sklep – gdzie można kupić ceramikę?

Ceramika z Bolesławca to luksusowe wyroby o niesamowitej tradycji i historii. To wielka kolekcja różnych dekoracji i naczyń kuchennych. W ofercie sklepów z ceramiką bolesławiec, znajdują się nie tylko filiżanki, kubki czy też talerze, ale również cukierniczki, zastawy stołowe, serwisy kawowe, chlebaki, maselniczki, łyżki czy naczynia do zapiekania. Warto zwracać uwagę na częste wyprzedaże ceramiki bolesławiec na stronie internetowej https://andyceramika.pl/, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić. Ceramiczne wyroby z Bolesławca, stanowią idealny pomysł na upominek, nie tylko dla mamy, córki, babci, siostry czy cioci.

Takim prezentem możemy obdarować również swojego mężczyznę, na przykład pod postacią kubeczka do codziennego picia kawy. Podając obiad na zastawie zrobionej w Bolesławcu możemy zyskać pewność, iż wywoła ona zachwyt u każdego gościa, zaś samo spotkanie uczyni naprawdę wyjątkowym. Sklepy firmowe Bolesławiec oferują wiele różnych produktów uwzględniających wielowiekową tradycję, które są bardzo popularne w różnych zakątkach świata. Nie bez przyczyny nazywa się je naczyniami z duszą, ponieważ każdy z powstających produktów ceramicznych jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

Data publikacji: 2022-07-18, ostatnia zmiana: 2022-07-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Dywan Noblesse 803 200 x 290 cm szary
3 973,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Dywan Frisco 280 80 x 150 cm antracytowy
454,00 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Dywan Everest 430 160 x 230 cm terakota
1 867,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Dywan Canyon 974 200 x 290 cm niebieski
2 790,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Dywan Everest 434 120 x 170 cm szary
1 035,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Kubek
29,99 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Dywan Noblesse 810 140 x 200 cm taupe
1 917,00 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Czaszka z ośmiornicą - kielich dekoracyjny
64,95 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Dywan Everest 431 140 x 200 cm szary
1 417,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Spieniacz do mleka Bomann, ubijacz, mini mikser
17,00 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
Dywan Isfahan 40 x 60 cm beżowy
63,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Dywan Frisco 280 200 x 290 cm taupe
2 200,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

W jaki sposób urządzić łazienkę?
Łazienka to wyjątkowe miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. To w niej człowiek przygotowuje się na kolejny dzień w pracy czy w szkole, to w niej relaksuje się po całym dniu, bierze kąpiel bądź pryszni...
Data publikacji: 2024-05-23
Jakie krzesła ogrodowe wybrać do ogrodu?
Wybór odpowiednich krzeseł ogrodowych to kluczowy element tworzenia komfortowej i stylowej przestrzeni na zewnątrz. Krzesła ogrodowe powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale również być wygodne i...
Data publikacji: 2024-05-22
Jak dobrać pościel do rozmiaru łóżka?
Dobór pościeli jest jedną z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę, aranżując sypialnię. Odpowiednio dobrana kołdra przede wszystkim zapewnia komfortowy sen. Jak dobrać pościel do rozm...
Data publikacji: 2024-05-22
Jak odmienić wnętrza pokojów - postaw na używane komody!
Komoda jeszcze jakiś czas temu kojarzyła się z masywnym meblem do przechowywania bielizny pościelowej, obrusów, jak również drobnych przedmiotów codziennego użytku. Dawniej komody zdobiły wnętrza król...
Data publikacji: 2024-05-17