Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Ręcznie tworzona ceramika bolesławiec, odznacza się bogactwem różnych i oryginalnymi wzorami, zatem jej miłośnikom, odróżnianie jej, od tej wytwarzanej masowo w fabrykach, nie sprawia większego problemu. Ceramika bolesławiecka cieszy się niesłabnącą popularnością, zdobywając wielbicieli nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Jak wykonywana jest ceramika w manufakturze bolesławiec? Gdzie można ją nabyć?

Ręcznie tworzona ceramika bolesławiec, odznacza się bogactwem różnych i oryginalnymi wzorami, zatem jej miłośnikom, odróżnianie jej, od tej wytwarzanej masowo w fabrykach, nie sprawia większego problemu. Ceramika bolesławiecka cieszy się niesłabnącą popularnością, zdobywając wielbicieli nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Jak wykonywana jest ceramika w manufakturze bolesławiec? Gdzie można ją nabyć?

Porcelana Bolesławiec – jaka jest jej historia?

Bolesławiec jest miastem leżącym na terenie województwa dolnośląskiego, niedaleko dorzecza Bobru oraz Kwisy, gdzie usytuowane są naturalne pokłady kamionkowej gliny. Dzięki czemu ludność miejscowa, już w czasach średniowiecza, trudniła się wyrabianiem naczyń z naturalnej gliny. Badania przeprowadzone przez archeologów potwierdziły, iż ok. XVI wieku powstała pierwsza z bolesławieckich garncarni na ulicy Piaskowej w Bolesławcu. Robiono tam różne kuchenne naczynia, jak również kafle do pieców i figurki. Spore znaczenie dla rozwoju ceramiki z bolesławca miało powstanie Zawodowej Szkoły Ceramicznej w roku 1897. Zatrudniano w niej różnych specjalistów, projektantów oraz artystów, którzy starali się przekazywać zdobytą wiedzę następnym pokoleniom, jak i przygotowywali najnowocześniejsze technologie produkowania w różnych kolorach i kształtach. Dzięki temu ceramika bolesławiec wykonywana jest po dziś dzień z wykorzystaniem identycznych, tradycyjnych metod. Ceramika artystyczna bolesławiec rozpoznawalna jest w obrębie całego świata, a wszystko to dzięki kultowym wzorom z użyciem kobaltowej barwy, tak charakterystycznej dla tych wyrobów.

Jakie są etapy produkcji ceramiki z Bolesławca?

Warto mieć na względzie, iż ręcznie wytwarzane ceramiczne naczynia z Bolesławca powstają z naturalnej gliny. Po wypaleniu zyskują one delikatną, kremową barwę. Ceramikę z Bolesławca wytwarza się na dwa, różne sposoby. Pierwszy z nich opiera się na odlaniu wybranych kształtów z masy za pomocą specjalistycznych, gipsowych form. Drugi zaś to formowanie ręczne naczyń, z użyciem tzw. toczków. Po tym, jak zostanie osiągnięty pożądany kształt, naczynie oczyszczane jest z nadmiaru masy. To również etap, w którym naczynia uzupełniane są o ucha oraz przyklejane elementy. W ten sposób przygotowane, zostawia się do całkowitego wysuszenia. Po wysuszeniu, naczynia wypala się pierwszy raz, w temperaturze na poziomie 800 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu ulegają one delikatnemu kurczeniu i zmieniają kolor na różowy. Wstępnie wypalone oraz osuszone produkty mogą być już zdobione.

Ceramika bolesławiecka - zdobienie oraz końcowe wypalanie

Ceramikę bolesławiecką maluje się ręcznie, z użyciem właściwych podszkliwnych farb. Barwą charakterystyczną dla tych wyrobów jest kobalt. Ceramiczne produkty z manufaktury bolesławieckiej, dekoruje się przede wszystkim z zastosowaniem tak zwanego stempelkowania, gdzie wykorzystuje się, zrobione z gąbki stemple. Kiedy etap ozdabiania ceramiki jest zakończony, wyroby zanurza się w szkliwie, po czym wkładane są one do pieca na kilkanaście godzin, gdzie wypala się je w temperaturze sięgającej ponad 1200 stopni Celsjusza. W czasie etapu wypalania, szkliwo ulega stwardnieniu i staje się zupełnie przezroczyste, zaś same naczynia zyskują odporność na różne uszkodzenia.

Ceramika Bolesławiec sklep – gdzie można kupić ceramikę?

Ceramika z Bolesławca to luksusowe wyroby o niesamowitej tradycji i historii. To wielka kolekcja różnych dekoracji i naczyń kuchennych. W ofercie sklepów z ceramiką bolesławiec, znajdują się nie tylko filiżanki, kubki czy też talerze, ale również cukierniczki, zastawy stołowe, serwisy kawowe, chlebaki, maselniczki, łyżki czy naczynia do zapiekania. Warto zwracać uwagę na częste wyprzedaże ceramiki bolesławiec na stronie internetowej https://andyceramika.pl/, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić. Ceramiczne wyroby z Bolesławca, stanowią idealny pomysł na upominek, nie tylko dla mamy, córki, babci, siostry czy cioci.

Takim prezentem możemy obdarować również swojego mężczyznę, na przykład pod postacią kubeczka do codziennego picia kawy. Podając obiad na zastawie zrobionej w Bolesławcu możemy zyskać pewność, iż wywoła ona zachwyt u każdego gościa, zaś samo spotkanie uczyni naprawdę wyjątkowym. Sklepy firmowe Bolesławiec oferują wiele różnych produktów uwzględniających wielowiekową tradycję, które są bardzo popularne w różnych zakątkach świata. Nie bez przyczyny nazywa się je naczyniami z duszą, ponieważ każdy z powstających produktów ceramicznych jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

Data publikacji: 2022-07-18, ostatnia zmiana: 2022-07-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

kubek
39,99 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
kubek
39,99 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Talerzyk deserowy w kropki DUKA RIVIERA 16 cm biały niebieski porcelana
19,99 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
kubek
39,99 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
kubek
39,99 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
forma silikonowa babka kwiat do pieczenia babki na babkę
59,99 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
kubek
39,99 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
kokilka / naczynie do zapiekania porcelanowe z pokrywką revol belle cuisine eclipse okrągłe białe 20
75,77 zł
Borzestowo
(woj. pomorskie)
kubek
39,99 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Garnek granitowy 28cm BERLINGER HAUS bh-6609 shiny black
189,00 zł
Ustka
(woj. pomorskie)
Patelnia tytanowa BERLINGER HAUS 24cm bh-6574 primal gloss
179,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
kubek
39,99 zł
Lublin
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Podstawowe rodzaje drabin specjalnych i ich zastosowanie w domowych projektach
Drabiny specjalne to konstrukcje umożliwiające wykonywanie prac na wysokościach w miejscach, które są ogólnie uznawane za trudno dostępne. Jakie są ich podstawowe rodzaje? Do jakich domowych prac możn...
Data publikacji: 2023-09-15
Dlaczego warto stosować szkło laminowane?
W dzisiejszych czasach, kiedy bezpieczeństwo i estetyka idą w parze z funkcjonalnością, szkło laminowane staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób, planując remont czy budowę, zastanawia się nad...
Data publikacji: 2023-09-08
Szafy na wymiar - dlaczego warto zainwestować?
Odpowiednie przechowywanie odzieży wymaga miejsca. Nasze ubrania najczęściej trafiają do szafy – mebla stworzonego specjalnie z myślą o organizacji elementów garderoby. Nie wystarczy jednak wybrać sza...
Data publikacji: 2023-09-07
Salon z Pomysłem - Jak łatwo udekorować duży pokój?
W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz stała się nie tylko sposobem na wyrażenie swojego stylu i osobowości, ale również sztuką tworzenia harmonijnych przestrzeni. Szczególnie ważnym pomieszczeniem w...
Data publikacji: 2023-08-28