Czym się różnią panele winylowe od zwykłych paneli?

Wybór paneli podłogowych często podyktowany jest względami estetycznymi, ekonomicznymi i praktycznymi. Bogate wzornictwo nowoczesnych paneli standardowych i winylowych sprawia, że można je dopasować do każdego wnętrza. Które wybrać? Sprawdź, czy wiesz, jakie są najważniejsze różnice między LVT a panelami laminowanymi!

Reakcja na kontakt z wodą – panele laminowane a panele winylowe

Pierwszą dużą różnicą, o której trzeba wspomnieć, porównując panele laminowane i winylowe jest ich odporność na kontakt z wodą. Tradycyjne panele podłogowe wykazują sporą wrażliwość na wilgoć. Jeśli użytkownik dopuści do tego, by woda pozostawała na panelach, mogą się one odkształcić, zmatowić i nieestetycznie wybrzuszyć. Nowoczesne modele są specjalnie zabezpieczone, jednak przy długotrwałym kontakcie mogą nasiąkać i deformować się w miejscach łączenia.

Z kolei panele winylowe są całkowicie wodoodporne. Oznacza to, że nawet znaczna ilość wody nie jest w stanie zmienić ich wyglądu. Dlatego utrzymanie czystości podłogi z paneli LVT to proste zadanie. Bez obaw można je myć na mokro. Brak nasiąkliwości tego tworzywa sprawia też, że podłogi winylowe chętnie montowane są w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą – w kuchniach, łazienkach i przedpokojach.

Cena i wytrzymałość paneli

Panele laminowane są znacznie tańsze niż panele LVT. Podłogi laminowane wykonane są z rdzenia z płyty HDF, a ich zewnętrzna warstwa to nadrukowany wzór pokryty żywicą. Z kolei LVT wyprodukowane są z kilku warstw polichlorku winylu. Całość pokryta jest poliuretanem.

Nowoczesne panele podłogowe laminowane cechują się dużą wytrzymałością, podobnie jak panele laminowane. Jednak podłogi LVT są bardziej odporne na ścieranie i zarysowania powstające podczas normalnego użytkowania, zwłaszcza gdy w mieszkaniu przebywają zwierzęta.

Klasy ścieralności oznacza się nieco inaczej. Dla laminatu jest to klasa AC4 (podłogi średnio intensywnie eksploatowane) i AC5 (do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń). Dla podłóg winylowych to odpowiednio klasa użyteczności 32 i 33.

Łatwość montażu, naprawy i wymiany różnych rodzajów paneli podłogowych

Panele LVT charakteryzują się elastycznością, przez co ich montaż jest łatwiejszy niż montaż sztywnych elementów. W przypadku podłóg z paneli laminowanych wszelkie mechaniczne uszkodzenia można zamaskować za pomocą specjalnych tworzyw. Jednak wymiana poszczególnych elementów jest bardzo utrudniona. Ciężko jest uzyskać zadowalającą trwałość podłogi i jej estetyczny wygląd po takiej naprawie.

Naprawa drobnych zadrapań, które mogą powstać podczas użytkowania podłogi winylowej polega na uzupełnieniu rys specjalnym woskiem. W ten sposób można zamaskować uszkodzenia. Wymiana pojedynczych paneli jest możliwa, jednak, podobnie jak w przypadku paneli tradycyjnych, ich wymiana jest kłopotliwa i może zmniejszyć trwałość podłogi.

Inne cechy paneli LVT i tradycyjnych

Panele winylowe podczas użytkowania nie stukają i nie skrzypią. Są też ciepłe i miłe w dotyku jak naturalne drewno. Można po nich chodzić boso i czuć się przy tym komfortowo. Delikatnie wytłumiają dźwięki, więc nie ma potrzeby montażu maty wygłuszającej pod spodem.

Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, podłoga LVT charakteryzuje się niższym oporem cieplnym niż panele laminowane. Dlatego lepiej nadaje się do zastosowania na podłogówkę. Grubość paneli LVT zawiera się w przedziale od 2 do 8 mm. Panele laminowane mają grubość 6-12 mm, dlatego część z nich nie będzie odpowiednia do ogrzewania podłogowego.

Panele tradycyjne mają nieco gorszą izolację akustyczną niż winyle. Dlatego warto dodatkowo zamontować matę wyciszającą, zwłaszcza gdy mają być kładzione na wyższych kondygnacjach. W dotyku są mniej ciepłe i bardziej przypominają ceramikę niż drewno.

Wybierz panele laminowane lub winylowe, które najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Podłoga LVT zapewni Ci wodoodporną, wytrzymałą podłogę i doskonale sprawdzi się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Pamiętaj o dopasowaniu kolorystyki i wzoru paneli do pozostałych elementów wystroju, by stworzyć przytulne wnętrze w swoim domu.

Data publikacji: 2023-12-01, ostatnia zmiana: 2023-12-01

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Panele laminowane ter Hürne Dąb Whisky G05, 8x243x1286 mm
120,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Dąb Cumberland jasny brąz G09, 8x327x1285 mm
135,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Dąb Loft F04, 8x194x1286 mm
109,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Dąb wiklinowy szary F14, 8x194x1286 mm
104,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Dureco A06 Dąb Nordycki Beż
185,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Dąb złoty brąz F06, 8x192x1285 mm
115,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Dąb amerykański Diners F03, 8x194x1286 mm
109,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele Kronopol Dąb Cytryn 2954 AC4 8 mm
82,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele Kronopol Dąb Livorno 3033 AC4 8 mm
79,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Jesion Diamentowy Szary F02, 8x194x1286 mm
109,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Wiąz Coffee Bar G03, 8x243x1286 mm
120,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Panele laminowane ter Hürne Dąb - Mix kontrastowy beż F15, 8x192x1285 mm
104,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Francuska zupa cebulowa - skąd się wzięła?
Uwaga - jeśli jesteś czytelnikiem, który nie jadł jeszcze obiadu, to zalecamy to zrobić. Artykuł może wywoływać głód i wprowadzać Cię w stan burczącego brzucha. Tak poważnie - dzisiaj o zupie cebulowe...
Data publikacji: 2024-01-30
Wybieramy firanki i zasłony do domu. 5 porad, co wziąć pod uwagę przy zakupie
Firanki i zasłony to nie tylko elementy dekoracyjne, ale także praktyczne dodatki do każdego wnętrza. Zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także wpływają na klimat i nas...
Data publikacji: 2024-01-23
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
Data publikacji: 2024-01-05
Komplet mebli wypoczynkowych do salonu - gdzie kupić
Salon to centrum każdego domu. To właśnie w nim toczy się codzienne życie domowników. W żadnym pokoju dziennym z pewnością nie może zabraknąć zestawu wypoczynkowego, złożonego z wygodnych foteli, kana...
Data publikacji: 2023-12-27