Koszty montażu pompy ciepła

Inwestycja w pompę ciepła to decyzja na lata. Takie urządzenie – dobrze wybrane i zamontowane – będzie pracować bezobsługowo przez długi czas, zapewniając wymierne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Zanim jednak zaczniesz zyskiwać na pompie ciepła, musisz ponieść koszty na start. Ile będzie trzeba wydać na jej montaż i za co? Odpowiadamy.

Koszty montażu pompy ciepła: co się na nie składa?

Jeżeli chcesz oszacować koszty montażu pompy ciepła, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, co się na nie składa. Wbrew pozorom wydatki nie kończą się na samym urządzeniu (choć to ono stanowi kluczową inwestycję). Co zatem ma znaczenie?

Audyt energetyczny

Ten koszt związany z montażem pompy ciepła pojawia się wówczas, gdy chcesz zamontować takie urządzenie w starszym budynku. Powód jest prosty: trzeba sprawdzić, ile energii potrzeba do jego ogrzania oraz określić, gdzie ciepło najbardziej ucieka.

Audyt energetyczny powinien być przeprowadzony bezpośrednio w budynku – rozwiązania „on-line” nie dostarczą wiarygodnych informacji. W trakcie wizyty specjaliści, m.in. przy pomocy kamery termowizyjnej, wskażą miejsca, które powodują największe straty energii. Ich raport będzie też zawierać wskazówki odnośnie do tego, jak przeprowadzić ewentualną termomodernizację.

Jaki to wydatek? Wiele zależy m.in. od powierzchni budynku, jak również od obszaru Polski, w którym mieszkasz. Trzeba się liczyć z inwestycją rzędu 1 200 – 2 500 zł. Uwaga! Ten koszt możesz uwzględnić przy ubieganiu się np. o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Termomodernizacja budynku

Jeśli audyt starszego budynku wyraźnie wykaże, że dom jest słabo zabezpieczony przed ucieczką ciepła, warto zainwestować w termomodernizację. Owszem, jest to dodatkowy wydatek, ale niezwykle potrzebny. Powód jest prosty: kiedy budynek jest dobrze ocieplony, potrzebuje mniej energii do ogrzania go. A to przekłada się na możliwość zakupu pompy o niższej mocy (tańszej) i jeszcze niższe koszty jej eksploatacji.

Na jaki wydatek należy się przygotować? To zależy od stanu budynku. Z innym kosztem będzie się wiązać prosta wymiana stolarki okiennej, a z innym kompleksowe ocieplenie elewacji, poddasza czy dachu. Te wydatki również można uwzględnić, ubiegając się o dotację. Ponadto są objęte ulgą termomodernizacyjną od podatku PIT.

Wymiana odbiorników ciepła

To kolejny koszt, który często ponoszą osoby montujące pompę ciepła w starszym budynku. Dlaczego? Ponieważ stare kaloryfery żeliwne niezbyt „chętnie” współpracują z tym systemem grzewczym. Z założenia pompa ciepła najlepiej pracuje z niskotemperaturowymi odbiornikami. Najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Możliwe jest jednak również zastąpienie starych grzejników tymi nowej generacji – o zwiększonej powierzchni, pracujących w niskich temperaturach.

Czy warto ponosić ten koszt? Z myślą o długofalowych korzyściach związanych z korzyściami z pompy ciepła – zdecydowanie tak. To, ile wyniesie, zależy m.in. od wybranego nowego typu odbiorników ciepła czy liczby pomieszczeń w budynku. I tak, ten wydatek też można odliczyć.

Wyposażenie kotłowni

Chociaż pompa ciepła nie wymaga „standardowej” kotłowni, tak jak piec węglowy czy gazowy, nadal potrzebne jest pomieszczenie techniczne na całą instalację. Je również trzeba w odpowiedni sposób wyposażyć. Jak? To zależy od specyfiki powstającej instalacji oraz warunków technicznych. Należy się jednak nastawić na to, że potrzebne mogą być:

 • zasobnik ciepłej wody użytkowej;
 • bufor;
 • zawory;
 • orurowanie;
 • grzejnik, który dostarczy ciepło do kotłowni.

Czy adaptacja starej kotłowni albo zbudowanie nowej wygeneruje duże koszty? Nie będą one stanowić największej części łącznych wydatków. Trzeba jednak uwzględnić dodatkowych kilka-kilkanaście tysięcy złotych w inwestycji.

Montaż pompy ciepła

Kolejnym elementem kosztów są te związane z pracą ekipy montażowej. Specjaliści muszą zaprojektować system grzewczy z wykorzystaniem pompy ciepła, przygotować budynek do jej montażu, a następnie przeprowadzić instalację. Oznacza to co najmniej kilka dni pracy, która wymaga zarówno poniesienia wysiłku fizycznego, jak i dużej wiedzy czy doświadczenia.

Ile będzie kosztować sama „robocizna”? Wiele zależy np. od typu pompy ciepła. Inny zakres prac wykonuje się przy montażu pompy gruntowej (konieczne jest np. wykonanie wykopu pod dolne źródło), a inne przy instalacji modelu powietrznego. Warto tę kwestię omówić przed wyborem wykonawcy nowego systemu grzewczego i porównać wysokość kosztów. Pamiętaj przy tym, że czasami warto zapłacić więcej, ale zyskać pewność, że prace wykonają doświadczeni fachowcy. Przy montażu pompy ciepła liczy się każdy drobiazg!

Na jaki wydatek trzeba się nastawić? Gdy w grę wchodzi powietrzna pompa ciepła, najczęściej koszty robocizny wahają się w granicach 4 000-12 000 zł, jednak wiele zależy od złożoności systemu czy zakresu wykonywanych prac.

Demontaż starego systemu grzewczego

To kolejny wydatek, który czeka osoby przeprowadzające termomodernizację. W końcu stary piec czy kocioł trzeba zdemontować, a wraz z nim pozbyć się pozostałości starej instalacji. Może być też konieczny demontaż żeliwnych kaloryferów itp. To także usługa, za którą trzeba będzie zapłacić. Jakiego kosztu można się spodziewać? Orientacyjnie uwzględnij w budżecie kwotę od 1 000 do 3 000 zł. Może się jednak też zdarzyć, że instalator wliczy tę usługę w koszty montażu.

Koszt samej pompy ciepła

Kluczowy koszt związany z montażem pompy ciepła zostawiamy na sam koniec. Jest nim oczywiście inwestycja w samo urządzenie. Ile może ona wynieść? Zasadniczo – kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak konkretna kwota jest uzależniona od parametrów technicznych danego urządzenia. Najważniejsze, które wpływają na ostateczną cenę (co dobrze widać np. na stronie https://pompy.app/pompy-ciepla/, to:

 • typ urządzenia – wydatek na gruntową pompę ciepła może być wyższy niż na model powietrzny, choć nie jest to reguła, od której nie istnieją wyjątki; w przypadku pomp powietrznych różnice kosztowe mogą wystąpić między modelami monoblok oraz split;
 • moc grzewcza pompy ciepła – im jest ona wyższa, tym bardziej wzrasta cena sprzętu; skok może być drastyczny! Jak wynika z danych z serwisu https://pompy.app prosta powietrzna pompa o mocy 6 kW może kosztować ok. 9 000-17 000 zł, natomiast cena modeli o wyższej mocy, np. 16 kW może przekraczać 50 000-60 000 zł. To właśnie powód, dla którego przed zakupem sprzętu warto przeprowadzić termomodernizację (która obniża potrzebną moc urządzenia);
 • marka sprzętu – jeśli zdecydujesz się na model od sprawdzonego producenta, prawdopodobnie zapłacisz więcej niż za urządzenie „no name”;
 • rodzaj czynnika chłodniczego – ten stosowany w pompach dostosowanych do ogrzewania wysokotemperaturowego, R290, jest droższy od standardowych czynników R410a czy R32; to kolejny element motywujący do wymiany odbiorników ciepła przed zakupem samego urządzenia.

Warto przy tym podkreślić bardzo istotną kwestię: tańsza pompa ciepła nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Czasami warto zainwestować nieco więcej, ale dzięki temu zyskać w długofalowej perspektywie. Sprzęt sprawdzonej marki, który ma wysoki współczynnik COP, może być lepszym wyborem niż przypadkowe, źle dopasowane urządzenie.

Dlatego na koszty samej pompy ciepła warto patrzeć w szerszej perspektywie. Inwestycja w jakość zawsze się opłaca. Więcej o doborze odpowiedniego urządzenia przeczytasz na stronie https://pompy.app/poradniki/jak-dobrac-pompe-ciepla/.

Koszty eksploatacji i serwisowania

Myśląc długofalowo, warto uwzględnić także koszty eksploatacji i serwisowania. Z czym będą one związane?

 • Koszty eksploatacji wynikają z tego, że ok. 25-30% energii wykorzystywanej przez pompę to prąd elektryczny. Reszta pochodzi ze źródła OZE (najczęściej z powietrza). Wysokość wydatków będzie uzależniona od mocy pompy, a także od zapotrzebowania budynku na ciepło. Ważna kwestia to również koszt samej elektryczności – możesz go obniżyć, np. inwestując w fotowoltaikę.
 • Koszty serwisowania pojawią się w związku z przeglądami technicznymi tych urządzeń, a także z ewentualnymi naprawami usterek. Aby ograniczyć je do minimum, warto postawić na pompę, która wyróżnia się dobrymi opiniami i jest objęta długą gwarancją producenta.

Jak obniżyć koszty montażu pompy ciepła bez utraty jakości instalacji?

Jak widzisz, inwestycja w pompę ciepła wiąże się z niemałym przedsięwzięciem finansowym. Zastanawiasz się, czy mu podołasz? Aby zoptymalizować koszty, pomyśl o:

 • porównaniu cen pomp ciepła różnych producentów i w rozmaitych źródłach – tak, aby znaleźć urządzenie o optymalnych parametrach za najmniejsze pieniądze;
 • skorzystaniu z dostępnych dotacji i dofinansowań – są dostępne m.in. w ramach rządowych projektów Czyste Powietrze i Moje Ciepło; atrakcyjnym wsparciem jest też ulga termomodernizacyjna od podatku PIT.

Ważne! Koszty ogrzewania rosną z roku na rok. Dlatego chociaż wydatek na montaż pompy ciepła wydaje się wysoki, w długofalowej perspektywie szybko Ci się zwróci. W zamian zyskasz większą niezależność finansową i oszczędności na lata. To sprawia, że inwestycja w to urządzenie jest dobrym rozwiązaniem. Warto ją rozważyć.

Data publikacji: 2024-05-09, ostatnia zmiana: 2024-05-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Osłona pompy ciepła 100x60x190 cm   ciemny orzech TKD194
2 620,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Osłona pompy ciepła 80x50x200 cm antracyt + jasny orzech TKD186
2 620,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 100x50x110 cm jasny brąz TKD174
1 990,00 zł
Wieliczka
(woj. małopolskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 180x40x120 cm antracyt - spad w przód TKD179
2 620,00 zł
Malbork
(woj. pomorskie)
Osłona pompy ciepła 90x40x140 cm biały TKD188
1 990,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Osłona pompy ciepła 80x40x190 cm ciemny brąz TKD184
2 690,00 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 80x50x130 cm antracyt TKD458
2 140,00 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Fotowoltaika, pompa ciepła i magazyny energii / Białystok
123,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Osłona pompy ciepła 80x50x180 cm antracyt TKD185
2 490,00 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 90x70x120 cm antracyt TKD171
2 200,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 110x40x90 cm antracyt TKD175
1 930,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 90x40x80 cm antracyt TKD458
1 790,00 zł
Kalwaria Zebrzydowska
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Basen stelażowy - najlepsze rozwiązanie na letni wypoczynek
Basen stelażowy to świetna okazja, aby stworzyć miejsce do pływania i relaksu na własnym podwórku. W tym artykule omówimy, dlaczego warto kupić basen stelażowy.
Data publikacji: 2024-05-24
Liczy się nie tylko komfort i bezpieczeństwo - jak wybrać meble do pokoju seniora?
Urządzanie mieszkania większości z nas kojarzy się z kupowaniem nowoczesnych mebli dla młodych małżeństw lub aranżowaniem przytulnych przestrzeni dla niemowląt czy dzieci w wieku szkolnym. Tymczasem w...
Data publikacji: 2024-05-24
W jaki sposób urządzić łazienkę?
Łazienka to wyjątkowe miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. To w niej człowiek przygotowuje się na kolejny dzień w pracy czy w szkole, to w niej relaksuje się po całym dniu, bierze kąpiel bądź pryszni...
Data publikacji: 2024-05-23
Jakie krzesła ogrodowe wybrać do ogrodu?
Wybór odpowiednich krzeseł ogrodowych to kluczowy element tworzenia komfortowej i stylowej przestrzeni na zewnątrz. Krzesła ogrodowe powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale również być wygodne i...
Data publikacji: 2024-05-22