Wylewanie posadzki betonowej krok po kroku

Wylewanie posadzki betonowej krok po kroku

Posadzki betonowe w każdym budynku są jednym z najważniejszych elementów. Nie da się wybudować domu, sklepu czy hotelu bez ścian, sufitów i posadzek. Każdy z tych segmentów musi być trwały, solidny i służyć przez wiele lat. Nikt nie buduje domu na chwilę, a żeby móc cieszyć się nim przez długi czas, musi być on wykonany zgodnie ze sztuką. Jednak nie da się postawić ścian, nie mając posadzki, dlatego to na tym elemencie się skupimy.

Posadzki betonowe pełnią wiele ważnych funkcji, a jedną z nich jest izolacja. Prawidłowo wykonane podłogi nie będą przepuszczały do wnętrza wilgoci, a z pomieszczeń nie będzie ulatniać się ciepło. Jeśli pominiemy lub źle wykonamy któryś z etapów wylewania posadzki betonowej, to mogą czekać nas poważne konsekwencje. Tego typu błędy wychodzą na jaw dopiero po latach, a ich naprawa wiele kosztuje – i to nie tylko pod względem finansowym. Tracimy także nerwy i czas, a w niektórych przypadkach nawet zdrowie, ponieważ źle zaizolowana posadzka będzie przepuszczała wilgoć, z powodu której na ścianach może się pojawić szkodliwy dla naszego zdrowia grzyb. Nie warto ryzykować! Nie ważne, czy samodzielnie wykonujesz posadzki w swoim domu, czy robi to firma posadzkarska – poznaj podstawowe etapy wylewania posadzki betonowej i trzymaj rękę na pulsie.

Krok pierwszy – izolacja posadzki betonowej

Pierwszym etapem prac posadzkarskich jest izolacja posadzki betonowej. To od tego, czy izolacja zostanie wykonana prawidłowo, zależeć będzie przenikanie wilgoci do wnętrza budynku. Złe zaizolowanie posadzki będzie skutkować przenikaniem wilgoci przez beton, a tym samym ochładzaniem pomieszczeń i powstawaniem grzyba na ścianach. Do izolacji używamy folii budowlanej, najlepiej atestowanej, dzięki czemu zyskamy gwarancję prawidłowo wybranego materiału.

Krok drugi – docieplenie posadzki betonowej

Krok drugi – docieplenie posadzki betonowej

Izolacja zapobiegnie ochładzaniu pomieszczeń przez wilgoć, ale o utrzymanie temperatury zadba dopiero docieplenie posadzek. Docieplenie wykonujemy za pomocą wełny lub styropianu. Warto wiedzieć o tym, że warstwa izolacji zależna jest od różnicy poziomów między chudziakiem a poziomem drzwi wejściowych czy tarasowych. Najczęściej grubość izolacji wynosi od 5 do 15 centymetrów. Pamiętaj, żeby kupić materiał o odpowiedniej twardości.

Aby zredukować powstawanie mostków cieplnych, przez które ciepło może uciekać z pomieszczeń, należy układać styropian naprzemiennie i warstwowo, a następnie uzupełnić wszystkie łączenia przy pomocy pianki poliuretanowej.

Krok trzeci – zbrojenie posadzki betonowej

Aby posadzka była trwała i wytrzymała, musi zostać odpowiednio zabezpieczona poprzez zbrojenie. Do zbrojenia posadzki używamy siatki zbrojeniowej lub mikrozbrojeń. Mikrozbrojenia to rozproszone włókna polipropylenowe, które ograniczają rozprzestrzenianie się pęknięć w betonie, poprawiają właściwości wylewki oraz zwiększają odporność posadzki na czynniki fizyczne.

Do zbrojenia posadzki betonowej potrzebne są także dyble dylatacyjne, które stosuje się, aby zapobiec klawiszowaniu posadzki. Jest to efekt unoszenia się krawędzi lub narożników posadzki na skutek skurczu betonu. Dyble dylatacyjne zalecane są głównie podczas wykonywania posadzek z ogrzewaniem podłogowym, jednak nie zaszkodzi użycie ich w standardowych posadzkach.

Krok czwarty – plastyfikatory

Warto korzystać ze środków, które mogą ułatwić i usprawnić prace posadzkarskie. Zdecydowanie tego typu rzeczą są plastyfikatory, czyli specjalistyczne środki chemiczne do posadzek. Na rynku znajdziemy różne rodzaje plastyfikatorów do różnych celów. Jedne czynią beton mrozoodpornym, inne przyspieszają lub spowalniają wiązanie się betonu po wylewce, kolejne zwiększają jego plastyczność. Odpowiedni dobór chemii może znacznie wpłynąć na wydajność pracy.

Krok piąty – przygotowanie mieszanki i wylewanie posadzki betonowej

Istnieją dwa sposoby na przygotowanie mieszanki betonowej i jej wylewkę. Jeden sposób jest szybki, drugi pracochłonny. Klasyczny sposób to ręczne wymieszanie odpowiednich porcji składników, a następnie ich rozprowadzenie po izolacji styropianowej. Brzmi prosto, ale kosztuje wiele pracy, czasu i energii. Można wybrać drugą metodę, która zdecydowanie usprawni prace posadzkarskie. Wystarczy wynająć firmę posadzkarską, która posiada na stanie miksokret (mixokret), który jest specjalistycznym sprzętem do przygotowywania mieszanki oraz podawanie jej we wskazane miejsce. Agregatu nie można wypożyczyć, ponieważ do pracy na nim wymagane jest nie tylko doświadczenie, ale także odpowiednie uprawnienia. Jednak biorąc pod uwagę, jak bardzo mixokret (miksokret) przyspiesza prace posadzkarskie, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Krok szósty – poziomowanie posadzki betonowej

Krok szósty – poziomowanie posadzki betonowej

Nasze podłogi muszą być nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale także proste i równe. Jeśli postawimy na podłodze krzesło, to chcemy, aby stało prosto, a nie chwiało się na krzywej podłodze czy zjeżdżało po nierównym terenie. Poziomowanie posadzki betonowej wykonujemy za pomocą niwelatora oraz łaty posadzkarskiej (łaty aluminiowej). Wybierając w sklepie sprzęt do pracy, pamiętaj o tym, że choć praca dwumetrową linijką będzie szła sprawniej i zostawiała mniejszy margines błędu, to jednak operowanie łatą tej długości wymaga nie lada wprawy.

Krok siódmy – zacieranie posadzki betonowej

Ostatnim etapem prac posadzkarskich jest zacieranie posadzek. Przechodzimy do niego, gdy but zatapia się na około 3 milimetry. Do zacierania posadzek potrzebujemy butów lub klapek posadzkarskich, aby nie zniszczyć wciąż wilgotnej nawierzchni, oraz pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Praca przy pomocy pacy nie jest skomplikowana, jednak wymaga bardzo dużo wysiłku i czasu, ponieważ jest pracochłonna. Można zaoszczędzić sobie energii wypożyczając zacieraczkę elektryczną. Zacieraczka elektryczna to profesjonalna maszyna, która o wiele szybciej i dokładniej wykona zacieranie posadzek.


Artykuł powstał przy współpracy z https://sklep.techbau.pl/

Data publikacji: 2020-06-04, ostatnia zmiana: 2020-06-03

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Piach, Piasek rzeczny
400,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
drewno konstrukcyjne suszone C24
1 550,00 zł
Moszczenica Wyżna
(woj. małopolskie)
Płytki Marmurowe Breccia Oniciata 30,5x15x1 poler
180,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Zrębka sosnowa bez kory
220,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Płytki granitowe Viscont White Duke 60x60x1,5 poler
240,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płytki granitowe Star Galaxy 61x30,5x1 poler
255,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płyta MFP/OSB 1250mm x 2500mm
57,00 zł
Rabka-Zdrój
(woj. małopolskie)
Tanie parapety zewnętrzne pod wymiar Klęczany Wysyłka
30,00 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Płytki Marmurowe Breccia Sarda - Pasy 1,5 cm poler
240,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płytki Marmurowe Blanco Ibiza 30x60x2 poler
250,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płytki marmurowe Bianco Carrara 30,5x30,5x1 poler
220,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
strzemiona budowlane niskie ceny tania dostawa
1,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Odkrywanie świata garaży blaszanych: Trendy i preferencje w Katowicach i województwie śląskim
W ostatnich latach garaże blaszane zyskały na popularności w Katowicach oraz na terenie całego województwa śląskiego. Ich przystępne ceny, funkcjonalność oraz szybkość montażu sprawiają, że coraz więc...
Data publikacji: 2024-04-26
Kotły na paliwa stałe - jakie wyróżniamy?
W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby ograniczenia kosztów ogrzewania, coraz więcej osób decyduje się na instalację kotłów na paliwo stałe. Te tradycyjne, lecz nieustannie moderniz...
Data publikacji: 2024-04-26
Przechowalnia mebli w Warszawie - idealne rozwiązanie dla kogo?
W życiu zdarzają się różne sytuacje, które wymagają przechowania mebli na pewien czas. Czy to związane z przeprowadzką, remontem, czy też potrzebą uzyskania dodatkowej przestrzeni w domu, przechowalni...
Data publikacji: 2024-04-26
Wiosenny odpoczynek w ogrodzie - jakie meble wybrać?
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Kwiaty i drzew kwitną, a słońce coraz częściej gości na niebie. Nic więc dziwnego, że posiadacze ogrodów uwielbiają ten okres. Nie ma nic przyjemniej...
Data publikacji: 2024-04-17